Најслободна, либерална религија

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
,,,,slobodata na duhot i umot,,i liberalniot pristap kon gledanje na rabotite se obratnoproporcionalni so site poznati i nepoznati/vo zarodish/ religii,,,od nekogash nekade pa se do den denes i na planetava ni,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
... религија е маханизам да се држи под контрола човекот со неговото однесување, мислење и слобода, религија е синџир што го држи човекот кој има и страв и стравопочитување кое не мора да е негово доброволно искрено размислување, така да апсолутно не постои либерална религија, двата збора се некомпатибилни или е само религија или е нешто друго либерално... може да постои построги, пофатални религии и поумерени во однос на слободата на човекот, но никако либерална и најслободна, оти религиите не се формирани за таа цел! :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Широките маси (по природа “Адамска“) се слепи за вистинска слобода!
“Слободните“ радикали се главната причина за ракот. Нема само телесни ракови.
Духот, телото и заедницата (опшеството) се тесно повржани.
Зборот религија доаѓа од латинскиот збор religare кој што упатува на темелот (коренот) на феноменот на се’повржаноста.
Преку Светлината на Духот внимавај, духот да не ти постане (ако веќе нее) “слободен“ (невржан) радикалец, бидејќи тоа ќе има консеквенци индивидуални и колективни!
Имај ЉУБОВ кон себеси и кон другите, бидејќи:
Вистинскиот БОГ е Вистинска ЉУБОВ = Вистинска Слобода,
а ти (поради чистиот Дух) Негово надприродно љубено чедо!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Широките маси се слепи за ВИСТИНСКАТА СЛОБОДА!
“Слободните“ радикали се главната причина за ракот!
Духот и телото се тесно повржани!
Зборот религија доаѓа од латинскиот збор religare кој што упатува на темелот (коренот) на феноменот на се’повржаноста!
Преку Светлината на Духот ВНИМАВАЈ, духот да не ти постане (ако веќе нее) “слободен“ радикалец, бидејќи тоа ќе има консеквенци индивидуални и колективни!

Ај биди добар и објасни ми го поимот ВИСТИНСКА СЛОБОДА и кога веќе се фати за неа, кажи ми дали има морал во слободата???
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Ај биди добар и објасни ми го поимот ВИСТИНСКА СЛОБОДА и кога веќе се фати за неа, кажи ми дали има морал во слободата???
Погорниот пост го корегирав. Повели ...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
@katinakatalina - во вистинската(нека биде без ова вистинска во иднина) слобода не постои морал и етика. Исто и во вистинската љубов... :)

Етика и морал продаваат неспособните кои се плашат од себе си и она што го носат во себе си...
Премногу мрак во нив, им ги поматува сметките - и затоа сметаат дека се е црно и надвор од нивниот универзум!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
spiros се врати, вистина се врати!
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Можеме ли воопшто да издвоиме една религија која е најлиберална за своите верници!?

Прашањето ми произлезе од читање на постовите на Ипси и Абрахас, единствените телемити кои ги познавам т.с.кои ги читам на форуми, единствените пропагатори на телемата...па дали е телемата навистина најлиберална религија како што они ја воздигнуваат??
Имам чуено дека индиските религии биле најслободни...што мислите вие?
интересна тема.
Да почнеме од Абрахамски религии(христијанство,ислам,јудаизам). според мене овие се доста строги имаат правила за пристојно облекување и јавен секс не е дозволен или шетање гол во јавност.
Хиндуизмот е исто така строг како Абрахамските.
Додека паганските се најопуштени на пример хеленската таму немаш правила за облекување, пијанчење ти е дозволено, оргии се дозволени предбрачен секс е дозволен. Можеш да шеташ и гол во јавност, да имаш секс во јавност ако сакаш, да правиш секс забави ако сакаш. Итн. Така што според мене оваа би била најлиберална[DOUBLEPOST=1503335514][/DOUBLEPOST]
најлиберално е паганството. Немаш свети книги, го прифаќаш постоењето на сите други вери и нивни богови, немаш ограничувања во јадење пиење облекување, имаш прекрасни празници исполнети со пијанки гозби и оргии
Се согласувам
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
И тука одамна сум зборувал но поминало така... како што поминува и животот на Земјата.
Штета што членот го нема повеќе... можеби поминало и ова кај нејзе :)

Догмата е ропство за духот... калап во кој што секој мора да се собере за да „не биде казнет“ според будалите наследници на големите иницијанти кои заради неукост или користољубивост се обидоа да ги профанизираат тајните кои овозможуваат иницијација и напредување!
Нека бидат проклети - си ја добиваат казната од нивните завети!
Божественото е како природата - не е праведно, но е секогаш точно!

... старо-еонско чедо кое се пали на муабетите од чичко Пајсиј или старец Никодим како жената мора да го слуша мажот дури тој да и нареди да оди по трње!
Мислам, зошто се има толку потреба да се верува дека си грешен како човек во однос на нешто што е бесконечно?
Како?“

И сеуште ќе расправам дека нема слобода во стариот еон и философиите од тоа време во однос на човекот, посебно во однос на жената.
Но, жената сепак денес и те како докажува дека е над боговите од стариот еон со сите нивни закони што и како жената во однос на мажот, семејството и божественото...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Догмата е ропство за духот... калап во кој што секој мора да се собере за да „не биде казнет“ според будалите наследници на големите иницијанти кои заради неукост или користољубивост се обидоа да ги профанизираат тајните кои овозможуваат иницијација и напредување!
Сигурно си се збунил, духот не може да биде роб на догма,бидејќи е дух...сигурно си мислел на свест.
Може да настанат вакви лапсусти кога луѓето наместо да ја прошират сопствената свест , облекуваат туѓи мокасини на своите нозе.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Сигурно си се збунил, духот не може да биде роб на догма,бидејќи е дух...сигурно си мислел на свест.
Може да настанат вакви лапсусти кога луѓето наместо да ја прошират сопствената свест , облекуваат туѓи мокасини на своите нозе.
Може. Ако го силуваш духот на слободата да се покорува на догматските религии. Ако ги толкуваш пак истите по твоја волја си секташ и не си дел од истите.
Така да, ако не си дел од религиите на стариот еон, на добар пат си... ако не, си само уште еден несуден мртов војник во канџите на стариот еон.

Не, не сум се збунил: догмата на старо-еонските религии е ропство за духот бидејќи се силува туѓиот пат да биде сопствен бидејќи некој некаде демек кажал „јас сум патот“ ... и ете ти крстови и слични симболи како патокази за „патот“ . :)

Калапот го силува духот и останува заробен, исто како жената што е заробена во стариот еон од мажињата-свештеници на „богот на Истокот“.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
најлиберално е паганството. Немаш свети книги, го прифаќаш постоењето на сите други вери и нивни богови, немаш ограничувања во јадење пиење облекување, имаш прекрасни празници исполнети со пијанки гозби и оргии
Штотуку опиша рок-концерт или техно-журка од 90-тите,хаха
Автоматски споено мислење:

Ликувам... не ти се чини... колку повеќе луѓето бараат слобода и искуство - толку помалку ќе има власт било каква догма!
Догмата мора да умре! Било каква догма!
На мене и вашите телемитски ставови и извадоци од вашите книги ми изгледаат како догма,зборите за бришење догми а и самите пропагирате догми и тоа прашање е колку се морално исправни вашите догми,да бидам искрен,нели искреноста е доблест ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Моите ставови и извадоци од книги може секако да ти изгледаат... тоа е твоја работа. Почни со цели книги, батали извадоци кои се цитирани заради одреден контекст или доловување на моја размисла...
Кога веќе пишуваш дека за тебе е догма, треба да објасниш каде виде догма и во кој контекст...
Не знам колку и со што си се заморувал во однос на Телема за да дојдеш до заклучок дека Телема како религија е догма.. јас сеуште се мачам да најдам догматски ствари во оваа философија...

„За нас, значи, кои сме еманципирани од сите припрости закони, што треба да направиме за да ја задоволиме својата Волја за Соединување?
Не помала љубовница од Универзумот: не помал бордел од Бесконечната Вселена: не пократка ноќ од Вечноста!“
- Liber CL

Морално исправно во стариот еон и вадете си очи... сеуште не разбирате ниту за должноста ниту за слободата на човекот како индивидуа, затоа вакви кованици „морално исправни“ етички валидни итн итн... :)

ТЕЛЕМА (ако се разгледува како религија) - E најлибералната религија што некогаш постоела јавно за мноштвото!
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Моите ставови и извадоци од книги може секако да ти изгледаат... тоа е твоја работа. Почни со цели книги, батали извадоци кои се цитирани заради одреден контекст или доловување на моја размисла...
Кога веќе пишуваш дека за тебе е догма, треба да објасниш каде виде догма и во кој контекст...
Не знам колку и со што си се заморувал во однос на Телема за да дојдеш до заклучок дека Телема како религија е догма.. јас сеуште се мачам да најдам догматски ствари во оваа философија...

„За нас, значи, кои сме еманципирани од сите припрости закони, што треба да направиме за да ја задоволиме својата Волја за Соединување?
Не помала љубовница од Универзумот: не помал бордел од Бесконечната Вселена: не пократка ноќ од Вечноста!“
- Liber CL

Морално исправно во стариот еон и вадете си очи... сеуште не разбирате ниту за должноста ниту за слободата на човекот како индивидуа, затоа вакви кованици „морално исправни“ етички валидни итн итн... :)

ТЕЛЕМА (ако се разгледува како религија) - E најлибералната религија што некогаш постоела јавно за мноштвото!
Само еден пример за вашите догми,Скарлетната жена,Големата мајка и слично што се? Ствари у стилот на цртанот од 80-тите He-Man and Masters of the Universe,а ве тераат слепо да верувате во нив-чиста догма,така да немој да изиграваш некој паметњакович тука,за тоа дека си лукав и начитан,тоа ама мора да признаеш дека и ти си некој вид на заробеник на Телемата како филозофска психојебатрина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom