Недостиг на лекови

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.300
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
Два различни медикамента се тоа со различна јачина. Не се исто.
...читајќи гледам не сме на иста бранова должина, не се разбираме нешто, кој вели дека е исто? конкретно за трамадол не се води во „Книга за наркотика“ за разлика од морфинот или фентанилот, што укажува и за различното силно делување и за можната посилна зависност!
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
Медазепам од која соседна држава може да се набави знае некој?
 
J

joli1

Гостин
... (tramadol) е силен синтетички аналгетик со централно дејство, делувајќи преку опиоидните рецептори со што влијае на рецепторите на серотонин и норадреналин, но се разликува од опиоидните аналгетици по тоа што нема депресивно дејство врз респираторниот центар и цревната перисталтика, додека ефектите врз кардиоваскуларниот систем се занемарливи во терапевтски дози.

...како аналгетик во различни типови на анестезија, лапароскопија, литотрипсија, инхалациона анестезија и пост хирушки процедури, примена наоѓа при тешка акутна и хронична болка од различна етиологија (тумори, трауматска болка, миокарден инфаркт, невралгија).
... дозите на (tramadol) се исти без оглед на начинот на апликација. така да единечните дози се доволни за ублажување на болката, но ако ефектот не е задоволителен, дозата може да се повтори за 20-60 мин по орално земање или за 3-5 ч при ив, им, субкутано.
чим нема депресивно дејство врз респиративниот систем и притоа не е толку детриментален за кардиоваскуларниот систем, тогаш тоа значи дека при конзумирање на алкохол со трамадол не би постоела огромна опасност (во мали дози), барем не толкава у споредба со други опијати, опиоиди и бензодиазепини, или грешам?

ме интересира, дали при препишување на трамадол се врши проверка на психичкото здравје на пациентот, поточно дали се проверува дали пациентот е на SSRI/MAOIs со обзир дека постои шанса за сератонински синдром при користење на антидепресиви и опијати/опиоиди?

која е причината поради што трамадолот е најзлоупотребуван опиоид во Македонија, дали го издаваат апотекиве без рецепт или што се случува?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
чим нема депресивно дејство врз респиративниот систем и притоа не е толку детриментален за кардиоваскуларниот систем, тогаш тоа значи дека при конзумирање на алкохол со трамадол не би постоела огромна опасност (во мали дози), барем не толкава у споредба со други опијати, опиоиди и бензодиазепини, или грешам?
- Грешиш !!!
...и со најниска доза најчесто тоа е индивидуално, кај некого дава благи кај други умерени кај трети тешки несакани ефекти,

...исто комбинацијата на алкохол и трамадол зависи и од дозата, многу луѓе се чувствуваат стимулирани при ниски дози на алкохол и трамадол, па дури и мешање на мала количина трамадол и алкохол не се препорачува,

... поголеми количини на трамадол и алкохол имаат поголем негативен ефект, но има медицински докази дека и помалите количини може да бидат исто толку штетни, така да заклучокот би бил да не постои начин да се знае точно како трамадолот и алкохолот ќе влијаат на поединецот пред да го земе, со напомена дека не само предозирањето со трамадол и алкохол може да биде често фатално.

...така да најсигурно кога веќе сме вплеткани во таа пајанжина, за сигурност да се избегне било каква токсичност од заемна примена, најдбро да се почека додека трамадолот целосно не се „исчисти“ од телото, па потоа да се пие алкохол, дури и во мали количини.
ме интересира, дали при препишување на трамадол се врши проверка на психичкото здравје на пациентот, поточно дали се проверува дали пациентот е на SSRI/MAOIs со обзир дека постои шанса за сератонински синдром при користење на антидепресиви и опијати/опиоиди?
... дали се проверува? секој индивидуално треба да ти одговори, но искрен одговор нема да добиеш!
која е причината поради што трамадолот е најзлоупотребуван опиоид во Македонија, дали го издаваат апотекиве без рецепт или што се случува?
...зашто е најлесно достапен, иако е потребен препишан рецепт, но не со дупли рецепт и со посебен пропис како другите наркотични лекови, па не чудно да може да се купи и без тој рецепт.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
Море матер да им ебам на Алкалоид што ги секнаа Прокулин капките. Крвта да им ја ебам.
PROCULIN_kapki_za_oci_0_3_mg_ml_10ml_MK_c292d7fd48.png
... не ги еби нив,еби нешто друго, еве баш сега идеше реклама на ТВ Алфа за алкалоидов прокулин!
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.014
Поени од реакции
55.324
... не ги еби нив,еби нешто друго, еве баш сега идеше реклама на ТВ Алфа за алкалоидов прокулин!
Ебам и друго не се секирај.

Што кажаа на рекламата? Озбилно ме интересира пошто у една аптека ми кажаа дека наводно Алкалоид веќе немало да ги произведува за наш пазар, само извоз.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
Ебам и друго не се секирај.
Што кажаа на рекламата? Озбилно ме интересира пошто у една аптека ми кажаа дека наводно Алкалоид веќе немало да ги произведува за наш пазар, само извоз.
ееее сега, као примена ова она, па се сетив на тебе што пиша тука, следи реклами на АлфаТВ,
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.874
Ебам и друго не се секирај.

Што кажаа на рекламата? Озбилно ме интересира пошто у една аптека ми кажаа дека наводно Алкалоид веќе немало да ги произведува за наш пазар, само извоз.
барај по генеричко име naphazoline. Има неколку други фирми што ги прават
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.014
Поени од реакции
55.324
барај по генеричко име naphazoline. Има неколку други фирми што ги прават
naphazoline hydrochloride само у Прокулинот го има, знам сум барал. Другите не помагаат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
naphazoline hydrochloride само у Прокулинот го има, знам сум барал. Другите не помагаат.
... еве за твој атер пишав директно во Алкалоид, добив одговор од прва рака дека имало проблем, ама сега е дистрибуиран насекаде, така да не ќе имаш проблем да го купиш!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.300
Ебам и друго не се секирај.

Што кажаа на рекламата? Озбилно ме интересира пошто у една аптека ми кажаа дека наводно Алкалоид веќе немало да ги произведува за наш пазар, само извоз.
Е кај? Јас пред 3 недели си купив за 150 денара.

Уште ве лажа комунистиве бе пријателе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom