Ножеви

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Često se spomnuvaat Ganzo noževite, jas imav benchmade so axis lock lock, go kupiv vo stranstvo pred 5-6 godini, posle go podariv, a najgolema pričina beše tokmu axis bravata. Ednostavno mi vleva nedoverba i na benchmade-ot, a niven patent e, sepak ne sakam da zboruvam za nešto što go nemam videno, zatoa i će naračam eden ganzo. Moeto iskustvo so axis lock e mnogu lošo, pet konca na desniot mal prst, se skrši račkata, baš kaj bravata, nekoj kineski nož beše, nemam pojma i dali imaše brend, važno se zavrte sečivoto skroz, fabrički beše mnogu ostar, i mi napravi "kapuljača" na maliot prst, btw sečev plastika nekoja, posle so victorinox završiv...
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Баш поради тоа до пред скоро една година користев само нож без кочница (слипџоинт), едноставно знаеш дека нема кочница и си внимаваш.
Кој модел на бенчмејд го имаше?
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Ili 553 ili 707 ne se sećavam točno, dvata modela gi imase vo px po slična cena vo blister pakuvanje, znam deka beše so crno sečivo, pola nazabeno, okolu 80$ go zedov, i pred da završam so rabota go podariv na eden koleg, nego i ušte nekolku gerbera i crkt im podariv na ludjeto so koi rabotev, može pak da se donese po ista ili mnogu slična cena, gi ima ušte
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еве еден ривју за Ганзо на многу разбирлив јазик;):


.

Иначе, баш овој модел е голем и тежок за едц.
 
Последно уредено:

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.836
Поени од реакции
11.030
Миланист кога ги спомна Ганзо и кога пребарував токму овој модел ми падна во очи, делува ептен цврсто. Е сега едина работа што ми е дискутабилна е axis lock системот на заклучување. Мада со паметно користење не би требало да има проблем ниеден lock систем. Пребарав за axis, добро е прикажано на видеово подолу. Јас лично највеќе сум фан на lockback, некако најсигурен систем на заклучување ми делува....

 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Ганзо е одлична марка ама има 2 маани. Многу се тешки пошто лајнерите не се бушени (за разлика од Енлан на пр.) и второ истите лајнери се непотребно остри. Како и да е после 2 Ганзовци и уште неколку Енлани и Санрему ножеви можам да го заклучам следново. Не е до марката! Енлан има срање ножеви а богами и останатите. Ако сакате добар кинески нож држете се проверени модели. Ганзо 704 е одличен (освен ситниците погоре), Санренму 7010 е легенда кај малите, ама најдобар од сите што ги имам досега е Енлан EL-01 - освен што треба да се отвори и очисти ова е најдобриот кинез за мене! Ако порачувате топол совет е да почнете со некој од овие...

Да додадам. Аxis кочницата кај Ганзо ножевите е малку тврда и тешка за отклучување. Benchmade колку гледам нема таков проблем. Втора работа е дека сите axis локови имаат малку play на сечивото лево - десно - вклучувајки ги и Benchmade.
 
Последно уредено:

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Што мислите за овој фолдер? Црната варијанта.

Малку доцнам ама овој е чудовиште из мочваре .
Само мнооогу е тежок. Не е за во џеб баш. Ама гајле ми е :))) му се мислам и ја на овој Ганзо ама и на овој монстер Енлан EL-08
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.836
Поени од реакции
11.030
Малку доцнам ама овој е чудовиште из мочваре .
Само мнооогу е тежок. Не е за во џеб баш. Ама гајле ми е :))) му се мислам и ја на овој Ганзо ама и на овој монстер Енлан EL-08
Подифтарски делува, а и сечилово покомплицирано за острење би било мислам. Ганзото малце потешко е. Моќно делува во секој случај :)
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Баш на такво нешто мислев кога го спомнав Ганзо, копија на Лионстил СР фолдерот. Цената е ок, ганзо како бренд е ок. 120мм должина се можеби многу за фолдер.....но секако вреди да се купи.
Сечивото му е 90мм. Затворен е 120мм! Што и не е необично. Тоа што го праи различен е широчината - 32мм сечиво и 41мм затворен е прилично широко ко за у џеб. Мани друго и дебел е скоро 2см (сосе закачалката) ама затоа и ми се свиѓа :shok2:

[DOUBLEPOST=1423103532][/DOUBLEPOST]
Malku moja amaterska rabota, nožot e IMPA Zemun, tatko mi go kupi 91-2, so tek na vreme gumenite diskovi dosadija pa zatoa gi smeniv so drvo i koža, ušte ne e završen, treba celosno poliranje i oštrenje.
Респект! Сериозно добра работа си завршил.
 
Последно уредено:

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Fala bratko, učime ušte, se nadevam sledniot ušte podobar
Сечивото му е 90мм. Затворен е 120мм! Што и не е необично. Тоа што го праи различен е широчината - 32мм сечиво и 41мм затворен е прилично широко ко за у џеб. Мани друго и дебел е скоро 2см (сосе закачалката) ама затоа и ми се свиѓа :shok2:

[DOUBLEPOST=1423103532][/DOUBLEPOST]
Респект! Сериозно добра работа си завршил.
[DOUBLEPOST=1423168332][/DOUBLEPOST]
Еве уште нешто интересно само заради цената, практичната употреба е дисктабилна http://www.aliexpress.com/item/2015Small-Mini-Black-Knife-Outdoor-Camping-Survive-Knives-Multi-Tool-Stainless-Steel-Tactical-Pocket-Knife/32270597361.html .
10
Za tie 100 denari sigurno će si završi rabota, na amazon ima dobri ceni na noževi isto, dobri noževi po dobri ceni, i oni pravat sega free shiping nešto, samo ne znam okolu carina i drugi davački kako e
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794

Kajgana Shop

На врв Bottom