Најекономично греење и ладење

Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
SCOPot e Proveren samo treba da znaes da go procitas
GREE Versati 16Kw, na -10 i за Toplinski zagubi od 13KW e A+++
Прегледај го приврзокот 398238

CTC 626М reklamirana kako 22kw нa -10 i Toplinski zagubi од samo 9KW e A++(фали еден плус, а фалат и многу Kw)

Што во превод се чита вака, CTC има сертификат дека за топлински загуби од 9кw на -10C ке биде ефикасна со два плуса А++, а Версатито при исти услови е со три плуса и za13KW А НЕ za 9kw e А+++.


Прегледај го приврзокот 398237
Da ja spomnam i Razlikata vo cena od skoro 313.000den поскапо што си ја платил...моноблок претпоставувам е тоа со контролер.
520.000 za CTC 626M

206.999 Versati4 Monoblok so kotroler
Druze citaj si po prospektite za Gree .Taa firma za mene ne interesna i pak sporeduvas 16 kv so 22 kv i baras da imaat isti karakteristiki eve ti od mene skrin od mobilniot vo momentov kako raboti pumpata ako znaes da citas ok ako ne za info temperatura vo sakon mi e 28 stepeni atrosi 150 vati na saat
Автоматски споено мислење:

Druze citaj si po prospektite za Gree .Taa firma za mene ne interesna i pak sporeduvas 16 kv so 22 kv i baras da imaat isti karakteristiki eve ti od mene skrin od mobilniot vo momentov kako raboti pumpata ako znaes da citas ok ako ne za info temperatura vo sakon mi e 28 stepeni atrosi 150 vati na saat
Povrsina za grenje 240 m2
Автоматски споено мислење:

Druze citaj si po prospektite za Gree .Taa firma za mene ne interesna i pak sporeduvas 16 kv so 22 kv i baras da imaat isti karakteristiki eve ti od mene skrin od mobilniot vo momentov kako raboti pumpata ako znaes da citas ok ako ne za info temperatura vo sakon mi e 28 stepeni atrosi 150 vati na saat
Автоматски споено мислење:


Povrsina za grenje 240 m2
IMG_9600.png IMG_9601.png IMG_9599.png
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Druze citaj si po prospektite za Gree .Taa firma za mene ne interesna i pak sporeduvas 16 kv so 22 kv i baras da imaat isti karakteristiki eve ti od mene skrin od mobilniot vo momentov kako raboti pumpata ako znaes da citas ok ako ne za info temperatura vo sakon mi e 28 stepeni atrosi 150 vati na saat
Автоматски споено мислење:


Povrsina za grenje 240 m2
22kv samo u Flaerceto postojat, i toa na +12 :)
A deka trosi 150w toa nemoga da ga vidu na kup sliki...klasika sitkacki muabeti :)
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
22kv samo u Flaerceto postojat, i toa na +12 :)
Ocigledno e deka se sporeduva masinerija za pravenje topla voda so site mozni parametri na steluvanje za da se dobie idealna kriva i masina za prenje alista (Gree)tolku od mene sepak ova e spodeleno da lugeto sto ke odlucat da dadat ozbilna investicija imaat pretstava i za drugi toplotni pumpi
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
SCOPot e Proveren samo treba da znaes da go procitas
GREE Versati 16Kw, na -10 i за Toplinski zagubi od 13KW e A+++
Прегледај го приврзокот 398238

CTC 626М reklamirana kako 22kw нa -10 i Toplinski zagubi од samo 9KW e A++(фали еден плус, а фалат и многу Kw)

Што во превод се чита вака, CTC има сертификат дека за топлински загуби од 9кw на -10C ке биде ефикасна со два плуса А++, а Версатито при исти услови е со три плуса и za13KW А НЕ za 9kw e А+++.


Прегледај го приврзокот 398237
Da ja spomnam i Razlikata vo cena od skoro 313.000den поскапо што си ја платил...моноблок претпоставувам е тоа со контролер.
520.000 za CTC 626M

206.999 Versati4 Monoblok so kotroler
Енергетската што ја постна од Версати.. (мада исто важи и за сите), вика дека има пдизајн од 13kw на -10ц ама не ни кажува како ги вади!
Да погодам.. та-дааам 3-4kw у греачи?

А скопот е висок оти е просек од саати, поголемиот дел над нула за умерена зона…

Мада тука поштено изигра Грее што им извади еуровент!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Енергетската што ја постна од Версати.. (мада исто важи и за сите), вика дека има пдизајн од 13kw на -10ц ама не ни кажува како ги вади!
Да погодам.. та-дааам 3-4kw у греачи?

А скопот е висок оти е просек од саати, поголемиот дел над нула за умерена зона…

Мада тука поштено изигра Грее што им извади еуровент!
Sea zamisli kolku Kw u Greraci i treba na CTC da stigne od 9 do 22Kw :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Sea zamisli kolku u Greraci i treba na CTC i treba do od 22Kw :)
Кога си у право… у право си и крај!

А да ве пофалам, на вашено флаерче сте се корегирале! За некој можеби мала разлика, ама за друг што разбира стварно голема!
Така и треба…
IMG_1596.jpeg
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.003
Поени од реакции
6.318
Jas koga bi investiral 500.000 den za vakov sistem sigurno potrosnjata na struja nema ni da mi e bitna tuku komfortot. Vakvi investicii pravat luge koi imat dlabok dzeb aj da ne kazam gazdi koi ne se zamarat so toa kolku e smetkata na krajot od mesecot.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Jas koga bi investiral 500.000 den za vakov sistem sigurno potrosnjata na struja nema ni da mi e bitna tuku komfortot. Vakvi investicii pravat luge koi imat dlabok dzeb aj da ne kazam gazdi koi ne se zamarat so toa kolku e smetkata na krajot od mesecot.
Тоа е цената само на топлинската..
Рачунај уште толку најмалку имаш во инсталација..

Мада и не значи дека е систем само за газди..
Знам обични луѓе кои имаат клими во вкупна вредност на една ТП.

едит: еве и јас обичен работник, можам да си дозволам една 6ка или 8ца ТП од Грее или Мидеа. На рати или не, сепак изводливо е! И убаво би ми легнала..
Арно ама немам инсталација! Е тука веќе математиката не излегува… (скапо!)
Наново ставање подно, кошулици не иде предвид! Поарно нова куќа ќе правам..
Фенкојлери/радијатори, пак е скапо, и пак копање, бушење… две недели прашиништа и цела куќа наопаку.. (знам како се мести парно… не е ни брзо ни чисто!)
И тоа е тоа..
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
Jas koga bi investiral 500.000 den za vakov sistem sigurno potrosnjata na struja nema ni da mi e bitna tuku komfortot. Vakvi investicii pravat luge koi imat dlabok dzeb aj da ne kazam gazdi koi ne se zamarat so toa kolku e smetkata na krajot od mesecot.
Strasna rabota e sto od Balkanskiot mentalitet ne moze da se odvoime (Gazdi ,ne e bitna potrosuvackata ) ednostavno ja gledate samo cenata a ne i za sto se upotrebuva kolkavi povrsini gree koga se ke izracunas ke vidis na kraj deka najdobra investicija
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Strasna rabota e sto od Balkanskiot mentalitet ne moze da se odvoime (Gazdi ,ne e bitna potrosuvackata ) ednostavno ja gledate samo cenata a ne i za sto se upotrebuva kolkavi povrsini gree koga se ke izracunas ke vidis na kraj deka najdobra investicija
Сме правеле математики тука и порано…
Јас стојам на тоа дека е неисплатлива, ама вреди за комфорот!
Стиснеш копче, изаџе куварица…
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.003
Поени од реакции
6.318
Strasna rabota e sto od Balkanskiot mentalitet ne moze da se odvoime (Gazdi ,ne e bitna potrosuvackata ) ednostavno ja gledate samo cenata a ne i za sto se upotrebuva kolkavi povrsini gree koga se ke izracunas ke vidis na kraj deka najdobra investicija
Ne e do balkanskio mentalitet tuku do toa deka familija so dvajca vraboteni i prosecna plata nemoze a i da moze nema da se odluci na vakva investicija, ednostavno nemastijata i nemanjeto pari si go pravat svoeto. Dodeka da bese druga situacija jas bi stavil vakvo nesto uste vo prviot moment so se podno. Ednostavno pretisnas kopce, mestis temp i cao prijatno.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
269
Поени од реакции
190
Сме правеле математики тука и порано…
Јас стојам на тоа дека е неисплатлива, ама вреди за комфорот!
Стиснеш копче, изаџе куварица…
Ja ne poznavam covek sto napravil kuka a ne
Ne e do balkanskio mentalitet tuku do toa deka familija so dvajca vraboteni i prosecna plata nemoze a i da moze nema da se odluci na vakva investicija, ednostavno nemastijata i nemanjeto pari si go pravat svoeto. Dodeka da bese druga situacija jas bi stavil vakvo nesto uste vo prviot moment so se podno. Ednostavno pretisnas kopce, mestis temp i cao prijatno.
Drugar ne se razbirame ocigledno ja ne teram nikogo da kupi nesto sto ne moze ili od iks dugi pricini ne kupuva Ja samo plasiram nesto sto sum go napravil i gi prezentiram moite soznanija koj ke se najde vo ovaa ok .I mene mi nudea drugi pumpi i me ubeduvaa deka ke bilo top i poevtini i poslabi Site bea i za toplenje i ladenje .ja barav strikno toplotna pumpa samo za toplenje bidejki od prethodno imav instalirano inventor klimi sto sega ke gi koristam za lasenje ako imam potreba mada imam dobra izolacija i do sega nikogas ne sum gi upotrebil za ladenje a za toplenje se pokazaa neefikasni
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ja ne poznavam covek sto napravil kuka a ne

Drugar ne se razbirame ocigledno ja ne teram nikogo da kupi nesto sto ne moze ili od iks dugi pricini ne kupuva Ja samo plasiram nesto sto sum go napravil i gi prezentiram moite soznanija koj ke se najde vo ovaa ok .I mene mi nudea drugi pumpi i me ubeduvaa deka ke bilo top i poevtini i poslabi Site bea i za toplenje i ladenje .ja barav strikno toplotna pumpa samo za toplenje bidejki od prethodno imav instalirano inventor klimi sto sega ke gi koristam za lasenje ako imam potreba mada imam dobra izolacija i do sega nikogas ne sum gi upotrebil za ladenje a za toplenje se pokazaa neefikasni
Da rezimirame....za 500k pumpata nema mod za ladenje? smeski u boja ako e taka :)
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
319
Da rezimirame....za 500k pumpata nema mod za ladenje? smeski u boja ako e taka :)
А оваа твојата што ја нудиш има ли ладење?
Има ли интегрирано топла санитарна вода?
Нели нешто вака треба да изгледа енергетска етикета доколку има:
20231118_181257.jpg

Тоа што го рекламираш е моноблок со максимална температура на вода на излез 55С. Цевки од вода влегуваат дирекно во надворешната единица и постои висока шанса од мрзнење.
Додека кај Даикин Алтерма е сплит систем температура на вода 70С. Има внатрешна и надворешна единица кои се потполно исто поврзани една со друга како кај воздух-воздух, бакарни цевки и фреон. Цевките од вода се на внатрешната така нема опасност од мрзнење.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
А оваа твојата што ја нудиш има ли ладење?
Има ли интегрирано топла санитарна вода?
Нели нешто вака треба да изгледа енергетска етикета доколку има:
Прегледај го приврзокот 398273

Тоа што го рекламираш е моноблок со максимална температура на вода на излез 55С. Цевки од вода влегуваат дирекно во надворешната единица и постои висока шанса од мрзнење.
Додека кај Даикин Алтерма е сплит систем температура на вода 70С. Има внатрешна и надворешна единица кои се потполно исто поврзани една со друга како кај воздух-воздух, бакарни цевки и фреон. Цевките од вода се на внатрешната така нема опасност од мрзнење.
Idi na mall.gree.com.mk i razgleduvaj, moze samo cenite da se na min 50% od Daikin.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom