Најефективно средство против бубачки, бубашваби и сл. во домот?

Член од
22 април 2005
Мислења
1.324
Поени од реакции
500
Koe e najefektivnoto sredstvo sto ste go koristele a vi pomognalo da se otarasite od bubasvabi i sl niz domot? Ako e toa sprej koj bi go preporacale, slusnav deka lugje pravele testo nekoe no ne znam kako se pravi toa pa ako nekoj bi me sovetuval bi mu bil premnogu blagodaren:)
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Тестото... јас останав со подзината уста кога видов колку е ефективно чудово... Се мачев со бубашваби цела година лани, и ништо, спас никаков. И отидов еднаш кај братучед ми, а таму па вриеше, ептен се беа задомиле, како нивни да си е станот... И се нафати човекот, ќе меси... Борна киселина -acidi borici (гранули мислам беше, има во аптека), варен компир, живо јајца и брашно, се меси тесто да можеш топчиња да правиш... И ставиш по ќошињата, кај што се собираат на хартивче и ќе видиш, ќе се соберат на "гозба"... За максимум недела ги снема :)
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Да 25% Борна киселијна врши работа, имаше и едно средство кое ги тераше да се јадат бсамите па нхекој викаше таму дека за инсектите тоа средство било нехумано:vozbud:
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Да 25% Борна киселијна врши работа, имаше и едно средство кое ги тераше да се јадат бсамите па нхекој викаше таму дека за инсектите тоа средство било нехумано:vozbud:
Море нека се изедат, шо сакаат нека прават... погадно нешто од бубашваби нема :confused:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.580
Поени од реакции
2.581
Да 25% Борна киселијна врши работа, имаше и едно средство кое ги тераше да се јадат бсамите па нхекој викаше таму дека за инсектите тоа средство било нехумано:vozbud:
А тие гадотинките што се едно хумани...
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.814
Поени од реакции
3.855
Ако можеш делтаметрин да најдеш од некаде.... :D
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
291
Има еден концетрат во течна фаза,се продава во земјоделска аптека,се раствара 1:10 со вода,течноста станува бела ,ќе ти објаснат како...препорачливо е да го раствориш во некое шише со пумпица и слободно можеш да прскаш и за внатрешна и за надворешна употреба е...иди таму објасни им и немаш гајле:)А за бубашваби истури во сите одводни сифони по дома ... :)
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Море нека се изедат, шо сакаат нека прават... погадно нешто од бубашваби нема :confused:

Има се вика малоумен идиот или коректно искажано Политичари.
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 01:18 ---
Ако можеш делтаметрин да најдеш од некаде.... :D
Епа тој мислам беше "нехуманиот" агенс против бубачките оти сами се јаделе, бреј брејјј држ држ не давај се па еден вика не е хумано тоа за бубашвабите а не знае дека до пред нецели 5 години албанија имаше над шеесеттина тони мастард чија основна намена е за...епа луѓе, ефектите се и при минимална изложеност слепило,понатаму тешки пљускавци и смрт во агонија.

Арно велеше Тито да секој дом има НХБ протекција оти од каде знаеш кога и од каде ко0га ризиците постојано растат а математиката не лаже.??

Јас немав али ми дадоа.
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 01:19 ---
Има еден концетрат во течна фаза,се продава во земјоделска аптека,се раствара 1:10 со вода,течноста станува бела ,ќе ти објаснат како...препорачливо е да го раствориш во некое шише со пумпица и слободно можеш да прскаш и за внатрешна и за надворешна употреба е...иди таму објасни им и немаш гајле:)А за бубашваби истури во сите одводни сифони по дома ... :)
Кажете име на средството де токму затоа е ова и концентратот е во течна агрегатна состојба (нит нулта нит фаза);)
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
291
Иди у земјоделска аптека,побарај нема шанси да утнеш....не знам име одамна неам купено,не ми притребало.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom