Ножеви

IHateBottleOpeners

Добро познат, со лоша репутација.
Член од
29 март 2015
Мислења
103
Поени од реакции
158
Денес се израдував колу што се разочарав.
SAM_0310.JPG
Слабо наострен, на некои маста (точки) скроз тап. Блејд сентеринг беше (и уште е) премногу на десно, G-10 не е лошо изработен, малку остро околу аксисот. Горе запците многу згресивни, дури и неудобни за користење. Затоа кинезот доби 3/5 ѕвездички, добро и толку што му дадов.[DOUBLEPOST=1428419767][/DOUBLEPOST]А овој го земав за 250 или 300 (лелее заборавив :eek:) (+70 за поштарина) од еден тип од Струга. Беше полн со ѓубре, по се изгледа некоја храна, цел беше како со бигор налепен, федерчето од ножичките фалеше, исто како и пинцетите и чепкалката за заби. Ножичките беа остреби со камен од обратната страна :bravobe: па морав вака да ги направам. Малото ноже едвај успеав со едно титаниумско таквоа да го отворам, мислам дека и со клешта пробав... Малку (повеќе) беше свиткано на врвот (сигурно било користено како штрафцигер), пробав да го исправам со клештата-врвот пукна :bravobe:.Го вриев во вода, слабо, го нацицав добро во етанол, мааалку попушти, го нацицав во керозин и малку се управи. И после неколку модификации, доволно е чисто за да се отватаат сите алатки со нокт и изгледа вака:
SAM_0307.JPG
(Плус шило, кука, штрафцигер и отварач на конзерви што не се гледаат).
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Си го спасил Викториноксот.
Знаеш дека Ганзо имаат и попрактични модели, зашто баш танто?
 

IHateBottleOpeners

Добро познат, со лоша репутација.
Член од
29 март 2015
Мислења
103
Поени од реакции
158
Си го спасил Викториноксот.
Знаеш дека Ганзо имаат и попрактични модели, зашто баш танто?
Немам танто во колекцијата, затоа сакав да го пробам. Ама колку е мутав аксисот тоа е чудо... И Бенчмејд да имам со аксис, би го продал, искрено...
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Кај го купи може линк ?
Го купив од човек .За овие модели нема увозник тука на нашите географски широчини -ако бараш оригинал -требва некој од САД да ти го купи и да си подготвиш 350-400 $ -инаку на кинеските сајтови се наоѓаат меѓу 40 за Troodon и 140 $ за Halo .;)

Инаку следниот ми нож мислам да е овој.(y)по дизајн на Кику Матсуда.


цена 160 евра.:vozbud:
 
Последно уредено:

IHateBottleOpeners

Добро познат, со лоша репутација.
Член од
29 март 2015
Мислења
103
Поени од реакции
158
Го купив од човек .За овие модели нема увозник тука на нашите географски широчини -ако бараш оригинал -требва некој од САД да ти го купи и да си подготвиш 350-400 $ -инаку на кинеските сајтови се наоѓаат меѓу 40 за Troodon и 140 $ за Halo .;)

Инаку следниот ми нож мислам да е овој.(y)по дизајн на Кику Матсуда.


цена 160 евра.:vozbud:
Холоу грајндот неможе да биде полош...
 

IHateBottleOpeners

Добро познат, со лоша репутација.
Член од
29 март 2015
Мислења
103
Поени од реакции
158
За што станува збор ? Нешто не разбирам што не ти се допаѓа...
На СОГ-от што сакаш да го имаш, холоу грајндот му е катастрофа, врвот напред му е конвекс и тоа е буквално врв! Ако грајндот продолжел низ целото сечило така и јас би го манијачел, ама вака слабо...[DOUBLEPOST=1428435350][/DOUBLEPOST]
Внимавајте да не си навлечете БЕЉА....или од друга страна може да заработите

Интересен нож со уште поинтересна приказна и цена
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=144634
Оууу арамијава добро парче одбрал, 100% е изнесен од Македонија, тука нема пазар за вакво нешто.[DOUBLEPOST=1428435753][/DOUBLEPOST] 1424915870025.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: SF

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Naracav eden noz od Fasttech, znae li nekoj šiping kako pravat, kako ali express po pošta ili ne, pozz
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
На СОГ-от што сакаш да го имаш, холоу грајндот му е катастрофа, врвот напред му е конвекс и тоа е буквално врв! Ако грајндот продолжел низ целото сечило така и јас би го манијачел, ама вака слабо...
Човекот на кого е дизајнот освоил многу награди и е признаен светски мајстор, на кого оригиналните ножеви чинат доста скапо и за нив се чека понекогаш година,
но сето тоа е прашање на вкус...
и денес разбрав дека имало некого на кого не му се допаѓа неговиот стил ...:D

http://www.cuttingedgeknives.com.au/products.php?cPath=534&rID=
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
И ја не сум баш љубител на двојни најтмер грајндови. Ни Кики, ни Марфион, ни Мајкротек не ми праат ќеиф. Иако глеам станува мода... ☺
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Naracav eden noz od Fasttech, znae li nekoj šiping kako pravat, kako ali express po pošta ili ne, pozz
Стига за 20 тина дена, нормално во пошта.
Потоа чика поштар ти го носи на врата ако не му е преполна торбата посабајле или си го земаш од поштата кај Железничка (ако си од СК)
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Стига за 20 тина дена, нормално во пошта.
Потоа чика поштар ти го носи на врата ако не му е преполна торбата посабајле или си го земаш од поштата кај Железничка (ако си од СК)
Fala brat, ne sum naračuval ništo od niv do sega pa da prašam
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Оваа мора е за еден Англичанец, прв пат некој да се ценка за да плати повеќе од тоа што барав:).

Мора робуст сечиво, венге, месинг и вулканфибер:



.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Оваа мора е за еден Англичанец, прв пат некој да се ценка за да плати повеќе од тоа што барав:).

Мора робуст сечиво, венге, месинг и вулканфибер:
Со право се ценкал ☺. Ваква рачка заслужува нож ко Мора. Перфект!!!

Ама оваа е ко за мене...

BTW, што материјал беше ова?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

Kajgana Shop

На врв Bottom