Непријатна ситуација

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Си имате врска (не е важно колку време), но ете доаѓа момент да изневерите (без разлика од која причина). Значи, некоја мала авантура која не ви оставила некој посебен впечаток, па сте ја продолжиле врската и речиси сте заборавиле на личноста со која сте изневериле. Не знае за авантурата партнерот, а таа/тој со кој сте изневериле не знаел/а дека сте во врска.
Арно ама, по некоја случајност се среќавате на улица (или кафуле или дискотека, пример) после некое време, а вие сте со партнерот со кој сте биле и тогаш кога дошло до неверството. И од нигде - никаде, доаѓа кај вас да се поздрави, па ве прашува зошто (после авантурата) ве снемало, што се случува со вас и слично.

Е сега. Можеби е тешко да се ставиш во таква ситуација ако си од оној тип луѓе кои не изневеруваат, но обидете се да се сконцентрирате на ситуацијата, а не наверството. Како би реагирале? Би и дале некаков знак на личноста дека не сте сами, па да внимава што зборува? Што ако партнерот цело време е до вас додека се одвива оваа ситуација? Како би се оправдале?

Или што ако кај вашиот партнер дојде некој со такви изјави и сфатите дека скрил нешто од вас? Дали би се обиделе да дознаете зошто го направил тоа и да разговарате за тој период кога се случило за да ги дознаете причините? Или уште веднаш ќе бидете иницијатор за раскинување?

Ве молам само воздржете се од коментари како: „Никогаш не би изневерил/а, па не можам да кажам“. Обидете се да ја замислите ситуацијата.
Уште еднаш да напоменам, не ми е целта да се дискутира зошто дошло до неверство (за тоа има друга тема), туку оправдувањето и начинот на кој би објасниле или како би реагирале доколку дознаете на ваков начин.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
FortunE напиша:
Си имате врска (не е важно колку време), но ете доаѓа момент да изневерите (без разлика од која причина). Значи, некоја мала авантура која не ви оставила некој посебен впечаток, па сте ја продолжиле врската и речиси сте заборавиле на личноста со која сте изневериле. Не знае за авантурата партнерот, а таа/тој со кој сте изневериле не знаел/а дека сте во врска.
Арно ама, по некоја случајност се среќавате на улица (или кафуле или дискотека, пример) после некое време, а вие сте со партнерот со кој сте биле и тогаш кога дошло до неверството. И од нигде - никаде, доаѓа кај вас да се поздрави, па ве прашува зошто (после авантурата) ве снемало, што се случува со вас и слично.

Е сега. Можеби е тешко да се ставиш во таква ситуација ако си од оној тип луѓе кои не изневеруваат, но обидете се да се сконцентрирате на ситуацијата, а не наверството. Како би реагирале? Би и дале некаков знак на личноста дека не сте сами, па да внимава што зборува? Што ако партнерот цело време е до вас додека се одвива оваа ситуација? Како би се оправдале?

Или што ако кај вашиот партнер дојде некој со такви изјави и сфатите дека скрил нешто од вас? Дали би се обиделе да дознаете зошто го направил тоа и да разговарате за тој период кога се случило за да ги дознаете причините? Или уште веднаш ќе бидете иницијатор за раскинување?

Ве молам само воздржете се од коментари како: „Никогаш не би изневерил/а, па не можам да кажам“. Обидете се да ја замислите ситуацијата.
Уште еднаш да напоменам, не ми е целта да се дискутира зошто дошло до неверство (за тоа има друга тема), туку оправдувањето и начинот на кој би објасниле или како би реагирале доколку дознаете на ваков начин.
Ако и се случи тоа на мојата партерка, едноставно збеснувам одма, станувам (ако седам на маса), ја превртувам масата и сосема мирно си заминувам од местото на настанот.
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
леле, стварно многу непријатна ситуација. Епа вака, прво ќе се обидам да му дадам некои нзаци со поглед или сл. на тој со кој што сум имала афера, и ќе се трудам да го убедам да молчи. И ако тоа не ми успее, ќе му признаам се на партнерот, па подобро е да дознае од мене отколку од некој друг, нели? Ќе му објаснам дека тој ништо не ми значел и сл. Знам дека многу е лесно да се каже и напише, а тешко да се направи, но сепак кога нема друг избор подобро да ја кажам вистината отколку да живеам во страв дека некогаш ќе дознае од некој друг. Сепак, на лагата и се кратки нозете. :wink:
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
ууу лоша ситуација да ми дојде некој намаса со кој што женсками имала нешто (интимно) а јас незнам.....па вака ке постапам....ке си чутам ке си чутам до онај момент додека не почне нешто да се препуцава на мене типот, ако се препуцава незнам мислам дека ке збеснам:nerv: па ни тој ни таа ке се видат, а ако си е се ок само ако се дознаат некој работи и си замине типот, ке откопам 2-3 најгнасни збора од мојов вокабулар ке и ги плеснам влице и повејке никогаш нема да ме види.

а доколку мене ми дојде некоја `швалерка` на маса ке помине како шо ке помине (арно лошо зависи) јас не реагирам никако а и нема шо јас да реагирам ако ми се скара едната или двете било како, утредента продолжуваме со живот, па и не се само две три на светов има многу е сега ми се десило тоа неколку пати, една обавезно задржувам а ми се има случено еднашка и двете да ги задржам

пс. многу јак политичар сум:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

I am a bitch напиша:
леле, стварно многу непријатна ситуација. Епа вака, прво ќе се обидам да му дадам некои нзаци со поглед или сл. на тој со кој што сум имала афера, и ќе се трудам да го убедам да молчи. И ако тоа не ми успее, ќе му признаам се на партнерот, па подобро е да дознае од мене отколку од некој друг, нели? Ќе му објаснам дека тој ништо не ми значел и сл. Знам дека многу е лесно да се каже и напише, а тешко да се направи, но сепак кога нема друг избор подобро да ја кажам вистината отколку да живеам во страв дека некогаш ќе дознае од некој друг. Сепак, на лагата и се кратки нозете. :wink:
кога би било што би било

Кога ке му признаеш? кога ке видиш дека немоеш да го натераш на другиот да ќути, и одма пред него ке му признаеш?
И всушност шо си барала да имаш афера со некој ако не ти значел или тоа ке ти е наредна лага?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Фртумо снао : се дур не го направиш неверството, ќе си ја бомбардираш совеста со непотребни прашања. Кога ќе го направиш : ќе ти олесне на душичето. Ова од искуство (на почетокот на мојата врска).
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Па... Ако изневерам одма кажувам. Така шо во ваква ситуација не би можела да се најдам...
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Доколку се најдам во таква ситуација, одма ќе го предупредам ”швалерот” со некој знак. А доколку мојот партнер се најди во таква ситуација, тешко него.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
hm dosta diskutabilno
ke odrekuvam ke kazam deka neznam so zboruva toj....
ednostavno ke go napravam toa za da ja zazstitam vrskata da ostanam so toj sto mi znaci...ne epravedno se slucilo megjutoa sakam da bidam so nego go sakam i sea nekoj si so koj se imam poljubeno 2 min onaka kolku da se rece da mi ja rasipe taa idila.NO WAY
na kraj ke vidime kolku ke upalat lazgite ama ke gledam da se so lazni fakti, ubedlivi i pak ke povtoram SE ZA LJUBOVTA
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Јас: Ако дојде некоја таква до масата кај шо седам со сегашната би ја поздравил и би си направил со нејзе муабет. Не ми се верува дека некоја одма јавно би ме прашала пред сите кај сум отишол после ебаањето со нејзе.

Таа: Ако некој и дојде на сегашната и и направи така би и рекол епа наздравје и онака јас на почетокот ти викав ако сакаш ебач у тој момент најди си. Шо ќе биде после тоа незнам, зависи како ќе се чуствувам у моментот.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
vardarce напиша:
Јас: Ако дојде некоја таква до масата кај шо седам со сегашната би ја поздравил и би си направил со нејзе муабет. Не ми се верува дека некоја одма јавно би ме прашала пред сите кај сум отишол после ебаањето со нејзе.
A што ако одма јавно те праша? Како би се правдал? Како би реагирал?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
vardarce напиша:
Не сакаш да знаеш.
Штом сум прашала, сакам да знам. И да не бидеме оф топик, одговори ако одговараш, ако не, следниот нека си се изјасни на темава.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Лошоооо....искрено во целост не знам како би изреагирал. Ако сум јас изневерениот - знам:
едноставно збеснувам одма, станувам (ако седам на маса), ја превртувам масата и сосема мирно си заминувам од местото на настанот.
А ако сум ја изневерувачот...појма немам
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Ќе ја пресретнам ќе и направам прв муабет и на крај се надевам дека ќе успеам да и договорам наредна средба за ново неверство.
чиста прагматика.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Jakov напиша:
Ќе ја пресретнам ќе и направам прв муабет и на крај се надевам дека ќе успеам да и договорам наредна средба за ново неверство.
чиста прагматика.
:icon_lol:
Ај во ред за средба за ново неверство, тука не ти се мешаме. Ама што ако таа прва ти дојде онака изненадно пред да успееш да ја забележиш прв? Ситуација „немаш кај да бегаш“ да не речам?

Никако не ми оди да се замислам во ситуација да сум јас таа која ќе изневери, ама ајде ќе се обидам. Некако со очи ќе му дадам знак да внимава да не му се испушти нешто, па да се надеваме дека ќе сфати и нема да истресе.

А ако некоја дојде и почне да дава знаци дека е некоја со која бил мојот партнер додека сме биле заедно, во моментот нема да правам сцени. Ќе ќутам додека не заминеме, без разлика дали има луѓе со нас или не, или па ќе се извинам и ќе си одам со изговор дека ми испаднало нешто, или ќе се однесувам како ништо да не сум видела. Потоа ќе чекам сам да почне, да ми каже зошто дошло до такво нешто, кај била грешката во врската, што не чинело. Би му дала шанса да се изјасни.

Е после тоа е друга приказна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom