Нема правда!

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
24
Линка осуден на 8 години затвор
Горан Стојковски - Линка е осуден на 8 години затвор за две убиства и две убиства во обид. Кривичниот совет од кумановскиот суд го прогласи Линка за виновен бидејќи убиствата врз Горан Георигиевски - Мујо и Ненад Вељковски - Чавка ги извршил со битно намалена пресметливост. На одлуката бурно реагираа семејствата на убиените кои почнаа да плачат, колнат и викаат по судијата. "Подобро ослободете го отколку ваква смешна казна да му изрекувате. Ова ли е суд, срам да ви е. Го уби син ми а не го ни познаваше. Му го собирав мозокот во кеса за да го закопам", плачеше мајката на Чавка. И мајката на Мујо беше револтирана од пресудата. Таа го исплука судскиот совет на излегување од судницата. "Бидејќи кај нас нема смртна казна, мислевме дека ќе го осудат на доживотна робја или на 16 до 18 години затвор. Ќе се жалиме на Апелација и во Стразбур. Нема на ова да остане", изјави мајка му на Мујо .
И страната на Линка не езадоволна од пресудата и адвокатите најавија дека ќе поднесат жалба и ќе бараат ослободителна пресуда бидејќи не го прифаќаат последното психијатриско вештачење и сметаат дека Линка бил непресметлив кога го извршил убиството. Двојното убиство се случи на 4 април лани пред кафе-барот "Линка' во центарот на Куманово, кога Мујо и Чавка заедно со уште неколку свои пријатели сакале насила да влезат во локалот. Синовите на Линка не им дозволиле по што Мујо почнал да дави еден од синовите на Линка а овој го повикал татко му. По доаѓањето пред кафулето, Линка со пиштол испукал повеќе куршуми и ги убил Мујо и Чавка а повредил уште две лица. Оружјето со кое го извршил убиството не е пронајдено.

............................................................................................................................

Neznam kolku ste slusnale za slucajov i kolku ste zapoznaeni ali jas gi znam dobro i dvete strani.
Vcera procitav deka e donesena preseduda i iskreno krajno sum razocarana,kakov apsurd ,pokazaa deka naseto sudstvo e mizerija.
Greota za zrtvite i nivnite najbliski sega uste ednas ja dozivuvaat nivnata smrt.
Zar samo 8 godini zad resetki za 2 ubistva i 2 obidi za ubistvo? 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Како правник, без да видам списи, а башка и чаршиски не сум запознат со случајот, неможам да дадам коментар. Но сепак, осум год. за две убиства се малку.
Ако е битно намалена пресметливоста, тогаш, да. Судот одлучил правилно, ако не, тогаш... навистина судството ни е катастрофа. А кои се доказите за битно намалената пресметливост? Вака, од око не влегувам во дискусии.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.768
Поени од реакции
33
Јас несум парвник, ама мислам дека како и да се донесе пресуда за едната страна ќе биде нефер.

Оние го малтретирале син му, овој бил непрсеметлив и извршил убиство.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
asterix_m напиша:
Јас несум парвник, ама мислам дека како и да се донесе пресуда за едната страна ќе биде нефер.

Оние го малтретирале син му, овој бил непрсеметлив и извршил убиство.
Точно, никогаш ни од најсовршената пресуда едната страна нема да биде задоволна. Секогаш е така. Законот и филозовскиот поим за правда и правичност (скоро) никогаш не
се поклопуваат.
Е сега, пресметливоста. Ако пресметливоста е психолошка категорија, која ја исклучува или ја потврдува вината, тогаш судот ја утврдува преку вештаци, како битен елемент за самото кривично дело.
Ако нема вина, тогаш нема кривично дело. Во овој случај, психијатрите извештачиле дека сторителот (убиецот) бил намалено пресметлив, значи неговата способност за расудување била видно намалена. И така, тој врши 2 убиства и 2 обида за убиство. Тоа е реален стек на кривични дела.

А може и психијатрите на пр. грешка дијагноза да поставиле, па се дошло до тква пресуда врз основ вештачењето врз сторителот?
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
24
Covekot ne e nepresmetliv ili bolen ko sto se napravi(olesnitelna okolonost),plus pricina za ubistvoto ne e toa deka on go napadnal sin mu,tuku oni dvajcata (mujo i linka) si imale raspravija uste odamna.
Plus ovoj ima ispukano 15 kursumi samo u Mujo i se doblizil go krenal za da vidi dali e mrtov i pukal pak.Za mujo mnogu ne zalat posto bese dosta poznat po gradot,policija itn..Ama drugata zrtva ima 23 godini koj slucajno se nasol tamu ..graota..
Kako i da e zarvseno e sea se....Nek im e lesna zemja a ovoj neka gi nosi na dusa.
A sudstvoto..nek si ebe mater.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.768
Поени од реакции
33
IsidoraD напиша:
Covekot ne e nepresmetliv ili bolen ko sto se napravi(olesnitelna okolonost),plus pricina za ubistvoto ne e toa deka on go napadnal sin mu,tuku oni dvajcata (mujo i linka) si imale raspravija uste odamna.
Plus ovoj ima ispukano 15 kursumi samo u Mujo i se doblizil go krenal za da vidi dali e mrtov i pukal pak.Za mujo mnogu ne zalat posto bese dosta poznat po gradot,policija itn..Ama drugata zrtva ima 23 godini koj slucajno se nasol tamu ..graota..
Kako i da e zarvseno e sea se....Nek im e lesna zemja a ovoj neka gi nosi na dusa.
A sudstvoto..nek si ebe mater.
Не неавлегувам дали некој бил крив или не ама мислам дека во таа ситуација тешко е да се донесе правична пресуда
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Како правник, без да видам списи, а башка и чаршиски не сум запознат со случајот, неможам да дадам коментар. Но сепак, осум год. за две убиства се малку.
Ако е битно намалена пресметливоста, тогаш, да. Судот одлучил правилно, ако не, тогаш... навистина судството ни е катастрофа. А кои се доказите за битно намалената пресметливост? Вака, од око не влегувам во дискусии.
a ti kako pravnik treba da znaes deka kaj ne e sudstvoto katastrofa tuku ne postoi.

inaku ova e sramota trebase dozivotna da dobie bezz razlika na presmetlivost stanuva zbor za dve ubistva ej dva covecki zivoti ama kaj nas zivotot ne se vrednuva mnogu.
mozes da bides ubien za 100 evra ebate (izvinete na jazikot ama sum revoltiran)
studiram pravo a od vakvi raboti ja izgubiv ljubovta kon profesijata sto ja gaev od 10 godisna vozrast.

ama toa ti e kaj nas

koj se plasi od volkot los?
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
bannana напиша:
a ti kako pravnik treba da znaes deka kaj ne e sudstvoto katastrofa tuku ne postoi.

inaku ova e sramota trebase dozivotna da dobie bezz razlika na presmetlivost stanuva zbor za dve ubistva ej dva covecki zivoti ama kaj nas zivotot ne se vrednuva mnogu.
mozes da bides ubien za 100 evra ebate (izvinete na jazikot ama sum revoltiran)
studiram pravo a od vakvi raboti ja izgubiv ljubovta kon profesijata sto ja gaev od 10 godisna vozrast.

ama toa ti e kaj nas

koj se plasi od volkot los?
Жити правникот вака лесно ко мојш да избувниш.Си ја згрешил професијата 100%. Шо ве учет таму? Без разлика на пресметливост?????????
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
bannana напиша:
a ti kako pravnik treba da znaes deka kaj ne e sudstvoto katastrofa tuku ne postoi.

inaku ova e sramota trebase dozivotna da dobie bezz razlika na presmetlivost stanuva zbor za dve ubistva ej dva covecki zivoti ama kaj nas zivotot ne se vrednuva mnogu.
mozes da bides ubien za 100 evra ebate (izvinete na jazikot ama sum revoltiran)
studiram pravo a od vakvi raboti ja izgubiv ljubovta kon profesijata sto ja gaev od 10 godisna vozrast.

ama toa ti e kaj nas

koj se plasi od volkot los?

Ај откажи се од правото, оти очигледно не си за правник. Одговори си ги прво овие прашања, а ако не знаеш побарај го материјалот за испитот Кривично право:
1. Ај прво кажи ми кои предуслови треба да постојат за да постои едно кривично дело.
2. Под кои услови предвидени со законот се одредува казна доживотен затвор?
3. Дали пресметливоста влијае на вината?
4. Што е вината?

Е тоа што си ме цитирал, дека не коментирам пресуди, како на иден правник, треба да му биде едно од основните правила на професијата. Се коментира со списите пред тебе, прочитани и проучени. Другото е дискусија на ниво на оговарање. Со тоа ја деградираш твојата идна професија која викаш, си ја сакал.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.219
Поени од реакции
31
Струмикс...Одличен правник! Не може никој да цени за случај врз основа на чаршиски муабети.
Непресметливост- ако не знаете што тоа значи, прочитајте, не е ништо непознато.Се е фино објаснато и ЈАСНО!

Хогар...sorry сограѓанин ама далеку си од вистината. Кога се работи за свое дете...нема некој кој би останал пресметлив во наведената ситуација....некој да дави МОЕ дете...би му го откорнала срцето со голи раце не ми треба пиштол....

А правда постои секако. Некого го стигнала :toe:
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
:toe:еј не ме имаш разбрано, потполно се согласувам со тебе
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
24
sagaqua напиша:
Струмикс...Одличен правник! Не може никој да цени за случај врз основа на чаршиски муабети.
Непресметливост- ако не знаете што тоа значи, прочитајте, не е ништо непознато.Се е фино објаснато и ЈАСНО!

Хогар...sorry сограѓанин ама далеку си од вистината. Кога се работи за свое дете...нема некој кој би останал пресметлив во наведената ситуација....некој да дави МОЕ дете...би му го откорнала срцето со голи раце не ми треба пиштол....

А правда постои секако. Некого го стигнала :toe:
Bravo toa vikam i ja celo vreme i ja bi ubila za svoe dete ama BI SE BORELA SO GOLI RACE BEZ ORUZJE.
Covekot bil NEPRESMETLIV a pukal so 2 pistola za koi IMAL DOZVOLA!!!!!
Epa koj e kriv,zasto takviot covek nosi oruzje!
Kaj nas sekoj sega ima oruzje zatoa i se slucuvaat vakvi raboti..zalno e..ama toa e.:toe:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.148
Поени од реакции
331
Дали влегле внатре во локалот или надвор го давел детето?
Ме интересира дали ако некој на твоја приватна сопственост прави нешто кое ти не го одобруваш, кои се оправданите можности за твое реагирање.
На пример ако ми влезе крадец дома, што можам да направам, а да не бидам осуден?
Дали смеам да пукам во него, евентуално да го убијам?
Дали има врска дали крадецот е вооружен или не?

Јас имав поставено тема, во која прашав што може, а што не може да се прави кога се работи за локал.
Одговорот беше дека е објект од јавен интерес и дека не може да постојат некои ограничувања кои се во спротивност со општоприфатените закони.
Потоа темата беше заклучена.
Сега гледам дека во гореспоменатиот случај, се работи за нешто слично.
Значи , кои се правата на сопственикот на локалот....

p.s.сега прочитав дека се случило пред локалот..
ако се работи за двор, сопственост на оној кој го држи локалот..?
има ли врска каде се случило убиството?
 
Член од
2 јуни 2006
Мислења
238
Поени од реакции
5
Ме интересира дали ако некој на твоја приватна сопственост прави нешто кое ти не го одобруваш, кои се оправданите можности за твое реагирање.

Aj da receme moj klient si ...

На пример ако ми влезе крадец дома, што можам да направам, а да не бидам осуден?

- a.Ako nema svedoci mozes da mu stavish noz vo raka pred da dojdat !
b.Za da namalis odgovornost na sud povtoruvaj bev mnogu isplasen ...i vidov kako zamavnuva so svetlecki predmet nakaj mene... ili vadi od djepot pistol...bev isplasen i se plasev za mojot zivot i zivotot na moeto semejstvo...
c. komotno mozes da mu pukash vo noga , so cel da go onesposobis da te zakole , so toa predmetot koj ti se videl u desnata raka koj deluval mnogu zastrasuvacki....
d. vadis uverenie deka si labilen so zivci i patis od strav , depresija itn

----------------------------------------

Дали смеам да пукам во него, евентуално да го убијам?

Ne smeesh da go ubiesh ako ne te napadnal , zagrozenoto dobro imotot sepak ne e pogolemo od dobroto - zivotot i teloto , ama zatoa mozes da mu stavis noz vo raka ... i drugi nekoi raboti koi ne sakam sega da gi kazam besplatno :)

-------------------------------------------------

Дали има врска дали крадецот е вооружен или не?

Mnogu ima vrska ko sto gledas gore...mada ima uste pogolema vrska dal ke zemes advokat ko mene ili nekoj diletant....

---------------------------------------------

UPATSTVO I PREPORAKA

NIKOGAS AMA NIKOGAS NE DAVAJTE IZJAVA BEZ SOVETUVANJE SO SVOJOT ADVOKAT
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
Мислам дека судијата пресудата ја има донесено под притисок, затоа што колку што имам слушнато ЛИнка е страв и трепет во Куманово. Смешно е на човек со дебело криминално досие за 2 убиства од кои едно е брутално и уште 2 обиди за убиство да му се досуди само 8 години. Според мене како студент на правен, најмалку би требало да биде осуден на 15 години, дури и кога како олеснителна околкост би му се зела непресметливоста. Сепак 2 животи се премалку да се платат со само 8 години.
 
На врв Bottom