Најекономично греење и ладење

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
јас греам на пола од 42м2 и имам потрошено помалку од 50еу. со 4 пати поевтина клима од твојата
Ovoj pa koga ke pise.
Aj tie sto go naucivme, ama ima novi lugje.
So klimata demek odrzava 20-21 stepen, a odveme na vreme ke se izdade deka kaminot vo drugata soba 28 mu diga.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
не да го бранам знам го тупи малку и малку појќе....
Но имај предвид дека е од Гевгелија, а таму е друга клима! Огромно влијание на средоземноморската, оддалечени се од Егејот само 50 км...
Скопјево и Битола утринава беа замрзнати -10, а преку ноќ и до -16 падна ми се чини!?
Гевгелија едвај падна под нула! Многу значи дали ќе затоплуваш кога надвор е поларна зима -10-15, или е некаде околу нула!
Ова е од 1 и дваесет денес (СК - 8) незнам зошто не ја дава сликата!?.... сега е повисока температурата, облачно е и веројатно снег ќе фрла малку преку ноќ!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Дечки ми треба помош од вас.
Живеам во куќа стара околу 40 год без изолација и со стара столарија (не е пвц).
Користиме еден спрат кој се состои од36 м2 дневна и две спални од по 12 м2 кои ги грееме со парно на дрва. Во дневната соба ни стои каминот кој незнам која марка е , купен е одамна,кој шири минимално топлина и имаме плус 3 радијатора, 1 радиатор е долг 1,40 м, и 2 радијатора по 1,20 м. Во спалните има по 1 радијатор од 1,20 м.
Цевките се алупласт и ако надмине температура на вода над 65 -70 степени омекнуваат.
Сега сакаме да го замениме со шпорет за парно Алфа Плам 90 HLBE, дали овој шпорет би можел да ги загрее повеке просториите, шпоретот има јачина 12.5 kw, од кои 5 kw зрачи самиот шпорет (дали овој шпорет заедно со 4 метри радијатори би загреал 36 квадрати?)
Со мометалниот камин спаллните воопшто не ги топлиме бидејки неможе да постигне да крене температура и воедно троши многу дрва.
Ве молам за совет и ваше мислење.
Воедно ме интересира дали некој има искуство со Копер шпоретите за парно, доста се поевтини од Алфа Плам, како за споредба овој Алфа плам 90 кој планираме да го купиме нов е 44000 ден а со дупло повеке kw од Копер се по 20000 ден мах 30000 ден, во што е штосот?
Моите имаа предходно обичен Алфа плам кој го користевме на долниот спрат од куќата без парно и се прилично задоволни па затоа инсистираат да купиме ист таков за парно, јас сум прилично скептична и сметам дека сигурно Копер не се толку лоши штом ги извезуваат и штом имаат толку опсежни спецификации.
Ги читав вашите мислења, и гледам дека има доста добри соговорници кои се разбираат на темава затоа и ве молам да ме оправите и мене.
Благодарам однапред!
Ке го цитирам претходниот твој пост на темава за кога ке даваат предлози да имаат претстава за каков простор се работи , воедно честито нови прозори и изолација.
Но разбери едно, без конкретни бројки и податоци само ќе нагаѓаме за капацитет на климата па твоите 40000ден може лесно да станат (уште една) промашена инвестиција. Значи Мацо, прво податоци дали има позитивна промена од ланското зимо со прозорите и изолацијата, внатрешна Температура во дневната во изминативе ладни денови, со која Температура ја теравте водата во парното годинава, 50,60,70C ?, пак беше ладно како и лани или потопло беше годинава, висина на таван (ова прашав и прошлиот пат и недобив одговор).
Благодарим и ја
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Ке го цитирам претходниот твој пост на темава за кога ке даваат предлози да имаат претстава за каков простор се работи , воедно честито нови прозори и изолација.
Но разбери едно, без конкретни бројки и податоци само ќе нагаѓаме за капацитет на климата па твоите 40000ден може лесно да станат (уште една) промашена инвестиција. Значи Мацо, прво податоци дали има позитивна промена од ланското зимо со прозорите и изолацијата, внатрешна Температура во дневната во изминативе ладни денови, со која Температура ја теравте водата во парното годинава, 50,60,70C ?, пак беше ладно како и лани или потопло беше годинава, висина на таван (ова прашав и прошлиот пат и недобив одговор).
Благодарим и ја
Се работи за нова куќа во Куманово , не живееме сеуште таму планираме да се вселиме за месец-два здравје.
Дневната соба е 7м х 5м со 2,8 м висина на таван,има 2 прозора кон јужна страна секој со димензија 1,8м х 1,4 м.Оваа соба е изградена одамна со дебели бетонски блокови и летно време е прилично ладно,ама за зима незнам.Ставивме ламинат од 8мм и стиродур под ламинатот од 2цм. Во текот на реновирањето во кошулицата оставивме линија за парно (само мрежа од цевки) и првичната идеја ни беше да се грееме на парнона дрва или на палети.Над дневната има поткровје од 35 м2 тоа е сега доградено со 3 спални соби , 1 соба е 3м х 5м а другите две соби се 2мх3м (најмала висина на поткровјето е 1.6 м).Под кровот има ставена стакленаволна со фолија и гипс картон.Клима ни се чини како практично решение со тоа што ке ја топлиме само дневната соба, гледавме и камини на палети без приклучок на парно околу 45000 ама незнам колку е тоа паметна идеја.Камин на дрва алфа рустикал е околу 30000 плус бар еден радијатор 10000 како инвестиција ни влегува во буџет ама не сум сигурна баш колку ке е ова исплатливо бидејки дрвата се све поскапи и плус треба да ги купиш од еднаш а со клима ке си плакаш струја месечно.Низ форумов гледам дека има доста луѓе кои се разбираат многу повеќе од нас па се надевам дека ке ми помогнете околу изборот на најпаметно решение.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Ве молам за предлог за инвертер клима за греење на 35 м2 просторија, со пвц прозори и 5ка надворешна изолација+ 2цм подна изолација.
...
Која јачина предлагате 3.5 или 5.5 kw, и кој бренд? Буџетот ни е околу 40000? Благодарам!
Jaс дневна соба со таа квадратура, греам со 3.5 киловатна клима Тошиба. Кај мене фасадата е со 10см стиропор, а на плафонот имам 5см (горе е голема тераса, плус 6см од горната страна).
Сакам да кажам дека можеби и 3.5 киловатна клима ќе ти биде доволна, ама може и нема да биде. Зависи од топлотните загуби. Можеш да пробаш некое време да се грееш на греалки - чисто да видиш колку киловати ти се реално потребни.

Во врска со брендот, Gree Hansol 3.5kw треба да е блиску до таа цена со сегашниот јануарски попуст. Одлична клима за парите.


Другите опции, од пелети бегај како од ѓавол. Погледај само во огласите, пријатели кои пратат огласи велат дека подоста половни понуди има (печки на пелети). Дрвата се друга опција, ама цените се покачени а со нив има и подоста работа.
Печка на дрва (со или без котел), секогаш може да се доземе во друга прилика. Така јас планирам летово, печка/камин на дрва како бекап на климата (ако снема струја, или за најладните денови навечер).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
@macalavica Pak ne mi e jasno :) lani toa za radijatorite i kotelot muabetot...za istiot prostor(kukja) se odnesuvase (koj sega e renoviran) ili taa kukja od lani e sosema druga i nema vrska so ovoj prostor sega ?
Ovaa klima Gree Hansol sto Vanlok ja posoci se vodi kako 3,5ka no vsusnost e so mokjnost 5,5ka(so vgaden kompresor od 5,5KW) pa moze (ako e potrebno) da povlece struja i da izvadi i do 5Kw toplina, i da dade sigurni 3KW na -15(-20)...znaci ne i opagja kapacitetot so padot na nadvoresnite temperaturi. Vo potoplite denovi nema da trosi tolku kako sto bi trosela 5,5ka (pogolema minimalna potrosuvacka) pa tuka e kompromisot zasto ne klasicna 5,5ka. Da bese stan, taa kvadratura od 35m2 ke ja zagreese bilo koj inverter so cena okolu 30000den, ama bidejki se raboti za kukja i nepoznato e kolku toplinski zagubi ke ima, podobro da imate klima sto moze i povekje od 3KW da izvadi toplina. Do 31januar ima popust na taa klima vo Greemak.
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
@macalavica Pak ne mi e jasno :) lani toa za radijatorite i kotelot muabetot...za istiot prostor(kukja) se odnesuvase (koj sega e renoviran) ili taa kukja od lani e sosema druga i nema vrska so ovoj prostor sega ?.
Постот од лани се однесува на друга куќа,и тоа го решивме :).
Сега се работи за нова куќа, допрва треба да се вселиме, во текот на реновирањето поставивме инсталација за парно.Дневната соба е 7м х 5м со 2,8 м висина на таван,има 2 пвц прозори кон јужна страна секој со димензија 1,8м х 1,4 м со 4 сезони стакла + ролетни.Оваа соба е изградена одамна со дебели бетонски блокови и летно време е прилично ладно,ама за зима незнам.Ставивме ламинат од 8мм и стиродур под ламинатот од 2цм. Во текот на реновирањето во кошулицата оставивме линија за парно (само мрежа од цевки) и првичната идеја ни беше да се грееме на парно на дрва или на палети.Над дневната има поткровје од 35 м2 тоа е сега доградено со 3 спални соби , 1 соба е 3м х 5м а другите две соби се 2мх3м (најмала висина на поткровјето е 1.6 м).Под кровот има ставена стаклена волна со фолија и гипс картон.Клима ни се чини како практично решение со тоа што ке ја топлиме само дневната соба, гледавме и камини на палети без приклучок на парно околу 45000 ама незнам колку е тоа паметна идеја.Камин на дрва алфа рустикал е околу 30000 плус бар еден радијатор 10000 како инвестиција ни влегува во буџет ама не сум сигурна баш колку ке е ова исплатливо
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Vo vrska so EVN, dali imaat moznost za dalecinsko citanje na strujomerite?
Posledni 3-4 meseci imaat citano kaj mene, prethodno obicno bese na preku eden mesec da citaat.
Ili pa vrabotile novi lugje.
A im prorabote li online plakanjeto? Plakjal nekoj online poslednive denovi?
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Vo vrska so EVN, dali imaat moznost za dalecinsko citanje na strujomerite?
Posledni 3-4 meseci imaat citano kaj mene, prethodno obicno bese na preku eden mesec da citaat.
Ili pa vrabotile novi lugje.
A im prorabote li online plakanjeto? Plakjal nekoj online poslednive denovi?
Jas vchera plativ online , raboti online plakjanjeto, pozdrav[DOUBLEPOST=1453798753][/DOUBLEPOST]
Jas vchera plativ online , raboti online plakjanjeto, pozdrav
I sekoj mesec go chitaat strujometarot...
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
nekade po forumov procitav za nekoj ventilatori,sto ja prenesuvaat toplinata od edna vo druga prostorija.prva godina t s sezona se gream na klima ured i sum zadovolen,iako imav neveruvanje deka so klima se greele,sepak navistina e dosta toplo i cista rabota pa i ekonomicno.klimava si brka rabota t .s 31 kv gi gree odlicno pa mozam da kazam i so otvorena vrata od spalna na plus tem e odlicna,e sega na minusni tem se oseca malo namaluvanje na temp sto i naj verovatno klimata raboti turbo(mislam so otvorena vrata od spalna).toa e najverovatno posto ne e otvoren prostor nego se tri prostorii.prasanjeto e dali da odam so pomala klima vo spalna ili kujna,ili so takov ventilator,i sekako dali moze da se stavi da se gree wc posto e lepenka,a najverovatno i posto nemam nadovresna izolacija ima pogolemi toplinski zagubi i sekako koga bi stavil izolacija bi bilo daleku podobro.eve i edna skica od prostorot koj go gream. IMG_20160126_103649.jpg
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Vo vrska so EVN, dali imaat moznost za dalecinsko citanje na strujomerite?
Posledni 3-4 meseci imaat citano kaj mene, prethodno obicno bese na preku eden mesec da citaat.
Ili pa vrabotile novi lugje.
A im prorabote li online plakanjeto? Plakjal nekoj online poslednive denovi?
Ako veke imas kartica debit ili kredit i si imas otvoreno internet banka (ako nemas otvori si brka rabota) svrzana so istata bolje plati si preku nea ima obrasci za site EVN, Vodovod, Radiodifuzna etc i ako nesto im se sjebe vo sistemot (a im pagja sekoj vtor den nemozes ni da se logiras) nema da se zezas ko jas so go jadev plativ online pa im rikna sistemot (procitaj vo mojot poranesen post) pa posle cekav da mi vrakjaat pari na smetka pa pak istite da im gi uplatam pa ko sto se shpansko selo mozda i mi bapnat kamata za "zakasneti" denovi pa posle pak da se objasnuvam! zatoa moj sovet uplata preku e-banka i miren ke si bides![DOUBLEPOST=1453833684][/DOUBLEPOST]Mnogu tainstveni Gree za popustov im pustiv na mail i dobiv odgovor "Povelete posetete go nasiot prodazen salon..." e sega bi otisol ama nemam vreme denovive pa ke zamolam da spodelite koj ima informacii za cenive so popust so se do 31vi januar?
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Mnogu tainstveni Gree za popustov im pustiv na mail i dobiv odgovor "Povelete posetete go nasiot prodazen salon..." e sega bi otisol ama nemam vreme denovive pa ke zamolam da spodelite koj ima informacii za cenive so popust so se do 31vi januar?
Многу се јаки, и јас се расправав вчера. Кај немаат сајт со понуда, па и по мејл не кажуваат. Важи, еве ќе земам слободен ден од работа, за да се акам по салони...
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Posto nemam vreme da cekam da dobijat Lomo 12-ka,dali se isplati razlikata od 5000 pomedju
VIVAX ACP-12CH35AECI 29000den. i
VIVAX ACP-12CH35AEGI 24000den.[DOUBLEPOST=1453889649][/DOUBLEPOST]I dali ke pogresam ako idam so Vivax namesto Gree?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
dali ke pogresam ako idam so Vivax namesto Gree?
^^
Да.

Освен ако не начекаш стар лагер на Вивакс (од времето кога продаваа ремаркирани Гри), за што шансите се помали од минимални - кај нас продавниците не држат големи залихи од ништо. Еве ти ги Гримак, можат да продадат илјадници клими - ама нарачуваат многу помалку, за да бидат 103.2% сигурни дека ќе ги продадат ВЕДНАШ. Алчна работа, и немаше осет за бизнис шанса. Сега можат да лапнат голем дел од пазарот а со тоа и да го изградат брендот овде, пошто Гри реално нема конкуренција во таа ценовна класа која е најповолна за овдешниот економски стандард.

Вивакс сега дилаат ремаркирани Мидеи, ако си за Мидеа боље купи директно Мидеа. Барем ќе платиш како за Мидеа. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom