Најубавата рок песна на сите времиња?

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Najdobrata rok pesna so sekad ke ja pamtite..Znam deka gi ima mnogu ali odvoite edna ili dve.Jas bi gi odvoila Nothing Else Matters od Metaliva i Allways Od Bon Jovi.Ima i mnogu poubavi pa zatoa kazete koi se vasite omileni?
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Според мене Када падне ноч од Рибља Чорба или Херој улице од Прљаво казалиште
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
a jas ako znam sto spagja u rok da me ubiete :)
vo sekoj slucaj nothing else matters e zakon i don't cry ja obozavam,taa u rok spagja valjda :) :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
официјално е Stairway to Heaven, a според мене суште не сум размислил за тоа, иако се согласувам за Stairway to Heaven
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Гижо напиша:
Stairway to Heaven,
закон дефинитивно е најдобрата песна
а да продлабочите низ темите мислам дека има таква тема
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
the final countdown - Europe
metallica - Seek n destroy i enter sandman

ovie spored mene se najdobri...:D
 
J

Johnny Stulic

Гостин
U2-ONE
DIRE STRAITS-SULTAN OF SWINGS
R.E.M-LOOSING MY RELIGION
PINK FLOYD-WISH WE ARE HERE
ROLLING STONES-SATISFACTION......
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Aerosmith-I don't want to miss a thing
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ne znam kako mozhe nekoja pesna oficijalno da bide najdobra,,,
Dali imalo nekoja anketa ili slichno? Bi sakal da znam/
I spored koi kriteriumi mozhe da se kazhe shto e remek delo pesna?
Kolku vreme drzhi pozicija na top listite, kolku verzii izlegoa od nekoja pesna, kako se vklopeni muzichki...mislam na chord progression, zvuk, tekst, kolku e doloveno ona za shto se pee so ritamot, melodijata, glasovni potrebi za da se ispee e aj da ne dolzham ne sum nekoj muzichki kritichar ama vaka kako obichen amater zboruvam....
Koga ke slushnesh nekoja pesna koja shto ke posakash da ja slushnesh ushte ednash pa ushte ednash i so sekoe slushanje otkrivash neshto novo, pa posle sledish eden instrument, pa drug i dobivash edna pretstava kako toa se zaednichki funkcionira...otkrivash edna harmonija i imash chustvo deka na ovaa pesna ednostavno nishto ne mozhesh da i dodadesh ili da i odzemesh e togash znaesh deka ovde ima neshto originalno, napraveno so inspiracija i majstorstvo...i koga ke ja slushnesh posle 20 godini pak neshto novo ke dolovish.

Jas i samiot ne znam kolku pati gi imam vrteno "Stairway to heaven" i "Since I've been loving you" od Zeppelin. Vo "Stairway..." vo vtoriot del koga zabrzuva ritamot i sledi progresija na akordi Am-G-F , gitarata se slusha vo pozadina i neverojatno go nadopolnuva Plant ili pak toj ja nadopolnuva gitarata seedno... genijalno napraveno. "Since I've been..." e posebna i nepovtorliva so gitarata i glasovnite kvaliteti na Plant....ednostavno kako da nema refren... toa mozhat samo vistinski majstori.

Posle ja imam vrteno onaa "The house of the Rising sun" evergreen, Izvonreden "chord progression". Koj bi znael kolku verzii dozhivea . Ama spored moj lichen vkus, verzijata na "Frigid Pink" e ona vistinskoto, napravena vo heavy metal stil, interesno eho na vokalot, gitarata rika, i za mene navistina go dolovuva ona za shto se zboruva vo tekstot.

"A Whiter Shade of Pail" od "Procol Harum" isto taka ima dozhiveano mnogu verzii, dosega neman slushnato neshto posilno od originalot..
Organata e fantazija, majstorski napraven "chord progression" i edno vreme imashe sajt posveten samo na ovaa pesnam , pa diskusii za temata, mnogu tezhok tekst da se razbere. Toa e toa shto nitu mozhesh da mu oazemesh nitu da mu dodadesh neshto, remek delo.

Deep Purple eh..." Lazy" ,"Fireball"... mnogu silni. "Fools"... (ovaa e poveka moj lichen vkus)

Time i Money od Pink Floyd se nepovtorlivi, "Angel" od Jimi Hendrix a za mene lichno "Bold as Love" od albumot Axis Bold as Love.

Moram da prekinam..sakav da kazham neshto za nashive prostori nasha YU i Makedonska estrada... Za mene "Bistra voda" od Leb i sol ne e nishto pomalku umetnichi vredno od na primer "Stairway,,,,,
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Пина алал нека ти е, знаев дека имаше песна што беше врвна класа, што ме вади од кожа, ме потсети

The Animals - House of the rising sun
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Nemozam da kazam koja mi e omilena pesna, vo razlicen period od zivotot razlicni pesni mi se omileni, ama ima nekolku sto se pod default :)
Stairway to Heaven (ne deka e na prvo mesto, ama prvo mi tekna)
Telegraph Rules - Dire Straits (dodusa, mnogu raboti od Dire Straits mi se omileni, emocionalno sum povrzan:) )
Dead Horse, Crashdiet, Live And Let Die - Guns and Roses (iako poslednava e od sir Paul McCartney)
dodusa... so pisuvam... premnogu se :) nikad nema da zavrsi listata
p.s.
se vazat i site pesni od Ekatarina Velika :)
 
Член од
24 мај 2006
Мислења
46
Поени од реакции
1
eheyyyyy jas ako gi brojam moite omileni ROCK pesni ke gi brojam do smrt i nakraj nema da izbrojam
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
taka e gi ima mnogu i ne se brojat bas lesno ali najdobrite sekad ke moes da gi izdvois zoso tie te teraat da se osekas podobro
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
тука се бара само една, ако забегувате дајте максимум 3
 

Kajgana Shop

На врв Bottom