Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Da ti kazam iskreno i mene mi padna cudno posto jas za mojava 50 gv plativ nad 1000 evra , e sea go prasav sto kako i kolku ja zemal mi kaza od pakson taka nesto deka go kostalo 2800 evra. Kje odam denovive kje iznaslikam pa kje pustam sliki i info. Inace trite vnatresni edinici se 2,5 a parapetnata neznam tocno. A eve i @Alekso 1981 kazuva slicni ceni
Ajde ke pocekame Info od tebe sto navistina e namesteno za 2800evra.
Spored cenite na Skroutz ispagja deka Pakson e poeftin od grcive sto malku e nelogicno...ali sve moze da bide.
Daikin 4MXS68F e 1945eu na Skroutz
Daikin 4MXS80E e 2835eu na Skroutz
Za 2800 so 4 vnatresni nema sansi da e namestena vtorava nadvoresna so 4 vnatresni.
A Alekso prvo neka kaze u KW za sto zbori ne sme na pazar pa 4 krushki i jabuki da zborime i sporeduvame posto i kaj Daikinot ima vrska koja nadvoresna e, 1000evra se razlika dvava modela nadvoresni sto gi nudat i tuka (ako gi nudat istive). I po slikata se gleda deka vtorava e babacko pogolema edinica.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Jutros konacno test za 12LT, vani -9°C, na eco modu daje 3.9kW uz COP 3, potrosnja je bila 1.3kW, znaci mogla je jos malo povuci, taman da izbaci 4kW, brzo je dostigla zadatu temp., pa se smanjila.
Nisam ocekivao COP 3 na -9, jeste da je niska vlaznost i rijetko ide u defrost, ali opet mi previse dobri rezultati

Kako god mjerio, ona na ECO modu moze izbaciti bar 4kW, nebitno da li je vani -10 ili +10, naravno uz razlicit COP.
ете што е клима за греење, и тоа ограничена на 70%, даисекаито може вода да и носи во секое време
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Od energija e slednava ponuda Toshiba ras 4m27s3av-e 8.0/9.0 kw i 4 vnatresni ras b13 vkupno 3000 e so popust sto mi go dadoa 2800 + montaza a montazata e poveke pari od obicna klima
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ista marka na kompresor kako i Hansolot:cuc:
I nema kljuc kompresorot na 75Hz kako Daisekaito za da te gree samo do -15 za 90.000 ili kolku e kaj nas :)[DOUBLEPOST=1512946493][/DOUBLEPOST]
не е се во комресорот, LT користи јапан технолоџи :D
DA, Japan Tehnology...Made in China :)
Shala na strana Kompresorot si e Bomba...ama i elektronikata ne go limitira kako kaj Daisekaito....za full kapacitet kaj Daisekaito treba ND verzijata da se zeme ama togas kako ND go jade i Mitsubishi VEHZ na -25C, *ebi ga Toshiba sekogas duplo naplakja ;)
SANYO 808-884-80 kompresor-2.JPG
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
затоа и кажав дека не е се до компресорот. Сигурно кинезите не ја осмислиле како да работи хардверски на различни Т
edit: Тошиба ти е типичен пример за влашка клима, ако има некој влах на форумот слободно нека си купи ваква марка, приоритет и е штедењето, без разлика оти ќе мрзнеш, она ќе те грее колку што она сака, да не те троши многу
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
затоа и кажав дека не е се до компресорот. Сигурно кинезите не ја осмислиле како да работи хардверски на различни Т
edit: Тошиба ти е типичен пример за влашка клима, ако има некој влах на форумот слободно нека си купи ваква марка, приоритет и е штедењето, без разлика оти ќе мрзнеш, она ќе те грее колку што она сака, да не те троши многу
Има влав ама он е на митсубиши[DOUBLEPOST=1512948161][/DOUBLEPOST]Ај некој ако има искуство со mitsubishi sf серија.
Утре сум на ниет да уплатам за 5.5 ка.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Он и на поштар ке стане и телефонски кабел кe ти најде само да е oн у право :)
За која квадраура ти е и за каде и како....? изолација?
38m2 куќа во Варвара Скопје пвц прозори 5 см стиропор.Има доста влага во воздухот ,нема ветер особено!
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Tie se tie klimi sto ni trebaat tuka, a gi nema, ili se mnogu skapi

Fujitsu LT i Nocria. Po naracka vo hidro set se oklu 1600-1700evra, a vo srbija okolu 950-1000evra (za LT).
DAiseikaito e 1500, a ne daj boze da ti ja ponudat nordicot,
Tuka samo VEHZ e mnogu mnogu korektna cena, i se nafakaat sa odreden avans da ja donesat. Energosistem, pred edna godina mi dade cena od 1250-1300 evra, sto e mnogu mnogu eftino za taa klima, kaj nas.
Zatoa kolku i da ne gi sakate ili da im se "lutite" na Gree, tie se edinstvenite koi nudat klima za vo mnogu ladno, bez naracki i drugi zaebancii., i zatoa gi kupuvaat.

Samo ne mi e jasno sto ne donesat energosistem barem 2-3 komada Vehz po taaa cena, pa pola skopje ima mobilni od nad 1000evra:)
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Штом Hidroset се такви лопови, што некој од постоечките фирми не стане увозник и за Fujitsu, па да ги понуди на пазарот со нормални цени. Очигледно тие Хидросет се задоволни да продаваат 1 со голем ќар наместо 10 со мал. Таквите фирми веќе стануваат минато, цените на лаптопите, мобилните, телевизорите и останата електроника веќе се изедначи со остатокот од светот. Овие диносаурусите што продаваат со 100-200% маржа ќе ги снема.[DOUBLEPOST=1512978391][/DOUBLEPOST]
Zatoa kolku i da ne gi sakate ili da im se "lutite" na Gree, tie se edinstvenite koi nudat klima za vo mnogu ladno, bez naracki i drugi zaebancii., i zatoa gi kupuvaat.
Тоа тек треба да се види дали е така. На ова време Хансол прави чести дефрости, како ли ќе биде на -10, ќе каже времето, но малку сум скептичен во способноста да грее на многу ладно.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Кај мене најчесто Хансолот што направил дефрости се на 2ч 50-55мин на зададена 22-23 со 3 или 4 брзина на перка. Тоа важи и за предходната зима.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom