Нејзиното величество - ракијата

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Пијам "опасно" секој ден од две до три чашки,после третата демоните од поднебесјето ме лоцираат како лесен плен и само што тргнуваат накај мене со "пун гас" ги заебувам,прекинувам и ги оставам изненадени со отворена уста во стилот-види го бе,пак не заеба!:coffee:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Јас сум господин човек , градско дете - добро ситуиран бизнисмен .

Вие од село пиете ракија. Се пијанчите со евтин алкохол затоа што подобро во животот тешко дека имате видено.

Ракија е толку сељачки пијалок што на трактор да ја ставиш, тракторот ќе изгледа поградски од нејзе.

Да не почнам да зборам колку смрди. Го нема тој пријатен ароматичен вкус каков што има едно бренди или коњак.

К*рот немиен во казан да го ставам ќе извади подобар вкус од ракија.
Не знам како да ти кажам ама ракијата е бренди. Мењај си етикета од флаша да ти пишува бренди, може ќе ти лизга. :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Јас сум господин човек , градско дете - добро ситуиран бизнисмен .

Вие од село пиете ракија. Се пијанчите со евтин алкохол затоа што подобро во животот тешко дека имате видено.

Ракија е толку сељачки пијалок што на трактор да ја ставиш, тракторот ќе изгледа поградски од нејзе.

Да не почнам да зборам колку смрди. Го нема тој пријатен ароматичен вкус каков што има едно бренди или коњак.

К*рот немиен во казан да го ставам ќе извади подобар вкус од ракија.
Boze mi oprosti, ko nekoe pederce. Sigurno nemas probano appletini, veruvam ke ti se bendisa. Site zeni i pederasticni go obozavaat radi vkusot, aromata, nezno na jazik itn itn
 
M

Macedon1um

Гостин
Јас сум господин човек , градско дете - добро ситуиран бизнисмен .

Вие од село пиете ракија. Се пијанчите со евтин алкохол затоа што подобро во животот тешко дека имате видено.

Ракија е толку сељачки пијалок што на трактор да ја ставиш, тракторот ќе изгледа поградски од нејзе.

Да не почнам да зборам колку смрди. Го нема тој пријатен ароматичен вкус каков што има едно бренди или коњак.

К*рот немиен во казан да го ставам ќе извади подобар вкус од ракија.
Нема врска што си од град, тие градските сељаци се најлоши..

Што е подобро мојата ракија добиено од првокласно овошје (грозје, круша, кајсија) или твојот коњак добиен од грозје со слаб квалитет или бренди добиени од комењето што останува после преработката на грозјето за вино. За виски и останати познати пијалоци воопшто и да не правиме муабет се прават од ефтина суровина како житарките, успат секако со додадени милион вештачки бои и ароми ама нека кркаат градски сељаци и снобови како тебе

Или тролаш или репер за ракија ти се брљите што ги купуваш на пазарче
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Јас сум господин човек , градско дете - добро ситуиран бизнисмен .

Вие од село пиете ракија. Се пијанчите со евтин алкохол затоа што подобро во животот тешко дека имате видено.

Ракија е толку сељачки пијалок што на трактор да ја ставиш, тракторот ќе изгледа поградски од нејзе.

Да не почнам да зборам колку смрди. Го нема тој пријатен ароматичен вкус каков што има едно бренди или коњак.

К*рот немиен во казан да го ставам ќе извади подобар вкус од ракија.
Ако си пробал ти бренди, коњак и знаеш што е тоа, јас тогаш сум се качил на Марс!

Ти се тешко сељанче дете, ама не ти поаѓа од рака тоа да го скриеш. Не не.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Неможам да ве разберам искрено ... пиете нешто што мириса на немиен к*р :sick:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Нема врска што си од град, тие градските сељаци се најлоши..

Што е подобро мојата ракија добиено од првокласно овошје (грозје, круша, кајсија) или твојот коњак добиен од грозје со слаб квалитет или бренди добиени од комењето што останува после преработката на грозјето за вино. За виски и останати познати пијалоци воопшто и да не правиме муабет се прават од ефтина суровина како житарките, успат секако со додадени милион вештачки бои и ароми ама нека кркаат градски сељаци и снобови како тебе

Или тролаш или репер за ракија ти се брљите што ги купуваш на пазарче
Џабе му објаснуваш. Да го знаеше тоа што му го зборуваш, немаше да сере на темава.
Автоматски споено мислење:

Неможам да ве разберам искрено ... пиете нешто што мириса на немиен к*р :sick:
Ако к*рот ти мириса на ракија, да си го посетиш матичниот! Најверојатно си дијабетичар.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.268
Трола бе, не може да е толку ограничен и глуп.

Или па стварно е некое педерче исчупано што се мртши коа ќе проба една голтка ракија пошто му љути и паралелно со таа полуголтка пие пола чаша вода.

Секако после нарачува едно парче сирење накапено со маслиново масло, 2-3 зрна бибер и гранче магдонос. Некоја похованица пред да му стигне пастата со некои филозофски додатоци додека пие високо квалитетно суво бело вино Темјаника у огромна чаша и паметува на тема уметност, како прочитал премногу убава поезија од некој шпански писател.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.241
Само мастика, во други варијанти целосно ја избегнувам. Моиве ја купуваа од луѓе од Дојран (или од тој крај некаде), кој има можност нека ја проба, топ е.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Јас сум господин човек , градско дете - добро ситуиран бизнисмен .

Вие од село пиете ракија. Се пијанчите со евтин алкохол затоа што подобро во животот тешко дека имате видено.

Ракија е толку сељачки пијалок што на трактор да ја ставиш, тракторот ќе изгледа поградски од нејзе.

Да не почнам да зборам колку смрди. Го нема тој пријатен ароматичен вкус каков што има едно бренди или коњак.

К*рот немиен во казан да го ставам ќе извади подобар вкус од ракија.
Глеј ко прво дома твоите не ти кажале дека не си господин чоек, а ако ти кажале они дека си господин ондак не им веруј те дупчат, лабилен си.
Второ викаш дека си градско дете, мештаните од Градско боље размислување имаат од тебе.
Трето ако возиш трактор може да кажеш селанец, ама муабетов "сељак на трактор" те прави тебе сељачина.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
Закључок, што ракија што книга исто Г?
И ти си од село? Па не се срами имаш друштво.
што се ложиш ко да сум имал односи со твоја блиска женска особа, мое мислење е тоа измет е ракија ти ако сакаш пиј не ти бранам
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Ај се, може навистина не ти се допаѓа ракијата, ама да генерализираш и да правиш стереотип од секој што пие некој тип на алкохол стварно тереба да немаш појма од ништо во животот. Ко да речам дека сите кои пијат виски се депресивни и склони на самоубиство.
На пример јас не пијам вино, ич не го сакам вкусот на виното ни црвено ни бело никакво, чаша вино да се напијам 3 дена глава ме боли и реакции во стомакот имам, ама не генерализирам дека тие вино што пијат се, сељаци што прдат и повраќаат или шо знам...
Темата е интересна и треба да се изигнорира дебилов и да се продолжи конструктивна дебата...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Низ Кичевиата ретко да се најде сливова која вреди, секој се мисли мајстор и тера 60 и повеќе обврти како да е натпревар некаков. Затоа после три чаши или на лошо те тера или одеднаш задремуваат постарите.
Имам пишувано во темата за ракија (другата тема), за ова. Имено, според досегашно искуство, од Македонија најдобри сливови сум пиел од Беровско, Паланечко и Дебарско. Од тие места и набавувам понекогаш, кога не можам да купам од Србија.
А за купечките сливови ракии кај нас, најдобра ми е Десетката од Певац (ужасно скапа), па обичната од нив, па Прокупљанка (од пред некоја година престанаа да ја увезуваат), па на Рубин таа препеченицата, па на Бадел на крај.
Автоматски споено мислење:

Најверојатно темава треба да се спои со истата од Гурманско катче.
Патем, скроз е легитимно на некој да не му се свиѓа ракија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom