Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
649
Поени од реакции
576
Koga sme kaj kolite, zasto vladava ne donese regulativa za koritenje na biodizel, ili subvencionira biodizel, i taka imame fabrika vo RM, so toa bi se namalilo kolku tolku zagaduvanjeto od avtomobilite
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.539
E ne e bas taka nekako tie vo FRANCIJA vozat koli so euro 4 I dali mozis da najdis so euro 4 se e od euro 5 I nagore ( od stariot krs se oslobodija go pustija vo istocna evropa I zapaden balkan)
Imaat filtri besprekorni na fabrickite i toa e toa. Zosto pred 10 God od koga pocna uvozot na evtini avtomobili od zapadna evropa go nemase ovaj problem. Trebase drzavata pred 10 God da gi oslobodi novite avtomobili od site davacki I lugeto da kupuvaat novi avtomobili Koj moze. ama togas drzavata sobirase arac od toa sto se moze a toa bea danocite na polovnite avtomobili
Вие очигледно мислите дека причинител за појавата на загадувњето со воздухот со ПМ честички се автомобилите
Значи Вие поставувате хипотеза - ПМ честичките потекнуват од автомобилите
Спротивна хипотеза на оваа тврдење би била - ПМ честичките не потекнуваат од автомобилите
Но Вие не давате докази за Вашата хипотеза
А јас дадов доказ, тоа е картата од НАСА, од претходниот пост 11287, во кој се гледа дека вакви честички има во Сахара, Арабиската пустина и над пустината Гоби. А таму сигурно нема автомобили
Сега ќе Ви дадам уште еден доказ. Погледнете го дијаграмот
Се работи за сонди од мраз кој се вадени и испитувани на Антартикот. Можете да видите дека кога имало затоплување имало и поголемо количество ПМ честички
 

Attachments

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
@Славјански Ednostavno e....noviot Hansol e Zver klima kako sto kaza eden clen tuka sto ja zema istata 5,5ka i pojaka masina od prethodniot Hansol.
Podobra reklama od ovaa i nemozese da dobie noviot Hansol S3DBA3E.
Grees 105m2 i so noviot a i so stariot Hansol, a ovoj noviot od sto ke postigne 24C vo 105m2 duri i gasi...alal mu vera :)

Super :)
Се работи за два Хансола 5,5 постариот модел е доле за 45м2, вториот поновиот модел со двостепен компресор SS3DBASE е горе на спрат и кога се отворени вратите од 3 спални квадратурата која ја грее е околу 90м2 и одлично ја врши работата и исклучува :)
Имам бекап дрва, ама не сум чепнал до сега дрво :)
Баш ме интересира неделава одиме на -20 како ќе се однесуваат.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
649
Поени од реакции
576
Po poslednata analiza za zaguduvanjeto koja bese objavena pred desettina dena bese deka najgolem procent ili udel (okolu trieset i kusur posto) vo zagaduvanjeto so PM10 cestici imaa domakinstvata, ponatamu so dvaeset i kusur posto bese gradeznata industrija-mehanizacija, ponatamu bea soobrakajot i samata industrija preku nekoristenje na soodvetni filtri na odzacite.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.539
Po poslednata analiza za zaguduvanjeto koja bese objavena pred desettina dena bese deka najgolem procent ili udel (okolu trieset i kusur posto) vo zagaduvanjeto so PM10 cestici imaa domakinstvata, ponatamu so dvaeset i kusur posto bese gradeznata industrija-mehanizacija, ponatamu bea soobrakajot i samata industrija preku nekoristenje na soodvetni filtri na odzacite.
Еве ги тие податоци:
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=B63940DCB4F1D54695D245C6D5AEED7B
Тоа го тврди Градот
А Грујо тврди дека 70% од загадувањето потекнува од домаќинствата
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=E6799FE17E7C874EBF5D838A957088C8
Кому да му веруваме?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
PM10 se direkten proizvod na SDSM i VMRO! Vo SFRJ vo mojot vlez od 6 stana, samo eden stan se greese na drva a site 5 na TA. Sega samo jas se gream na struja a site drugi 5 stana na drva zatoa sto zivotniot standard padna na nivo na prezivuvanje.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
189
инвертер сакам да ставам и у детска, некој по добар, знаци до кај 1000 евра сум расположен да дадам, ваљда за тие пари ке најдам некој топ.

1000еу е многу пари за детска соба која верувам не е поголема од 20тина м2. Генерално 2.5kW инвертер клима уред ке биде сосема доволен. Едни од најскапите 2.5kW модели се до 700 евра така да можеш сосема солиден модел да обезбедиш за 450-600евра на пример кој ке биде одличен за во детска соба.

За во купатило едноставен греач на струја АКО воопшто е потребно ке брка работа. Пример можеш вакво нешто се вклучува во штекер и ке е скапо за инвестиција.П.С. Често некој кога ке побара совет не добива одговор, како овој пример. Има две страници препукувања кое станува веќе досадно, истовремено оној кој реално бара совет останува игнориран.

П.П.С Среќна нова година, ви посакуваме топла зима и свежно лето.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
да, ама сакам кога ке ја отворам вратата да го топли и претсобјето а не само детската соба. и не сакам зимно време кога ке паднат температурите да не престане да дува биедејки не може да постигне температура. за тоа ја сум си човек што сака да плати, да намести и повекје со тој проблем да не се замара.

и друго, а ме интересира дали постои клима или инвертор или како и да е што има само една надворешна единица тоа компресор или како и да се вика а внатре да можам да ставам во секоја соба по една "глава" и сите да се поврзани на истиот тој компресор и да топлат/ладат. значи да не ми виси на секоја страна од станот по еден компресор.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
да, ама сакам кога ке ја отворам вратата да го топли и претсобјето а не само детската соба. и не сакам зимно време кога ке паднат температурите да не престане да дува биедејки не може да постигне температура. за тоа ја сум си човек што сака да плати, да намести и повекје со тој проблем да не се замара.

и друго, а ме интересира дали постои клима или инвертор или како и да е што има само една надворешна единица тоа компресор или како и да се вика а внатре да можам да ставам во секоја соба по една "глава" и сите да се поврзани на истиот тој компресор и да топлат/ладат. значи да не ми виси на секоја страна од станот по еден компресор.
Ako sakas da platis i da ne se zamaras stavi si parno na struja
 
Член од
18 август 2015
Мислења
206
Поени од реакции
392
Za site sto se zasegnati so zagaduvanjeto za doma samo spas e procistuvac.
Jas go imam od Gree i od septemvri ne e izgasnat i raboti odlicno a i cenata za toa sto go nudi kako senzori za prasina I mirisi ,filtri I avtomatska rabota na istiot e odlicna.
Прегледај го приврзокот 162900
Колку го плати? Колку троши електрична енергија? За која површина-кубатура е предвиден? Дали има за поголеми, односно помали површини? Поконкретно ако може што опфаќа прочистувањето? Дали си задоволен?
Благодарен на одговорот.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Додека некои упорно Тролаат Некои мерат и докажуваат (so skapi uredi jebiga)
ТЕСТОво едно дупче ке ти напраи у оџакот и ко ке измери колку и како загадува, ке ти опне казна 1000евра и ке ти го запечати кјумбето за век и веков ако загадува повеќе од дозволеното..izi bizi :D
Мерат и Хрватите pa monoksidot od 4000~7000ppm go namaluvaat na samo 500ppm.
POUČAK
Bez mjerne opreme nema podešavanja kotla , koliko god bili iskusni , prvi pogon se mora obaviti uz instrumente i sve poštelati po instrumentima, koji su skupocjeni, ali onda uhvatiti neke repere .
A strujata za klimite od sto se proizveduva? Od termoelektrani, najgolem del REK Bitola kaj nas.
Kolku sto za peckite ne peleti ne treba odzak, tolku i so proizvodstvoto na struja ne se zagaduva
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
се мислев, и многу различни мислења и муабети слушам за парно на струја, многу високи сметки и сл. е сега секој си има своја граница за високо или ниско, на пр. мајка ми се греат на дрва и кога ке им стигне сметка за струја 2000-3000 денари многу им е, додека јас сега за сега плакам од 8000 до 10 000 денари месечно, така да овака лаички кажано, колку ке ме фака да плакјам струја месечно ако ставам парно на струја? значи точна математика не барам ама од прилика да имам некоја ориентација.

додека ако ставам секаде инвертори некој по саалам модели што се, првобитната инвестиција ке ми биде можеби повисока ама после тоа за стуја верувам дека ке палкјам барем дупло по малку него ли парно ако ставам. и за тоа и се распрашувам пошто сакам убаво да се информирам за да не се поебам.

Ako sakas da platis i da ne se zamaras stavi si parno na struja
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
189
да, ама сакам кога ке ја отворам вратата да го топли и претсобјето а не само детската соба. и не сакам зимно време кога ке паднат температурите да не престане да дува биедејки не може да постигне температура. за тоа ја сум си човек што сака да плати, да намести и повекје со тој проблем да не се замара.

и друго, а ме интересира дали постои клима или инвертор или како и да е што има само една надворешна единица тоа компресор или како и да се вика а внатре да можам да ставам во секоја соба по една "глава" и сите да се поврзани на истиот тој компресор и да топлат/ладат. значи да не ми виси на секоја страна од станот по еден компресор.
со 2.5kW модел од 600евра нема да имаш никаков проблем и со отворена врата и на -15 температури. Рачунај дека има 2.5kW клима уреди од 17-18к што масивно се продаваат и луѓето ги користата за 15-20м2 простории па генерално и бркаат работа. Штом бркаат работа со 300еу, со 600еу треба да бидеш екстра задоволен.

Па дури и со 3.5kW можеш одлично да завршиш работа без да потрошиш повеќе од 800 евра. Имаш пример GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G за 31к, CARRIER iPlus 42QHC012DSA / 38QHC012DSA за 35к, DAIKIN FTXB35C/RXB35C за 37к, GREE AMBER GWH12YC-K6DNA1A за 37к, PANASONIC CS/CU-RE12RKE за 38к, TOSHIBA MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E за 40к, MITSUBISHI MSZ-SF35VE/MUZ-SF35VE за 48к па се до GREE HANSOL -30 GWH12TB-S3DBA3E од 50к. Поголем дел од овие модели се ПРЕМОЌНИ за детска соба од 20тина м2 а сите се далеку под 1000еу, едноставно немаш потреба да фрлаш толку пари.

Од типот на една надворешна повеќе внатрешни тоа се мулти сплит системи. Најдобро е да се види на лице место просторијата и ситуацијата и да се направи соодветно решение според вашите лични потреби, вака преку форум може само погрешен предлог да добиеш.[DOUBLEPOST=1483541863][/DOUBLEPOST]
A strujata za klimite od sto se proizveduva? Od termoelektrani, najgolem del REK Bitola kaj nas.
Kolku sto za peckite ne peleti ne treba odzak, tolku i so proizvodstvoto na struja ne se zagaduva
Дел од ел.енергија доаѓа од еколошки извори ( солар, ветер, па дури и нуклеарна енергија ) поготово онаа што е од увоз, воедно и инвестицијата во земјата е исклучиво во еколошки извори на ел.енергија. Воедно загадувањето кое го прави РЕК е барем регистрирано некаде и може делумно или по малку да се контролира, комшијата кога ке ја наполни печката со гума и ке чади повеќе од РЕК и ФЕНИ заедно никој не го контролира и регулира а ве труе дирекно сите. Кога ке имам прилика ке ви пратам слика да видете што е загадување од една обична куќа од 200м2. Ако сите се префрлат на греење на струја ке има пак загадување но далеку помало и со тенденција истото да се регулира, контролира и намалува со инвестиции во нови еколошки извори на ел.енергија.[DOUBLEPOST=1483542006][/DOUBLEPOST]
се мислев, и многу различни мислења и муабети слушам за парно на струја, многу високи сметки и сл. е сега секој си има своја граница за високо или ниско, на пр. мајка ми се греат на дрва и кога ке им стигне сметка за струја 2000-3000 денари многу им е, додека јас сега за сега плакам од 8000 до 10 000 денари месечно, така да овака лаички кажано, колку ке ме фака да плакјам струја месечно ако ставам парно на струја? значи точна математика не барам ама од прилика да имам некоја ориентација.

додека ако ставам секаде инвертори некој по саалам модели што се, првобитната инвестиција ке ми биде можеби повисока ама после тоа за стуја верувам дека ке палкјам барем дупло по малку него ли парно ако ставам. и за тоа и се распрашувам пошто сакам убаво да се информирам за да не се поебам.
парно на струја е 3-4 пати поскапо греење. Ако имаш за инвестиција најдобар избор е топлотна пумпа воздух-вода, една од најеколошките и со најекономично решение. Најбиску до истото со помала инвестиција е инвертер клима уред ( посебни или мулти сплит систем )
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
со 2.5kW модел од 600евра нема да имаш никаков проблем и со отворена врата и на -15 температури. Рачунај дека има 2.5kW клима уреди од 17-18к што масивно се продаваат и луѓето ги користата за 15-20м2 простории па генерално и бркаат работа. Штом бркаат работа со 300еу, со 600еу треба да бидеш екстра задоволен.

Па дури и со 3.5kW можеш одлично да завршиш работа без да потрошиш повеќе од 800 евра. Имаш пример GREE LOMO GWH12QC-K3DNB4G за 31к, CARRIER iPlus 42QHC012DSA / 38QHC012DSA за 35к, DAIKIN FTXB35C/RXB35C за 37к, GREE AMBER GWH12YC-K6DNA1A за 37к, PANASONIC CS/CU-RE12RKE за 38к, TOSHIBA MIRAI RAS-13BKV-E/RAS-13BAV-E за 40к, MITSUBISHI MSZ-SF35VE/MUZ-SF35VE за 48к па се до GREE HANSOL -30 GWH12TB-S3DBA3E од 50к. Поголем дел од овие модели се ПРЕМОЌНИ за детска соба од 20тина м2 а сите се далеку под 1000еу, едноставно немаш потреба да фрлаш толку пари.

Од типот на една надворешна повеќе внатрешни тоа се мулти сплит системи. Најдобро е да се види на лице место просторијата и ситуацијата и да се направи соодветно решение според вашите лични потреби, вака преку форум може само погрешен предлог да добиеш.[DOUBLEPOST=1483541863][/DOUBLEPOST]
Дел од ел.енергија доаѓа од еколошки извори ( солар, ветер, па дури и нуклеарна енергија ) поготово онаа што е од увоз, воедно и инвестицијата во земјата е исклучиво во еколошки извори на ел.енергија. Воедно загадувањето кое го прави РЕК е барем регистрирано некаде и може делумно или по малку да се контролира, комшијата кога ке ја наполни печката со гума и ке чади повеќе од РЕК и ФЕНИ заедно никој не го контролира и регулира а ве труе дирекно сите. Кога ке имам прилика ке ви пратам слика да видете што е загадување од една обична куќа од 200м2. Ако сите се префрлат на греење на струја ке има пак загадување но далеку помало и со тенденција истото да се регулира, контролира и намалува со инвестиции во нови еколошки извори на ел.енергија.[DOUBLEPOST=1483542006][/DOUBLEPOST]
парно на струја е 3-4 пати поскапо греење. Ако имаш за инвестиција најдобар избор е топлотна пумпа воздух-вода, една од најеколошките и со најекономично решение. Најбиску до истото со помала инвестиција е инвертер клима уред ( посебни или мулти сплит систем )
Da ne zaboravime deka ziveeme vo Makedonija, a ne vo Norveska (btw oni sigurno ne se great na drva!) i nemoj vo ista recenica da spomnuvas MKD i nuklearna energija ili veternici.

РЕК Битола овозможува над 70% учество на комбинатот во вкупното производство на електрична енергија во електроенергетскиот систем.
https://mk.wikipedia.org/wiki/ЕЛЕМ

Koga sme kaj uvozot, dali znaes koj e eden od najbogatite makedonci i sto raboti?
http://faktor.mk/kocho-angushev-ja-napushti-eft-najgolemi
Dali toa znaci deka strujata sto ja uvezuvame e preplatena, i uvezuvame koga ima najgolema potrosuvacka, a REK e togas vo remont?

Da vi pojasnam, site sto se "grizite za ekologijata", a si profitirate od uredite koi rabotat na el.energija: NIKOJ NE SE GREE NA DRVA OD STO SAKA, TUKU OD STO NEMA POEVTIN IZBOR. Ne si osetil prijatele da nemas 10.000 denari za greenje, pa da mora da stavas sto ke najdes vo peckata. Nikoj nejke da sece,cepi i redi drva, i sekoj den da lozi, tuku saka da dojde od rabota i da si dojde na toplo i da gi kaci nozete na masata i da ispie edna rakija.

Ne se pravete pametni i ekolosko svesni, zosto se vrti trkaloto i moze vie da bidete tie sto ke se greete so plasticni sisinja.

Vo nieden slucaj ne go opravduvam greenjeto so otpadoci, ama drzavata namesto da dava subvencii za peleti i da otkrivaat topla voda, neka gi subvencionira lugeto da stavat izolacii na objektite, da koristat solarna energija i slicno, zosto bez izolacija ni vasite Hansol ni sv.Mitsubishi nema da zgree
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
чекај сеа ме збуни. :) ми викаш "Најбиску до истото со помала инвестиција е инвертер клима уред ( посебни или мулти сплит систем )" - е ова е некој посебен систем или исто за она за што разговарамвме неколку поста погоре, клима/инвертер во секоја соба?

а ова што кажуваш "топлотна пумпа воздух-вода" тоа прилично скапо ко што имам разбрано, некој 5-6 илјади евра нема да ме раскрстат нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom