Најчудни јадења што сте ги пробале?

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Kazete gi vasite iskustva vo vrska so nekoi cudni jadenja sto gi imate probano,ubedete ne i nie da probame:)

Jas samo sto zavrsiv da jadam i toa eden francuski specijalitet.
Se vika La Fondue,toa e vid sirenje (mnogu tesko) koe se topi i se jade so leb i belo vino ili caj. Jadenjeto e mnogu tesko svarlivo pa zatoa ne se preporacuva nisto drugo za pienje.Ama mnoguuuuu e vkusno,izgleda nesto vaka:



Se jade bas na takoj nacin,so dolgi mali viluski vo sad koj se stava na masa na mnogu mal ogan.Vredi da se proba.

Imam probano konjsko meso cisto od ljubopitnost,mesoto bese polu zivo posto ako se preprzi go gubi vkusot.Nisto posebno.

Cvet od tikva zamislete.Go jadat italijancite na sekakov nacin,so jajca,na skara,przen, varen..Ima specificen vkus ama nisto posebno.


Bataci od zaba,da ne mi kazaa ke mislev deka e pilesko meso:)

A vie?! Dajte nekoja svoja ideja,bas bi sakala da probuvam cudni raboti:)

p.s. Ako nekogas dojdete do La Fondue obavezno probajte prekrasno e!
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.745
Поени од реакции
4.982
marmalad vo sendvic so sirenje i maslinki sve vo edno .. specijalitet vo rusija
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Тортиљи премачкани со кремсир, одозгора оригано и копар и на крај маслинки исечкани. Завиткани во ролат и стегнати во фрижидер. Абе мераци....
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Polzavi i pecurki
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
armin06 напиша:
Ако мислиш на моите тортиљи, верувај чудни се! Мислев ќе бидат ужас, ама испадна дека поубаво нешто не сум јадел.
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Салата од риба туна со мајонез и зелени јаболки, некој холандиски специјалитет.:icon_lol:
А несакам да правам експерименти со храна, не би пробала ништо шо не изгледа ок да се јаде...
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Експериментирам само со морските специјалитети, ги сакам секакви и кога и да имам прилика секогаш сакам да пробам нешто ново од овие нешта. До сега не сум налетала на ништо чудно , многу различни начини, но чудни,не.

За мене најчудно и невообичаено што сум пробала е некој полски специјалитет кој немам врска како се вика, но се состои од печено пиле со зеленчуци и прелив од желе од кајсии...убаво за око, но за јадење:pov:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Пржен смок. Врска немав дека е тоа, мислев дека е риба ама не било. Го утепав од бркање другар ми низ двор за да го мавам одкако ми кажа. -А заправо баш беше вкусно. И месо од крокодил сум пробал во Тајланд при посета на фарма за крокодили. Нешто како суфлаки, како нашиот ражнич, мевциња набоцкани на стапче и печени на жар и прилично вкусно, со кромид и лимон.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
за среќа не сум пробал чудни јадења :)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Stomak od ajkula
Teleski jazik spreman na Iranski nachin
Ovcja glava ( norveski specialitet) so mnogu aquavit , nivna rakija
Mkd ckembe corba
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
peceni insekti-ropkaat mn
 
B

BushMan

Гостин
Сум јадел уши,кожа.....и сето тоа преработено во Аргета Паштета
 

Kajgana Shop

На врв Bottom