Најчестите грешки на родителите

Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
Сум кренал раце од докажување и расправање со жена ми, уствари немам намера Дон Кихот да изигравам. Што фајде ако јас на детето за тие два саата колку што го гледам, ако го воспитувам на мој начин а немам заеднички јазик и пристап со жена ми, кај тоа дете само збунетост и несигурност ќе се роди. И малце приземји се и релаксирано, како за тебе лично да е пишуван постов се возбуди ;)

Имала она чувство ко за предмет да зборам, лејка празна.
Лејка на жена ти да и кажеш, ако имаш муда. Мочко.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Прво треба да се позамараш со жената, па после со детето и мора да се има разбирање околу воспитувањето и на кој начин ќе се воспитува. Не може еден да крене раце и да не се замара, а друг да попушта и да и оди по газот.

Обично сите деца се послободни со татковците. И со мене исто се послободни и дозволувам некои работи, но до одредена граница, а поврзани се со мајка и, ама од неа немаат никаква поддршка. Не може што сакаат тоа да прават.

Вчера ми го имаше снимено како во маркет и бара да купат некои непотребни работи и упорен да го стави тоа во количката, ја гледа и се смее. Не е за парите, ама не може што му текне тоа да земе.
И виде дека не му дозволува да се земат некои непотребни работи и му кажува дека не и требаат за дома и овој и вика татко ти сака. :pos:


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.182
Поени од реакции
16.513
Лејка на жена ти да и кажеш, ако имаш муда. Мочко.
Не, стварно мислиш дека е воопшто битно каков впечаток ти си добил/а од мојот пост, па ќе го поистоветуваш тоа со мое наводно однесување демек како за моето дете сум пишувал како за предмет ? Можеме тоа од аспект на психијатрија да го испитуваме и разматраме, али ја психијатар не сум.
 
Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
Не, стварно мислиш дека е воопшто битно каков впечаток ти си добил/а од мојот пост, па ќе го поистоветуваш тоа со мое наводно однесување демек како за моето дете сум пишувал како за предмет ? Можеме тоа од аспект на психијатрија да го испитуваме и разматраме, али ја психијатар не сум.
Ок, јас сум за психијатрија оти погрешни впечатоци добивам. Ваљда некој мој проблем што ме тера секој пост да си го толкувам според проблемот. Таман е. Ти си кул. Поздрав.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.182
Поени од реакции
16.513
Прво треба да се позамараш со жената, па после со детето и мора да се има разбирање околу воспитувањето и на кој начин ќе се воспитува. Не може еден да крене раце и да не се замара, а друг да попушта и да и оди по газот.

Обично сите деца се послободни со татковците. И со мене исто се послободни и дозволувам некои работи, но до одредена граница, а поврзани се со мајка и, ама од неа немаат никаква поддршка. Не може што сакаат тоа да прават.

Вчера ми го имаше снимено како во маркет и бара да купат некои непотребни работи и упорен да го стави тоа во количката, ја гледа и се смее. Не е за парите, ама не може што му текне тоа да земе.
И виде дека не му дозволува да се земат некои непотребни работи и му кажува дека не и требаат за дома и овој и вика татко ти сака. :pos:


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Нормално дека јас имам проблем со жена ми и не ми се свиѓа воопшто тоа што имаме дијаметрално спротивни ставови во однос на некои работи околу воспитувањето и растењето на детето, ама па кој успеал со жена на крај да излезе. Сакам да кажам, доволно сум возрасен и имам искуство од сегашна гледна точка да направам проценка во врска со тоа како и каде грешеле моите во врска со мене, не сакам истите грешки да ги правам и со ќерка ми. Мене не ми пречи тоа што детето е опуштено со мене, но знаеш ти како излегува, мајка и и удоволува, после јас сум лошиот и така. И не сакам да прифатам на дете се да му се удоволува, дури и да се има услови за тоа, зашто според мене тоа е погрешен начин.[DOUBLEPOST=1553106820][/DOUBLEPOST]
Ок, јас сум за психијатрија оти погрешни впечатоци добивам. Ваљда некој мој проблем што ме тера секој пост да си го толкувам според проблемот. Таман е. Ти си кул. Поздрав.
Со цел памет пиша дека за детето сум пишувал како за предмет. За жена ми мање више ме заболе што ќе пишеш. Тоа те прави малициозна и можеби и со некаков проблем у главата, пошто ти не се ни обиде да протолкуваш што сум пишал, туку типично дојде се нафрли као ти мажот сакаш све на готово крени го гзот, демек детето мое на улица го најдов и не учествував во ништо. Поздрав и до тебе, ич не си кул.
 
Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
Со цел памет пиша дека за детето сум пишувал како за предмет. За жена ми мање више ме заболе што ќе пишеш. Тоа те прави малициозна и можеби и со некаков проблем у главата, пошто ти не се ни обиде да протолкуваш што сум пишал, туку типично дојде се нафрли као ти мажот сакаш све на готово крени го гзот, демек детето мое на улица го најдов и не учествував во ништо. Поздрав и до тебе, ич не си кул.
Па форум е, како читам така пишувам. Не сме во ординација и не си ми пациент па да навлегувам длабоко во твоите зборови за да извлечам суштина. Од прво читање ете така звучи, како да немаш поврзаност со мајката и детето и дојден си само да се пожалиш од нив. Што секако не значи дека е така но можеби ти треба да припазиш што и како пишуваш. Ти си тој што напиша -кренав раце и не се замарам. Ако веќе си бараме мани и дијагнози, кажи ми кој родител пишува вака за свое 3 годишно дете?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.182
Поени од реакции
16.513
Ако веќе си бараме мани и дијагнози, кажи ми кој родител пишува вака за свое 3 годишно дете?
Се занимавам со тебе само зашто ми чепна нерв, е сеа ај кажи што напишав за моето дете или ќе ја тераме вака неодредено колку да ја потзаскриеме смрдеата?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
друже и ја го имам истиот проблем и со дете и со жена и со телевизор. мада за серење го оставам да сере кај што сака ама кога ке седне на нокшир го дупам му викам лееллеее мало бебе уште у нокшир сере, не знае газ да се избрише итн... и сега самостално се научи да оди во WC и да се брише сам. проблемот е со жена ти, верувај ми дека и јас исто со жена ми се карам се расправам поголем дел од денот не можам да ја поднесам ко и секоја жена али се имаме договорено дека пред него сме и јас и она заедно против него сам. и ако му речам јас бегај од тука или не се лигави или не барај ова и ова нема да отиде кај мајка му и да се жали и мајка му да мо го дозволи тоа или обратно и ке се помири со судбината. така да седни разговарај со жена ти, ако постигнеш таков договор со жена ти арно ако не не си ставај на срце и барај друго решение. не се предавај. според мене жена ти е крива не си ти. ти си крив само што си дигнал раце и си се предал. барем јас така мислам, јас никогаш не би се предал.

Имам впечаток дека 3 годишно дете се однесува кон мене премногу слободно а во тоа има поддршка од мајка му. Пример, доаѓам од работа, пуштам телевизор на детево одма му текнува дека сака цртани да гледа и мајката " абе пушти и цртани дете е". Ок, пуштам цртани одам во спална на детево му текнало сака на спална да скока тато тргни се од спалната, мајката " да, тргни се сака да скока нека се измори ќе спие". Сеа, дали јас сум луд, со жена ми никаков заеднички јазик не можам да најдам и веќе сум кренал раце. Детето не кака во нокшир, затоа што некоја докторка кажала дека не треба децата да се форсираат со какање во нокшир, детето не знае со деца да си игра и ја влечка мајка му за рака кога сме во игротека, на што остро реагирам да ја остави зашто и прави на малата контрауслуга. Плаче зашто другите деца скокале на трамполина, со мајка и оди и во веце буквално, цело време приврзана за неа. Од жена ми немам никакво разбирање, демек дете било, јас сум бил груб, не сум видел други деца какви се итн. Детето оди во градинка, почесто е дома зашто се разболува. Мојата филозофија на растење деца е да го направам фајтер од мало, повеќе би сакал да падне еднаш двапати трипати, за 4. пат да научи и да не паѓа, мајката па трча по неа цело време пазејќи ја да не падне. Според мене така се ствараат дебили. Грешам ли, или сум во право, чисто ме интересира дали е мојата перцепција и размислување погрешна, а раце сум кренал и не се замарам веќе. Немам ни некаков импакт врз ќерка ми зашто само 2 часа дневно ја гледам, другото време имам обврски.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.145
Поени од реакции
7.708
Многу треба домашно воспитување со деца.
Еве пример за грешка од најверојатно не обрнување внимание за децата.
https://twitter.com/nekojasum_/status/1119254338180919297?s=19

Второ и технологијава пред се мобилните и интернерот колку што донесоа добро толку и лошо направи пред се за доста помладава генерација деца.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
Имам впечаток дека 3 годишно дете се однесува кон мене премногу слободно а во тоа има поддршка од мајка му. Пример, доаѓам од работа, пуштам телевизор на детево одма му текнува дека сака цртани да гледа и мајката " абе пушти и цртани дете е". Ок, пуштам цртани одам во спална на детево му текнало сака на спална да скока тато тргни се од спалната, мајката " да, тргни се сака да скока нека се измори ќе спие". Сеа, дали јас сум луд, со жена ми никаков заеднички јазик не можам да најдам и веќе сум кренал раце. Детето не кака во нокшир, затоа што некоја докторка кажала дека не треба децата да се форсираат со какање во нокшир, детето не знае со деца да си игра и ја влечка мајка му за рака кога сме во игротека, на што остро реагирам да ја остави зашто и прави на малата контрауслуга. Плаче зашто другите деца скокале на трамполина, со мајка и оди и во веце буквално, цело време приврзана за неа. Од жена ми немам никакво разбирање, демек дете било, јас сум бил груб, не сум видел други деца какви се итн. Детето оди во градинка, почесто е дома зашто се разболува. Мојата филозофија на растење деца е да го направам фајтер од мало, повеќе би сакал да падне еднаш двапати трипати, за 4. пат да научи и да не паѓа, мајката па трча по неа цело време пазејќи ја да не падне. Според мене така се ствараат дебили. Грешам ли, или сум во право, чисто ме интересира дали е мојата перцепција и размислување погрешна, а раце сум кренал и не се замарам веќе. Немам ни некаков импакт врз ќерка ми зашто само 2 часа дневно ја гледам, другото време имам обврски.
... тешка ситуација, оти имаш индиректен проблем од возрасна особа (твојата жена) која се рефлектира на однесување на вашето дете, за кое имаш фора уште 3 години да ја поправиш ситуацијата или барем да издејствуваш компромис, затоа што однесувањето на детето е всушност однесување на твојата жена, затоа што детето е како пластелин како ќе го обликуваш така ќе биде... и сега прашање дали воопшто твоја жена е добро воспитана во тие 6 години за да може истата да спроведе со надградба дополнително воспитание на вашето дете за разлика од тебе што можеби си понапнат како личност, но имаш повеќе часови труд од твоите родители кога си бил на истата возраст!
....заклучок би било да не се трудиш околу детето, туку жената треба некои да ја научи, советува доколку може,оти нејзината трансформација барем минимална автоматски ќе се одрази на детето па со еден труд ќе добиеш два бенефита, и треба сериозно да поработаш оти може да дојде до нетрпение меѓу вас, па детето пак ќе трпи посебно што е ќерка што општо се знае дека слабост се татковците!
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Ајде прво да Ве поздравам сите.
Би сакал да прашам нешто во врска доделување на веке одземено дете - кај БИОЛОШКИ РОДИТЕЛ ?!?!?

Моето прашање е следното :

ДАЛИ Е ВО РЕД РОДИТЕЛОТ ДА ГО ЗАКЛУЧУВА 9-10 годишно ДЕТЕ САМО ВО СТАН СО ЖЕНА КООЈА Е СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ НЕ МУ Е РОДНИНА НА ДЕТЕТО ( ЖЕНАТА НЕ Е КОНТАКТИБИЛНА - АГРЕСИВНА НА МОМЕНТИ, ПУШАЧ СО НЕКОНТРОЛИРАНО ПУШЕЊЕ И ГАСЕЊЕ ЦИГАРИ, НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ СОБЛЕКУВА ГОЛА ПРЕД ДЕТЕТО И Т. Н) А ДЕТЕТО СЕДИ ПО ЦЕЛ ДЕН ЗАКЛУЧЕНО БЕЗ ДА МУ СЕ ОСТАВИ РЕЗЕРВЕН КЛУЧ????
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
ДАЛИ Е ВО РЕД РОДИТЕЛОТ ДА ГО ЗАКЛУЧУВА 9-10 годишно ДЕТЕ САМО ВО СТАН СО ЖЕНА КООЈА Е СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ НЕ МУ Е РОДНИНА НА ДЕТЕТО ( ЖЕНАТА НЕ Е КОНТАКТИБИЛНА - АГРЕСИВНА НА МОМЕНТИ, ПУШАЧ СО НЕКОНТРОЛИРАНО ПУШЕЊЕ И ГАСЕЊЕ ЦИГАРИ, НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ СОБЛЕКУВА ГОЛА ПРЕД ДЕТЕТО И Т. Н) А ДЕТЕТО СЕДИ ПО ЦЕЛ ДЕН ЗАКЛУЧЕНО БЕЗ ДА МУ СЕ ОСТАВИ РЕЗЕРВЕН КЛУЧ????
Сериозно прашваш дали е ова океј? Не. Не е. Ова е потенцијално опасна ситуација.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Сериозно прашваш дали е ова океј? Не. Не е. Ова е потенцијално опасна ситуација.
Па да опасна е :( ......
За жал, И**ОТИТЕ од социјално, и покрај безбројте укажувања за оваа ситуација беа ,, ГЛУВИ `` на моите укажувања.

Имено : ДЕТЕТО БЕШЕ ОДЗЕМЕНО ОД СВОЈОТ ДОМ ПОРАДИ СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО И СМЕСТЕНО ВО ХРАНИТЕЛСКО СЕМЕЈСТВО ОКОЛУ 10-11 МЕСЕЦИ.
ТАМАН ДЕТЕТО СЕ ОПОРАВИ СЕ АДАПТИРА ВО НОВОТО СЕМЕЈСТВО..... ИД**ТИТЕ ОД СОЦИЈАЛНО ГО ВРАТИЈА НАЗАД , ДЕМЕК СОВЕТУВАЊАТА ВРОДИЛЕ СО ПЛОД.
СЕГА ТОА ДЕТЕ ИЗИГРАВА ,, ЗАКЛУЧЕНА ДАДИЛКА `` НА ВОЗРАСНА ЖЕНА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ :(

АМА НА ДЕТЕТО МУ Е ,, ИСПР НО МОЗОЧЕТО`` ОД ТИПОТ : АКО СЕ БУНИШ КЕ ТЕ ОДНЕСАТ ВО ДОМ, НЕМА ДА ЈА ВИДИШ БАБА И СЛИЧНО.
ЗА ЖАЛ ДЕТЕТО Е БЕЗ МАЈКА КОЈА ГО НАПУШТИЛА УШТЕ ОД БЕБЕ :( .....
ТОА Е НАШАВА ДРЖАВА
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Spored mene najgolema greska sto eden roditel moze da ja napravi e toa sto neznae da go islusa deteto.
Iako tie se samo deca no navistina imaat mnogu da kazat.
Mnogu roditeli ne razgovaraat so svojte deca,spored mene so eden razgovor mozat da se resat milion problemi.
Roditelite neznat ni 50% za nivnite deca,sekoe dete ima vtora strana od licnosta sto roditelot ne ja znae.
Ednostavno ne se trudat da go popravat tuku celiot zivot pominuva vo zabludi.
Ja nikogas ne sum mozela da bidam otvorena so mojte roditeli,ne deka bile prestrogi tuku gi zanemaruvale rabotite sto mene mnogu mi znacat,zatoa ne sum ja imala taa sloboda da im kazam se.
Se nadevam deka ke bidam majka barem blisku do sovsrena:icon_lol:

Ајде прво да Ве поздравам сите.
Би сакал да прашам нешто во врска доделување на веке одземено дете - кај БИОЛОШКИ РОДИТЕЛ ?!?!?

Моето прашање е следното :

ДАЛИ Е ВО РЕД РОДИТЕЛОТ ДА ГО ЗАКЛУЧУВА 9-10 годишно ДЕТЕ САМО ВО СТАН СО ЖЕНА КООЈА Е СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ НЕ МУ Е РОДНИНА НА ДЕТЕТО ( ЖЕНАТА НЕ Е КОНТАКТИБИЛНА - АГРЕСИВНА НА МОМЕНТИ, ПУШАЧ СО НЕКОНТРОЛИРАНО ПУШЕЊЕ И ГАСЕЊЕ ЦИГАРИ, НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ СОБЛЕКУВА ГОЛА ПРЕД ДЕТЕТО И Т. Н) А ДЕТЕТО СЕДИ ПО ЦЕЛ ДЕН ЗАКЛУЧЕНО БЕЗ ДА МУ СЕ ОСТАВИ РЕЗЕРВЕН КЛУЧ????
Автоматски споено мислење:

Родителски грешки

Од лично или нелично искуство кои се почестите грешки или пропусти кои родителите ги прават додека го воспитуваат детето и општо додека го раснат? Можат ли сите да се заборават и простат? Нормално дека не се сите баш лесно минливи, па затоа, на што треба најмногу да внимава за да не згреши секој родител?
Ајде прво да Ве поздравам сите.
Би сакал да прашам нешто во врска доделување на веке одземено дете - кај БИОЛОШКИ РОДИТЕЛ ?!?!?

Моето прашање е следното :

ДАЛИ Е ВО РЕД РОДИТЕЛОТ ДА ГО ЗАКЛУЧУВА 9-10 годишно ДЕТЕ САМО ВО СТАН СО ЖЕНА КООЈА Е СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ НЕ МУ Е РОДНИНА НА ДЕТЕТО ( ЖЕНАТА НЕ Е КОНТАКТИБИЛНА - АГРЕСИВНА НА МОМЕНТИ, ПУШАЧ СО НЕКОНТРОЛИРАНО ПУШЕЊЕ И ГАСЕЊЕ ЦИГАРИ, НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ СОБЛЕКУВА ГОЛА ПРЕД ДЕТЕТО И Т. Н) А ДЕТЕТО СЕДИ ПО ЦЕЛ ДЕН ЗАКЛУЧЕНО БЕЗ ДА МУ СЕ ОСТАВИ РЕЗЕРВЕН КЛУЧ????
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
најчеста грешка е што не не оставиле по свој пат да одиме.Јас познавам лично мои другари што успеаа без нивните родители да им викаат абе седи си дома јас ќе те издржавам колку можам дома си е дома кај и да си за 1 саат си дома а пример горе кој ќе те гледа кој ќе те буди.И така тие што беа под контрола на родителите останаа овде за 12.000 плата не дека и тука некој не се снајдоа ама тоа е тоа не се знае кај ни е СРЕЌАТА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom