Најекономично греење и ладење

Член од
16 март 2019
Мислења
3.278
Поени од реакции
5.298
Tosot muse eco nema da mu brka rabota?
Ako ne se lazam ti imas takva kako si zadovolen i kolku vreme ja imash?
Jas imam TST rebrendirana Gree Lomo Eco i sum prezadovolen od klimara gream okolu 30m2 so klimata i odlicno topli tivka e i vnatresnata i nadvoresnata edinica ja imam od Noemvri 2019 godina
Sto se odnesuva do Tosot Muse toj Muse model e nov na nasiov pazar bratmi ima takva Tosot Muse Eco model proletva vo April mesec ja zema za soba od 17m2 ke vidime kako ke se pokaze na Greenje
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.931
Поени од реакции
8.088
Vidi druze dali se razbravme dali ne se razbravme toa e veke druga rabota...Ama na posledno veke mi stanuva macno i po malce dosadno,bidejki se edno isto se diskutira, znaci vaka see trgnato ofanziva kontra Gree..i ostanatite kinezi protiv japoncite.Zosto/sto/kako ne znam toa e veke drugo ne navleguvam ama tvrdam deka ne ste mnogu clenovi vo pravo-mozam i komparacija da vi napravam so mojata profesija ama bi bilo off topic i ne odam natamu.!
Ajde sega kazi mi kako NeoSmart(GreeBora)vo detska 14m2/ uklucena na tajmer vo 06 da se pusti-sabajlevo vo 6.45 na +9(feelLike 6°) raboti so 220w povejke od 1h.?inaku podesena na24° fan1... Neli ova e ona entry-budget klima?ili i na ova ke pisuvate deka trosi 2.3kw.?deka jas lazam,deka ne treba da veruvam na moite oci sto gledam deka ne znam sto pravam....dajte ve molam dosta e .!
Очигледно не се разбравме штом во муабет за амбер ми влетуваш со бора бора, малдиви и останати летни дестинации.

Она за кое што зборувам се плусовите на амбер (кои повеќе се минуси отколку плусови), лошата модулација и преварантскиот маркетинг за кој што се оди во затвор. Ниту реков дека климите се лоши ниту ништо, само дека се далеку од она што е официјално напишано, а можеби и цената.
Доколку амбер се продава како клима со BTU 18000, А+ класа и 40000 цена, би било негде во рамките на нормалното.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Лани јас ко објавував слики/видеа со модулација на AERI знаеш што беше ? Gree Arrow салто праеше овде дека ми била на ладно пуштена ... не била AERI ... убо е што се спушта на 2xxw Неото мене ме интересира дали прави loop 2xx-350 нонстоп?
Vo koja smisla...?kako funkcionira...? Pa kreva dokaj 550w i potoa postepeno spusta do 212w najnisko sum ja videl,da receme 75% e na 2xx W , 25% na 5xx W.!dodeka da spusti...ako na ova mislese...inaku spustajneto e okolu 10~15min potoa i 1h raboti so 220w i taka vo krug...ako pocesto se otvara vrata pocesto kreva.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За да се постигне стабилна работа на клима-та, со пониска потрошувачка, треба да работи цело време, во постојани услови на просторот кој го грее- лади. Нели така и лабораториите го тестираат.
Нели Gree направи тестови на Eurovent.
Кажете како го оценија таму.
Ако некој во помал простор сака да му е 26 степени и го поставил да дува на јако, постои ли клима што нема да се гаси , слично на он-оф уред.
Јас поставив слики летово, дека Gree Amber одржуваше 25 степени со потрошувачка од под 300 вати,цел саат, во деловен простор од 50 м2, кој пола е во стакло, а вратата на 5 мин. се отвараше.
Кога кажувате дека кинеските работат како полуинвертер, многу трошат, сакате да кажете дека софтверот не знае да ја одржува зададената температура.
Или дека хардверот му е второкласен.
Ова е многу битно за идните купувачи.
А друго е прашањето кој уред колку ќе трае. Ама тоа не е само до уредот, тука и монтирањето и начинот на користење е битен.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.278
Поени од реакции
5.298
Внимателно при изборот со Midea. Голем дел од 3,5KW моделите не се наменети за греење и даваат едвај 2KW на -7, -10.
95% od kineskite inverteri sto se 3,5 kw vo praksa na Greenje na -10°C davaat toplina od 2 do 2,5 kw i se vsusnost 2,5 kw znaci ne samo Midea tuku 95% od kineskite 3,5 kw na -10°C se 2kw odnosno 2,5kw
Inaku za Ladenje se 3,5 kw no za Greenje ne.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Vo koja smisla...?kako funkcionira...? Pa kreva dokaj 550w i potoa postepeno spusta do 212w najnisko sum ja videl,da receme 75% e na 2xx W , 25% na 5xx W.!dodeka da spusti...ako na ova mislese...inaku spustajneto e okolu 10~15min potoa i 1h raboti so 220w i taka vo krug...ako pocesto se otvara vrata pocesto kreva.
Не е проблем ако така работи. Проблем е ако крева до 1000 вати, потоа спушта до 800, работи така и исклучува. Значи дека не модулира добро.
Инаку нормално е дека ќе крева ако често се отвора врата или надворешната температура е ниска.
Автоматски споено мислење:

За да се постигне стабилна работа на клима-та, со пониска потрошувачка, треба да работи цело време, во постојани услови на просторот кој го грее- лади. Нели така и лабораториите го тестираат.
Нели Gree направи тестови на Eurovent.
Кажете како го оценија таму.
Ако некој во помал простор сака да му е 26 степени и го поставил да дува на јако, постои ли клима што нема да се гаси , слично на он-оф уред.
Јас поставив слики летово, дека Gree Amber одржуваше 25 степени со потрошувачка од под 300 вати,цел саат, во деловен простор од 50 м2, кој пола е во стакло, а вратата на 5 мин. се отвараше.
Кога кажувате дека кинеските работат како полуинвертер, многу трошат, сакате да кажете дека софтверот не знае да ја одржува зададената температура.
Или дека хардверот му е второкласен.
Ова е многу битно за идните купувачи.
А друго е прашањето кој уред колку ќе трае. Ама тоа не е само до уредот, тука и монтирањето и начинот на користење е битен.
Ова на греење или на ладеење?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Доколку амбер се продава како клима со BTU 18000, А+ класа и 40000 цена, би било негде во рамките на нормалното.
Точно така. Ми ја потврдуваш поентата од еден од предходните постови.

Во само 0,3KW поголеми потреби Амберот е на ниво на Panasonic Z35. Џабе двостепени компресори, тројни изменувачи и 50 кг надворешна единица за на крај ист SCOP. И тоа Panasonic-от до -10 го испорачува декларираното без back-up греење. Јас на сета технологија очекував Amber-от да извади SCOP од 5,1 ама за над 4KW, за цената која се бара. Вака катастрофа. Новиот U-Crown е бетер, посебно за најдоброто од кинезаријата, нема ни A+++ и тоа за 3KW.

Интересно е да се види колку би трошело и како би се квалификувале останатата кинезарија од 5,5 ако се декларира како 3,5.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Не е проблем ако така работи. Проблем е ако крева до 1000 вати, потоа спушта до 800, работи така и исклучува. Значи дека не модулира добро.
Инаку нормално е дека ќе крева ако често се отвора врата или надворешната температура е ниска.
Автоматски споено мислење:


Ова на греење или на ладеење?

НА ЛАДЕЊЕ
Ќе гледам Зимово да снимам како работи, ама гарант просторот на -7 ќе бара повеќе од 4 кв да одржува температура. Само не знам на колку ќе ја постават температурата. Плус не верувам дека ноќно време ќе ја држат уклучена. Така даа ...
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.794
Очигледно не се разбравме штом во муабет за амбер ми влетуваш со бора бора, малдиви и останати летни дестинации.

Она за кое што зборувам се плусовите на амбер (кои повеќе се минуси отколку плусови), лошата модулација и преварантскиот маркетинг за кој што се оди во затвор. Ниту реков дека климите се лоши ниту ништо, само дека се далеку од она што е официјално напишано, а можеби и цената.
Доколку амбер се продава како клима со BTU 18000, А+ класа и 40000 цена, би било негде во рамките на нормалното.
Hahahhaha, 40'000 den.
Pa i naucnikov laboratorija imal, testovite mnogu jaki I podkrepeni so precizni merenja.... glupost do glupost.
Imase eden vakov popaleno i porano.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.558
Поени од реакции
3.912
Очигледно не се разбравме штом во муабет за амбер ми влетуваш со бора бора, малдиви и останати летни дестинации.

Она за кое што зборувам се плусовите на амбер (кои повеќе се минуси отколку плусови), лошата модулација и преварантскиот маркетинг за кој што се оди во затвор. Ниту реков дека климите се лоши ниту ништо, само дека се далеку од она што е официјално напишано, а можеби и цената.
Доколку амбер се продава како клима со BTU 18000, А+ класа и 40000 цена, би било негде во рамките на нормалното.
Vidi vaka vo ova vreme(NeVreme)jas nemam povejke nerv da se kompromitiram so bilo koj vo vrska so rabotata na Amber.!ako vi treba klima koja sto ke vi ja mlaci sobata so 300w ili pak imate ekstra izolacija ama bas ekstra ili ziveete gevgelija/demirkapija ok kupetesi od ovie vasite sto se 80-100k mozebi ke vi mlacat so usis 24 izduv 36T se najubavo aj cao...!
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.794
Точно така. Ми ја потврдуваш поентата од еден од предходните постови.

Во само 0,3KW поголеми потреби Амберот е на ниво на Panasonic Z35. Џабе двостепени компресори, тројни изменувачи и 50 кг надворешна единица за на крај ист SCOP. И тоа Panasonic-от до -10 го испорачува декларираното без back-up греење. Јас на сета технологија очекував Amber-от да извади SCOP од 5,1 ама за над 4KW, за цената која се бара. Вака катастрофа. Новиот U-Crown е бетер, посебно за најдоброто од кинезаријата, нема ни A+++ и тоа за 3KW.

Интересно е да се види колку би трошело и како би се квалификувале останатата кинезарија од 5,5 ако се декларира како 3,5.
Kinezarijata dobro sto ja ima, inaku ke ne sisaa kako ovci "Japankive" sto nemaat ni"J" od Japan.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Нов проблем. Таман се решивме за hisense 5.5 energy, ја нема и не знаеле дали ќе добијат. Сега мајсторот/монтерот не советува lg 5.5 за во дневна, трпезарија, кујна а за во спална hundai 3.5 зашто имала 7год гаранција. Ваше мислење???
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Kinezarijata dobro sto ja ima, inaku ke ne sisaa kako ovci "Japankive" sto nemaat ni"J" od Japan.
Не "шишаат како овци" јапонскиве брендови туку нашиве увозници, ако му се дозволи. Добро ќе биде да бидеме во EU па да може од GR или BG да си донесеш без царини.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Точно така. Ми ја потврдуваш поентата од еден од предходните постови.

Во само 0,3KW поголеми потреби Амберот е на ниво на Panasonic Z35. Џабе двостепени компресори, тројни изменувачи и 50 кг надворешна единица за на крај ист SCOP. И тоа Panasonic-от до -10 го испорачува декларираното без back-up греење. Јас на сета технологија очекував Amber-от да извади SCOP од 5,1 ама за над 4KW, за цената која се бара. Вака катастрофа. Новиот U-Crown е бетер, посебно за најдоброто од кинезаријата, нема ни A+++ и тоа за 3KW.

Интересно е да се види колку би трошело и како би се квалификувале останатата кинезарија од 5,5 ако се декларира како 3,5.
Koe japonsko mitsu ima scop 5.1 so pdizajnh 4kw? pa ne da e nad 4kw
A pa panasonikot toj sto go spomenuvas so single kompresor e dobra klima samo da ja slusnis kako zaviva koga ke zazimi(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom