Нов светски поредок

Постои ли светски поредок (креиран од најбогатите)

  • Да, постои

    Гласови: 340 79,6%
  • Не, тоа се измислици

    Гласови: 87 20,4%

  • Вкупно гласачи
    427

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Одамна е имплементирано... точно! Зошто тогаш НОВ? Ново ви е сето тоа? Премногу е комплексно и секогаш додавате уште нешто во тој поредок? Е комплексно, не велам не.
Јавното зборување не менува ништо. Никакво зборување нема ефект ако не се премине во пракса. А денес праксата е најтешко нешто.

Sci-fi беше наменето за Shift+12345 бидејќи тој запна со О.Т.О. и Кроули. Ако не му се читаат линковите за Кроули и О.Т.О. што му ги дадов и не му чинат тие информации, нека си чита sci-fi Не мислев за целава оваа тема... Лошо си ме разбрал.

Денес секој го користи тоа: НОВ СВЕТСКИ ПОРЕДОК! За глобализација, за интернет, за cloud технологијата... се е ново па и поредок. Ред од Хаосот :)
Океј, сега се разјаснивме :)

Види, ново е зошто веројатно се открива по уште еден нов детал во дадено време (а може и нови работи се додаваат во големиов си "masterplan" од страна на тие кои стојат позади него).

Но не знам зошто на мене ми се обраќаш, јас знам дека најголемиот дел е веќе одамна во праска, сега само козметички се припрема за масовна јавна конзумација :).

Но како и да е, можно е и други да знаат за ова, само останале со Нов Светски Поредок, како термин кој на поголемиот дел со кој разговараат би им бил познат.

А тоа Шифтеров што го дрвеше не заслужува ни да се нарече sci-fi. Ќе биде навреда за жанрот :)
 
B

Black Guard

Гостин
После индустриската револуција,после иновациите гои го свртија човештвото апсајд-даун не е можно притоа општеството да еволуира,и тоа се случува константно,но НВО е реалност исто колку и Стар Варс,во претходен пост образложив дека светот оди кон мултиполарност а она...НВО се случи по распадот на Варшавскиот пакт значи деведесеттите.

Денеска за жал има луѓе кои даваат пари на шарлатани кои вешто ги извитоперуваат фактите,онаа овцата што тврдеше дека комуницирала со вонземјани,исто и еве за 2012-образложив научно издржано ама...
 
M

Muranyi

Гостин
Инаку не се грижи Shift12345, Вавилон паќ ќе никне, прашање е само на време :). Те молам само не ги земај зборовиве надвор од контекст, ако не знаеш за што зборувам. Ако си бил на интернет присутен пред 2003, ќе знаеш на што целев.
Сакаш да кажеш дека одредена литература е обришана од интернет после 2003 година?
И би сакал да образложиш,секако доколку си во можност,што мислеше со тоа дека Вавилон пак ќе се издигне и кој е интересот на Америте во Ирак?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
1
сите што мислат дека новиот светски поредок не постои....нека почекаат до олимписките игри во лондон каде што ке се случи исцениран терористички напад од страна на новиот светски поредок.тогаш се надевам дека ке поверувате!!!
поздрав до сите што сте против новиот светски поредок
кога гласав на форумов видов дека повеке од 70% се дека постои нсп и тоа ме радува
бидејки ми покажува дека има интелегенти луге во државава!!!!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
сите што мислат дека новиот светски поредок не постои....нека почекаат до олимписките игри во лондон каде што ке се случи исцениран терористички напад од страна на новиот светски поредок.тогаш се надевам дека ке поверувате!!!
поздрав до сите што сте против новиот светски поредок
кога гласав на форумов видов дека повеке од 70% се дека постои нсп и тоа ме радува
бидејки ми покажува дека има интелегенти луге во државава!!!!
Ако не се случи ништо, што тогаш? Имате резервен план во теоријава?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ако не се случи ништо, што тогаш? Имате резервен план во теоријава.
доколку не се случи ова, тогаш новиот светски поредок е поразен од народот!што е мн тешко но остварливо,затоа го пишав ова со надеж дека ке биде последно дело на нсп и дека после тоа поголемиот дел од народот ке се крене на нозе и нема мн да се двоуми дали е некаква пропаганда или манипулација!!!!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
доколку не се случи ова, тогаш новиот светски поредок е поразен од народот!што е мн тешко но остварливо,затоа го пишав ова со надеж дека ке биде последно дело на нсп и дека после тоа поголемиот дел од народот ке се крене на нозе и нема мн да се двоуми дали е некаква пропаганда или манипулација!!!!
И кога народот ќе се крене на нозе, што тогаш? Каде ќе оди? Што ќе прави? :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.730
Поени од реакции
4.481
сите што мислат дека новиот светски поредок не постои....нека почекаат до олимписките игри во лондон каде што ке се случи исцениран терористички напад од страна на новиот светски поредок.тогаш се надевам дека ке поверувате!!!
поздрав до сите што сте против новиот светски поредок
кога гласав на форумов видов дека повеке од 70% се дека постои нсп и тоа ме радува
бидејки ми покажува дека има интелегенти луге во државава!!!!
Друже интелегенција и информираност се две различни работи.
Во африка има многу интелегентни луѓе ,но што кога тие немаат ниту интернет ниту телевизија или друг медиум за да дознаат што е тоа NWO.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
А што е тоа "Нов светски поредок"... ? :D

Конспирација? Одраз на глобалната финансиска политика? Воскреснат капитализам? Тајна масонска организација?
Идеали за обединување на светот, едноумие, еден систем и заеднички владетел?
Ментална еволуција? Егзистенцијални алтернативи? Вештачка класификација на луѓето?
Материјална и финансиска зависност од поголемите структури? Војна без оружје?
Изменат природен циклус? Медиумска пропаганда? Економска епидемија?
Духовно религиска студена војна? Глобалната неедуцираност кај луѓето?
Колатералните штети од политиката на големите финансиски структури?
Манипулациите и шпекулациите на берзата?
итн итн итн итн..

Ако е нешто од ова горе наведеново - тоа сигурно не е "нов светски поредок"... Тоа е адаптација и природна селекција.
И да не навлегуваме во детали... зошто ќе се донеси заклучок дека не постои "НОВ" светски поредок. Постои еден светски поредок кој се адаптира и прилагодува кон глобалните опшествени промени (што самиот свесно или несвесно ги креирал)
 
Член од
10 март 2012
Мислења
27
Поени од реакции
14
А што е тоа "Нов светски поредок"... ? :D

Конспирација? Одраз на глобалната финансиска политика? Воскреснат капитализам? Тајна масонска организација?
Идеали за обединување на светот, едноумие, еден систем и заеднички владетел?
Ментална еволуција? Егзистенцијални алтернативи? Вештачка класификација на луѓето?
Материјална и финансиска зависност од поголемите структури? Војна без оружје?
Изменат природен циклус? Медиумска пропаганда? Економска епидемија?
Духовно религиска студена војна? Глобалната неедуцираност кај луѓето?
Колатералните штети од политиката на големите финансиски структури?
Манипулациите и шпекулациите на берзата?
итн итн итн итн..

Ако е нешто од ова горе наведеново - тоа сигурно не е "нов светски поредок"... Тоа е адаптација и природна селекција.
И да не навлегуваме во детали... зошто ќе се донеси заклучок дека не постои "НОВ" светски поредок. Постои еден светски поредок кој се адаптира и прилагодува кон глобалните опшествени промени (што самиот свесно или несвесно ги креирал)
gledaj gi:
"EndGame - Blueprint For Global Enslavement"
"The Obama Deception"
"Invisible Empire - A New World Order Defined "
"The war on democracy"
"Inside Job"

ili na you tube: http://www.youtube.com/user/TheAlexJonesChannel
 
Член од
29 април 2009
Мислења
24
Поени од реакции
32
сите што мислат дека новиот светски поредок не постои....нека почекаат до олимписките игри во лондон каде што ке се случи исцениран терористички напад од страна на новиот светски поредок.тогаш се надевам дека ке поверувате!!!
поздрав до сите што сте против новиот светски поредок
кога гласав на форумов видов дека повеке од 70% се дека постои нсп и тоа ме радува
бидејки ми покажува дека има интелегенти луге во државава!!!!
Na temata 2012 citirav eden forumas otkako pomina datumot koj toj go odreil kako den koga ke ima razoren zejotres.
Tebe te citiram sega za da te prasam pred da dojdat olimpiskite igri.
Ako TI od nekade si doznal deka togas ke ima isceniran teroristicki napad, pa toa si go stavil na forum, site sto go procitale dovolno e da go raskazat samo na dvajca, a tie na uste po dvajca drugi, togas, do pocetokot na OI, ke ima li nekoj sto neznae deka ke ima napad?
A ima li tolku budali sto bi otisle na mesto kade sto ke ima napad?
A kakvi OI ke bidat tie ako nikoj ne dojde?

A, ti dobar si?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако е нешто од ова горе наведеново - тоа сигурно не е "нов светски поредок"... Тоа е адаптација и природна селекција.
Истото го тврдат и тие кои го предводат. Дека на светов му е потребна малку порадикална форма на природна селекција, со што најголемиот вишок од конвертери на кислород во јаглерод диоксид би се истребиле од гранките на еволуцијата на нашиот вид. Less is more, right? Quality before quantity, right? ............... Right?


Таа природна селекција, во каков и контекст да ја лупате, можете во следна прилика да си ја лупнете знаете каде. Зборам општо - ти си само поединец кој содржи слични сфаќања, и слични оправдувања и образложенија за тоа што се случува во светов на едно хиерархиско ниво.


И да не навлегуваме во детали... зошто ќе се донеси заклучок дека не постои "НОВ" светски поредок. Постои еден светски поредок кој се адаптира и прилагодува кон глобалните опшествени промени (што самиот свесно или несвесно ги креирал)
Слободно навлези во детали. Веќе расчистивме дека се работи за семантика, кога се користи терминот нов светски поредок. Не е ништо ново, едноставно сега добива комерцијално изложување за секој да дознае повеќе за одредени аспекти некаков си голем мастер план, кои се или веќе воведени, се воведуваат сега, или е планирано да се воведат.


Проблемот е кога ќе се залепи налепницата "теорија на заговор". Со репутацијата која ја имаат ваквите теории и тие што ги подржуваат, едноставно сум забележал дека некој кој решил подобро да се запознае со темататиката, одма пребегува на страната која ги исмева тие теории на заговор, посебно таа тема специфично, и ги посвојува истите образложенија и оправдувања која или самопрогласените дебанкери ги имаат, или тие кои сакаат да го оправдааат тоа што се случува како нешто кое е позитивно за нашево општество, и го подржуваат очигледниот дел од тој "мастер план".


Тука доаѓаме до она смешното - Нов Светски Поредок како по дефиниција за тоа што се говори не постоел. Како не постои кога не само отворено зборат луѓе на повеќе и помалку високи позиции во глобалново наше општетсво, туку и се обидуваат да го смотаат обичниот човек да го проголта тоа како the one and only solution кое постои за решавање на готово сите наши проблеми, од локални, до глобални.


Пред да реплицираш - земи убаво да разгледаш што се имаат да кажат во врска со ова луѓе од секоја сфера на општеството - посебно тие што се на одлучувачкото столче, поставени од самиот народ. Ако јас зборам глупости, тие сигурно не.


А твојата теорија не држи вода, ако доволно си копал за темава. Тие глобални проблеми, одамна ќе се решени ако се имало волја за тоа. Не е во интерес на одредени групации тие проблеми да бидат решени. А самите проблеми во најголем дел се оркестрирани од самите тие исти групации.
 
Член од
29 април 2009
Мислења
24
Поени од реакции
32
D ase izjasnam na ovaa tema.

JAS LICNO mislam deka NWO spored modelot za koj se raskazuva pomegju lugjeto, VOOPSTO NE POSTOI.

UBEDEN SUM deka vo sekoj segment poedinecno (pr. Zdrastvo, Nauka, Obrazovanie, Zemjodelie, Finansii...) postojat grupi na lugje i drustva koj sorabotuvaat megjusebno so cel da si gi ostvarat sopstvenite planovi.
Neretko, nivnite potrebi se sprotivni, da ne recam stetni, za site ostanati lugje vo svetot.

Deka postoi mala grupa na lugje koja kontrolira bukvalno se e nevozmozno i neizdrzano.
Zasto? Pa ako nie obicnite smrtnici sme svesni deka nekoj takva grupa ne kontrolira a sme demek "podgotveni da se sprotistavime" na nivnite planovi, togas zarem ne mislite deka pomokjnite od nas (bankari, naucnicui, ...) ne se zagrozeni uste povekje a se posbosobni da se sprotistavat zatoa sto raspolagaat so povekje instrumenti za toa?

Ova e moe mislenje, neznaci deka e tocno, ama e uste eden mozen nacin na dejstvuvanje.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Истото го тврдат и тие кои го предводат. Дека на светов му е потребна малку порадикална форма на природна селекција, со што најголемиот вишок од конвертери на кислород во јаглерод диоксид би се истребиле од гранките на еволуцијата на нашиот вид. Less is more, right? Quality before quantity, right? ............... Right?
Right.

Таа природна селекција, во каков и контекст да ја лупате, можете во следна прилика да си ја лупнете знаете каде. Зборам општо - ти си само поединец кој содржи слични сфаќања, и слични оправдувања и образложенија за тоа што се случува во светов на едно хиерархиско ниво.
Вештачка селекција е фактот што некој успеал да е разработи темната страна на глобалната економија повеќе од мене и од тебе? Тој вештачки фатил кожна фотеља во хиерархиското ниво?

Слободно навлези во детали. Веќе расчистивме дека се работи за семантика, кога се користи терминот нов светски поредок. Не е ништо ново, едноставно сега добива комерцијално изложување за секој да дознае повеќе за одредени аспекти некаков си голем мастер план, кои се или веќе воведени, се воведуваат сега, или е планирано да се воведат.
Не е комерцијално изложување, туку последниот крик на првите жртви од капитализмот. А ќе ги има уште многу.

Проблемот е кога ќе се залепи налепницата "теорија на заговор". Со репутацијата која ја имаат ваквите теории и тие што ги подржуваат, едноставно сум забележал дека некој кој решил подобро да се запознае со темататиката, одма пребегува на страната која ги исмева тие теории на заговор, посебно таа тема специфично, и ги посвојува истите образложенија и оправдувања која или самопрогласените дебанкери ги имаат, или тие кои сакаат да го оправдааат тоа што се случува како нешто кое е позитивно за нашево општество, и го подржуваат очигледниот дел од тој "мастер план".
Таа тематика за која што цело време си фатен, од кај ти е? Медиуми? Жута штампа?
Те одвеа виорот на про-западната пропаганда?

И добро утро за тие мастер планој... Ти сега сфати како функционирал светов ОДСЕКОГАШ?
Или Александар Македонски, Хитлер, Буш... тие од денес за утре живееа? Немаа мастер планој?

Тука доаѓаме до она смешното - Нов Светски Поредок како по дефиниција за тоа што се говори не постоел. Како не постои кога не само отворено зборат луѓе на повеќе и помалку високи позиции во глобалново наше општетсво, туку и се обидуваат да го смотаат обичниот човек да го проголта тоа како the one and only solution кое постои за решавање на готово сите наши проблеми, од локални, до глобални.
Пред да реплицираш - земи убаво да разгледаш што се имаат да кажат во врска со ова луѓе од секоја сфера на општеството - посебно тие што се на одлучувачкото столче, поставени од самиот народ. Ако јас зборам глупости, тие сигурно не.
А твојата теорија не држи вода, ако доволно си копал за темава. Тие глобални проблеми, одамна ќе се решени ако се имало волја за тоа. Не е во интерес на одредени групации тие проблеми да бидат решени. А самите проблеми во најголем дел се оркестрирани од самите тие исти групации.
Хехахеахеахеха каква моја теорија, какво копање за темава.. не ме засмевај те молам.
Луѓе на повисоки позиции зборат отворено, а луѓе ко тебе на пониски позиции ги веруваат? На ова мислеше?

И во ред е се, open-mind сум, знам дека намерно не го произведуваат лекот за рак, знам зошто се водат војните, знам зошто се појавуваат светски кризи, ЗНАМ!
Ама ти планираш да ме убедиш дека тоа е "Нов светски поредок?"
Нов поредок, ајде би се сложил да го користиме тој термин... ама светски?
Е тоа е тоа.
Во кратки црти, се што кажуваш и сите тие заговори - имаат многу вистина во нив..
Ама тоа никако не претставува нов светски поредок, туку одсекогаш била МАТНА слика - која денешно време е малку избистрена за обичните смртници да можат да ја видат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom