Најекономично греење и ладење

Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Здраво,
ве молам за совет - сакам да земам инвертер за греење на стан во нова зграда со јужна ориентација.

Просторијата која би ја греел е споена дневна со кујна околу 22 квадрати, евентуално би ја отварал и вратата према ходник (и спална).

Предложени ми се следниве модели:
Carrier Legacy
Toshiba Seiya
Carrier Extreme 2

Која од овие е најдобра, или предлог друга во овој ценовен ранг?
И од која од продавниците да земам?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.176
Поени од реакции
2.205
Здраво,
ве молам за совет - сакам да земам инвертер за греење на стан во нова зграда со јужна ориентација.

Просторијата која би ја греел е споена дневна со кујна околу 22 квадрати, евентуално би ја отварал и вратата према ходник (и спална).

Предложени ми се следниве модели:
Carrier Legacy
Toshiba Seiya
Carrier Extreme 2

Која од овие е најдобра, или предлог друга во овој ценовен ранг?
И од која од продавниците да земам?
Kupi si ja Toshibava od 16btu Seija za 55.000 den.super ke ti bidi.Znae i nisko da modulira i ima dovolen kapacitet i drugite prostorii da se zagrevaatt so ctep-dva poniska temeratura.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Многу ми е јако кога ќе видам вакви реклами за клими…
Мислиш каучов го продаваат… или ламбата, или рекламираат поликолор… :ROFLMAO:

И не се само Грее да не бидам сфатен погрешно, туку сите имаат ваков глуп маркетинг!
А бога ми и тешко да изрекламираш бела пластична кутија закачена на ѕид!
Ретко која реклама и надворешната ја има!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.076
Kupi si ja Toshibava od 16btu Seija za 55.000 den.super ke ti bidi.Znae i nisko da modulira i ima dovolen kapacitet i drugite prostorii da se zagrevaatt so ctep-dva poniska temeratura.
Mislam deka podobar izbor e ponovata varijanta Toshiba New Seiya 13-ka, za negovata kvadratura poveće od dovolno https://energija.com.mk/Product/Details/NEW Seiya?mId=27, jas ja nišanam, mi bendisuva što možeš sam da povikaš defrost i sleguva do 180W na greenje idealno za moite potrebi.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
275
Поени од реакции
391
Даикинот стварно импресивна машинерија.
Два топлински изменувачи, двореден и еднореден поставени во т.н. слободно висечка позиција што помага при дефрост.
Двоклипен swing компресор 1.1кг фреон.
Декларирана до -25 без греач.
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Даикинот стварно импресивна машинерија.
Два топлински изменувачи, двореден и еднореден поставени во т.н. слободно висечка позиција што помага при дефрост.
Двоклипен swing компресор 1.1кг фреон.
Декларирана до -25 без греач.
Кој Дајкин е ова? Уруру Сарара?
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
275
Поени од реакции
391

Attachments

Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ova vazi za site novopeceni korisnici na temava.
Za da dobiete bilo kakov sovet kako bi vi preporacale klimatizer prvo treba da go opisete vasiot prostor sto sakate da go klimatizirate.
- Volumen na prostorot t.e m2
-Mesto kade se naoga prostort pr.Gevgelija,Stip,Bitola,Skopje,Berovo itn.
-Temperatura do koja posakuvate da se greete,primer (jas na -10 nadvor sakam da mi e doma 25c),mi bara teloto toplicko.
-Edinecna prostorija,celosna,ili poveke prostorii(primer,stan od 49m2,ili pk edna celosna prostorija vo forma na pravoagolnik,kvadrat,
-Mestopolozba na grejniot prostor ,sever ,zapad itn.
-Te gree nekoj odozdola,odozgora,levo,desno itn.
-Stan,kuka,prodavnica itn.
-Stepen na izolacija ,vid dograma.
-Najvazno e tavanot oti tamu moze da ima i preku 50% na toplotni zagubi.
-Kaze te ni so sto ste go greele do sega prostorot i kolkava priblizno vi bila potrosuvackata na toj energens.
Ili pak da ni kazete direkno kolku vi se energetskite toplinski zagubi so Delta T nkoja sakate da greete,no poradi sto ne znaete zatoa pogore opisete poopsirno,kako bi se doslo do nekoja priblizna procenka.
E sega za tvojot konkreten slucaj,mozi da ti e dovolno i od 16btu, a moze da ti bide i nedovolno i 22btu.
Nemame nikakvi podatoci.
Eve jas kaj mene si staviv vo 40m2 od 24btu.
A eve ke ti dadam uste eden sovet od iskustvo,da odbegnuvas klimatizer za pregolema kvadratura a da ima mala vnatresna edinica so mala povrsina na izduf,pa bila i 7kw jaka.
Za vo 49m2 otvoren prostor nikako ne preporacuvam vn.edinica 80cm sirina pa makar bila i premium (najvisoka kasa).Premnogu e bucna.Ke trba da raboti na maksimum za da napravi 7-8 promeni na vozduhot vo zavisnost od izolacijata pod 0c, a toa e nekonforno.
следуваат повеќе податоци според списокот погоре ...
- 49м2 со висина 2,7
- Струга
- 23 степени
- повеќе простории, главна дневна со 27м2
- југозапад
- нема греење горе, долу, лево, десно
- стан, не е најдолу, не е најгоре
- пвц, без изолација на џидови
- стан, не е најдолу, не е најгоре
- до сега не е греено
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
350
Поени од реакции
459
Касно ноќеска беше +13 па пуштив малку греење, и да ја видам модулацијата. Спушти скоро до 200W, не е како кај солиден јапонец, ама според мене, задоволува.
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.076
Касно ноќеска беше +13 па пуштив малку греење, и да ја видам модулацијата. Спушти скоро до 200W, не е како кај солиден јапонец, ама според мене, задоволува.
Lele, lele izgore za toj pusti japonec, ha, ha, ha.
Ova e sosema vistinita i relevantna informacija, koja sekoj koj ima namera da nabavuva klima treba da ja ima vo obzir.
I pred ova znaev deka HISENS nisko moduliraat no tie od srednata klasa no ete i vleznite modeli možat isto taka iako se so kapilara, znači i bez EEV ne e prečka.
Na primer za Gree nema vakvi svedoštva, nema ni da ima osven prazni zborovi i pogreši podatoci po brošuri ili testovi za klimi so drugi izmešani oznaki.
Kosta ubavo bi bilo da navedeš so koj fan raboteše i kolkava e T na izduv, ako e okolu 37C će bide top.
Može da se sluči i kaj mene da visi na fasadata pokraj tvojot ušte eden WHIRLPOOL!!!
 
Член од
18 август 2015
Мислења
168
Поени од реакции
91
Здраво :)

За греење на соба 20-25 m2 (јужна ориентација), каква клима би препорачале, која големина (инвертер секако планирам)?
И колку би идела сметка за струја, имајќи предвид дека досега сме се грееле со дрва, а сметката за струја за станот изнесува околу 1500 денари (плус-минус)?

Фала однапред
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.465
Поени од реакции
2.746
Здраво :)

За греење на соба 20-25 m2 (јужна ориентација), каква клима би препорачале, која големина (инвертер секако планирам)?
И колку би идела сметка за струја, имајќи предвид дека досега сме се грееле со дрва, а сметката за струја за станот изнесува околу 1500 денари (плус-минус)?

Фала однапред
Sega tzlatko ke ti kaze, on site gi proba i se resi za kinez Whirpool :lolzz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom