Најпознатите фотографии со духови

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Некои од овие фотографии се прилично стари (од времето кога не постоел Фотошоп), а официјално до сега никој никогаш не дал објаснување како на нив дошло до појава на "духовите".

На групната фотографија на пилоти, позади еден од нив видливо е лице на друг човек. Се верува дека тоа е духот на Фреди Џексон, воздухопловен механичар кој загинал два дена пред да биде направена фотографијата (која всушност е направена на неговиот погреб). Сите пилоти го препознале Фреди и верувале дека и тој сакал да биде на заедничката фотографија.


Пречесниот Ралф Харди, пензиониран свештеник од местото Вајт Рок во британска Колумбија ја снимил оваа фотографија во 1966 година. Намерата му била да ги фотографира елегантните спирални скали во Националниот музеј. Фотографијата и негативот ги разгледувале бројни стручњаци кои заклучиле дека не е монтажа. Скалите и претходно биле поврзувани со духови, а многумина тврделе дека слушале чекори.


Мабел Чинери во 1959 година со сопругот отишла на гробот на својата мајка. Го фотографирала сопругот кој ја чекал во автомобилот, а по развивањето на филмот биле прилично изненадени кога на задното седиште во автомобилот ја виделе мајката на Мабел.


Тери Ајк Клентон го фотографирал својот пријател на гробиштата Бутхил. Откако го развил филмот се изненадил кога позади својот пријател забележал фигура на човек со темен шешир кој излегува од земјата.


Госпоѓа Ендрјуз го фотографирала гробот на својата ќерка која починала на 17 години. Кoга ја развила фотографијата, на неа било и мало дете кое седи на гробот.


Во 1997 година, Денис Расел ја фотографирала својата баба. Била прилично изненадена кога по развивањето на фотографијата се појавил и нејзиниот дедо.
 
T

The Blob

Гостин
Факинг спуки. Сум се наежил целиот, бетер од хорор филм
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
е ајде сега вие што сметате дека се е лажирано дека се е направено во фотошоп ДАЈТЕ КОМЕНТАР ЗА ОВА ..
мм ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Еве една мала колекција
[media]http://www.youtube.com/watch?v=u6trH81xpko[/media]
И уште една, се слушаат звуци
[media]http://www.youtube.com/watch?v=VQQS-0ZOMcg[/media]
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Од каде ви е идејата дека вакви работи може да се прават само во Photoshop.

Од каде потекнуваат сите алатки во Photoshop.

Layer Mask постои во PhotoShop баш за вакви работи, но во минатото тоа се постигнувало со правење маска од хартија, се покривале деловите кои не ни требаат, па ја експонираме хартијата, на истата хартија експонираме уште една слика и правиме композит, може да се направи композит од безброј леери/слики/негативи.

Photoshop само го убрза процесот.

Дали има некој од вас копија од весникот во кој се објавени овие слики во минатото, со конкретна дата од весникот каде биле објавени. Може се тазе фалца, а може и тогаш да се фалцани.

За вакви работи постоела технологија и во тоа време, да не заборавиме дека филмот може и да се ретушира, како оние од Матурска, паметите? се разбира ако сте генерација родени барем пред 1980.

Тешко дека веќе ќе најдеме нешто валидно.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Некои од овие фотографии се прилично стари (од времето кога не постоел Фотошоп), а официјално до сега никој никогаш не дал објаснување како на нив дошло до појава на "духовите".
Ne postoel Fotosop togas,ama postoi sega.:)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Језиви слики... дали се монтажи или не, не навлегувам...

Важно страшни се. :)
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
аууу не да се наежив. Дај од сега на ваквите теми нека пишува (+18) или со слабо срце луге нека не ја отвараат.

Иначе јас живеам во свет каде што натприродното не веруе у мене ниту јас у него и среќен сум. т.е. не сум се позарамал. Можеби постојат духови, можеби се експерименти на некои научници... абе физика. Али и да видам со мои очи пак нема да веруем.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Шо знам не верувам многу на фотографијата :) ама ако се вистински навистина фаца вервам во такви работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom