Негативно искуство од r/mkd

Член од
7 август 2024
Мислења
1
Поени од реакции
2
Предвреме сакам да се извинам доколку ја отварам оваа тема во погрешна група.

Одвреме - навреме го следам r/mkd и често се јавуваат прашања од членови кои што се соочуваат со некои проблеми и бараат решение.
Најнормално, има луѓе што веднаш одговараат на тие прашања и нудат решенија, без да осудуваат.
Но, почнав да приметувам членови кои растат во сѐ поголем и поголем број - кои не само што не помагаат на тие прашања, туку и го исмејуваат и понижуваат тој што го поставил прашањето, и се прават супериорни над него.

Неоддамна и јас се соочив со еден мој проблем, односно добив два последователни повици од непознати броеви. Тие проеви укажуваа дека доаѓаат од Скопје, со тоа што бројот почнуваше со "02". Објавив пост на r/mkd и барав помош, односно некој да ми разјасне како би можел јас да дознаам од каде потекнуваат тие броеви.
Бев несигурен дали да се јавам на броевите, поради тоа што се плашев да не е некој "scam caller" или пак "phishing call" па да може да ми откраде приватни информации, или пак по повикот да добијам нотификација дека сметката ми е абнормално висока. (Не сум многу едуциран во оваа област, не знам како е тоа можно и дали е воопшто возможно, но кога на човек нешто не му е познато, најдобро е да не експериментира - затоа ги блокирав броевите и ставив "report as spam" и тоа го потенцирав на истиот пост.
Познато ми е дека телефонските броеви можат и да се маскираат за да изгледат како да доаѓаат од локално место, а уствари повикот може да потекнува од африка.
Откако посочив зошто сум загрижен, се појавија неколку негативни коментари - ми рекоа дека сум се дрогирал, дека досега не се виделе толку глупи муабети, дека следен пат кога ќе сум добил таков повик, да сум проверил дали кучето на комшијата лаело итн..
За крај се појавија двајца членови кои преку порака ми рекоа дека тие броеви потекнувале од индонезија (не знам колку е тоа точно, но со оглед на тоа дека добив ист одговор од двајца, најверојатно е).
Но, во главно скоро сите мои реплики во кои што јас покушував да се дообјаснам беа со негативни поени/карма (за тие што не знаат, негативен поен/карма е кога некој не се согласува/не му се допаѓа твојот коментар), а сите нивни навреди и ниски реплики беа со доста позитивни поени.

Сега, не дека тоа е некоја голема работа што сум бил "навреден" на македонскиот сабредит, би се согласиле дека тоа нешто не е толку знајачно - животот продолжува, туку осетив некоја таква омраза, едно такво ниско однесување. Ме изреволтира фактот дека иако некој буквално признава дека не е запознаен со нешто и сака да разјаснување, некој наместо да му укаже и да сподели дел од своето знаење, тој попрво би го понижил и навредил и би глумел супериорен.
Сакам исто така да потенцирам дека тоа најмногу почнав да го приметувам на нашиот сабредит, самите ние македонци меѓусебно наместо да си помагаме, ние сѐ повеќе и повеќе се мразиме поради некоја причина што јас не ја разбирам.
Тие работи не ги гледам на другите сабредити, како што се Србија и Бугарија.
А пак можеби и јас сум тој што е крив, воопшто не знам. Би сакал да споделите ваше мислење, затоа дојдов на овој форум.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.220
Добре дојде на Редит.

Или навикни се или замини оттаму.

Редит во главно е токсична средина и се раководи по принцип на стадо, со офчари кои се т.н. модератори на групите, но има многу интересни мали групи за специфични теми кои се многу добри.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.701
Поени од реакции
4.878
r/mkd t.e. уопште цел реддит е едно од најнебитните нешта за кое треба да се замараш у животот.

Поседи тука као шо ти кажаа

Или

 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
840
Поени од реакции
1.304
Пријателе да не си избеган од затвор па толку се плашеш од повиците? Едноставно +389 02 ***итн...се од скопје...ако не е со (+389) ареа код за македонија тогаш е од друга држава...И е милион проценти скам повик..И немаш потреба да се јавуваш и да се замараш...освен ако не не си некаде аплицирал за работа од странство бегање па барат те...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.199
Поени од реакции
8.547
Предвреме сакам да се извинам доколку ја отварам оваа тема во погрешна група.

Одвреме - навреме го следам r/mkd и често се јавуваат прашања од членови кои што се соочуваат со некои проблеми и бараат решение.
Најнормално, има луѓе што веднаш одговараат на тие прашања и нудат решенија, без да осудуваат.
Но, почнав да приметувам членови кои растат во сѐ поголем и поголем број - кои не само што не помагаат на тие прашања, туку и го исмејуваат и понижуваат тој што го поставил прашањето, и се прават супериорни над него.

Неоддамна и јас се соочив со еден мој проблем, односно добив два последователни повици од непознати броеви. Тие проеви укажуваа дека доаѓаат од Скопје, со тоа што бројот почнуваше со "02". Објавив пост на r/mkd и барав помош, односно некој да ми разјасне како би можел јас да дознаам од каде потекнуваат тие броеви.
Бев несигурен дали да се јавам на броевите, поради тоа што се плашев да не е некој "scam caller" или пак "phishing call" па да може да ми откраде приватни информации, или пак по повикот да добијам нотификација дека сметката ми е абнормално висока. (Не сум многу едуциран во оваа област, не знам како е тоа можно и дали е воопшто возможно, но кога на човек нешто не му е познато, најдобро е да не експериментира - затоа ги блокирав броевите и ставив "report as spam" и тоа го потенцирав на истиот пост.
Познато ми е дека телефонските броеви можат и да се маскираат за да изгледат како да доаѓаат од локално место, а уствари повикот може да потекнува од африка.
Откако посочив зошто сум загрижен, се појавија неколку негативни коментари - ми рекоа дека сум се дрогирал, дека досега не се виделе толку глупи муабети, дека следен пат кога ќе сум добил таков повик, да сум проверил дали кучето на комшијата лаело итн..
За крај се појавија двајца членови кои преку порака ми рекоа дека тие броеви потекнувале од индонезија (не знам колку е тоа точно, но со оглед на тоа дека добив ист одговор од двајца, најверојатно е).
Но, во главно скоро сите мои реплики во кои што јас покушував да се дообјаснам беа со негативни поени/карма (за тие што не знаат, негативен поен/карма е кога некој не се согласува/не му се допаѓа твојот коментар), а сите нивни навреди и ниски реплики беа со доста позитивни поени.

Сега, не дека тоа е некоја голема работа што сум бил "навреден" на македонскиот сабредит, би се согласиле дека тоа нешто не е толку знајачно - животот продолжува, туку осетив некоја таква омраза, едно такво ниско однесување. Ме изреволтира фактот дека иако некој буквално признава дека не е запознаен со нешто и сака да разјаснување, некој наместо да му укаже и да сподели дел од своето знаење, тој попрво би го понижил и навредил и би глумел супериорен.
Сакам исто така да потенцирам дека тоа најмногу почнав да го приметувам на нашиот сабредит, самите ние македонци меѓусебно наместо да си помагаме, ние сѐ повеќе и повеќе се мразиме поради некоја причина што јас не ја разбирам.
Тие работи не ги гледам на другите сабредити, како што се Србија и Бугарија.
А пак можеби и јас сум тој што е крив, воопшто не знам. Би сакал да споделите ваше мислење, затоа дојдов на овој форум.
си се здружил ти со погрешни Македонци, ела си ти тука кај нас, не има и прави антички и дојдени од задкарпатине, а има и по некој од браќава, сите сложно си живееме, милина да те фати.
Добре дојде и имај пријатен престој во Република Кајгана.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.336
Поени од реакции
3.348
Ме мрзи да го читам рефератот, ама тешки ретарди и педери има на р/мкд, посебно тие некои модераторчиња. Мада цел редит е тешка пропагандна машинерија и circe jerk.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.590
Поени од реакции
29.052
Редит е извор на мизерија.
Таму се луѓе што само знаат за негативност да дискутираат.
Колку ни е државата лоша и само тоа па тоа.
Спротивно мислење се гласа негативно додека не исчезне.
 
Член од
30 јули 2024
Мислења
20
Поени од реакции
27
Најде кај да се жалиш, ништо поразлично е тука. Всушност можеби и бетер е.
 

Triadis

splinter in your mind
Член од
10 јануари 2024
Мислења
19
Поени од реакции
35
Брату, на редит се оди ако сакаш да тролаш либерални бројлери. Сите добри subs ги банираа уште у 2017, другото што остана е у карантин.

Модератори се искомплексирани педераши/транџи/феминистки шо никој не знае дека постојат у живо, па ги мава его трип коа банираат некој што не е у нивниот echo chamber. Најголема глупост е гласањето, затоа не се замарај со тоа, пошто многу пати најглупото мислење е на врвот, пошто демократија.

Повиците што си ги добил се или скам или телемаркетинг.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.396
Поени од реакции
58.226
Најде кај да се жалиш, ништо поразлично е тука. Всушност можеби и бетер е.
Од кај знаеш бе, 10 дена си член од кои 7 не работеше форумот
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.162
Поени од реакции
888
Предвреме сакам да се извинам доколку ја отварам оваа тема во погрешна група.

Одвреме - навреме го следам r/mkd и често се јавуваат прашања од членови кои што се соочуваат со некои проблеми и бараат решение.
Најнормално, има луѓе што веднаш одговараат на тие прашања и нудат решенија, без да осудуваат.
Но, почнав да приметувам членови кои растат во сѐ поголем и поголем број - кои не само што не помагаат на тие прашања, туку и го исмејуваат и понижуваат тој што го поставил прашањето, и се прават супериорни над него.
Баш ми е жал што си имал такво искуство. И јас лично неколку пати сум сакал нешто да прашам ама кога гледам какви одговори се даваат...
Инаку, и Кајгана форумот не е нешто подобар. Ќе увидиш и сам.
On topic, за препознавање на фејк броеви има апликација TrueCaller, јас ја користев еден период и е доста корисна, ама има една маана - мора да го аплоудираш цел твој именик. За да го избегнеш ова ќе треба да бараш кракирана апликација ама сметај нема да се апдејтира автоматски туку ќе мораш константно рачно да симнуваш нови верзии... А може и фино лепо да ја купиш, мислам дека не е скапа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom