Најекономично греење и ладење

Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
Zoshto Midea namesto Gree? Eve specifichno pomegju dvata modela shto prashav na gree i mideata, koj ni go odbral i zoshto? (Gree/Mideata)
Значи се е исто и цена иста само се двоумиш помеѓу брендот?
Јас би одбрал Мидеа како бренд се подолго време на пазарот. Ете добиваш и кит, цевките ќе ти ги дадат. Можда ќе ти биде поефтина монтажата.
А чекај Мидеата има Еуровент а Греето нема? Па нема што да размислуваш повеќе, Мидеа земи
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2022
Мислења
25
Поени од реакции
9
Значи се е исто и цена иста само се двоумиш помеѓу брендот?
Јас би одбрал Мидеа како бренд се подолго време на пазарот. Ете добиваш и кит, цевките ќе ти ги дадат. Можда ќе ти биде поефтина монтажата
Da, no mene ova me premisli, no mene ne mi e jasno kako pravime direktna sporedba ako ednoto e eurovent certifikat drugoto energetska, i probuvam da doznaam dali e verodostojno koga nema eurovent, no se ushte nikoj ne mi odgovoril direktno za toa:

Ednostavno e....za skoro ista efikasnost (A+) ednata taa efikasnost ja dava so 3,2kw a drugata so 2,5kw sto se 700wati razlika u mokjnost.
P.S. Linkot Od Eurovent so modelot na Midea ti e pogresen...Ova e linkot so PdedsignH=2.5kw kaj Mideata
Ti koja bi ja zemal?
Baska sto ovaa so pogolema mokjnost "Charmo Arctic Pro II 3.5kw" sega ima i 10godisna garancija do 2034g stoi na garancijata, bez denar da dades za toa, pa se znae sto e podobar izbor megju dvete !!!
Mideata vika vaka ...za prostor koj ima toplinski zagubi od 2.5kw na najniska -10C nadvoresna temperatura klimata/modelot ima efikasnost (SCOP) 4.0(A+).
Charmoto pak vika....za prostor koj ima toplinski zagubi od 3.2kw na najniska -10C nadvoresna temperatura klimata/modelot ima efikasnost (SCOP) 4.1(A+).
SCOPot e nebiten bidejki niednata ne stiga do A++ za sto streba SCOP od 4.6, no treba da znaete deka bez A+ klasa na greenje vo Sredna zona klima vo Evropa e zabraneta da vleze i site priizvoditeli gledaat minimum klasata da im bide A+ iako najbitniot moment se zaborava a toa se bas tie 700w razlika so Pdesignh....sto pomal Pdesignh povisoka energetska klasa no i pomalku toplins na greenje i obratno.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.197
Поени од реакции
5.108
Повторно јас,

Овој пат ми треба предлог за клима, првично за ладење а секундарно за топлење како дополнување на ќумбе или притоплување од сабајле за зимоска.

Овој пат ми треба за 42-3 квадрата соба, доколку се отворат вратите околу 60 квадрата.

Ве молам за препорака. Ми препорачаа 7 ама немам намера да ставам толку голема.
Preporaka ovoj model


Автоматски споено мислење:

Kakva klima bi preporacile za spalna od 15 kvadrati za 70% greenje i 30% ladenje da bide tivka i vnatresna i nadvoresna. Vrata ke bide otvorena prema hodink koj isto taka se zatopluva so 5.5kw aeri od dr soba. Ima izolacija 10ka stiropor aluminiumski prozori, edinstveno tavanot ne e izoliran ( planot e vo idnina da go postelam so staklena volna no ke vidime). Ako moze primeri so linkovi ili da cekam nekoi popusti nakaj septemvri.
Za 15m2 2.5kw model

 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
No -25 e istata na Gree, isto i na midea, ama kako shto reche @Strelec, euroventot na midea e ponizok od energetskata na midea, za mnogu, pa zatoa i tebe te prashav.
Da, no mene ova me premisli, no mene ne mi e jasno kako pravime direktna sporedba ako ednoto e eurovent certifikat drugoto energetska, i probuvam da doznaam dali e verodostojno koga nema eurovent, no se ushte nikoj ne mi odgovoril direktno za toa:
Едното од тие 2 што ги споредуваш е тестирање кое го прави независна лабораторија и на ист начин ги тестира моделите од сите производители, а другото е документ кој секој производител сам си го пишува и си го лепи на производот.
Колку се тие веродостојни останува на тебе да си одлучиш.

Според мене за да заклучиш кој од тие 2 модела е подобар (Грее-то или Мидеа-та) би те советувал директно да им ги споредиш сервисното упатство и шифрарникот на вградени делови за двата модела... али за тоа мора да одбираш троа од троа што е што околу проблематикава.
Само така ќе дознаеш која е хардверски подобра...
Софтверскиот дел и културата на работа е сосема друга приказна!
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
25
Поени од реакции
9
Едното од тие 2 што ги споредуваш е тестирање кое го прави независна лабораторија и на ист начин ги тестира моделите од сите производители, а другото е документ кој секој производител сам си го пишува и си го лепи на производот.
Колку се тие веродостојни останува на тебе да си одлучиш.

Според мене за да заклучиш кој од тие 2 модела е подобар (Грее-то или Мидеа-та) би те советувал директно да им ги споредиш сервисното упатство и шифрарникот на вградени делови за двата модела... али за тоа мора да одбираш троа од троа што е што околу проблематикава.
Само така ќе дознаеш која е хардверски подобра...
Софтверскиот дел и културата на работа е сосема друга приказна!
Blagodaram za info!

Mozhebi sum malku klimi-nepismen. Taka shto dali kje mozhesh da mi prevedesh shto tochno kazha @Strelec vo moite dve poraki shto gi citirav vo proshliot post. I ne mi e jasno kako se relevantni ako Greeto nema eurovent, a Mideata ima? Kako mozhe da veruvam na energetska samo? I kako mozhe energetskata (sepak e nestho shto treba da bide legitimno), da e tolku netochno? Sepak @Strelec zboruva za 700w razlika vo mokjnost.
Автоматски споено мислење:

Ednostavno e....za skoro ista efikasnost (A+) ednata taa efikasnost ja dava so 3,2kw a drugata so 2,5kw sto se 700wati razlika u mokjnost.
Mideata vika vaka ...za prostor koj ima toplinski zagubi od 2.5kw na najniska -10C nadvoresna temperatura klimata/modelot ima efikasnost (SCOP) 4.0(A+).
Charmoto pak vika....za prostor koj ima toplinski zagubi od 3.2kw na najniska -10C nadvoresna temperatura klimata/modelot ima efikasnost (SCOP) 4.1(A+).
@Strelec te prashav i drug pat, dali kje mozhesh da mi objasnish kako gi sporeduvash dvete, koga ednoto e eurovent drugoto energetska klasa?

Isto taka tuka, mi vikash da vidam i da sporedam Eurovent na klima (Fairy) shto ima eurovent so Charmoto, ama kako da go napravam toa ako Charmoto nema?

Ako baras sertifikat glej go Fairy modelot koj e na Eurovent i sporedi ja so Charmo Arctic ;)
Samo probuvam da razberam shto sakash da kazhesh, i kako gi sproeduvash rabotite ako ne postoi Eurovent, postho mozhe bilo shto da pishuva pa da ne bide relevantno bez sertifikatot, ili nestho se bunam.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Zamisli vakov slucaj: ako postoi identicen model na Midea i Vivax koj e proizveden i sklopen vo pogoni na Midea, togas Vivax NE MOZE nikako da bide poeftin ili ista cena so toj na Midea. Da ne objasnuvam ova nasiroko, sekomu e jasno zosto proizvoditelot koj direktno prodava vo maloprodazba preku svoi zastapnici e najeftin. Ako e Vivax poskap od Midea togas nema potreba da kupuvam od nego, a ako e poeftin mozni se dve varijanti (1) klimata ne e nabavena od Midea tuku od nekoj od stoticite montazeri (koi ne gi znaat site ni vo Kina, a ne pa nie ovde ke gi barame i najdeme, moze da se pogoni so 50-100 rabotnici ili so 2.000+) so delovi od Midea i drugi direktni proizvoditeli koi poradi nemanje ime i sl.se poeftini od Midea, ili (2) Vivax kompletnite klimi gi nabavuva od Midea no za da bide poeftin kupuva modeli stari 2-3 godini bez najnovata i poskapa tehnologija ili delovi.
Postojat i drugi pomali faktori koi vlijaat na krajnata cena, no vo globala toa e toa i ne e moja logika tuku na ekonomisti baegi popametni od mene.
E sega za kraj, ne mora da znaci deka sekoja nova tehnologija ili proizvod e podobar od prethodniot, ima mnogu slucai kade sto proverena i dokazana vo praksa tehnologija bila podobra od najnovoto, sto na pr.bese delovna politika na Toyota pa proizveduvajki najpouzdani avtomobili stana najgolem proizvoditel vo svetot.
A najvazno od se e sto ti e pogodena klimata i ti si zadovolen.
Postoi i treta možnost da se bide poeftin od proizvoditelot pokraj praveni se vo šupa i nudenje prastari modeli, da se UKRADENI.
Sigurno deka trgovecot nema možnost da e poeftin od proizvoditelot osven ako ne napravile nekakva kompenzacija povolna za trgovecot....
Vo razmisluvanjevo tvoe reper ti se našive balkanski ceni dadeni od našive trgovci pa zatoa ne ti izlaga esapot. Postoi kategorija FABRIČKA CENA koja na nas koi sme rabotele vo proizvodstvo ni e dobro poznata kategorija, vo slučajov taa ne ni e poznata i siguren sum deka koga bi ja poznavale cenite na VIVAX i MIDEA bi bile mnogu pologični.
Bilo kako bilo mene klimava me iznenaduva kako raboti na ladenje. Pokraj možnosta so ograničuvanje na snagata na kompresorot i duvanjeto najednostavno se stava AUTO ventilator i izbira T i taa sama koga će se dobliži do baranoto počnuva da raboti so 100 do 120W i duva vo najtivkiot mod so časovi vo nekoi 25m2... baš kako najdobrite japonski modeli. Da prostiš da e vo šupa pravena ne veruvam deka bi možela.
Pola od ova da može na greenje jas prezadovolen.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
25
Поени од реакции
9
Ako baras sertifikat glej go Fairy modelot koj e na Eurovent i sporedi ja so Charmo Arctic ;)
Povtorno, detalno gi sporeduvav dvata modela. Charmoto i Fairy-to se 95% isti, najgolema razlika protok na vozduh 650 so 700, ama sepak super na papir. Energetska bukvalno ista (vajlda i zatoa mi vikash da si gledam spored Fairy Eurovent sertifikat za da procenam na Fairy). Razlikata e shto Charmoto nema Eurovent za da go garantira toa, i e 150 EUR poeftin.

I sega pak moeto prashanje e, kako da znaeme deka e verodostojno bez sertifikatot? Ne veruvam deka sertifikatot e tolku skap pa duri i da e po prodadeno parche, za razlika vo cena pomegju dva skoro identichni modela da e 150 EUR?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.188
малкумина чуле а уште помалку знаат за човекот по име Carl von Linde но без него денес темава не би ни постоела
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
Update:
Za prv pat e puštena vo 13m2, toa e rabotna soba na sin mi, nadvor se ušte ne e pretoplo, sobata e na istok svrtena, stavena na 24C so ograničuvanje na kompresorot za 75% i najnizok izduv si vrti eve cel čas na 85W.
Mene me oduševuva kako si raboti em nečujno em ekonomično. Se pražuvam kako uspeale kinezižtava vaka da ja sredat ovaa klima da ne divee i da ne raboti on-off!!!!!!
@pupumashala
Moj prijatelski sovet, pred da odlučiš što će kupiš, ne se zamaraj so tehnički podatoci. Najdobro merilo e cenata, baraj klimi što imaat slična cena ovde kaj nas i vo okolinata..... potoa odvoj vreme i pročitaj po forumov iskustva na luđe koi gi koristat onie klimi koi će ti se vo najtesen izbor. Ah da sovetive od prodavačive ovde i po prodavnici voopšto ne gi zemaj vo obzir.
 

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
36
Povtorno, detalno gi sporeduvav dvata modela. Charmoto i Fairy-to se 95% isti, najgolema razlika protok na vozduh 650 so 700, ama sepak super na papir. Energetska bukvalno ista (vajlda i zatoa mi vikash da si gledam spored Fairy Eurovent sertifikat za da procenam na Fairy). Razlikata e shto Charmoto nema Eurovent za da go garantira toa, i e 150 EUR poeftin.

I sega pak moeto prashanje e, kako da znaeme deka e verodostojno bez sertifikatot? Ne veruvam deka sertifikatot e tolku skap pa duri i da e po prodadeno parche, za razlika vo cena pomegju dva skoro identichni modela da e 150 EUR?
Stavi ja vo sporedba megu ovie dva modela I Hisense Energy SE I so cena I so performansi od samiot start motorot I e potezok za 9 kg.!!!!
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
322
dali kje mozhesh da mi prevedesh shto tochno kazha @Strelec
Абе што да ти преведи :)
@Strelec постојано манипулира со Пдезијн и капацитет на греење. Значи ако на енергетската на Charmo пишувало 3.2кw толку и топлина давала климата на -10, ма немој.
А знаеш што ќе беше ако пример Charmo имаше Еуровент? Лелеее :)
Па тој ќе постираше еден куп слики и линкови "гледај, потврдено од Еуровент колку јаки се Грее"
Ама пошто нема сега манипулацијата оди на друга страна.
"Што дека Мидеа има Еуровент, глеј ти енергетската на Грее" :pos:
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Chij kompresor koristi? Ne mozham ni energetska da najdam, ako mozhesh prati.
Nisto nema da najdes
Автоматски споено мислење:

Абе што да ти преведи :)
@Strelec постојано манипулира со Пдезијн и капацитет на греење. Значи ако на енергетската на Charmo пишувало 3.2кw толку и топлина давала климата на -10, ма немој.
А знаеш што ќе беше ако пример Charmo имаше Еуровент? Лелеее :)
Па тој ќе постираше еден куп слики и линкови "гледај, потврдено од Еуровент колку јаки се Грее"
Ама пошто нема сега манипулацијата оди на друга страна.
"Што дека Мидеа има Еуровент, глеј ти енергетската на Грее" :pos:
A be hejterce na Gree, pozdravce od GREE No.1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom