Никола Пашић - расно Нордијац, етнички Бугарин, национално Србин

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Колико је Балкан занимљиво место, можемо да видимо по пореклу Николе Пашића, једног од највећих српских државника у историји.

Ако пребројавамо крвна зрнца, Пашић је у расној мањини... Динарска раса преовлађује у Србији и Македонији, у Бугарској преовлађује медитеранска раса, а Пашић није ни једно ни друго. По Владимиру Дворниковићу, Пашић је расно нордијац. (види "Карактерологију Југословена".) Међутим, довољно је видети слике Пашића и препознати Нордијца. Међу Шоповима, племену који се етнички изјашњавају као Бугари и као Срби, има приличан број припадника нордијске расе. ( плавих и високих људи). Зашто је то тако, не знам, али се питам да ли је Пашић био можда и Шоп?

Пашић је бугарског порекла и по оцу и по мајци. Мајка му је из Видина, (мада је у Видину било доста и српске културе), отац му је из Габрова, а рођен је у Зајечару у Србији. Презиме је добио по очуху кад му се мајка преудала.

Међутим, нико нормалан не може да оспори да је Пашић по националности Србин. (сигурно један од најзнаменитијих Срба). Као жестоки противник проаустријске политике био је и у изгнанству, и крио се у Бугарској. Српско-бугарски рат била је жеља Аустрије а не српског народа. На свим изборима радикална странка, као изразито народна и демократска тукла је убедљиво све друге странке, нарочито дворске. Александар Карађорђевић, човек за чију је династију Пашић урадио много, на крају га је изневерио.

Ставио сам ову тему не да би говорили о лику и делу Николе Пашића, већ да би се видело колико је бесмислено на Балкану испитивати гене и порекло да би се потврдила нека (квази)историја. Једноставно, национални осећај је нешто лично и нема везе с тим. Најглупље је кад чујем да је нека нација "измишљена" а стотине хиљада људи се осећају припадницима те нације. Ако тако гледамо, све нације су измишљене. Још глупље је говорити о "старости" народа, јер СВИ ми имамо старе претке иначе не би ни постојали.

Исто тако, што више идемо уназад, видећемо да смо све ближи и ближи, и не тако давно и Срби и Македонци и Бугари и остали балкански Словени су били један народ, али још тада прилично крвно измешан.

Нека цвета сто цветова, живеле разлике све док разлике нису разлог да се бијемо. Колико год смо различити, још више смо слични сви ми, укључујући и Албанце.
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
И Александар Македонски је антрополошки т.ј. по физономији Нордијац , али није био Нордијац.

И Синиша, што више идемо уназад, видећемо да Бугари немају ништа заједничко са Македонцима и Србима, него тек касније, после Цара Бориса I. имају нешто заједничко са њима, а то је словенски језик и мешање са Словенима.

Никола Пашић је највероватно био антрополошки т.ј. генетски Ант или Тракијац. Али уколико се декларисао за Бугарин, онда је био Бугарин, јер нације нису чисте, већ су творевине од једног народа који асимилира дргих народ.

А ми Македоци и ви Срби, а и данашњи Бугари имамо само једно заједничко са Албанцима, а то је оно што имају доста славенске (венетске) крви у себе и ништа друго. Али због тога што су асимилирани од стране правих Албанаца и језично и национално, може се рећи да осим територије које желимо за себе, немамо ништа заједничко.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Neli Pasic beshe Vlav (no Srbin po ubeduvanje)?!
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
До сада сам чуо да је Влах, Шоп и Бугарин по пореклу, нисам ни ја сигуран. Мораћу да погледам још мало, а до тада ако неко зна нешто више...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Bugarin ne e sigurno, no dali bil Shop ne sum chul. Nekoi inforrirani Vlasi vo Skopje definitivno go smetaat za Vlav. Vo sekoj sluchaj chovekot mnogu vlijael i ja modeliral srpskata i regionalna politika.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Sopite ne se ni Srbi, ni Bugari. Da bea Bugari ili Srbi, taka bi se narekuvale, a ne Sopsko pleme. Celata teritorija od Timok do Dupnica vo Bugarija e naselena so sopovi. Sopite zborat makedonski dijalekt, imaat makedonska kultura, so makedonski folklor i makedonski narodni pesni i ora, taka sto mnogu se pobliski do Makedoncite, otkolku do bilo koj drug. Nacijata e zbir na luge koi imaat ista kultura velat :)
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
мнение за произхода на "шопите"

Шопите са б'лгари, част от б'лгарската нација. В Б'лгарија шопи наричат жителите на Софијско, Тр'нско и Радомирско, така както перничани наричат граовци, пловдивчани - мајни и т.н. В смис'л с това име не се обозначава в Б'лгарија отделен етнос, а б'лгарите от определен регион, които се отличават сега единствено по тв'рдија си говор и диалект, за разлика от по меките източноб'лгарски говори.
што се отнасја до произхода на името "шоп", ето Ви една от теориите :
През зимата на 1048 г. около 80 000 печенеги преминали замр'зналија Дунав и нахлули в'в Византија да грабјат и убиват. Византијските војски успели да победјат печенегите и ги поселили в рајоните на Софија, Ниш и Овче поле (според информација от историка Кедрин). Заселените там печенеги скоро били асимилирани от местното славјанско население, като оставили само името "шоп", по името на печенежкото племе "шоп", както и името "печенеги" в имената на населени места в рајоните които били заселени : - пр. Печенско б'рдо на п'тја межде Софија и Берковица, село Печеноге около Крагуевац, Печеневца при Лесковац, Печенци - вр'х в Кратовско и др.
В De administrando imperio, гл.37 на византијскија имератор Константин Багренородни се описва народа печенези, неговите обичаи и носија. Описаната печенежка носија : к'си дрехи до над коленете и к'си р'кави,досушт с'ответства на облеклото на софијските шопи от ХІХ в. Разбира се това е само една теорија...:mist:
 

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
a prevod....
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
a prevod ...

Па превод на македонски не мога да направим, зашто не ја знам неговата книжевна форма. Ама сум сигурен дека на 90 по сто ме разбираш добро, како и ја макар да не знам добре ни српски, ни руски, на 90 по сто ги разбирам мисленьјата во руските и српските сајтови. Пишем на кирилица, како и македонците, а и такива мислим са и правилата на форума (за "ја" и "Ь" те молам, извини ме), а оште повече, според администраторите на форума може да се пише и на бугарски, зашто тој бил според нив "трновски диалект" на македонскиот jазик. Па нема да спориме - просто напишав едно мисленье, без претенција дeка е абсолјутната вистина.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
nikos напиша:
Шопите са б'лгари, част от б'лгарската нација. В Б'лгарија шопи наричат жителите на Софијско, Тр'нско и Радомирско, така както перничани наричат граовци, пловдивчани - мајни и т.н. В смис'л с това име не се обозначава в Б'лгарија отделен етнос, а б'лгарите от определен регион, които се отличават сега единствено по тв'рдија си говор и диалект, за разлика от по меките източноб'лгарски говори.
што се отнасја до произхода на името "шоп", ето Ви една от теориите :
През зимата на 1048 г. около 80 000 печенеги преминали замр'зналија Дунав и нахлули в'в Византија да грабјат и убиват. Византијските војски успели да победјат печенегите и ги поселили в рајоните на Софија, Ниш и Овче поле (според информација от историка Кедрин). Заселените там печенеги скоро били асимилирани от местното славјанско население, като оставили само името "шоп", по името на печенежкото племе "шоп", както и името "печенеги" в имената на населени места в рајоните които били заселени : - пр. Печенско б'рдо на п'тја межде Софија и Берковица, село Печеноге около Крагуевац, Печеневца при Лесковац, Печенци - вр'х в Кратовско и др.
В De administrando imperio, гл.37 на византијскија имератор Константин Багренородни се описва народа печенези, неговите обичаи и носија. Описаната печенежка носија : к'си дрехи до над коленете и к'си р'кави,досушт с'ответства на облеклото на софијските шопи от ХІХ в. Разбира се това е само една теорија...:mist:
Хвала на информацијама. Само ми појасни - да ли је у Бугарској "Шоп" само географска одредница или је и племенска? И како се зове тај регион? Иначе, "Шоп" у Јужној Србији може да значи и само "планинац, брђанин".
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Кај нас Шопи се тие што живеат во Крива Паланка и Кочани :)
ШОП- Широко Образована Персона

:pos: :pos: :pos:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
VMRO напиша:
Кај нас Шопи се тие што живеат во Крива Паланка и Кочани :)
ШОП- Широко Образована Персона

:pos: :pos: :pos:
А малешевците да не не се ?
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Sinisa напиша:
Хвала на информацијама. Само ми појасни - да ли је у Бугарској "Шоп" само географска одредница или је и племенска? И како се зове тај регион? Иначе, "Шоп" у Јужној Србији може да значи и само "планинац, брђанин".
Това което пиша, се однесува само за "шопите" во Бугарска. што се разбира под това име у Србија или Македонија, не знам. Но за Бугарска ето какво ке ти кажа : у Бугарска това не е племенска одредница, нема такво племе, а е по скоро географско име. Па и у современнија б'лгарски език, думата "шоп", освен да се обозначат хората от Софијско, има и обидно значение - на прост, некултурен човек, поради което не е хубаво да наречеш некој "шоп" или "шопак", али е по скоро обидно за него. За рајон - като се каже, дека некој е от Шоплука, се разбира че е от Западна Б'лгарија - от Софијско, Пернишко па даже и Кјустендилско, но се употребјава сега винаги с подчертано укорително значение - кога требва да се критикура некаква пројава . Иначе са останали термините "шопско оро" , вицове и смешки за "шопите", к'дето те са винаги простовати, но хитри селјаци, и накрај прави се у Софија и "Шопско пиво" , но не е много добро. Модернија език донесе и ново в'ведение - сред по младите вместо обидно "шоп" се използва по модерному "шопенхауер". Дали ако некој после 100 години изследва развитието на езика, нема да каже дека у Бугарска у 21 век се формирало немско племе. Последното е хумор. Со поздрав од Бугарска. Никос.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
nikos напиша:
Това което пиша, се однесува само за "шопите" во Бугарска. што се разбира под това име у Србија или Македонија, не знам. Но за Бугарска ето какво ке ти кажа : у Бугарска това не е племенска одредница, нема такво племе, а е по скоро географско име. Па и у современнија б'лгарски език, думата "шоп", освен да се обозначат хората от Софијско, има и обидно значение - на прост, некултурен човек, поради което не е хубаво да наречеш некој "шоп" или "шопак", али е по скоро обидно за него. За рајон - като се каже, дека некој е от Шоплука, се разбира че е от Западна Б'лгарија - от Софијско, Пернишко па даже и Кјустендилско, но се употребјава сега винаги с подчертано укорително значение - кога требва да се критикура некаква пројава . Иначе са останали термините "шопско оро" , вицове и смешки за "шопите", к'дето те са винаги простовати, но хитри селјаци, и накрај прави се у Софија и "Шопско пиво" , но не е много добро. Модернија език донесе и ново в'ведение - сред по младите вместо обидно "шоп" се използва по модерному "шопенхауер". Дали ако некој после 100 години изследва развитието на езика, нема да каже дека у Бугарска у 21 век се формирало немско племе. Последното е хумор. Со поздрав од Бугарска. Никос.
Ахахахаха, одличан пост, ме насмеја добро. Поздрав и теби из Београда. А не знаш можда да ли је Никола Пашић био шопенхауер?
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
abe koj gi ostava ovie da pisuvaat na srpski-bugarski
neka ne se zanesuvaat
vo srija:ako sakas i na japonski da pisuvas!
vo bugarija i na mongolski pisuvaj!
-no vo tatkovinava moja kade se leela krvta na moite predci imajte respekt,vi se molam!
znaci:vie si znaete!
a kolku e i koja e?
ne znaeme bidejki nemame ziveeno "togas" i "tamu":)))
mozebi nekoj od vas ima isto ko nas makedonska krv?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom