(Ненадејна) нетолеранција на кафе и кофеин

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.834
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?
Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.
Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.
Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...
Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?
Помош?
... не е тоа ненајдена, мора да има зошто и како и причина, за да се помогне, а да си сериозен(а) оти бараш „помош“ еве една рекапитулација на твојата здравствена ситуација тука на форум што сам(а) со тек на години си ја опишал(а).
... што лекови и суплементи конзумираш денес? еве да те потсетам за можните ситуации што може се причина на твојата „нетолеранција“ од кафето т.е. кофеинот.
1.)
Нели се користи после операција и Миноксидил за веќе постоечката коса да не ти попадне па да личиш на рингишпил?Инаку прашање за @AstroBoy :) и @k1k0sK и сите останати кои читаат: Дали осеќате разлика во пулсот после нанесување на миноксидилот, како и дали имате подуена фаца или модри очи од него?Премногу лоши студии се изначитав на ncbi и сега ми е страв да го користам.
Јас сакав да почнам со 2% поради тоа што ми се повлекува косата уназад, ми се ретчи но и наназад е вратена 1.5 - 2 цм сигурно.Дали ви има помогнато миноксидилот само во густината на внатрешноста на главата или и фронтално? Дали ви прави иритација/црвенила/чешање/жештина на скалпот?
2.)
Па..отприлика се одржавам. Толку долго го имам ова што научив што треба да правам а што не. Цигари откажав, тие придонесуваа од самото тегнење дим да ми ми го креваат желудникот. Ослабев и почнав да вежбам активно. Знам што да јадам а што не.У меѓувреме отидов 10ина пати кај Ласте во Маџари, биоенергетичарот. И тој ме потсреди малце, сега сум океј, стабилен.Не експериментирам веќе со храната, си знам што ми чини а што не. Секое утро го почнувам со топла вода и цеден лимон, после тоа јадам киснети овесни во кефир заедно со мелени семиња, сусам, тиква, сончоглед, чиа, просо, црно семе, ленено. Освен тоа, кога ќе ми здосади си правам одвечер киноа со овошје. Коига ке ми здосади и тоа, одвечер си правам чиа пудинг со бадемово млеко.
Сфатив дека леб тотално не ми одговара така што веќе пола година немам во уста ставено никаква тестенина. Месо си јадам, немам гајле со месото, супер ми го вари стомакот, дури гладен сум по 2 часа. ( јас имав и проблем со гастропареза додека јадев леб, храната ми стоеше во желудник со саати - сега откако откажав леб немам мака).Салати си јадам, моцарела со патлиџанче, разноразни таратури... благо избегавам.. некако хигиенска исхрана водам која не воспалува и се осеќам супер.
Од алкохол си пијам 90% само виски, кога има ситуации каде неизбежно е да фатиш некоја чаша.
@STEALTH дури знам и 4-5 пива да фукнам сега летово, чисто од што ми е јако дека не ми прави веќе мака :)У глобала : Вежбање, Ласте Маџари, Хигиенска исхрана и баталување цигари.Вие како се снаоѓате?
3.)
malku sajd muabet, ispiv 5 piva x500 ml pred nekoj den, piev do 11 vecer i kaj 12 si legnav. u 4 se razbudiv ziva voda, klima ne mozese da me izladi.
do skopskoto li e ili koj k....
4.)
ke moras da isprobues fintici ako ti smeta, na primer gladuvanje dali ti odgovara, 15-16 saata da ne jades drugoto da jades, da sredis kilaza ova ona. i da ne legnues posle jadenje. probaj poise da go izgladnues zeludnikot, mene toa mi pomagalo. onoa da ti bara hrana ama nekolku saata, prazen da bide.
koga teloto ne trosi energija na varenje hrana najavekje se rehabilitira, najveke meot.
5.)
Симптомите на анксиозност ги намалив, не ни осеќам никаков страв или панични напади, но високиот крвен притисок останува. Се појавува периодично, така што не е класична хипертензија туку на епизоди. Крвна слика проверена детално, се е во ред. Притисокот ми варира од 90/60 до 160/90. Исхраната ми е комплетно променета но ништо не се менува. Читам дека и витамин Ц може да помогне околу ситуацијата, но е напоменето дека ствара камења и песок во бубрези, особено ако си склон. Прашање до тебе и до сите тука, што помага при висок притисок, посебно епизодичен.
6.)
Веќе една недела патам од несоница. Од акутна премина во хронична. Колку и да сум заморена, не успевам да заспијам или ако заспијам за 2 часа станувам и не успевам да презаспијам. Пробав со витамин б6 и со Chelate Magnesium но попусто. Кои се вашите трикови за овој проблем? Мислам дека почнувам да попуштам со паметот.
7.)
mene zelezo mi e so godini 22 do 27
treba li da go spustam, i kako?
8.)
Јас каноил користам од најслабиот, и ми врши работа колку толку - ме намирува (хипохондрија, анкс, напади).
Како мислиш нема?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
toa ne e netolerancja, taa ima drugi simptomi a ne panicni napadi i voznemirenst, verojatno veke si anksiozen/a a kafeto e stimulant pokacuva adrenalinot i seto toa doveduva da ti se zgolemi anksioznosta i predizvika duri i panicen
izbegnuvaj kafe nekoj period ili trk po sedativi ili ad zavisi sto ke ti prepisat
netolerancija siurnone e
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?

Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.

Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.

Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...

Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?

Помош?
Можно е да ти се јавува аритмија.Посетиси кардиолог.Со обично ЕКГ се открива.
 
Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
119
:icon_lol:Да срце мое не се плаши низ исто минувам и јас. Кога бев тинејџер по 5 кафиња мавав, сега едно и идеме на летање, тресење, паника уаууу... Ништо не ти е, немој случајно да си престанал да пиеш кафе еј... Треси се и уживај, најди комфорт у некомфортмото
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?

Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.

Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.

Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...

Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?

Помош?
Ја имам нетолеранција на кафе како такво. Но не и на кофеин, функционирам со Ред Бул (без шеќер верзијата во 90% од случаи) ама кафе штом пробам добивам тешки грчеви во предел на абдомен како со нож да ме боде некој. Ништо ново ни страшно
 
Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
119
Ја имам нетолеранција на кафе како такво. Но не и на кофеин, функционирам со Ред Бул (без шеќер верзијата во 90% од случаи) ама кафе штом пробам добивам тешки грчеви во предел на абдомен како со нож да ме боде некој. Ништо ново ни страшно
Се предаде на првата незгода, што ќе правиме жена ко ќе фатиш брат
 
Член од
19 декември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?

Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.

Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.

Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...

Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?

Помош?
Исто, скроз мене ми се случи 2015 година се напив две мали макијата абе мислев бомба лапнав.
ужас чувство, немир, тресење, мокрење, вц, вртоглавица…
Мислам дека има врска со анксиозност зошто од тогаш ми се појави мене и до ден денес веќе не можам да пијам кафе, истото ми се случува ама уште имам висок степен на анксиозност така да… веројатно е тоа
Бев и на гастро и колон. имам иритабилни црева така да и тоа е поврзано со осетливост и анксиозност…
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
61
Поени од реакции
129
Мене ми се појави во осмиот месец од бременоста, така, од нигде никаде. Пиев нес и одеднаш ми се стемни пред очи, црни облаци, мислев толку е, умирам.
Од тогаш до ден денес се напијам ли кафе, Кока Кола, Пепси, два дена нема заспивање, како на струја приклучена.
Од страствен љубител на кафе, сега не можам ни да помирисам :(
Јбг, ќе си се тешиш со безкофеинско, ма да мене и тоа знае да ми смета ако испијам две затоа што уствари не постои кафе кое е 100% caffeine free.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom