Никола Карев (Техничко) vs Јане Сандански (Гимназија)

Towelie

теХАЦЕ
Член од
26 јуни 2011
Мислења
307
Поени од реакции
254
Дојде време и јас средно да се запишам. Саа да одам Електротехничар за Компјутери и Автоматика у Никола Карев, или у Гиманзијата, математички смер А/Б (незнам кој е за информатика).

Зборувам за Струмица.

PS Кажете кај е подобро, не кога ќе почнам да пушам цигари, и кое школо било у подобра средина.
 
T

Tetro

Гостин
анкета - А вц Б ?

иначе, избегав од Гимназија, трчев до Техничко плачејки кога бирав средно, а татко ми на крај попушти.
 
T

Tetro

Гостин
Значи поарно Техничко?
поарно, дека ако не продолжуваш на факултет вака ќе си имаш нешто поднаучено за работа да бараш, а со гимназија си исто како без образование
 

Towelie

теХАЦЕ
Член од
26 јуни 2011
Мислења
307
Поени од реакции
254
Продолжувам секако факултет.
 
M

Mussolini

Гостин
едни од најубавите спомени ги поминах баш у Каубојското... :)
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Малце смешно прашање, там или там? Ти шо сакаш да бидеш? Јас учих у Каубојското а изберах там да учам оти ме интересираше техниката и можам да кажам оти тва школо ми помогна ного у живото.
Ако сакаш да бидеш чиновник оди у Гимназијата а ако сакаш да бидеш креативен оди у Каубојското, изборо е твој и само твој.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
 

Towelie

теХАЦЕ
Член од
26 јуни 2011
Мислења
307
Поени од реакции
254
Сакам у Техничкото...
 
S

Stivie G

Гостин
Ногу ќе се заебеш ако избереш да учеш у каобојското. Сум присустувал на часови тама и лудница е, нема никаков ред(на тие часови на кои сум бил). Професорката пише на таблата а по неа одат децата да и бришат наслово. На сред час ти текнува и може да си излезеш да се прошеташ или да си седнеш на џамо. У гимназијата и на најсмотанио професор не можеш така да се однесуваш.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ногу ќе се заебеш ако избереш да учеш у каобојското. Сум присустувал на часови тама и лудница е, нема никаков ред(на тие часови на кои сум бил). Професорката пише на таблата а по неа одат децата да и бришат наслово. На сред час ти текнува и може да си излезеш да се прошеташ или да си седнеш на џамо. У гимназијата и на најсмотанио професор не можеш така да се однесуваш.
Не знам на што часови си бил, ама дека нема ред и дека е лудница, мало морген. Нема професор со кој може да си играш мајтап на часовите, освен 2ца што останаа од постарите и ова ќе да им е последна година. Доволно е само Вета да направи еден круг во школото, има да се слуше само мува како зуи.

Ако те интересира техника - Никола Карев без многу размислување, ако сакаш да не бидеш ништо - гимназијата. Гимназијата одамна го има изгубено реномето што го имала порано, сега „каубојското“ како што го викате (што му е останато од памти век, сега е далеку од тоа) и „Димитар Влахов“ газат. Професорите многу повеќе им се посветуват на учениците и реално гледат на работите, додека во гимназијата мамини синови поминуват како ништо... плус ќе се истепаш учејќи некој си предмети што питање е дали ќе ти притребат во животот.

И на крај ќе ти кажам, запиши се кај што сакаш ти и што сакаш да учиш. Не трчај по другарите каде ќе се (ако ти се другари ќе се дружеш пак со нив, плус сигурно нема да си сам таму) или некој на сила да те тера да се упишеш кај шо не сакаш.
 
S

Stivie G

Гостин
Не знам на што часови си бил, ама дека нема ред и дека е лудница, мало морген. Нема професор со кој може да си играш мајтап на часовите, освен 2ца што останаа од постарите и ова ќе да им е последна година. Доволно е само Вета да направи еден круг во школото, има да се слуше само мува како зуи.

Ако те интересира техника - Никола Карев без многу размислување, ако сакаш да не бидеш ништо - гимназијата. Гимназијата одамна го има изгубено реномето што го имала порано, сега „каубојското“ како што го викате (што му е останато од памти век, сега е далеку од тоа) и „Димитар Влахов“ газат. Професорите многу повеќе им се посветуват на учениците и реално гледат на работите, додека во гимназијата мамини синови поминуват како ништо... плус ќе се истепаш учејќи некој си предмети што питање е дали ќе ти притребат во животот.

И на крај ќе ти кажам, запиши се кај што сакаш ти и што сакаш да учиш. Не трчај по другарите каде ќе се (ако ти се другари ќе се дружеш пак со нив, плус сигурно нема да си сам таму) или некој на сила да те тера да се упишеш кај шо не сакаш.
Незнам, но од тоа што го видов останав без коментар. Немаше ама баш никаква атмосфера. У гимназијата ниеден професор нема да дозволе таков час.
Точно е дека у гимназијата има доста шо минат така со врски ама има далеку поквлатитетна настава од другите 2 школа у Струмица.
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
Малце смешно прашање, там или там? Ти шо сакаш да бидеш? Јас учих у Каубојското а изберах там да учам оти ме интересираше техниката и можам да кажам оти тва школо ми помогна ного у живото.
Ако сакаш да бидеш чиновник оди у Гимназијата а ако сакаш да бидеш креативен оди у Каубојското, изборо е твој и само твој.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
Гледаш човеко и до HTC е стигнал, а да учил е у гимназијата од алкател ќе пишаше. Мала дигресија... :D
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Да не прочитам лош збор на гимназијата :love: .. Уствари, има ли некоја основа уопште да се дискутира !?

Запиши си се општа гимназија во ЈС синко и прчи капа, што ти е по мерак после учи си. Да не зборам тоа што си 8мо и дека до 4та умот 360 пати може да ти се сврти за што-како-каде на факс. ;)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Незнам, но од тоа што го видов останав без коментар. Немаше ама баш никаква атмосфера. У гимназијата ниеден професор нема да дозволе таков час.
Точно е дека у гимназијата има доста шо минат така со врски ама има далеку поквлатитетна настава од другите 2 школа у Струмица.
Ти кажувам како ученик што претходните 4 години ги помина во Никола Карев. Ама не можеш да ми кажеш дека глупости не се дешаваат и на часовите во гимназијата. Еден огромен дел од друштвото ми заврши во гимназијата и знам што и како е. Плус лично се знам со професори кои предавале во гимназијата и ми се имаат жалено од други ученици. Да не кажам и дека дедо ми (кој беше професор до пред некоја година во гимназијата, сега отиде во пензија) ми кажа да бегам што подалеку од гимназија.

Да не прочитам лош збор на гимназијата :love: .. Уствари, има ли некоја основа уопште да се дискутира !?

Запиши си се општа гимназија во ЈС синко и прчи капа, што ти е по мерак после учи си. Да не зборам тоа што си 8мо и дека до 4та умот 360 пати може да ти се сврти за што-како-каде на факс. ;)
Е баш од тоа прчење капа нема ништо да постигне. Тоа што ти е со мерак ќе си го учиш уште од средно, за да бидеш добро поткован за на факултет. Не после да бидеш изгубен.

---

Еве штом те интересире технологија ќе ти кажам дека во 1 семестар на факултет (технички) ќе учиш едно 3-4 предмети од тоа што го имаш учено во текот на средно, односно за скоро пола од предметите ќе имаш веќе предзнаење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom