Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Спремен си да се носиш со последиците од оваа твоја постапка ?....ГрееМак е спремен да интервенира доколку е така како што ти викаш...НЕМОЈ ДОКОЛКУ НЕ СИ СИГУРЕН ВО ТОА......А јас знам точно за што зборувам.
@Strelec sta pise gore ?[DOUBLEPOST=1496955002][/DOUBLEPOST]
Да препорачате добар сервисер за редовен КЛИМА сервис за дома?
Ako imas vremena i volje ima dosta video materijala,gde se lepo vidi postupak redovnog servisa inverter klime.Vazno je lepo oprati i dezinfikovati .Kod invertera nema potrebe da se radi bilo sta drugo , samo ciscenje i dezinfekcija.
Ako te interesuje mogu da ti objasnim najlaksi postupak.Ja klime detaljno cistim 4 puta godisnje i zasto da placam drugoma kada je sve jednostavno.[DOUBLEPOST=1496955176][/DOUBLEPOST]Nije to nista komplikovano
https://www.youtube.com/watch?v=p9x4CNm7_j8
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Каснам малце со одговор ама бев денеска и ги прегледав и двете. Има мала разлика во бојата, но кога ќе се погледне одблиску се гледа дека и двете се со бакарни цевки. Најверојатно дур беа внатре под вештачко светло се познаваше поголема разлика во боја и затоа ми падна во очи дека се различни.

Еве јавно се извинувам за погрешната информација!
Nekolku prasanja do tebe (manipulantu):
Dali klimite Lomo LCLH se montirani vo privaten t.e rezidencijalen ili vo Profi-Kancelariski prostor-firma i dali mislis deka e toa dozvolivo ?
Mislis li deka RAC(rezidencijalna oprema) i CAC(komercijalna oprema) e isto ?
Slucajno znam deka tie klimi se vo firma namontirani i toa prostor od 100m2....so dve 5,5ki nameneti za domasna upotreba greete 100m2 kancelariski prostor, nesto nedopustlivo za normalen svet.
Zosto firmata vo koja si vraboten i kade se montirani ovie klimi ne vlozi uste 3-4000evra vo oprema za Profesionalna namena tuku se resi za najeftinata varijanta....oprema na koja se drzna da naogjas mani a ste pominale najeftino(a i nebile losi)?
Pa kakvi treba da bidat za sichata sto ste ja vlozile bre...da great i ladat kako VRV?
Zosto primer greenjeto/ladenjeto ne go resivte so VRV, Chiler ili najmalku Mutisplit ?
Da ja napisam firmata vo koja si vraboten ili da ne te brukam lepi MT ?
Kasnis malce povekje so izvinuvanjevo mudrecu...steta sto nema da go jades sudski ja bi te gonel do Rejkavik i nazad, i toa duplo.....zaedno so srbinot u paket zosto tvoite namerno izbrani mutni sliki za koi sega se pomocka pa kao se izvinuvas srbinot gi iskoristi i gi pokaza od tuka do Aljaska a gi iskoristi za negovite manipulacii japan-kina.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ne razumem bas najbolje Makedonski jezik , ali kako sam ja shvatio ovde su bile i neke intervencije i pritisci i pretnje da se "mt07485" , mora izvinuti ...znaci pod silom i pretnjom O tome je valjda i @kodus pisao[DOUBLEPOST=1496961553][/DOUBLEPOST]Nemogu da bas najbolje prevedem na Srpski.
Sada i @Strelec , koliko sam razumeo pise o tome.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne razumem bas najbolje Makedonski jezik , ali kako sam ja shvatio ovde su bile i neke intervencije i pritisci i pretnje da se "mt07485" , mora izvinuti ...znaci pod silom i pretnjom O tome je valjda i @kodus pisao[DOUBLEPOST=1496961553][/DOUBLEPOST]Nemogu da bas najbolje prevedem na Srpski.
Sada i @Strelec , koliko sam razumeo pise o tome.
I ti razbiras toa sto ti cini a toa sto ne ti cini ne go razbiras.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@Strelec jeli ovo opomena da moraju svi da pisu samo lepe reci za klime.[DOUBLEPOST=1496962947][/DOUBLEPOST]Onda moram i ja da pisem samo lepi reci.Evo jedan vrhunski TOP model klime sa ErP.Ovo je model sa jako pristupacnom cenom , ali za Kineze.Cena za Kineze je 200 $ pogledajte
https://www.alibaba.com/product-detail/Wall-mounted-Split-air-conditioning-ErP_1897238232.html?spm=a2700.7724838.0.0.oF9CrP

Sve komponente su ORIGINALNE i kosta samo 200 $, sve je ORIGINALNO.Vrhunska tehnologija upakovana u 200 $
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@Strelec jeli ovo opomena da moraju svi da pisu samo lepe reci za klime.[DOUBLEPOST=1496962947][/DOUBLEPOST]Onda moram i ja da pisem samo lepi reci.Evo jedan vrhunski TOP model klime sa ErP.Ovo je model sa jako pristupacnom cenom , ali za Kineze.Cena za Kineze je 200 $ pogledajte
https://www.alibaba.com/product-detail/Wall-mounted-Split-air-conditioning-ErP_1897238232.html?spm=a2700.7724838.0.0.oF9CrP

Sve komponente su ORIGINALNE i kosta samo 200 $, sve je ORIGINALNO.Vrhunska tehnologija upakovana u 200 $
https://www.alibaba.com/product-detail/Inverter-Air-conditioner-FUJITSU-GENERAL-ASHG12LTCA_145208605.html
Pitaj za cenu, treba da je jeftinije, isporuka via mnogo blize Bugarske, Kina je daleko a transport kosta[DOUBLEPOST=1496963668][/DOUBLEPOST]
Ne razumem bas najbolje Makedonski jezik , ali kako sam ja shvatio ovde su bile i neke intervencije i pritisci i pretnje da se "mt07485" , mora izvinuti ...znaci pod silom i pretnjom O tome je valjda i @kodus pisao[DOUBLEPOST=1496961553][/DOUBLEPOST]Nemogu da bas najbolje prevedem na Srpski.
Sada i @Strelec , koliko sam razumeo pise o tome.
Kako te smara i zahebava ovaj makedonac na srprskom forumu svaka mu cast....nesto si zamuko nepise ti se odgovor :)
Vidim i da kvalitetno prevodis Cirilicu u Latinicu i to na Makedonskom(koji ti navodno nerazumes) :)
DA go prasame @Kandilce da ne ti prevel ili mozda Mt ;)[DOUBLEPOST=1496965000][/DOUBLEPOST]
Ne razumem bas najbolje Makedonski jezik , ali kako sam ja shvatio ovde su bile i neke intervencije i pritisci i pretnje da se "mt07485" , mora izvinuti ...znaci pod silom i pretnjom O tome je valjda i @kodus pisao[DOUBLEPOST=1496961553][/DOUBLEPOST]Nemogu da bas najbolje prevedem na Srpski.
Sada i @Strelec , koliko sam razumeo pise o tome.
"mt07485" je [izbrisano od admin] koji nema keca u rukavu vec dve mutne =lazne slike. To sto se povlaci i izvinjuje samo dokazuje da je tip trol i da bi u nekoj proceduri izgubio. Sta tu nije jasno ?
Oces da prikazes da ga je neko prisilio da to izjavi sto je izjavio a da nema veze ?
Onda bi isao do kraja i ne bi se izvijnavao....kraj price trolerima to je zakljucak!!
On se i jos zahebava, pisao pre mesec dana za te klime a gleda te klime svaki dan na poslu a bas je danas uvideo razliku i resio da se izvini...da mu je iko pretio ili slicno izvinuo bi se instant i odma...tako da je i ova tvoja insinuacija deo tvoje manipulacije.
Ako imas informaciju koja drzi vodu tuzi nekog i dobij pa hvali se da si pobedio
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Me interesira dali vo makedonija ima negde da se kupi nov prozorski klimatizer prasuvam za eden rodnina saka da kupi
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Koja e razlikata pomegju prozorska i mobilna klima

Bidejki izgleda nema nigde da se kupi prozorska

I dali ima mobilna klima 5.5kv odnosno 18-BTU
Ili najgolema mobilna e 3.5kv 12-BTU
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Koja e razlikata pomegju prozorska i mobilna klima

Bidejki izgleda nema nigde da se kupi prozorska

I dali ima mobilna klima 5.5kv odnosno 18-BTU
Ili najgolema mobilna e 3.5kv 12-BTU
- Прозорска не верувам дека ке најдеш.
- Разликата е тоа што прозорската се монтира на прозор а мобилната нема монтажа ( со исклучок на отвор за издув на воздух ), самото име асоцира за што е разликата.
- немам видено 5.5kW мобилна, обично мобилните се за мали простории каде што технички нема можност да за монтира сплит систем. предности на мобилните е што немаат надворешна единица но имаат неколку негативности како што се:
- Многу побучни од сплит моделите
- Далеку понеекономични од сплит моделите
- Поскапи од сплит моделите
Така да ако има техничка можност за монтажа на сплит тогаш воопшто не гледајте на мобилна.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
- Прозорска не верувам дека ке најдеш.
- Разликата е тоа што прозорската се монтира на прозор а мобилната нема монтажа ( со исклучок на отвор за издув на воздух ), самото име асоцира за што е разликата.
- немам видено 5.5kW мобилна, обично мобилните се за мали простории каде што технички нема можност да за монтира сплит систем. предности на мобилните е што немаат надворешна единица но имаат неколку негативности како што се:
- Многу побучни од сплит моделите
- Далеку понеекономични од сплит моделите
- Поскапи од сплит моделите
Така да ако има техничка можност за монтажа на сплит тогаш воопшто не гледајте на мобилна.
Fala na odgovorot inace ne bese prozorskata za mene tuku za moj rodnina
Ke mu gi prenesam informacijte pa neka gu razgleda drugite dostapni modeli i neka si odluci.
Jas imam inverter VIVAX-AEZI 18 BTU prezadovolen sum od vivax-ot
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Препорачај му на роднината некој инвертер, вака само ќе фрли пари безвезе и пак ќе мора инвертер да става за некоја година.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
ako je ovo vic... onda nije dobar! :) Inverter 12tica protok samo 500m3 (to je za devetke karakteristicno ne za 12tice).... i cenom u ponudi IKU 12AP od 58-60.000 vasih Dinara!? Pa za 60K imate u ponudi Fuji, za par iljadarki vise imate Mitsubishi! http://www.klime.rs/klima-uredjaji-12000-btu/mitsubishi-klima-uredjaj-msh-gf35va-muh-gf35va Sta ima ispod limarije i nalepnice (IKU12AP) Alfa?.... Neku Mideju!? Ili?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom