Неплаќање алиментација - суровата реалност

Член од
30 мај 2015
Мислења
10
Поени од реакции
48
Гурман, јас ништо не спроведувам, само си давам свое мислење за темава, од кој проблем произлегува истата и што се случува во светот и кај нас во врска со интегрално решавање на овој проблем.

Ти очигедно си за статус кво и се гледа дека не ти одговара ова што допрва ќе дојде и кај нас. Твој избор.

Лет3, поставуваш прашања кои и јас веќе ги поставив. Кога двајцата сопрузи работат за такви ниски плати и едвај сврзуваат крај со крај, како па едниот родител ќе ги гледа после развод децата? И што, кога децата се кај мајката кој ќе ги гледа? Таа ќе седи дома додека не наполнат 18 години? Не зезај. Или пак муабетот како ќе живееле децата со новата мајка ако таткото се преженел?! А ако мајката се премажи и живее со новиот партнер, нема проблем, нели таа ќе се грижи за децата од првиот брак. Какви шовинисти сте значи, не сте свесни бе луѓе. Не ви држат вода аргументите.

Рамноправно родителство не било применливо кај нас оти ние не сме биле Швајцарија. Само да се најде изговор. Па ако е така бе дечки, според вас жените треба да си седат дома, да не работат, да перат черги и јамболии на кеј, пошто нели, Отоманска Имеприја сме, Источна Румелија, не сме Швајцарија. Абе не се правете паметни, не може ем еманципирани да се правиме ем традиционални, во зависност од тоа како во кој момент ни одговара. Типична балканска сељачка работа. По дома бараме поделба на работата, слобода, еманципација и еднаквост во цело општетво, а после кога не ни одговара, не, не, не сме ние Швајцарија.

Многу сте паметни. Али добро е да се знае што се` не опкружува околу нас.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Децата и емоционално повеќе се приврзани кон мајката. Тоа таткото не може да и го даде.
Не е баш така, мајката ги сака само децата повеќе од се.
Ми кажувале случаи од постаро време, кога мајката ќе се премажела за некој друг со деца, а нејзините се големи и самостојни, таа ќе кради од новата куќа и ќе им дава на своите деца иако на нејзините деца таква работа не им треба, ниту пак ја тераат такви работи да прави. Може да се нарече мајчински егоизам.
Што се однесува до темата, некои луѓе едноставно не можат да созреат иако се родители. Без разлика што е причината за разводот и како ќе одлучи судот, најдобро е двајцата да седнат и да се договорат како двајца возрасни и одговорни луѓе, што обврски имаат и како да ги исполнат. Ниту една институција или правен систем нема да им помогне, ако не седнат да разговораат и ги решат сами работите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лет3, поставуваш прашања кои и јас веќе ги поставив. Кога двајцата сопрузи работат за такви ниски плати и едвај сврзуваат крај со крај, како па едниот родител ќе ги гледа после развод децата? И што, кога децата се кај мајката кој ќе ги гледа? Таа ќе седи дома додека не наполнат 18 години? Не зезај. Или пак муабетот како ќе живееле децата со новата мајка ако таткото се преженел?! А ако мајката се премажи и живее со новиот партнер, нема проблем, нели таа ќе се грижи за децата од првиот брак. Какви шовинисти сте значи, не сте свесни бе луѓе. Не ви држат вода аргументите.

Рамноправно родителство не било применливо кај нас оти ние не сме биле Швајцарија. Само да се најде изговор. Па ако е така бе дечки, според вас жените треба да си седат дома, да не работат, да перат черги и јамболии на кеј, пошто нели, Отоманска Имеприја сме, Источна Румелија, не сме Швајцарија. Абе не се правете паметни, не може ем еманципирани да се правиме ем традиционални, во зависност од тоа како во кој момент ни одговара. Типична балканска сељачка работа. По дома бараме поделба на работата, слобода, еманципација и еднаквост во цело општетво, а после кога не ни одговара, не, не, не сме ние Швајцарија.

Многу сте паметни. Али добро е да се знае што се` не опкружува околу нас.

Се заљубуваат и земаат и таксисти и невработени и газди на фирми и ѓупци и на лента работник во Кромерг и Шопен....
Прат деца и раѓаат и со 15.000 плата, некои се разведват, некои се караат но остануваат заедно. Ти имаш идеи но немаш животно искуство, имаш дигитрон но живееш во виртуален свет, млад си полн со идеали и погрешно го замислуваш светот на возрасните. Шо да му праиш на млад брачен пар шо начукал дете па се развел а мајката невработена со средно а таткото работи во комуналец со 15.000? да ги ставиме во затвор а детето на посвојување. Такви се пола од семејствата во македонија
еден куп млади семејства живеат имаат дете и не се ни вработени, ги издржуваат колку шо можат тато и мама нешо на црно ако фатат по малце работа. Тоа е реалноста. Да им забраниме да се земаат ако немаат двата на свое име стан, кола и солидни примања за случајно ако се разведат може да се примени ВардарСкај законот да се шетка детето 2 недели ваму таму следни 20 години. и се да има и кај тато и мама.
Вие госпоѓице не смеете да се земете или родите додека не создадете услови да живеете самостојно разведена.
Вие господине по развод не смеете да го напуштате градот или државата во кое ви е детето за да секои 2 недели си го земате кај себе
Ова тема не е за деца
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.727
Поени од реакции
7.060
Убо некој рече дека деца треба да се банираат од темава. Посебно тие што отвориле профил само за овде
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Тоа го рекла мајката, значи таа нема пари за такви глупости, а не како што имаш ти друже подвлечено, во обид да се придружиш кон толпата сеирџиски крвопии. Значи тотално сте нефер и воопшто не размислувате, ама воопшто. Ја не знам, толку ли сте несреќни па барате разни начини да си олесните на душата или едноставно сакате да бидете дел од мнозинството "добродушници"? Или сте недозреани дечиња што поминуваат премногу време во читање на глупави текстови по цел ден на интернет, па се ви е испомешано сега. Разбирам дека на туѓ проблем се гледа од поинаков аспект, ама не претерувајте со судење за некој што не го познавате.

Ни самиот @Триптико не е свесен колку е во право. Во Македонија, во секој втор случај со развод има злоупотреба на алиментација, било од машка било од женска страна, мада почесто е од женска.
Жена во брак со две деца, сопругот постојано по странство работи амалски работи во обид да ја спаси цела фамилија од оваа бедотија и да ја повлече нагоре за да имаат убав живот, таа фаќа швалер овде, една година крои планови како да го споебе сопругот, да отиде кај него и да седи неколку месеци колку да се приспособеле децата, и да бара развод со намера да му собере половина од спечалениот имот, притоа да изјави како тој ја запоставувал и ја малтретирал (нормално лажно да сведочи) и притоа да му ги земе и децата и плус алиментација. Ете до каде може да отиде женскиот мозок. И така и бидна, отиде таа таму, си живееше "среќно" некој месец, се додека некој не го контактираше сопругот и му ги отвори очите, па понатаму што направиле, не се знае...
А во врска со тоа дали некој има или нема деца, не го прави неспособен да размислува и да се држи до своите начела за живот, има луѓе што имаат по пет деца, па имаат интелигенција и размислување како на врапчиња, знам затоа што во најблиската фамилија имам такви.
Еве и јас немам деца, но животот ме навел на многу пати да одгледувам туѓи, и искрено, доколку некогаш почувствувам татковска потреба, не би трчал да се женам. Има толку многу дечиња што со душа чекаат да бидат посвоени, па со цело срце би се обврзал на такво нешто. Подобро така отколку да ги мачам со разводи и препукувања со помекиот пол.[/user]
Ej vidi go "gusterov" se razleta so navredi...! Poleka...! OK da vidime ...generaliziras so daden primer(izmislen)...i go sporeduvas so konkreten i pritoa nonshaltno upotrebuvas zborcinja od tipot "крвопии,недозреани дечиња"...i seto toa go bazirase na "iskustvo" rekla kazala ...i toa bez deca...Really...? Zatoa go prasav ima li deca..? Koga prvpat ke ti uspijat na race set ovoj buntovnicki bes ke go snema u sekunda...ke sozrees ko banana na fen...tek togas ke ti stane jasno zosto postois....a sega tipkaj si na tastaturata...i bidi razlicen od tolpata krvopijci....![DOUBLEPOST=1448894509][/DOUBLEPOST]
@SuBZerO немањето деца ме дисквалификува на темава? Не знаев дека е за разведени и неспособни.
Noup greska go svati poetot i mislata!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
vekje sedum godini ne primam alimentacija za moite dve maloletni deca bidejki izvrsitelite i blokiranite smetki ne poagaat kazete mi ima li nacin da ja dobijam alimentacijata?
Имам видено одблизу случај сличен на твојот.
Таткото не плаќаше алиментација, сиот имот, кој не е мал, е на име на неговите родители, се води како невработен. На децата им даваше пари и тоа многу, ама не на сметка. Е сега, пари им даваше, ама само пари. Мене ми беше многу чудно. Јас на мојот татко до ден денес можам да се потпрам во секој момент, а тој се понашаше кон нив како да му се браќа, не деца. Не се мери сЕ со пари, тоа ти најдобро го знаеш.

И после 7-8 години му доаѓа тужба: ДЕЦАТА го тужат за неплаќање алиментација. Одговорот од неговиот адвокат беше дека може да се реши работата на три начина:
или да ги викне децата на суд да кажат дека им плаќал, или да ја плати заостаната алиментација или да оди у затвор.
Штосот е во тоа што децата дури и да ги викне на суд, тие со полно право може да кажат дека е точно дека им давал пари, ама тоа не е алиментација. Затоа што е татко, давал и треба да дава.
Другата варијанта е да се поштедат од судови и да си плати.
Одењето во затвор немаше да го дозволат неговите родители, и фино лепо си платија, се испокараа секој со сите, па им помина и си живееја уште некое време сложни и весели, зашто уште не е сЕ поделено.

Да заклучам: ако мислиш дека децата може да ја добијат заостанатата алиментација (како што ја добија во горниот пример), тогаш треба да ангажиаш адвокат кој во име на децата ќе поднесе тужба.
Ако навистина постигнеш само да оди во затвор, тогаш на тебе останува да одмериш што е попаметно за децата.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.727
Поени од реакции
7.060
Никако не разбирам зошто на оваа тема има расправии. Законодавецот определил алиментација, му се допаѓа тоа некому или не. Ене, и Северина добива...
 
Т

Триптико

Гостин
Никако не разбирам зошто на оваа тема има расправии. Законодавецот определил алиментација, му се допаѓа тоа некому или не. Ене, и Северина добива...
Смееме да коментираме закон. Така се почнува со измени на истиот :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.727
Поени од реакции
7.060
Смееме да коментираме закон. Така се почнува со измени на истиот :)
Закон пред се треба да почитуваш. Инаку, одговараш. Кога ќе те стигне казна, коментирај си, ќе ти биде полесно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom