Невестата нема поштовање према свекорот/свекрвата

Член од
16 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
5
Бл
Непочитта кон родителите на сопругот произлегува од лошото воспитување на нејзините родители. Почитта на свекорот/свекрвата произлегува од почитта која сопругата го има кон сопругот.
Благодарам. Ми се свиѓа вашиот одговор! Нејзините родители се ОК. И пред мене ја имаат советувано како да постапува. Ама таа често сфаќа како на мајтап. Ама чекањево има рок, ако не се поправи ќе следува "последици." До кога да трпи човек...
Автоматски споено мислење:

Од која причина невестата твоја би била љубоморна на мајка ти? Нон -сенсе...
Ти изгледа поврзан некој со мајка ти, тешко на таа што те зела...
Не е воошто така. Живеам сам 10 години... Пред да ја земам. Со моите се гледаме еднаш на 2-3 недели
Автоматски споено мислење:

Бл

Благодарам. Ми се свиѓа вашиот одговор! Нејзините родители се ОК. И пред мене ја имаат советувано како да постапува. Ама таа често сфаќа како на мајтап. Ама чекањево има рок, ако не се поправи ќе следува "последици." До кога да трпи човек...
Автоматски споено мислење:


Не е воошто така. Живеам сам 10 години... Пред да ја земам. Со моите се гледаме еднаш на 2-3 недели
Исто, во различни градови сме ние и моите....
Автоматски споено мислење:

Зошто невестата би била љубоморна на свекрвата? Многу чудесна реченица. Тргни од таму, да не посветуваш повеќе внимание на мајка си наместо на жената?
На почетокот на секоја нова заедница има големи очекувања и женското сака да ужива со мажот. Арно ама не секогаш младите имаат услови да бидат сами и тогаш сликата има дополнителна димензија.
Баланскот мора да го направи мажот, бидејќи најдобро ги познава сите учесници на конфликтот :)
Прво да размисли што е коренот на љубомората па потоа разбран муабет и со мајката и со жената.
Само со арно и смирено...
Живееме во различни градови, се гледаме еднаш на 2-3 недели. Ние одиме почесто, тие се постари. Стално сме пречекани со убав ручек кој мајка ми од срце го приготвува. Инаку таа има многу добри кулинарски квалитети, куќата и е стално чиста и средена. Кога стигнуваме нормално мајка ми ќе ме изгушка и избаци а исто и жена ми исто како нејзина ќерка. Кон невестата стално имаат посебно почит што му се јади/пие, имаат градина и дури првите плодови и ѓи подаруваат неа. На бегање ни ѓи полнат торбите за дома од се и сешто.
Сега пред-Божиќно бевме и за Божик пак. Пред Божикот бевме прашани од страна на мајка ми што сака да ни приготват за ручек за . Реакцијата на жена ми беше "ама шо туку прашувате, шо сакаш готви, то шо се дава Божик! Колку сте додевни, шо прајте како да не знајте!" И тоа со неубав тон....
Мајка ми само ми се попули ме погледна мене и рече добро ако е така.
Ех сега после 7-8 месеци вакво понашање, мојте веќе не ми креваат на телефон кога ѓи барам. Сметам дека се навредени...
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
5
Од која причина невестата твоја би била љубоморна на мајка ти? Нон -сенсе...
Ти изгледа поврзан некој со мајка ти, тешко на таа што те зела...
Живеев самиот 10 години пред да се женам. Пак ќе повторам.... Во различни градови сме ние и моите. Дома одев на 2-3 недели за викенд да се видиме со моите и пак назад.
Родители како родители... Си ѓи сакам ама тотално сум бил независен, не сум и нема да бидам мамина-маза. И не ми треба, ниту пак моите чувствуваат дека треба да бидиме заедно секој ден.
Автоматски споено мислење:

Постои решение. Метлата и по грб. Ќе се нучи на ред или ќе си побегне. Во секој случај проблемот ќе се среди.
Ми се допаѓа коментаров!
Најмногу дека ќе има решение... Какво и да било!
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.715
Живеев самиот 10 години пред да се женам. Пак ќе повторам.... Во различни градови сме ние и моите. Дома одев на 2-3 недели за викенд да се видиме со моите и пак назад.
Родители како родители... Си ѓи сакам ама тотално сум бил независен, не сум и нема да бидам мамина-маза. И не ми треба, ниту пак моите чувствуваат дека треба да бидиме заедно секој ден.
Автоматски споено мислење:


Ми се допаѓа коментаров!
Најмногу дека ќе има решение... Какво и да било!
Решение тешко дека ке има. Така ке си тераш... затоа што се работи за карактерна црта на дотичната, непочитување и навредување на било кого е карактерна црта. Културен човек не навредува никого дури и кога има ,,вистински,, причини за такво однесување.... а еве на невидено ке ти ги кажам нејзините ,,причини,, зошто така се однесува:- финансии, финансии, и само финансии! Пронајди ја во следните наводи:
- Имаш брат или сестрта за кој таа смета дека твоите го помагаат многу повеке или му дале многу повеке;
- Смета дека твоите имаат пари а не ти ги даваат за да си купиш стан, кола....
- Смета дека твоите треба и можат да се задолжат дебело за да ти купат стан, кола...
- Смета дека нејзините и дале многу пари или имот а твоите ништо.... и.т.н.
Но тоа се само поводи, вистинската причина е нејзиниот лош карактер кој ти, за жал, неможеш да го промениш.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ми се допаѓа коментаров!
Најмногу дека ќе има решение... Какво и да било!
Терај си вака...оди од време на време сам да ги видиш, таква ти била среќата :LOL:
Ако не ти смета другите 99,9999% од времето кога е со тебе тогаш што се замараш. Ако те сака и е лојална спрема тебе, вредна и се грижи за семејството тогаш не гледам дека е ова проблем.
Ако не е така тогаш не метла...дробење вилица, ама зависи како си се договорил пред да живеете заедно....многу битно е да се напомене што ќе се прави во одредени можни ситуации, посебно околу една многу важна ствар.... а таа е трошење на заеднички ресурси на трети лица :D
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Живеев самиот 10 години пред да се женам.
Ете го проблемот и решението у иста реченица. Кога си живеел 10 години сам ни кавга си осетил ни бутур :coffee:

Инаку таквото понашање нема решение, мораш да си најдеш друго невесте или да си продолжиш пак сам,пошто тоа е психолошки проблем кај женатати(аверзија према се што е твое), како ќе старее само поголеми проблеми ќе имаш , или во превод ќе ги елиминира сите околу тебе:)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Решение тешко дека ке има. Така ке си тераш... затоа што се работи за карактерна црта на дотичната, непочитување и навредување на било кого е карактерна црта. Културен човек не навредува никого дури и кога има ,,вистински,, причини за такво однесување.... а еве на невидено ке ти ги кажам нејзините ,,причини,, зошто така се однесува:- финансии, финансии, и само финансии! Пронајди ја во следните наводи:
- Имаш брат или сестрта за кој таа смета дека твоите го помагаат многу повеке или му дале многу повеке;
- Смета дека твоите имаат пари а не ти ги даваат за да си купиш стан, кола....
- Смета дека твоите треба и можат да се задолжат дебело за да ти купат стан, кола...
- Смета дека нејзините и дале многу пари или имот а твоите ништо.... и.т.н.
Но тоа се само поводи, вистинската причина е нејзиниот лош карактер кој ти, за жал, неможеш да го промениш.
Не ти држи вода теоријата ;)
Јас имав скоро ист случај, а бев син единец, на кого се' што ќе капнеше му се даваше!
Мојата фамилија беше многу материјално подобра од нејзината (да не речам нејзините беа голтари)
Не е до пари, се' е до акалот!
Ако те сака и е лојална спрема тебе, вредна и се грижи за семејството тогаш не гледам дека е ова проблем.
Не е работата само чорба, чорапи и секс! Сетики човекот е општествено животинче, се бара нешто повеќе од тоа!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е работата само чорба, чорапи и секс! Сетики човекот е општествено животинче, се бара нешто повеќе од тоа!
Се согласувам....ама тоа на време се мисли. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.816
Поени од реакции
80.308
Бл

Благодарам. Ми се свиѓа вашиот одговор! Нејзините родители се ОК. И пред мене ја имаат советувано како да постапува. Ама таа често сфаќа како на мајтап. Ама чекањево има рок, ако не се поправи ќе следува "последици." До кога да трпи човек...
Автоматски споено мислење:


Не е воошто така. Живеам сам 10 години... Пред да ја земам. Со моите се гледаме еднаш на 2-3 недели
Автоматски споено мислење:


Исто, во различни градови сме ние и моите....
Автоматски споено мислење:


Живееме во различни градови, се гледаме еднаш на 2-3 недели. Ние одиме почесто, тие се постари. Стално сме пречекани со убав ручек кој мајка ми од срце го приготвува. Инаку таа има многу добри кулинарски квалитети, куќата и е стално чиста и средена. Кога стигнуваме нормално мајка ми ќе ме изгушка и избаци а исто и жена ми исто како нејзина ќерка. Кон невестата стално имаат посебно почит што му се јади/пие, имаат градина и дури првите плодови и ѓи подаруваат неа. На бегање ни ѓи полнат торбите за дома од се и сешто.
Сега пред-Божиќно бевме и за Божик пак. Пред Божикот бевме прашани од страна на мајка ми што сака да ни приготват за ручек за . Реакцијата на жена ми беше "ама шо туку прашувате, шо сакаш готви, то шо се дава Божик! Колку сте додевни, шо прајте како да не знајте!" И тоа со неубав тон....
Мајка ми само ми се попули ме погледна мене и рече добро ако е така.
Ех сега после 7-8 месеци вакво понашање, мојте веќе не ми креваат на телефон кога ѓи барам. Сметам дека се навредени...
По зборењево се глеа дека не сте од Скопје. Нормално е такви аберации во однесувањето да имаат луѓе кои живеат во нецивилизирана средина, како што е секое нескопје место во земјава.
Нема лек за вас. Жалам. :(
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.730
Поени од реакции
5.000
По зборењево се глеа дека не сте од Скопје. Нормално е такви аберации во однесувањето да имаат луѓе кои живеат во нецивилизирана средина, како што е секое нескопје место во земјава.
Нема лек за вас. Жалам. :(
Ако тролаш барем потруди се...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
По зборењево се глеа дека не сте од Скопје. Нормално е такви аберации во однесувањето да имаат луѓе кои живеат во нецивилизирана средина, како што е секое нескопје место во земјава.
Нема лек за вас. Жалам. :(
Во Скопје нема вакви ситуации?Ај не заебавај жити се.Скопје цивилизитана средина,ама се дави во смог и отпад.Па Вардар е стално е преполн со пластични шишиња.Не дека во провинција е нешто подобро,ама се знајме кој сме и какви сме како народ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.816
Поени од реакции
80.308
Во Скопје нема вакви ситуации?Ај не заебавај жити се.Скопје цивилизитана средина,ама се дави во смог и отпад.Па Вардар е стално е преполн со пластични шишиња.Не дека во провинција е нешто подобро,ама се знајме кој сме и какви сме како народ.
абре не ме заебевај
тебе сериозно ти делува мојот коментар?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.439
Поени од реакции
7.718
По зборењево се глеа дека не сте од Скопје. Нормално е такви аберации во однесувањето да имаат луѓе кои живеат во нецивилизирана средина, како што е секое нескопје место во земјава.
Нема лек за вас. Жалам. :(
Овие те тролаат, ама изгледа дека многу си прав, дотичната очигледно има ниско ниво на култура кое ќе и остане па од таму и проблемите. Иначе и во Скопје има понецивилизирами неандерталци така да тоа со Скопје ти е жива глупост. Нецивилизирана средина да!
 
Член од
2 март 2016
Мислења
484
Поени од реакции
478
Треба отворено да и каже на сопругата дека непочитувањето на неговите родители е непочитување кон него, а штом во еден брак нема почит, таков брак не може да опстане, зошто да биде толку ригорозен?
Затоа што има само еден татко и една мајка која го родила, кои се грижеле, го воспитувале, го чувале, го растеле, кои живот би дале за своето чедо, и за да на крај да дојде некоја личност и да ги вреѓа и понижува, а неговите родители да ја почитуваат без разлика на нејзиното однесување кое очигледно не е во ред. А, верувам форумџијата ги почитува нејзините родители? Така што неговата сопруга треба да се промени, не може никој да ја натера да ги сака родителите на нејзиниот сопруг, но не смее да не ги почитува па макар и постојано да се караат, не може да не ги почитува, а форумџијата го разбирам не му е сеедно да гледа како неговата сопруга ги навредува и непочитува неговите родители, му посакувам да се среди работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom