Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Прегледај го приврзокот 296285 eve kako e naznaceno za 18kmta znaci modulacija do 100w, i da ne e vo praksa taka da e ova vrednost vo posebni uslovi do 300w ocekuvam da modulira zimoska

Niska modulacija znači i niska T ispuha , zato je fujitsu ugradio zaštitu od puhanja hladnog zraka..To radi tako da kad T na ispuhu padne ispod nekih 30° automatski se spušta brzina ventilatora , jer 30° par metara od klime je nekih 25° i to već nije grijanje nego hladjenje..
Nije to loša ideja medjutim napravili si sebi dodatno problem .. Klima tad grije samo oko sebe dok ostali dijelovi se hlade, i onda je jedino rješenje da pojačaš zadanu T na klimi za 2° tako da se pojača i brzina fan-a da bi grijalo dalje od klime ..
Sadmože ti klima i raditi na 100w ,nikakav problem , medjutim puhače hladan zrak , oko sebe , tako da realno ne znam čemu korist od takvog rada..
Tih 300w na nekih 0 do 2° vanjske ti je ispod nekih 30° na ispuhu ..
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Како море до лани ги обедувавте корисниците дека ниска модулација на климата е убава + фамознатото eev годинива наеднаш се сменува шемата Алгоритмот на Gree новите серии е да е правен на 3та смена нема потреба од Хејтање тоа е ФАКТ не се симнуваат испод 500/600w.

@zlatko_ti412 Друше види на Hansolot да не си работи греачот на +20 just in case :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@zlatko_ti412 Друше види на Hansolot да не си работи греачот на +20 just in case :)
Ааа ќе работи шипки сеа...
Го решив тоа јас.... сеа прекидач има пред греачот на тацната и ќе работи јас коа ќе го пуштам (Буквално! Пошо грееше и на +20 :pos: )
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Za site klimi merenjata se na vnatresna tempreratura od 20C ko prvo. Toa znaci deka usisot e postojano 20c vo laboratoriski uslovi. Tamu klimite ne go toplat prostorot tuku izduvot od klimata niz kanal/plenum se isfrla nadvor a prostorot/usisot preku druga klimatizavija se odrzuva konstantno na 20c.

Ili ukratko vam vi fali vreme t.e prosek, a vie ste merele von standardi edvaj 15min prasanje i tolku dali vremenski ste merele.
Vo laboratoriski uslovi po standardite na EU/Eurovent usisot e sekogas 20c a izduvot na max 30c i taka uredot ke raboti so saati t.e nema da ugasi zasto ni do 21c nemoze da stigne.
I od 3saati se presmetuva prosek ....ne od 15min. Vam vi gasi prebrzo zasto usisot vi e mnogu blisku so zadadenata Temp, i nema vreme da namali....prosto e.
Niska modulacija znači i niska T ispuha , zato je fujitsu ugradio zaštitu od puhanja hladnog zraka..To radi tako da kad T na ispuhu padne ispod nekih 30° automatski se spušta brzina ventilatora , jer 30° par metara od klime je nekih 25° i to već nije grijanje nego hladjenje..
Nije to loša ideja medjutim napravili si sebi dodatno problem .. Klima tad grije samo oko sebe dok ostali dijelovi se hlade, i onda je jedino rješenje da pojačaš zadanu T na klimi za 2° tako da se pojača i brzina fan-a da bi grijalo dalje od klime ..
Sadmože ti klima i raditi na 100w ,nikakav problem , medjutim puhače hladan zrak , oko sebe , tako da realno ne znam čemu korist od takvog rada..
Tih 300w na nekih 0 do 2° vanjske ti je ispod nekih 30° na ispuhu ..
Za site klimi merenjata se na vnatresna tempreratura od 20C ko prvo. Toa znaci deka usisot e postojano 20c vo laboratoriski uslovi. Tamu klimite ne go toplat prostorot tuku izduvot od klimata niz kanal/plenum se isfrla nadvor a prostorot/usisot preku druga klimatizavija se odrzuva konstantno na 20c.

Ili ukratko vam vi fali vreme t.e prosek, a vie ste merele von standardi edvaj 15min prasanje i tolku dali vremenski ste merele.
Vo laboratoriski uslovi po standardite na EU/Eurovent usisot e sekogas 20c a izduvot na max 30c i taka uredot ke raboti so saati t.e nema da ugasi zasto ni do 21c nemoze da stigne.
I od 3saati se presmetuva prosek ....ne od 15min. Vam vi gasi prebrzo zasto usisot vi e mnogu blisku so zadadenata Temp, i nema vreme da namali....prosto e.
Ke dojdam koga bi gi imal ovie klimi ako sega kazes spored tvoeto "golemo" :tapp:znaenje kolku treba da izmeram minimum?
Baska za greenje ako mi se bi dosol vo januar slednata god a ne sega :)
Пробај да се грееш на Јапи гаси
Влатко, те читам веќе подолго време... и не знам што да речам.
Од една страна(лично), не мислам дека ниска модулација или пали-гаси е нешто лошо пер-се!
Од друга страна, греевци продаваат ветер и магла!
Како и да каж
Влатко, те читам веќе подолго време... и не знам што да речам.
Од една страна(лично), не мислам дека ниска модулација или пали-гаси е нешто лошо пер-се!
Од друга страна, греевци продаваат ветер и магла!
Како и да кажам ќе згрешам...
Eve strucnjak da ti odgovoram na komentarite.
Klimata koja si ja kupil e perfekten ured, daleku podobar od koj i da e model vo toj cenoven rang.
Modulacijata e nesto sto zavisi od mnogu faktori, a minimumot od 180W ne iznacuva avtomatski deka kaj tebe ili kaj bilo koj drug ke raboti so 180W. Ubavo ti pisuva, od.... do.
Ima luge koi se zalat, koga klimata modulira nisko, od pricina sto imas oset deka duva laden vozduh... pa demek im ja ladela prosrorijata.
Gree klimite se za greenje, ne za ladenje.
Bitna e potrosuvackata za cel period na greenje, dali te gree ili ne, se drugo e relativno.
So zdravje da se sluzis so klimite.
Кол
Друже жал ми за ова што го читам. Климата е дефинитивно дефектна. Уште посимптоматична е потрошувачката.

Јас имав и сеуште имам слични проблеми со Хансол, така да го отрливме како опција за греење на 20тина м2. За 20тина м2 троши исто колку Мицубиши за 40м2. Имам пишувано низ минатите постови детално, да не се навраќам сега.

Сега имаш неколку опции.

Доколку нема поминато 14 дена од купувањето на климата, мислам дека имаш право на рефундација.

Доколку има поминато 14 дена јас ти препорачувам да пробаш да направиш замена за друг модел. Можно е целата серија да е дефектна, па дури и да направиш замена за друг уред пак да ги имаш истите проблеми.

Доколку си ја купил климата од градот каде живееш тогаш надлежен е ДПИ во градот каде живееш, што е предност бидеќи нема да треба да одиш до други градови за пријави, доколку си принуден за такви опции. Ако ти е порачана од интернет тогаш надлежен е ДПИ во градот каде е регистрирана фирмата.
Колку и да поминало во право во Инспекција и ќе го пријави немањето на модулација како во упатството како дефект и овие од Грее ќе му ги вратат парите оти нема да сакат да му ја заменат оти и за таа ќе се жали за модулација и отидоа јабана овие од грее со две клими но и да му ја сменат со друга пак жалба до инспекција и парите ќе му ги вратат
Инаку не давајте паушални невистини оти не можел или да ја сменил со друга,Како прво не си ги знаете правата а овде кажувате чуда и врагови
Автоматски споено мислење:

Za site klimi merenjata se na vnatresna tempreratura od 20C ko prvo. Toa znaci deka usisot e postojano 20c vo laboratoriski uslovi. Tamu klimite ne go toplat prostorot tuku izduvot od klimata niz kanal/plenum se isfrla nadvor a prostorot/usisot preku druga klimatizavija se odrzuva konstantno na 20c.

Ili ukratko vam vi fali vreme t.e prosek, a vie ste merele von standardi edvaj 15min prasanje i tolku dali vremenski ste merele.
Vo laboratoriski uslovi po standardite na EU/Eurovent usisot e sekogas 20c a izduvot na max 30c i taka uredot ke raboti so saati t.e nema da ugasi zasto ni do 21c nemoze da stigne.
I od 3saati se presmetuva prosek ....ne od 15min. Vam vi gasi prebrzo zasto usisot vi e mnogu blisku so zadadenata Temp, i nema vreme da namali....prosto e.
Niska modulacija znači i niska T ispuha , zato je fujitsu ugradio zaštitu od puhanja hladnog zraka..To radi tako da kad T na ispuhu padne ispod nekih 30° automatski se spušta brzina ventilatora , jer 30° par metara od klime je nekih 25° i to već nije grijanje nego hladjenje..
Nije to loša ideja medjutim napravili si sebi dodatno problem .. Klima tad grije samo oko sebe dok ostali dijelovi se hlade, i onda je jedino rješenje da pojačaš zadanu T na klimi za 2° tako da se pojača i brzina fan-a da bi grijalo dalje od klime ..
Sadmože ti klima i raditi na 100w ,nikakav problem , medjutim puhače hladan zrak , oko sebe , tako da realno ne znam čemu korist od takvog rada..
Tih 300w na nekih 0 do 2° vanjske ti je ispod nekih 30° na ispuhu ..
Za site klimi merenjata se na vnatresna tempreratura od 20C ko prvo. Toa znaci deka usisot e postojano 20c vo laboratoriski uslovi. Tamu klimite ne go toplat prostorot tuku izduvot od klimata niz kanal/plenum se isfrla nadvor a prostorot/usisot preku druga klimatizavija se odrzuva konstantno na 20c.

Ili ukratko vam vi fali vreme t.e prosek, a vie ste merele von standardi edvaj 15min prasanje i tolku dali vremenski ste merele.
Vo laboratoriski uslovi po standardite na EU/Eurovent usisot e sekogas 20c a izduvot na max 30c i taka uredot ke raboti so saati t.e nema da ugasi zasto ni do 21c nemoze da stigne.
I od 3saati se presmetuva prosek ....ne od 15min. Vam vi gasi prebrzo zasto usisot vi e mnogu blisku so zadadenata Temp, i nema vreme da namali....prosto e.
Ke dojdam koga bi gi imal ovie klimi ako sega kazes spored tvoeto "golemo" :tapp:znaenje kolku treba da izmeram minimum?
Baska za greenje ako mi se bi dosol vo januar slednata god a ne sega :)
Пробај да се грееш на Јапи гаси
Влатко, те читам веќе подолго време... и не знам што да речам.
Од една страна(лично), не мислам дека ниска модулација или пали-гаси е нешто лошо пер-се!
Од друга страна, греевци продаваат ветер и магла!
Како и да каж
Влатко, те читам веќе подолго време... и не знам што да речам.
Од една страна(лично), не мислам дека ниска модулација или пали-гаси е нешто лошо пер-се!
Од друга страна, греевци продаваат ветер и магла!
Како и да кажам ќе згрешам...
Eve strucnjak da ti odgovoram na komentarite.
Klimata koja si ja kupil e perfekten ured, daleku podobar od koj i da e model vo toj cenoven rang.
Modulacijata e nesto sto zavisi od mnogu faktori, a minimumot od 180W ne iznacuva avtomatski deka kaj tebe ili kaj bilo koj drug ke raboti so 180W. Ubavo ti pisuva, od.... do.
Ima luge koi se zalat, koga klimata modulira nisko, od pricina sto imas oset deka duva laden vozduh... pa demek im ja ladela prosrorijata.
Gree klimite se za greenje, ne za ladenje.
Bitna e potrosuvackata za cel period na greenje, dali te gree ili ne, se drugo e relativno.
So zdravje da se sluzis so klimite.
Кол
Друже жал ми за ова што го читам. Климата е дефинитивно дефектна. Уште посимптоматична е п

Јас имав и сеуште имам слични проблеми со Хансол, така да го отрливме како опција за греење на 20тина м2. За 20тина м2 троши исто колку Мицубиши за 40м2. Имам пишувано низ минатите постови детално, да не се навраќам сега.

Сега имаш неколку опции.

Доколку нема поминато 14 дена од купувањето на климата, мислам дека имаш право на рефундација.

Доколку има поминато 14 дена јас ти препорачувам да пробаш да направиш замена за друг модел. Можно е целата серија да е дефектна, па дури и да направиш замена за друг уред пак да ги имаш истите проблеми.

Доколку си ја купил климата од градот каде живееш тогаш надлежен е ДПИ во градот каде живееш, што е предност бидеќи нема да треба да одиш до други градови за пријави, доколку си принуден за такви опции. Ако ти е порачана од интернет тогаш надлежен е ДПИ во градот каде е регистрирана фирмата.
Колку и да поминало во право во Инспекција и ќе го пријави немањето на модулација како во упатството како дефект и овие од Грее ќе му ги вратат парите оти нема да сакат да му ја заменат оти и за таа ќе се жали за модулација и отидоа јабана овие од грее со две клими но и да му ја сменат со друга пак жалба до инспекција и парите ќе му ги вратат
Инаку не давајте паушални невистини оти не можел или да ја сменил со друга,Како прво не си ги знаете правата а овде кажувате чуда и врагови
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Bitna e potrosuvackata za cel period na greenje, dali te gree ili ne, se drugo e relativno.
Јас ич не се сложувам со ова, многу е битен и комфортот, не е само целта ( греење ) битна " It's not only about the destination, it's the journey ".
Не знам дали е кај сите Gree клими тој принцип на пали-гаси работа ист или е само на неколку, но еве јас пошто имам Gree Fairy 3.5kw можам да потврдам дека нема никаква врска со она Стрелец што вели дека климата спуштала до 180w, во најтоплите Априлски денови јас што забележав најниско да спушти беше 505w, убедливо далеку од тие 180w што самите Gree си ги напишале затоа што си можат, а во пракса во зимските денови климата не знае да спушти под 700-800w, ова може секој корисник од Gree Fairy или Gree Muse во Србија да го потвди.
@DedaTrajko

Иако не сум задоволен од Gree Fairy, јас велам секоја чест на Gree за производството на Tosot Muse ECO моделот, јас од него сум презадоволен и тој знае одлично да модулира.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Клима која Гаси-Пали не е клима туку Греалка
Инаку прав и инвертер Јапанец не гасне и комфорот е одличен кога ке изгасне климата веднаш ве фаќа паника инаку луѓето немаат искуство и мислат оти треба да работи пали гасни но комфорот е катастрофа и добиваш само бучава,авиони,и прашина
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Иако не сум задоволен од Gree Fairy, јас велам секоја чест на Gree за производството на Tosot Muse ECO моделот, јас од него сум презадоволен и тој знае одлично да модулира.
Zosto Videoto za Tosot Muse Eco ne ti e objaveno na YouTube ?
Najverojatno ne ti e Public
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Zosto Videoto za Tosot Muse Eco ne ti e objaveno na YouTube ?
Najverojatno ne ti e Public
Да, Unlisted е наместено.


 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Клима која Гаси-Пали не е клима туку Греалка
Инаку прав и инвертер Јапанец не гасне и комфорот е одличен кога ке изгасне климата веднаш ве фаќа паника инаку луѓето немаат искуство и мислат оти треба да работи пали гасни но комфорот е катастрофа и добиваш само бучава,авиони,и прашина
Како жити се до ваков заклучок дојде?!
Од 100 години историја, 90 години климите палат и гасат! Преку 95% од сите резиденцијални клими се он-офф! (Вклучително и оние големине за централно ладење во Америка, кои имаат само реостат)!

Тој муабет за комфор во иста реченица со клима не иде... За комфор ќе треба да се одврзе ќесето и радијатори или подно(не навлегувам)! Ни бука, ни прашина, ни дување!

А тие прикаски за авиони, прашини, буки немаат врска со инвертер! Кај мене оф-он држи Т во два степена распон и не се слуша кога работи! (Само моментот секунда-две на уклучување се слуша)!
...а барем тука на форумов човек може да се изначита "искуства" од инвертери како тоа "фино" брчат, тропаат, и неможат константна Т да држат!
П.С. До климата е друже, а не дали била или требало да биде инвертер!
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Efikasnost invertera je ista u rasponu od
30-50% opterećenja , ispod i iznad tih gabarita efikasnost opada , tako da je recimo inverter s 15% loada manje efikasan od 50% loada..
Naravno ta efikasnost je manja za nekih do 5% ali je manja...

Tako da ti priča manja modulacija ili minimum = manja potrošnja ne pije vode..
Ti ne znajs so zboruvas.
Efikasnosta e obratnoproporcionalna od opteretuvanjeto.Pogolemo opteretuvanje pomal COP,i obrtno,uci malce zanaet,ne tropaj gluposti.
Автоматски споено мислење:

Niska modulacija znači i niska T ispuha , zato je fujitsu ugradio zaštitu od puhanja hladnog zraka..To radi tako da kad T na ispuhu padne ispod nekih 30° automatski se spušta brzina ventilatora , jer 30° par metara od klime je nekih 25° i to već nije grijanje nego hladjenje..
Nije to loša ideja medjutim napravili si sebi dodatno problem .. Klima tad grije samo oko sebe dok ostali dijelovi se hlade, i onda je jedino rješenje da pojačaš zadanu T na klimi za 2° tako da se pojača i brzina fan-a da bi grijalo dalje od klime ..
Sadmože ti klima i raditi na 100w ,nikakav problem , medjutim puhače hladan zrak , oko sebe , tako da realno ne znam čemu korist od takvog rada..
Tih 300w na nekih 0 do 2° vanjske ti je ispod nekih 30° na ispuhu ..
E pa vo toa e i sustinata,da go namali ortajte na ventilatorot,i da duva potoplo,a so toa ke vlece pomalce struja,i ke bide poefikasna,zast na pomala snaga COP e pogolem.So toa i konforot e pogolem,nema oscilacii vo ambientalnata temperatura.
Zato e i prednosta na dobar inverter,pogolem confor i stedlivos,inace bi bila obicna on -of.Tehnologijata odi napred.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Клима која Гаси-Пали не е клима туку Греалка
Инаку прав и инвертер Јапанец не гасне и комфорот е одличен кога ке изгасне климата веднаш ве фаќа паника инаку луѓето немаат искуство и мислат оти треба да работи пали гасни но комфорот е катастрофа и добиваш само бучава,авиони,и прашина
Како што гледаш некој се смее на твоите пораки. А треба да плаче. Тој ги продава тие срања од клими.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Како жити се до ваков заклучок дојде?!
Од 100 години историја, 90 години климите палат и гасат! Преку 95% од сите резиденцијални клими се он-офф! (Вклучително и оние големине за централно ладење во Америка, кои имаат само реостат)!

Тој муабет за комфор во иста реченица со клима не иде... За комфор ќе треба да се одврзе ќесето и радијатори или подно(не навлегувам)! Ни бука, ни прашина, ни дување!

А тие прикаски за авиони, прашини, буки немаат врска со инвертер! Кај мене оф-он држи Т во два степена распон и не се слуша кога работи! (Само моментот секунда-две на уклучување се слуша)!
...а барем тука на форумов човек може да се изначита "искуства" од инвертери како тоа "фино" брчат, тропаат, и неможат константна Т да држат!
П.С. До климата е друже, а не дали била или требало да биде инвертер!
Пријателе мојата клима работи постојано и не гасне
Поточно по постигнувањето на Т од 1050м И 1300 вати лага на фан 2 или 640м и троши 800вати и постојана дава 52-53степени а е скоро бешумна и паѓа на 580 и на 300вати но не се гасне а ако се пали- гаснее стартува со 1050м што е малку непријатно инаку се додека работи постојано на 640м комфорот е одличен оти е бешумна и нема залети со огромна раздвиженост на воздухот
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ti ne znajs so zboruvas.
Efikasnosta e obratnoproporcionalna od opteretuvanjeto.Pogolemo opteretuvanje pomal COP,i obrtno,uci malce zanaet,ne tropaj gluposti.
[/QUOTE]

Visina opterečenja ne znači niži cop , uči malo ne čitaj samo marketinški materijal proizvodjača..

E pa vo toa e i sustinata,da go namali ortajte na ventilatorot,i da duva potoplo,a so toa ke vlece pomalce struja,i ke bide poefikasna,zast na pomala snaga COP e pogolem.So toa i konforot e pogolem,nema oscilacii vo ambientalnata temperatura.
Zato e i prednosta na dobar inverter,pogolem confor i stedlivos,inace bi bila obicna on -of.Tehnologijata odi napred.
Kako će ti onda biti efikasna , Ako smanji fan a pojača T ispuha znači da je opterećenje veće. A po tebi to nije tako .. Sredi se malo u razmišljanjima..

Naravno klima ne radi tako , ona na nižoj modulaciji smanjuje opterećnje pa ti radi tako da dobijaš nisku T na ispuhu , ne postoji drugi način , da ti radi na 200w i puše 40° ,nema to da može..
S tih 200-300w imaš na ispuhu 26-28° ( pričamo o grijanju na 0 do +5 recimo ) plus još ako klima radi s malo brzinom fana grijačeš samo oko klime..
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Meni Fujitsu klime vrlo retko idu preko prve brzine.Na jednoj je low brzina 470m3 protok na sat a na druge dve je 520m3.Tako da ne greju samo oko klime.Kada ima uslova umeju da spuste brzinu ispod low.Dok su bile dve klime umele su povremeno kad je minus posle provetravanja da odu na medium brzinu ali kad je došla i ova KMTA12 rade dosta opuštenije.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom