Ненадејно губење на слухот на едно уво

Член од
5 ноември 2016
Мислења
5
Поени од реакции
13
Здраво на сите.

Пред скоро 48 часа приметив дека наеднаш не слушам со двете уши подеднакво. Во моментот бев надвор, но кога дојдов дома приметив дека левото уво ми зуи/свири многу гласно и дека ако го затнам десното скоро ништо не слушам со левото.

Следниот ден веднаш отидов на ОРЛ во Промедика. Докторката таму ми ги исчисти ушите, но немаше промена. Потоа ми направија аудиометрија и заклучивме дека со левото уво дефинитивно не слушам голем спектар на фреквенции и слухот ми е намален за 70%. Докторката не знаеше да ми каже што ми е, ми даде некои апчиња за циркулација и ме советуваше да одам на клиника во Аудитивен Центар каде можеле да ми направат повеќе испитувања. Бидејќи беше петок, ќе требаше да чекам до понеделник.

СРЕЌА ШТО НЕ ЧЕКАВ! По ургирање на членови од фамилија отидов за второ мислење во Акус Медикус. Докторот таму ме предупреди дека ова е сериозна медицинкса опасност и дека ако не се реагира во првите 48 часа, може засекогаш да останам без слух во едното уво. Ме извести дека ова е нешто што едноставно се случува кај некои луѓе без предупредување, и причинителнот не е баш познат, но некои од можностите се инфекција, вирус, звучна траума. Добив голема листа на лекови:

* Декортин Х (60mg 2 дена, 40mg 3 дена, 20mg 2 дена, итн...) ова е кортикостероид и е главниот лек за оваа работа. На интернет и во САД може да се најде како Prednisone.
* Бетахистин (48mg на ден)
* Пенитилин (400mg на ден)

По советување со други доктори по телефон, ми потврдија дека терапијата е добра, но ми препорачаа да додадам и:
Ацикловир (1000mg на ден) анти-вирозен лек
Солкосерил (морав да одам до Србија по него бидејќи не е достапен кај нас, се приме по пат на инекција во мускул)

Ненадејно губење на слух во уво на гугл може да се најде како Sudden Sensorineural Hearing Loss (SSHL). По читање на голем број статии уверен сум дека ја добивам точната терапија. Според многу истражувања на 70% од луѓето им се повратил делумно слухот, кај некои дури и комплетно, под услов да почнале со терапија во првите 1-3 дена. Открив и поново истражување во кое пациентите (паралелно со лековите) ги лекувале и со звучна терапија. Здравото уво се затнува, со цел пациентот да биде принуден да го користи оштетеното, со што се стимулира увото да работи и да заздрави. Дел од терапијата е и слушање музика со оштетеното уво 6 часа на ден.
(ЛИНК: http://www.nature.com/articles/srep03927)

За ова не ми кажал никој од докторите и не сум сигурен дали да го пробам. Ако причинителот е звучна траума на овој начин можеби би се влошил проблемот? Во понеделник треба да одам на клиника каде ќе ми направат повеќе испитувања со цел да се открие причината, но тоа не би требало да влијае на терапијата.

Сега за сега немам никакво подобрувањем, но не губам надеж. Слухот значително ми се намали од моментот на откривање до почнување на терапијата. Од почнување на терапијата до денес нема промена. Со левото уво не слушам ниски фреквенции, а високите слабо ги слушам. Освен тоа слушам постојано свирење, зуење и други неописливи звуци внатре во увото. Исто така увото го чувствувам како да ми е полно или запушено (или чувството кога преоѓаш од една во друга надморска височина).

Дали некој во Македонија имал искуство со ова? Ако да каква терапија сте зимале и дали успеавте да се извлечете? Секој совет е добредојден, фала.

Исто така ако некогаш ви се случи, имајте ја на ум објавава и реагирајте во најбрз можен рок!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Освен тоа слушам постојано свирење, зуење и други неописливи звуци внатре во увото. Исто така увото го чувствувам како да ми е полно или запушено (или чувството кога преоѓаш од една во друга надморска височина).
Ова ми се дешавало безброј пати , али сепак мојот случај беше поради многу суви уши и залепен исушен секрет на ушните тапанчиња. Затоа морам секоја година по еднаш да идам на чистење уши. Знам какво е чувството , притисокот во главата ти е како да си под вода на поголема длабочина.
Супер шо си побарал повеќе мислења , ти препорачувам да одеш на проверка кај повеќе доктори и изврши повеќе испитувања. Тоа шо слушаш неопишливи звуци и зуење во увото мислам дека дефинитивно е позитивна страна од смисол дека не е ништо оштетено.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Majka mi imaše nekoi problemi so zuenje na ušite i beše vo Bugarija na pregled. Nešto so vnatrešnoto uvo bil problemot.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Druze na dobar pat si zemaj ja terapijata i ke se vrati sluhot, mene me matkaa cela nedela dodeka pocnam so terapija a imav 100 osteten sluh mi se vrati po mesec dena no ne celosno nekade sum na 70 % vraten sluh taka da sto pobrzo toa podobro, moze i vo hiperbarna komora da odis terapija so cist kislorod no konslultiraj go orl
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
5
Поени од реакции
13
Druze na dobar pat si zemaj ja terapijata i ke se vrati sluhot, mene me matkaa cela nedela dodeka pocnam so terapija a imav 100 osteten sluh mi se vrati po mesec dena no ne celosno nekade sum na 70 % vraten sluh taka da sto pobrzo toa podobro, moze i vo hiperbarna komora da odis terapija so cist kislorod no konslultiraj go orl
Фала за одговорот. Денес ми е втор ден со терапија, но уште нема подобрување. Што е тоа хипербарна комора? Од лекар ти препорачале тоа? Ако да, кој и каде?[DOUBLEPOST=1478442401][/DOUBLEPOST]
Тинитус е само зуење на ушите. Со благо (едвај приметливо) зуење сум веќе од пред година, но ова е прв пат да ми се намали слухот а зуењето е 10 пати погласно. И тоа не е само зуење туку е придружено со повеќе променливи звуци, со различен интензитет во текот на денот.[DOUBLEPOST=1478442588][/DOUBLEPOST]
Тоа шо слушаш неопишливи звуци и зуење во увото мислам дека дефинитивно е позитивна страна од смисол дека не е ништо оштетено.
Тоа може да значи и дека ми се оштетени слушните рецептори и бидејќи немаат како да примаат звук испраќаат погрешни сигнали до мозокот, заради што слушам чудни звуци внатре во увото.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
hiperbarna komora se naoga na klinika za plasticna hirurgija levo od urgenten centar na klinika, se plaka za sekoj den mislam 300-400 den min 3 nedeli odenje stom porano toa podobro si plakas od gjep ali toa e
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Јас имам проблем со левото уво. Намален ми е слухот и цело време ми зуи.
Моментално сум на терапија со ко алмацин , неуро форте таблети, декортин и спреј за нос оперил , претходно пиев и Б6 и Билобил капсули...
Правев магнетна резонанца и немам некои пореметувања. Тестовите на аудиологија покажаа дека не слушам на левото уво како што треба... Контрола треба да правам за 7 дена , имам уште 7 дена да ги испијам апчињата и треба да правам пак аудиолошки тест и да идам на контрола кај докторката во војна болница за нос и грло...
Не знам што ќе следи ...
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
5
Поени од реакции
13
Јас имам проблем со левото уво. Намален ми е слухот и цело време ми зуи.
Моментално сум на терапија со ко алмацин , неуро форте таблети, декортин и спреј за нос оперил , претходно пиев и Б6 и Билобил капсули...
Правев магнетна резонанца и немам некои пореметувања. Тестовите на аудиологија покажаа дека не слушам на левото уво како што треба... Контрола треба да правам за 7 дена , имам уште 7 дена да ги испијам апчињата и треба да правам пак аудиолошки тест и да идам на контрола кај докторката во војна болница за нос и грло...
Не знам што ќе следи ...
Се надевам ќе биде во ред. И јас не знам што ќе биде. Види за Ацикловир бидејќи ми рекоа најчесто причинителот е вирус.
Денес ми додадоа и антибиотици Амоксиклав. И јас утре ќе правам магнетна, ама не верувам дека тоа нешто ќе најде. Ко што дознав од ситуацијава или се спасуваш или си остануваш така. Да се надеваме на најдоброто.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Мене ова чудо 3 години ми се случува еднаш годишно претежно на зима кога е најладно и ме држи едно 1 месец сигурно до кај 2 месеци максимум.Се работи за левото уво,како да изгубив 40-50% од слухот. Бев кај 2 различни лекари не ми најдоа ништо и ми рекоа дека само ќе помине и стварно само помина, едноставно ми се одзатна увото.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
Имам проблем со десното уво после екстремно гласен концерт, изложен бев околу 2 часа и денес од кога станав имам константноо зуење на увото и намален слух по мое 50%. Бев кај дежурен ушен, но не ми препорача ништо, само да направам аудиограм утре.

Има ли шанси да го повратам слухот и да го елиминирам тинитусот некако? Од витамини имам дома неуробион форте но поради големата доза на б6 во него (200мг) сум некако скептик. Ве молам доколку некој има некој 'иљач' или лек нека ми каже.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
@Coca Cola одмарај , веројтно само ќе ти помине. Ако ти зуе цело време иди на лекар и барај чаре ... иљач некој за тинитусов нема , пробав свашта, ќе пробам уште .. ако најдам лек ќе дадам известување.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Имам проблем со десното уво после екстремно гласен концерт, изложен бев околу 2 часа и денес од кога станав имам константноо зуење на увото и намален слух по мое 50%. Бев кај дежурен ушен, но не ми препорача ништо, само да направам аудиограм утре.

Има ли шанси да го повратам слухот и да го елиминирам тинитусот некако? Од витамини имам дома неуробион форте но поради големата доза на б6 во него (200мг) сум некако скептик. Ве молам доколку некој има некој 'иљач' или лек нека ми каже.
Се надевам не си сериозен со постов. Какви дежурни ушни, ова е НОРМАЛНО после гласен концерт. 2-3 дена е сосема нормално време да се „смири“ ушето после изложеност на јак звук.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom