Најекономично греење и ладење

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Daikin FTXB35C (600€)
COP @-15 = 2.12

Toshiba RAS-13BKV-E (650€)
COP @-15 = 2.20

Mitsubishi MSZ-DM35VA (600€)
COP @-10 = 2.60

Carrier 38QHC012DS (600€)
COP @-15 = 2.10

Haier 1U12BE8ERA (450€)
COP @-10 = 2.30
Toa ti se rekla kazala brojki. Ukluci 2 grealki po 1kw i pusti go inverterot na -15 ke vidis koe povece ke zgree. Mnogu e vazno i kakva temperatura treba da odrzuva klimata, a ti garantiram deka ako odrzuva 23c ke sonuvas povece od COP=1 na -15
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Toa ti se rekla kazala brojki. Ukluci 2 grealki po 1kw i pusti go inverterot na -15 ke vidis koe povece ke zgree. Mnogu e vazno i kakva temperatura treba da odrzuva klimata, a ti garantiram deka ako odrzuva 23c ke sonuvas povece od COP=1 na -15
Ja mislam deka ne si vo pravo, eve spomenav deka changeto troselo 833w vo prosek, e sega zemi grealka sto raboti na 833w I ce vidis kolku ce se zagrees, jas garantiram deka vo sobata minimum bi mi trebalo 2kw panel, radijator
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Како би се однесувале овие клими за греење на -10 степени?

1. Најефикасна Тошиба но 3.5кв https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1593&productName=Toshiba RAS-13G2KVP-E Super DAISEIKAI 8 80000 денари

2. Поедноставна Тошиба но 5.5кв https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1433&productName=Toshiba RAS-B16N3KV2-E 60000 денари

Ми треба да дава барем 3кв рецимо на -10. Која е најефикасна клима во овој поглед? Пожелно да е што поефтина, потивка и 5.5кв. Предложете нешто по ваш вкус. Како марка би преферирал Тошиба, доколку е друга или полоша марка буџетот е значително помал до ~40000.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Toshiba имаат голем пад на моќта на ниски температури, а цените им се изгор. Јас би ги заобликолил.

Mitsubishi FH35, 50% помоќна на -15 степени од Super Daiseikai, 20к поевтина. Имам две по дома и уште неколку препорачано наоколу. Сите задоволни.

Енергосистем ги носи. Прашај дали го имаат новиот модел со WiFi што иде фабрички.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Читам дека е страшно ефикасна, и многу задржува перформанси на ниски температури. Дури и ме запрепастија бројкиве.
на -10 3.6KW, а на -15 3.2KW! За клима која е технички 4kw. Фасцинантно. Цената е бајаги солена за „така слаба“ клима, гледано по хартија. Браво.

Има ли некое друго вакво чудо на природата по нашиве продавници. Јас барам за секој што ќе ми текне, ама сигурно има поупатени иако јас пак сам ќе си прочешлам се по пропис јово наново.

Фала!

П.С: Како е климата со бука? Ме интересира зошто надворешната единица е близу спална па за навечер дали го вибрира ѕидот кога грее? Внатрешната единица ќе е во дневна, на најслабо дување пуштена, ама дали ќе е доволно тивка за да може да се спие во спалната? Некако да ми кажеш од прилика колку се гласни единиците?
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Како би се однесувале овие клими за греење на -10 степени?

1. Најефикасна Тошиба но 3.5кв https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1593&productName=Toshiba RAS-13G2KVP-E Super DAISEIKAI 8 80000 денари

2. Поедноставна Тошиба но 5.5кв https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1433&productName=Toshiba RAS-B16N3KV2-E 60000 денари

Ми треба да дава барем 3кв рецимо на -10. Која е најефикасна клима во овој поглед? Пожелно да е што поефтина, потивка и 5.5кв. Предложете нешто по ваш вкус. Како марка би преферирал Тошиба, доколку е друга или полоша марка буџетот е значително помал до ~40000.
---------------------------------------------------------------------------------

Јас ја имам Fujitsu ASYG12LUCA, мислам дека во Македонија, во ХидроСет е некаде околу 54.000 денари, греам 24 часа со следново подесување:
Т21 01:00 - 06:00
Т25 06:00 - 01:00
Греам, 24м2 дневна, со отворена врата према спална и ходник, вкупнп 51м2 ( без 4 м2 тераса ).
Секаде е сосема топло, научени сме на многу топло,
последна сметка ми за Ноември/Декемрви 2600 денара ( заедно со готвење, бојлер и се останато ) а имајки предвид дека болјерот е вклучен секој 2 ден, не се гледа ефтина скапа струја ( летото плаќам околу 1300 1500 ).

Топло ја препорачувам оваа клима, од искуство мое, инаку јас ја купив од Бугарија за 1490 лева.

http://fujitsu-general.de/air-conditioners/residential-use/wall-types/asyg-12-luc.html[DOUBLEPOST=1483892190][/DOUBLEPOST]
Како би се однесувале овие клими за греење на -10 степени?

1. Најефикасна Тошиба но 3.5кв https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1593&productName=Toshiba RAS-13G2KVP-E Super DAISEIKAI 8 80000 денари

2. Поедноставна Тошиба но 5.5кв https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1433&productName=Toshiba RAS-B16N3KV2-E 60000 денари

Ми треба да дава барем 3кв рецимо на -10. Која е најефикасна клима во овој поглед? Пожелно да е што поефтина, потивка и 5.5кв. Предложете нешто по ваш вкус. Како марка би преферирал Тошиба, доколку е друга или полоша марка буџетот е значително помал до ~40000.
---------------------------------------------------------------------------------

Јас ја имам Fujitsu ASYG12LUCA, мислам дека во Македонија, во ХидроСет е некаде околу 54.000 денари, греам 24 часа со следново подесување:
Т21 01:00 - 06:00
Т25 06:00 - 01:00
Греам, 24м2 дневна, со отворена врата према спална и ходник, вкупнп 51м2 ( без 4 м2 тераса ).
Секаде е сосема топло, научени сме на многу топло,
последна сметка ми за Ноември/Декемрви 2600 денара ( заедно со готвење, бојлер и се останато ) а имајки предвид дека болјерот е вклучен секој 2 ден, не се гледа ефтина скапа струја ( летото плаќам околу 1300 1500 ).

Топло ја препорачувам оваа клима, од искуство мое, инаку јас ја купив од Бугарија за 1490 лева.

http://fujitsu-general.de/air-conditioners/residential-use/wall-types/asyg-12-luc.html
 

Attachments

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
001.jpg
zumirano:
002.JPG
Iphone default aplikacijata (The Weather Channel) vika:
003.PNG
WU vika:
004.PNG
Komsijata meteokapistec vika:
005.PNG

Poentava mi e najrealna T e taa koja sam ja meris na usis na nadvoresnata edinica zasto gledam se liferuva so jaki minusi koi se prisutni po planinive i na otvoren prostor..cenam ne se realni za 99% od nas prisutnive na forumov koi ziveeme po urbani mesta vo smisol megju kukji zgradi i slicno..
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.188
Prezivi klimata :) jas vo 5:30 pogledav na mojot nadvoresen termometar i bese -18c a po internet podatoci pisuva -22c za tetovo. Temperaturata vo soba bese 21-22 kontiunirano odrzuvana. Ova ladno vreme odi vo prilog na malku podimenzionirana klima.
TA ne sum siguren dali uspeala da napolni full na 3ka do 07h bidejci vo 5:30 bese na 80% i mnogu bavno polnese
И јас со ТА тешко минам, едвај 20-21 степен успевам до одржувам во соба од 17-18 м2 и на крај на денот пред да ја уклучам за полнење во 22:00 а ја полнам до 07:00 наутро до максимум скоро и да не дува топло само млако-ајде да се издржи уште некој ден после полесно ќе се диши.
А за ова што велиш дека тешко бавно полни јас си помислив дека е прегорен некој од грачите но кога измерив напонот е паднат за над 20 волти ( сигурно многу е оптоварен системот) што значи и помала струја и помала моќност што значи нормално е тешко да полни.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
П.С: Како е климата со бука? Ме интересира зошто надворешната единица е близу спална па за навечер дали го вибрира ѕидот кога грее? Внатрешната единица ќе е во дневна, на најслабо дување пуштена, ама дали ќе е доволно тивка за да може да се спие во спалната? Некако да ми кажеш од прилика колку се гласни единиците?
Внатрешната единица има можност да работи од бесчујно до многу гласно. Silent модот може едино да лади мала соба. За греење ти треба некој од појаките модови за да го испумпа воздухот до подот. Бучавата што се слуша во тие појаки модови е од самото струење на голема количина на воздух, не од моторот на вентилаторот. Тоа е случај со повеќето климатизери, така да, што и да избереш, пак ќе ја добиеш истата бучава. Друга работа, што важи за сите инвертери, колку е потивок модот на вентилаторот, толку помалку топлина добиваш. Пример, на овие надворешни температури, според моја проценка, со FH35 на второ ниво на вентилаторот можеш да згрееш 10-20 квадрати, на трето ниво 20-35, на четврто (најбучно) ниво 35-55 квадрати.

Надворешната единица исто може да биде од бесчујна до многу гласна, зависи колку е оптеретена. Ако внатрешниот вентилатор е пуштен на некое потивко ниво, и надворешната ќе биде тивка. Али овие тивки нивоа, општо кај сите инвертери, се наменети за некои помали простори. Тебе единствно во октомври и април можеби би ти бркале работа. Како што ти спомнав претходно, климатизер + тишина во твојот случај е теоретски невозможно. Еве и со дечкиве можеш да споделиш каква е ситуацијата и кои ти се очекувањата.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Pri vakvi niski T najbitno e klimata kolkava T dava na izduv i so kolkav izduv go pravi toa.
Na pomala brzina na Fan ke dade povisoka T na izduv.
Na pojak izduv i brzina na Fan ke dade pogolema T na izduv.
Ova mislam na site im e jasno, zatoa slika od termometar pred klimata bez da se znae izduvot ne vredi.

Posto znam kolku dava na izduv FH35-VE na -10(-12) redno ke bese da pokazese nekoj i izduv na poeftinite klimi koi treba da se okolu 45C ili pod toa.

Ke dobiete video kolku T dava na Izduv FH35-VE...ama i trosi.
Bitno e slednovo, barem za mene sto vo ovie denovi se zaborava i zabosotuva.
Dali trosi ili ne klimata na temperaturi od -10C i -15C e nebitno zasto klima so upola cena kolku i da povlece struja nema da moze da izvadi takov topol vozduh na vakvi niski T. Ili ednostavno "eftina klima" nema da ve zgree i vo vakvi uslovi ke mora da dogrevate, a dogrevanje vo vakvi denovi dava duplo KW/h na smetkata za struja.
Zatoa merenjeto tashaci so klimi ~30000den koi kao bozem malku trosat na ladnovo, ama ne great i voopsto ne se vo rang na ova Mitsubishi (ili slicni) ako nemaat muda sega na ladnovo da pokazat T na izduv moze da kjutat od sega pa nataka.

Ke dobiete i video (potocno 2)
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Zdravo ima nekoj iskustvo so daikin FTX35J3 jas imam ama mnogu slabo nekako gree 40c na izduv ima na ovie niski temperaturi i koga odi na defrost se javuva nekoe tropkanje i posle nekoe vreme se smiruva klimata e 3 meseci stara.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom