Најекономично греење и ладење

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Po se procitano i napishano i istrazeno, obrachot se stesnuva. Odlukata po se izgleda ke bide megju parno na peleti i inverter klimi da ispoklavam na celiov sprat, vo site sobi. Utre treba da dojde eden predstavnik od Mitzubishi doma, pa i negovo mislenje da slusnam, pa ke "odspijam" edno mesec dena i ke donesam odluka. Ete, za start mozebi ke "rizikuvam" pari i ke stavam 2*3,5kw inverter vo dnevnata i edna 2,5kw vo spalnata. Ako naredna zima vidam deka ne mi se dopagja ovoj nacin na greenje, toplinata shto ja proziveduva, potroshnjata i slicno, ke lupnam naredna prolet edno parno na peleti, pa neka se pushi. Ke ispadne deka "dzabe" sum gi frlil parite za klimite ako se odlucham utre den da stavam parno na peleti, no i toa e diskutabilno bidejki klimite ke si gi koristam za ladenje pa vo sekoj slucaj ke imaat nekakva funkcija.
Ako ne ti se dopadne greenjeto so klimi togas sledno namesto kupuvanje peletara kupi izolacija i turi ja pa daj vtora sansa na klimite..toa ke ti bide daleku podobar poteg..
Bi dodal i ne me sfakjaj pogresno ama vi se divam na hrabrosta da gradite kukji po 260m2 so limitiran budzet “za ponatamu” u ova ludo vreme koga site kuburime i povremeno ni svetnuva rezerva..
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ako ne ti se dopadne greenjeto so klimi togas sledno namesto kupuvanje peletara kupi izolacija i turi ja pa daj vtora sansa na klimite..toa ke ti bide daleku podobar poteg..
Bi dodal i ne me sfakjaj pogresno ama vi se divam na hrabrosta da gradite kukji po 260m2 so limitiran budzet “za ponatamu” u ova ludo vreme koga site kuburime i povremeno ni svetnuva rezerva..
Ne te svakam pogreshno drugar voopshto. Jas imam 28 godini, kukjata vo koja ziveam tatko mi ja kupi 2002 godina, i beshe na eden sprat 120m2. 2008 godina, pretpostavuvam mu teknalo deka ima sin i kerka, i ke treba neshto da im ostavi utre, izgradi ushte eden sprat na kukjata, spratot vo koj sega ziveam so zena mi. Gledam deka cenata za toa shto imam sprat kolku shto trojca moi drugari vkupno imaat kvadratura vo stanovite vo koi ziveat, a koi moraa sami da gi kupuvaat i za koi zedoa stanbeni krediti na 20 godini i ke vrakaat duplo na bankite, cenata shto ke ja platam shto sum dobil tolkav sprat za nasledstvo e toa shto ke se dumam kako ke go toplam toj sprat :). Najgolem del od prijatelite moi ziveat vo stanovi, lupnaa po edna klima koj 3,5 koj 5,5 i to e to, ne mu ja mislat. :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Мислам дека ги грешиш чекорите.

Денес немаш изолација и проектираш греење за максимални загуби на топлина. Утре ден, здравје, кога ќе ставиш изолација (под услов навистина да ставиш изолација, 10цм или повеќе дебелина на стиропор) тој систем (кој и да го одбереш) ќе ти биде сериозно предимензиониран!

Да претпоставиме дека имаш како мнозинството куќи во МК, 25цм цигла, мачкана надвор и внатре.

Таа куќа во оваа состојба бара одприлика 163 kWh/m2a (годишна потрошувачка за греење по метар квадратен) или вкупно 42380 kWh.

Доколку ја изолираш со 10цм стиропор од надвор, ќе ти треба 33 kWh/m2a или 8580 kWh.

Ја согледуваш разликата така (33800 kWh)? Ако одбереш клими како опција, изолацијава, игра огромна улога и прашање е дали ќе ти биде почетната инвестиција +3к евра.

Чисто да го имаш и ова во предвид пред да се решиш ;)

п.с. Бројките се земени од http://www.ytong-calc.cmass3.info/ (кликнете на У-вредност) и се чисто ориентациони, инфо за сите Ристи-Буквалисти :)
Si pravat nekoi luge gimnastika na umot,izgleda celta bese da najde covek sto ke mu kaze stavi na peleti,i da spie mirno,ama smetkive ne mu ispadnaa. Najloso nesto e da sovetuvas pisman covek,sto i da stavi pak nema da mu cini i ti ke mu bides kriv (kategorija kako onie sto kupile klima,i nivnata e najdobra na svet,samo sprotiven slucaj). I zagubi im presmeta,i investicija,i vrakanje na investicija,i na kraj ke otide vo prviot dukan za pecki na peleti i ke kupi od tamu zosto prodavacot primen pred 2 meseci mu rekol "odlicni se". Kaj makedonecot generalno fali racionalnost,zatoa sme na ova deredze
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Мислам дека ги грешиш чекорите.

Денес немаш изолација и проектираш греење за максимални загуби на топлина. Утре ден, здравје, кога ќе ставиш изолација (под услов навистина да ставиш изолација, 10цм или повеќе дебелина на стиропор) тој систем (кој и да го одбереш) ќе ти биде сериозно предимензиониран!

Да претпоставиме дека имаш како мнозинството куќи во МК, 25цм цигла, мачкана надвор и внатре.

Таа куќа во оваа состојба бара одприлика 163 kWh/m2a (годишна потрошувачка за греење по метар квадратен) или вкупно 42380 kWh.

Доколку ја изолираш со 10цм стиропор од надвор, ќе ти треба 33 kWh/m2a или 8580 kWh.

Ја согледуваш разликата така (33800 kWh)? Ако одбереш клими како опција, изолацијава, игра огромна улога и прашање е дали ќе ти биде почетната инвестиција +3к евра.

Чисто да го имаш и ова во предвид пред да се решиш ;)

п.с. Бројките се земени од http://www.ytong-calc.cmass3.info/ (кликнете на У-вредност) и се чисто ориентациони, инфо за сите Ристи-Буквалисти :)
Jas izolacija ke stavam, vo bliska idnina, ama edno neshto me bunis....ako imas izolacija dobra kako shto velis ti, toa ne znaci deka sega ke mozis da grees pogolem prostor so poslaba izvor na toplina, tuku toplinata shto se proizveduva podolgo ke stoi vo kukjata i pomalku ke rabotat izvoritr na toplina. Neznaci valjda deka ako imas dobra izolacija ke mozis 55 kvadrata da gi grees so 3,5kW klima ako prethodno ti trebela 5,5kW klima? Ili znaci? Neznam, zatoa prashuvam.[DOUBLEPOST=1518218756][/DOUBLEPOST]
Si pravat nekoi luge gimnastika na umot,izgleda celta bese da najde covek sto ke mu kaze stavi na peleti,i da spie mirno,ama smetkive ne mu ispadnaa. Najloso nesto e da sovetuvas pisman covek,sto i da stavi pak nema da mu cini i ti ke mu bides kriv (kategorija kako onie sto kupile klima,i nivnata e najdobra na svet,samo sprotiven slucaj). I zagubi im presmeta,i investicija,i vrakanje na investicija,i na kraj ke otide vo prviot dukan za pecki na peleti i ke kupi od tamu zosto prodavacot primen pred 2 meseci mu rekol "odlicni se". Kaj makedonecot generalno fali racionalnost,zatoa sme na ova deredze
Predpostavuvam za mene ti e postov brat, i ako e za mene jas ke ti kazam deka kisnam na forumov, se iskinav od citanje na temava za greenje zatoa shto sakam da slusham patalci, a ne gatalci. Koga " dojdov" na forumov bev odluchen da stavam parno na peleti, no blagodarejki na forumov, na upatenosta na mnogu lugje tuka, dosta go smenav mislenjeto i sakam da stavam inverterti. Jas na forumov dojdov neshto da naucam, vo nitu eden moj post, vo nitu edno moe mislenje ne sum tvrdel neshto, ne sum daval mislenje, tuku celo vreme sum prashuval i sum se interesiral. A vo odnos na izolacijata, kazi mi ti mene, poshto po muabetov, tu si nekoj genie, kako so budzet od 2500-3000€ maksimum jas da uspeam da postavam izolacija na kuka 260 m2 i plus da postavam nekakov sistem na greenje?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
Jas izolacija ke stavam, vo bliska idnina, ama edno neshto me bunis....ako imas izolacija dobra kako shto velis ti, toa ne znaci deka sega ke mozis da grees pogolem prostor so poslaba izvor na toplina, tuku toplinata shto se proizveduva podolgo ke stoi vo kukjata i pomalku ke rabotat izvoritr na toplina. Neznaci valjda deka ako imas dobra izolacija ke mozis 55 kvadrata da gi grees so 3,5kW klima ako prethodno ti trebela 5,5kW klima? Ili znaci? Neznam, zatoa prashuvam.[DOUBLEPOST=1518218756][/DOUBLEPOST]
Predpostavuvam za mene ti e postov brat, i ako e za mene jas ke ti kazam deka kisnam na forumov, se iskinav od citanje na temava za greenje zatoa shto sakam da slusham patalci, a ne gatalci. Koga " dojdov" na forumov bev odluchen da stavam parno na peleti, no blagodarejki na forumov, na upatenosta na mnogu lugje tuka, dosta go smenav mislenjeto i sakam da stavam inverterti. Jas na forumov dojdov neshto da naucam, vo nitu eden moj post, vo nitu edno moe mislenje ne sum tvrdel neshto, ne sum daval mislenje, tuku celo vreme sum prashuval i sum se interesiral. A vo odnos na izolacijata, kazi mi ti mene, poshto po muabetov, tu si nekoj genie, kako so budzet od 2500-3000€ maksimum jas da uspeam da postavam izolacija na kuka 260 m2 i plus da postavam nekakov sistem na greenje?
Да, тоа сака да ти каже, со отворени прозори ќе ти треба 24kw, со затворени 3.5 kw, исто е со изолацијата, само друг сооднос.

Значи да не предимензионираш, а со буџет си ограничен, стави изолација и купи 3 панелки (10.000 мкд), наредна година купи си клими и тамам дечињата ќе почнат да лазат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Jas izolacija ke stavam, vo bliska idnina, ama edno neshto me bunis....ako imas izolacija dobra kako shto velis ti, toa ne znaci deka sega ke mozis da grees pogolem prostor so poslaba izvor na toplina, tuku toplinata shto se proizveduva podolgo ke stoi vo kukjata i pomalku ke rabotat izvoritr na toplina. Neznaci valjda deka ako imas dobra izolacija ke mozis 55 kvadrata da gi grees so 3,5kW klima ako prethodno ti trebela 5,5kW klima? Ili znaci? Neznam, zatoa prashuvam.[DOUBLEPOST=1518218756][/DOUBLEPOST]
Predpostavuvam za mene ti e postov brat, i ako e za mene jas ke ti kazam deka kisnam na forumov, se iskinav od citanje na temava za greenje zatoa shto sakam da slusham patalci, a ne gatalci. Koga " dojdov" na forumov bev odluchen da stavam parno na peleti, no blagodarejki na forumov, na upatenosta na mnogu lugje tuka, dosta go smenav mislenjeto i sakam da stavam inverterti. Jas na forumov dojdov neshto da naucam, vo nitu eden moj post, vo nitu edno moe mislenje ne sum tvrdel neshto, ne sum daval mislenje, tuku celo vreme sum prashuval i sum se interesiral. A vo odnos na izolacijata, kazi mi ti mene, poshto po muabetov, tu si nekoj genie, kako so budzet od 2500-3000€ maksimum jas da uspeam da postavam izolacija na kuka 260 m2 i plus da postavam nekakov sistem na greenje?
Za izolacija davaat mislam povolni drzavni krediti so niska kamata. Moze i ponekoja subvencija da ima. Ne mora komplet odma cela fasada da se zavrsi, prvata god samo zalepi stiroporot toa e vaznoto, pa taka gol neka sedi, mackanjeto i farbanjeto vo druga prilika. Izolacijata za relativno kratko vreme sama se isplakja, zaradi prepolovenite smetki za zagrevanje i ladenje.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Jas izolacija ke stavam, vo bliska idnina, ama edno neshto me bunis....ako imas izolacija dobra kako shto velis ti, toa ne znaci deka sega ke mozis da grees pogolem prostor so poslaba izvor na toplina, tuku toplinata shto se proizveduva podolgo ke stoi vo kukjata i pomalku ke rabotat izvoritr na toplina. Neznaci valjda deka ako imas dobra izolacija ke mozis 55 kvadrata da gi grees so 3,5kW klima ako prethodno ti trebela 5,5kW klima? Ili znaci? Neznam, zatoa prashuvam.[DOUBLEPOST=1518218756][/DOUBLEPOST]
Predpostavuvam za mene ti e postov brat, i ako e za mene jas ke ti kazam deka kisnam na forumov, se iskinav od citanje na temava za greenje zatoa shto sakam da slusham patalci, a ne gatalci. Koga " dojdov" na forumov bev odluchen da stavam parno na peleti, no blagodarejki na forumov, na upatenosta na mnogu lugje tuka, dosta go smenav mislenjeto i sakam da stavam inverterti. Jas na forumov dojdov neshto da naucam, vo nitu eden moj post, vo nitu edno moe mislenje ne sum tvrdel neshto, ne sum daval mislenje, tuku celo vreme sum prashuval i sum se interesiral. A vo odnos na izolacijata, kazi mi ti mene, poshto po muabetov, tu si nekoj genie, kako so budzet od 2500-3000€ maksimum jas da uspeam da postavam izolacija na kuka 260 m2 i plus da postavam nekakov sistem na greenje?
Da, na tebe se odnesuvase.
Ni jas najpameten ni ti najglup, ama vikas citas forumi i nisto ne ti e jasno. Epa ima institucija koja se vika fakultet, i na koja se uci naukata termotehnika na koja se bazira se ova sto se kazuva tuka. So citanje forumi inzener ne se stanuva, tuku priucen. Zatoa imas izbor da veruvas na nauka, ili da veruvas na nekoj sto ti rekol deka so 5.5kw 50m2 dnevna nema da zgrees. Tvojata kuka i so badnikarski ogan nema da ja zgrees,SE DODEKA NE STAVIS IZOLACIJA, NAJMALKU 5KA STIRPOR (toa e debelinata na stiroporot, sto podebel toa podobro)
I nie nemame busotini za nafta po dvorovite, pa da stavame greeenje od 100k eur.
1. Izlezi i izmeri si ja kvadraturata na zidovite na koi treba da stavis izolacija, i najdi firma koja ke ti kaze po kvadrat kolku zimaat,za da si presmetas
2. Izmeri si go tavanskiot prostor, i stavi si najmalku 10ka kamena volna (950 denari=18m2)
3. E sega razmisluvaj za grejni tela (laicki presmetki deka ti trebaat okolu 100w/m2 proizvedena toplina za izoliran prostor)

Negde procitav, deka e potrebna izolacija 0.5m za da imas pasivna kuka, i da ne ti treba ni ladenje ni greenje, i deka vo Mavrovo napravile takva egzibicija
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Муабетот е ова. Во дневна И ОНАКА ќе ставис салам клима, како сите што ставаат. Најефтин инвертер е 22000 некаде. На попуст со монтажа. Нај најефтин. Епа наместо тој да го ставаш ќе земеш еден ѕвер од 1000 евра. И толку.

И за ладење ќе е поефикасен, ќе е посилен, ќе е потивок веројатно и што се не. И плус ќе грее добро.

Тој дел од станот - главниот си го решил. Остатокот имаш можност да си видиш дали ти се свиѓа да се оди со микро клима или да се оди со по некоја панелка.

Муабетот ми е, како и да вртиш климата во дневна е битна и треба да е добра за греење и ладење. Во секој објект.
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Kaj postarata Beko klima sto ja imam problem e sto ima visok minimum na potrosuvacka. Pod 680W ne sleguva sto e premnogu, osobeno za pomali prostorii <20m2. Znaci e inverter ama losh. Problemot e sto raboti - postignuva temperatura za brzo - isklucuva - se ladi i pak priklucuva. Celo vreme toa. Edno sto garant ova ne e efikasno, temperaturata vo sobata varira so tie isklucuvanjata.
Bas sakav na Hansol -20 da go izmeram toa: Dosta vreme pominuva na 110-170W i od vreme na vreme kreva okolu 450 i zadrzuva nekoja minuta taka - sto e zacuduvacki dobro.
Prostorot(33m2 - dobra izolacija vo zgrada) se odrzuva na temperatura od 22 stepeni prvite 2 linii(sto se prekopuvaat od slikata).
Termometri.png


Nastrana od toa:
2 dena go imam namesteno power usage monitorot i gedam deka za 24h trosi po 9KWh = 40-45 denari po den(se razbira na ova odlicno vreme). Niti termometrite niti meracot na potrosuvacka planiram da gi trgam. Bas sakam da sporedam kako bi se menale brojkite na poladno vreme.
Prostorot se odrzuva na 22 od ~2h sabajle do 16h. Ostanatoto vreme na 24-25.

potrosuvacka 2 dena.png
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Denes dojde doma drug majstor, detalno razgovaravme za se, me isprasha za izolacijata, za site parametri, strucen, shkolovan covek, sopstvena firma ima, ispafna feka se poznavaat so tatko mi, i posle se shto razgovaravme najseriozna opcija se stavi na masa multi-split sistem. Mi pokazuvase smetki od drugi lugje, zadovolni klienti shto mu slikale, doznav deka na tavanot tatko mi imal staveno 15 cm tervol, shto prethodno ne znaev deka go imam :) mi spomna deka moram da stavam stiropor izolacija vo shto pokratok rok zoshto do 30% ke namalelo beganje na toplina. Mi rece deka zemeno predvid toa shto kukjata veke mi e gotova, nemam podno greenje toplotna pumpa od start ja isfrlame kako opcija, deka moite dolu ne sakale seushte da se priklucuvaat na parno, ne mi preporacuva parno na peleti da stavam radi gjubreto shto ke mi se sozdavalo na spratot, mi rece parno na peleti samo ako imam kotlara posebna. Taka stignavme do multi-split sistemot za koj imase toj samo pofalni zborovi, mi gi kaza site lugje kaj koi instaliral i mi rece da odam slobodno da gi proveram da mi kazele tie samite. Posle doznav deka eden moj blizok kolega vekje 3 godini bil na multi-split sistem i vecher ke odam so soprugava kaj nego na gosti da go vidam sistemot. Minatiot mesec platil 4400 denari smetka, so tri vnatreshni edinici ukluceni (iako sistenot mu bil za 5 vnatreshni edinici no bidejki nemal potreba, ne gi stavil site 5).
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
@Fikshe1989
Другар на што се грееш сега пошто пиша, дека сега живееш на тој спрат? Пред да се одлучиш на било што треба да ги знаеш топлинските загуби т.е. топлинските потреби...Тоа што некој те уверува за котел на пелети од 25кв или две клими 3.5кв во дневната не мора да е точно...Ако убаво ја прочиташ темата под услов да исфилтрираш тоа што ти е потребно ќе го добиеш одговорот на твоите прашање во врска со греењето на спратот...Тоа да вложиш во изолација а имаш само 2500е на располагање потешко оди, не ми се верува дека ќе успееш да ставиш целосна изолација за тие пари, зборувам за целата куќа...Ако одиш со инвертер сега(пак напоменувам да знаеш што ти треба т.е. топлотни загуби-потреби) истиот истите ќе ја намалат потрошувачката по ставената изолација...
ПС Стави нешто на таванот после зимава бидејки таму ќе ги имаш најголемите загуби ако не ти е изолиран веќе..
Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Denes dojde doma drug majstor, detalno razgovaravme za se, me isprasha za izolacijata, za site parametri, strucen, shkolovan covek, sopstvena firma ima, ispafna feka se poznavaat so tatko mi, i posle se shto razgovaravme najseriozna opcija se stavi na masa multi-split sistem. Mi pokazuvase smetki od drugi lugje, zadovolni klienti shto mu slikale, doznav deka na tavanot tatko mi imal staveno 15 cm tervol, shto prethodno ne znaev deka go imam :) mi spomna deka moram da stavam stiropor izolacija vo shto pokratok rok zoshto do 30% ke namalelo beganje na toplina. Mi rece deka zemeno predvid toa shto kukjata veke mi e gotova, nemam podno greenje toplotna pumpa od start ja isfrlame kako opcija, deka moite dolu ne sakale seushte da se priklucuvaat na parno, ne mi preporacuva parno na peleti da stavam radi gjubreto shto ke mi se sozdavalo na spratot, mi rece parno na peleti samo ako imam kotlara posebna. Taka stignavme do multi-split sistemot za koj imase toj samo pofalni zborovi, mi gi kaza site lugje kaj koi instaliral i mi rece da odam slobodno da gi proveram da mi kazele tie samite. Posle doznav deka eden moj blizok kolega vekje 3 godini bil na multi-split sistem i vecher ke odam so soprugava kaj nego na gosti da go vidam sistemot. Minatiot mesec platil 4400 denari smetka, so tri vnatreshni edinici ukluceni (iako sistenot mu bil za 5 vnatreshni edinici no bidejki nemal potreba, ne gi stavil site 5).
I na kraj pak dojde na moeto ;)
Dobro pocna,da vidime kako ke ispadne esapot :)


Eve najdov mail od Aircon, pred 5 godini mi nudea toplonska pumpa, za 100m2 kuka so 8ca stirpor


Vo vrska so Vaseto baranje , Vi ja dostavuvame slednata ponuda:

Izvedba na sistem za ladenje I greenje so toplinska pumpa ESTIA Toshiba, kapacitet od Ql/Qg=10/11.2kW

So 5 ventilokonvektori so propratni elementi/materijali za izrabotka na istoto

Cena 606.500,00 denari
I normalno ne se odluciv za toa, bidejki investicijata ke se vratese za 10 godini :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@Fikshe1989
Другар на што се грееш сега пошто пиша, дека сега живееш на тој спрат? Пред да се одлучиш на било што треба да ги знаеш топлинските загуби т.е. топлинските потреби...Тоа што некој те уверува за котел на пелети од 25кв или две клими 3.5кв во дневната не мора да е точно...Ако убаво ја прочиташ темата под услов да исфилтрираш тоа што ти е потребно ќе го добиеш одговорот на твоите прашање во врска со греењето на спратот...Тоа да вложиш во изолација а имаш само 2500е на располагање потешко оди, не ми се верува дека ќе успееш да ставиш целосна изолација за тие пари, зборувам за целата куќа...Ако одиш со инвертер сега(пак напоменувам да знаеш што ти треба т.е. топлотни загуби-потреби) истиот истите ќе ја намалат потрошувачката по ставената изолација...
ПС Стави нешто на таванот после зимава бидејки таму ќе ги имаш најголемите загуби ако не ти е изолиран веќе..
Поздрав
Poshto vo Maj mesec lani pocnav da ziveam na spratot, ne stignav da obezbedam nacin na greenje bidejki ne sakav da brzam, a imav mnogu troshkovi, stavav kujna, kujnski aparati, garnitura vo dnevna i drugi raboti za koi mi otidoa dosta pari, staviv vo dnevnata samo edna termoakumulaciona pecka shto ja imav vo podrum, 3 kw-atna, a vo spalnata na tajmer staviv pecka so dva greaci, 2kw-atna i ja namestiv da se uklucuva vo 22:00, a da se gasi vo 06:00.
I na kraj pak dojde na moeto ;)
Dobro pocna,da vidime kako ke ispadne esapot :)


Eve najdov mail od Aircon, pred 5 godini mi nudea toplonska pumpa, za 100m2 kuka so 8ca stirpor


Vo vrska so Vaseto baranje , Vi ja dostavuvame slednata ponuda:

Izvedba na sistem za ladenje I greenje so toplinska pumpa ESTIA Toshiba, kapacitet od Ql/Qg=10/11.2kW

So 5 ventilokonvektori so propratni elementi/materijali za izrabotka na istoto

Cena 606.500,00 denari
I normalno ne se odluciv za toa, bidejki investicijata ke se vratese za 10 godini :)
A jas pak ke ti povtoram, jas ne dojdov na forumov za da stanam naucnik, nego malku da se potkovam, da vidam nekoi caki, da ne shetat nekoj majstor po tavani, deka pred dve nedeli bev totalen laik, a sega barem nekoi osnovi znam. Jas dojdov tuka za soveti, sugestii, idei i da prochitam zivorni prikazni povrzani so sistemi za greenje. Jas najmnogu od se sakam na klimi da se gream bidejki znam deka e najevtino samo ne mi beshe jasno cela kukja kako bi se greela na klimi. A vo odnos na izolacijata, toa ste site vo pravo i covekov mi rece da se pogrizam za toa vo najkus mozen rok, mozebi i nekoj kredit od banka da sum zemal za takva namena, imalo nekoi povolnosti i slicno megjutoa mi kaza deka izolacijata ne mi e losha, posebno toa shto sum imal tervol na krovot. Inace, ke chekam oficijalna ponuda za multibsplitot pa ke vidam shto i kako.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
I na kraj pak dojde na moeto ;)
Dobro pocna,da vidime kako ke ispadne esapot :)
Poshto vo Maj mesec lani pocnav da ziveam na spratot, ne stignav da obezbedam nacin na greenje bidejki ne sakav da brzam, a imav mnogu troshkovi, stavav kujna, kujnski aparati, garnitura vo dnevna i drugi raboti za koi mi otidoa dosta pari, staviv vo dnevnata samo edna termoakumulaciona pecka shto ja imav vo podrum, 3 kw-atna, a vo spalnata na tajmer staviv pecka so dva greaci, 2kw-atna i ja namestiv da se uklucuva vo 22:00, a da se gasi vo 06:00.

A jas pak ke ti povtoram, jas ne dojdov na forumov za da stanam naucnik, nego malku da se potkovam, da vidam nekoi caki, da ne shetat nekoj majstor po tavani, deka pred dve nedeli bev totalen laik, a sega barem nekoi osnovi znam. Jas dojdov tuka za soveti, sugestii, idei i da prochitam zivorni prikazni povrzani so sistemi za greenje. Jas najmnogu od se sakam na klimi da se gream bidejki znam deka e najevtino samo ne mi beshe jasno cela kukja kako bi se greela na klimi. A vo odnos na izolacijata, toa ste site vo pravo i covekov mi rece da se pogrizam za toa vo najkus mozen rok, mozebi i nekoj kredit od banka da sum zemal za takva namena, imalo nekoi povolnosti i slicno megjutoa mi kaza deka izolacijata ne mi e losha, posebno toa shto sum imal tervol na krovot. Inace, ke chekam oficijalna ponuda za multibsplitot pa ke vidam shto i kako.
Jas pak ke ti povtoram, nema tuka CAKI, ima NAUKA i PRESMETKI.
Nekoj gore se potrudil i ti napravil presmetki za TOPLINSKI ZAGUBI, i namesto da go procitas i go razmozgas, ti se trudese da ne ubedis site tuka deka klima inverter nemala da zgree a peletite ke zgreele.
6KW toplina si e 6 KW, bez razlika dali doaga od peleti, klima ured, nuklearna energija itn.
Imam vpecatok deka ne me razbiras bas, i deka mislis deka loso ti zboram, ama ti si znaes kako ponataka, ti imas problem so greenje, a ne jas.
Namali si go egoto, i pocni da slusas ( ne mora mene, tuka ima mnogu luge na koi muabetot im drzi voda - vo nikoj slucaj ne mislam tuka na trgovcite sto za 50eur kjar ke ti uvalat nekoe gjubre)
Tolku od mene, so sreka, i so lesno:rolleyes:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Poshto vo Maj mesec lani pocnav da ziveam na spratot, ne stignav da obezbedam nacin na greenje bidejki ne sakav da brzam, a imav mnogu troshkovi, stavav kujna, kujnski aparati, garnitura vo dnevna i drugi raboti za koi mi otidoa dosta pari, staviv vo dnevnata samo edna termoakumulaciona pecka shto ja imav vo podrum, 3 kw-atna, a vo spalnata na tajmer staviv pecka so dva greaci, 2kw-atna i ja namestiv da se uklucuva vo 22:00, a da se gasi vo 06:00.

A jas pak ke ti povtoram, jas ne dojdov na forumov za da stanam naucnik, nego malku da se potkovam, da vidam nekoi caki, da ne shetat nekoj majstor po tavani, deka pred dve nedeli bev totalen laik, a sega barem nekoi osnovi znam. Jas dojdov tuka za soveti, sugestii, idei i da prochitam zivorni prikazni povrzani so sistemi za greenje. Jas najmnogu od se sakam na klimi da se gream bidejki znam deka e najevtino samo ne mi beshe jasno cela kukja kako bi se greela na klimi. A vo odnos na izolacijata, toa ste site vo pravo i covekov mi rece da se pogrizam za toa vo najkus mozen rok, mozebi i nekoj kredit od banka da sum zemal za takva namena, imalo nekoi povolnosti i slicno megjutoa mi kaza deka izolacijata ne mi e losha, posebno toa shto sum imal tervol na krovot. Inace, ke chekam oficijalna ponuda za multibsplitot pa ke vidam shto i kako.
Ne se lazi da zimas multisplit. Poarno poveke posebni klimi kolku sto treba. Kako pocetna izolacija ko so ti pisav zalepete gol stirodur edno 5cm ( toj e presuvan i vodootporen i pokompakten specijalen stiropor i poso e presuvan i podobro izolira pri ista debelina). Stirodurot e malce poskap a mnogu podobar, i moze gol da trpi nemackana fasada bez problem. Za pocetok zemi edna 5.5kw i edna 2.5kw klima, i vo idnina ke si ja dosredis fasadata i ke si dokupis klimi po potreba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom