Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.395
Поени од реакции
1.882
Најголемата лага која успеаа да ви ја продадат е да ставите клими во куќи градени пред/по 1980 година со прозори кои дишат како Кошава кога поминува, никаква изолација на кров и на ѕидови, за темели не ни спомнувам.

Се улетавте сите како прлиња пред магаре, нормално 97% од луѓето во Македонија појма немаат ни од брендови ни од начин на работа на клима ниту пак ги интересира, највеќе што ги интересира е да е најефтино што може и нормално да нема дрва да се мачи да цепи и слично малце модерно да се живее, гаси пали на даљинско.
Нема што лага, тука милион пати сме зборувале за заптивање на прозорците. Тоа е основа.
Па дури потоа е изолација на кров.

Па дууууури после тоа, изолација на ѕидови.

А климата си грее колку што има загуби.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
226
Поени од реакции
303
Нема што лага, тука милион пати сме зборувале за заптивање на прозорците. Тоа е основа.
Па дури потоа е изолација на кров.

Па дууууури после тоа, изолација на ѕидови.

А климата си грее колку што има загуби.
Samo nekoja klima moze da dade kolku so treba a nekoja ne, pa makar bila i japonska
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.286
Поени од реакции
3.298
Dupliov termometar, ist kako na Zlatko so mitsubichivo, mi stoi non stop montiran usis/izduv gleam nekni na -4 C nadvor kaj klimata ( na meteorološkive za Tetovo kažuva -8C) preračunav so amaterskata formula COP celi 4.6 vadeše celi 3Kw so potrošuvačka od 0.65 Kw.
Znači glupive prikazni deka japonskive klimi bile poekonomični 2-3 pati od kineskive pađaat vo voda. Koj ne veruva neka nabavi vakvo za 2.5 evra na ebay i neka si meri.
Znači ista formula i ista "oprema" i skoro isti postignati COPovi za tri pati pomalku pari.
Se dokaža deka sum vo pravo skapa eftina klima razlika vo potrošuvačka od 5-15%, a razlika vo komocija i kultura na rabota pri visoki nadv. T normalno golema, ama razlika vo cena nemerliva.
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
41
Поени од реакции
24
Најголемата лага која успеаа да ви ја продадат е да ставите клими во куќи градени пред/по 1980 година со прозори кои дишат како Кошава кога поминува, никаква изолација на кров и на ѕидови, за темели не ни спомнувам.

Се улетавте сите како прлиња пред магаре, нормално 97% од луѓето во Македонија појма немаат ни од брендови ни од начин на работа на клима ниту пак ги интересира, највеќе што ги интересира е да е најефтино што може и нормално да нема дрва да се мачи да цепи и слично малце модерно да се живее, гаси пали на даљинско.
Точен си до некаде,но ние погоре спом
Dupliov termometar, ist kako na Zlatko so mitsubichivo, mi stoi non stop montiran usis/izduv gleam nekni na -4 C nadvor kaj klimata ( na meteorološkive za Tetovo kažuva -8C) preračunav so amaterskata formula COP celi 4.6 vadeše celi 3Kw so potrošuvačka od 0.65 Kw.
Znači glupive prikazni deka japonskive klimi bile poekonomični 2-3 pati od kineskive pađaat vo voda. Koj ne veruva neka nabavi vakvo za 2.5 evra na ebay i neka si meri.
Znači ista formula i ista "oprema" i skoro isti postignati COPovi za tri pati pomalku pari.
Se dokaža deka sum vo pravo skapa eftina klima razlika vo potrošuvačka od 5-15%, a razlika vo komocija i kultura na rabota pri visoki nadv. T normalno golema, ama razlika vo cena nemerliva.
Ако имаш линк,прати да го нарачам.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
1.721
So potocno ti znaci toa dobra 18ka optimizirana za greenje za nasata klimatska zona?
So potocno ti znaci toa dobra 18ka optimizirana za greenje za nasata klimatska zona?
[/QUOTE
https://klimi.mk/product/469
Eve konkretno koga sme kaj Gree modelite sigurno 18btu Pular premijum so tezina naadvoresnata od 26kg ne ja smetam za dobra 18btu za greenje.Dobra 18btu klima za greene treba najmalce da ima dvoen rotacionen kompresor i slobodno da mozi da gree 40m2 sreno izoliran prostor vo Bitola barem do -10c.
E gore spostavenata klima ke zaglavi vo Bitola i smetam deka ne e optimizirana za greenje vo sredno klimataska zona.Taa spaga vo vlezni modeli i se slabi za greenje.
Istoto se sluci i so Hitachi vlezen model kupen za togasni 500 evra.
E tvoeto poranesno Hitaci i ovaa 18btu pular mozis da se grees vo Sidnej vo Australija,a poveke da ja koristis za ladenje.
Eveti podolu dobra 18btu za grenje,isto od GREE za sredno klimataska zona.
klimi.mk

GREE AMBER PREMIUM+ GWH18YDXF-K6DNA1A по супер цена од 59.990 ден.
ИНВЕРТЕР СПЛИТ СИСТЕМ, 5.5 kW, Гаранција: 10 години
klimi.mk
klimi.mk
E so ovaa mozis da se greijs,i e mokan kolku tvojata 12btu Amber Nordic na greenej,otprilika se tuka negde ,manje- vise.
Treba da razlikuvas klasi na modeli od isti brend.
Toa postepeno se uci.
Pred se kolku pari tolku muzika.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
226
Поени од реакции
303
So potocno ti znaci toa dobra 18ka optimizirana za greenje za nasata klimatska zona?
[/QUOTE
https://klimi.mk/product/469
Eve konkretno koga sme kaj Gree modelite sigurno 18btu Pular premijum so tezina naadvoresnata od 26kg ne ja smetam za dobra 18btu za greenje.Dobra 18btu klima za greene treba najmalce da ima dvoen rotacionen kompresor i slobodno da mozi da gree 40m2 sreno izoliran prostor vo Bitola barem do -10c.
E gore spostavenata klima ke zaglavi vo Bitola i smetam deka ne e optimizirana za greenje vo sredno klimataska zona.Taa spaga vo vlezni modeli i se slabi za greenje.
Istoto se sluci i so Hitachi vlezen model kupen za togasni 500 evra.
E tvoeto poranesno Hitaci i ovaa 18btu pular mozis da se grees vo Sidnej vo Australija,a poveke da ja koristis za ladenje.
Eveti podolu dobra 18btu za grenje,isto od GREE za sredno klimataska zona.
klimi.mk

GREE AMBER PREMIUM+ GWH18YDXF-K6DNA1A по супер цена од 59.990 ден.
ИНВЕРТЕР СПЛИТ СИСТЕМ, 5.5 kW, Гаранција: 10 години
klimi.mk
klimi.mk
E so ovaa mozis da se greijs,i e mokan kolku tvojata 12btu Amber Nordic na greenej,otprilika se tuka negde ,manje- vise.
Treba da razlikuvas klasi na modeli od isti brend.
Toa postepeno se uci.
Pred se kolku pari tolku muzika.
Ok, sega te razbrav. Pa koja e togas logikata, eve na Gree da napravi Nordic verzija 12btu i "obicna " verzija 18btu koi bi bile slicni? Razlicen pazar li e vo prasanje ili nesto drugo?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
1.721
Ајде да погледнеме сега на јапан на пр.


ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A++ (3.93/4.26)
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:4000.00 W
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:5000.00 W
ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3500/4000 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:890 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:940 W
ПРОТОК НА ВОЗДУХ:730.00 m3
КАПАЦИТЕТ НА ОДВЛАЖНУВАЊЕ:0.00 l/h
НИВО НА БУЧАВА:61.00 dB
РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА:ОД -15 ℃ ДО 46 ℃
МАСА ВНАТРЕШНА ЕДИНИЦА:9.50 kg
МАСА НАДВОРЕШНА ЕДИНИЦА:34.50 kg
ПРЕПОРАЧАНА ПОВРШИНА:до 35 м2

Amberot пр.е поефтин а перформанси на хартија далку подобри од Mitsubishi, тука имаме со многу послаб SEER/SCOP на Mitsubishi а поскап е од Amberot,најобично ние оваа го гледаме по спецификација што тоа кажува како да одлучиме сега несфатливо е за обичниот купувач.
Da navistina e amberot poevtin,no razlikata vo performansite ja kazuva Eurovent.
No ako e cena performansi sto mislis
Favorit inverter od 24btu ima isti perfomansi ili uka nekade so ammer nordis a kosta 38000den.
I ona slobodno ke ti zagree 40m2 vo Bitola.
I 12amber nema eurovent,a ni Favorit od 24btu ima eurovent.
Prasanjeto e zosto bi kupil 12 amber Nordic ,koga za 25000denari pomalce bi imal Favorit 24btu ,so slicni perfomaci.
E pa toa e i odgovorot.
Zosto da kupam Mitsu Havy 35 premium,koga bi kupil Amber 12 Nordik za pomalce pari.
Znaci se e relativno.
1 gram voda e malce ako ja pijam,ama 1gr.voda e mnogu za edna mravka,moze i da se udavi .
Автоматски споено мислење:

Ok, sega te razbrav. Pa koja e togas logikata, eve na Gree da napravi Nordic verzija 12btu i "obicna " verzija 18btu koi bi bile slicni? Razlicen pazar li e vo prasanje ili nesto drugo?
Pa normalno razlicen e pazarot.
Nordicot e namenet za severnite predeli.
Ama tamu poslabo mu treba ladenje i vo pomal kapacitet i zatoa softvert e poinaku stelovan,zgolemen kapacitet na greenje,i namalen na ladenje,i zato se vikaat Nordici klimatizeri.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Da navistina e amberot poevtin,no razlikata vo performansite ja kazuva Eurovent.
No ako e cena performansi sto mislis
Favorit inverter od 24btu ima isti perfomansi ili uka nekade so ammer nordis a kosta 38000den.
I ona slobodno ke ti zagree 40m2 vo Bitola.
Klasicna manipulacija, Favorit od 38000den nema nikakov TestReport ni za ladenje akamo li za greenje, ni EnergetskaKlasa sto e MustHaveInformacija koja mora da se obezbedi po EU regulativa
ELmust.jpg
Favorit ne se znae ni kade e proizveden za da se bara dokumantacija....ako ima takva i sum u zabluda neka ja pokazat.
Enegrgetska nalepnica aj sto nema nikakva ama sigurno nema A+++ efikasnost vo sredna klimatska zona
NA linkov https://favoritelectronics.com/shop/инвертер-18000-btu/ nema ni slika od edinicata
Nema 200% Pdesignh za ladna zona.
I da ne redam uste argumenti....vakov muabet samo klasicen prodavac/monter moze da kaze za da zeme montaza.
Za 38000 so Favorit moze samo da smrznes u Bitola so nepoznati performansi na reklamiran proizvod
@filipinec procitan si ti tuka
Sea napisi koja Toshiba ima TwinRotary kompresor a da e 18000btu i koja i e cenata da vidime...
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.286
Поени од реакции
3.298
Eve nekolku soveti za izbor na dobar klimatizer zboruvam za 12-ka:
-težinata, goleminite na edinicite i količinata na gasot se jasni sekomu,
-max. kapacitet na greenje kažuva mnogu, 4200 W e mnogu podobro od 3500W,
-nominalna snaga na greenje 950W znači deka može trajno da se optereti kompresorot i na najsilniot izduv da vadi na minusni T što poveće toplina do maksimalniot kapacitet zavisno od Cop- ot, ovoj podatok e biten i mora da e što povisok,
-minimalen kapacitet podelen so Cop- ot vo zavisnost od nadv. T ni ja dava najniskata modulacija ako ne e na drug način prikažana,
-maksimalniot izduv, ako odi do 700 m3/ h toa i znači možnost za izvlekuvanje na poveće toplina od izmenuvačot.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
1.721
Klasicna manipulacija, Favorit 38000 nema nikakov TestReport ni za ladenje
Favorit ne se znae ni kade e proizveden za da se bara dokumantacija....ako ima takva i sum u zabluda neka ja pokazat.
Enegrgetska nalepnica aj sto nema nikakva ama sigurno nema A+++ efikasnost vo sredna klimatska zona
NA linkov https://favoritelectronics.com/shop/инвертер-18000-btu/ nema ni slika od edinicata
Nema 200% Pdesignh za ladna zona.
I da ne redam uste argumenti....vakov muabet samo klasicen prodavac/monter moze da kaze za da zeme montaza.
Za 38000 so Favorit moze samo da smrznes u Bitola.
@filipinec procitan si ti tuka
Sea napisi koja Toshiba ima TwinRotary kompresor a da e 18000btu i koja i e cenata da vidime...
Автоматски споено мислење:

Klasicna manipulacija, Favorit 38000 nema nikakov TestReport ni za ladenje
Favorit ne se znae ni kade e proizveden za da se bara dokumantacija....ako ima takva i sum u zabluda neka ja pokazat.
Enegrgetska nalepnica aj sto nema nikakva ama sigurno nema A+++ efikasnost vo sredna klimatska zona
NA linkov https://favoritelectronics.com/shop/инвертер-18000-btu/ nema ni slika od edinicata
Nema 200% Pdesignh za ladna zona.
I da ne redam uste argumenti....vakov muabet samo klasicen prodavac/monter moze da kaze za da zeme montaza.
Za 38000 so Favorit moze samo da smrznes u Bitola.
@filipinec procitan si ti tuka
Sea napisi koja Toshiba ima TwinRotary kompresor a da e 18000btu i koja i e cenata da vidime...
stranica 23 informaciski list
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Informacijski list t.jest Product Fiche ne ja rabrale u Favorit
A ti pa ic.
Indformacijski list treba da prikaze kolku e SCOP/SEER Deklariran kapacitet/Bekap Gejac i toa sve pri pokazana Energetska koja u ovoj tvojov linkuvan priracnik za korisnici ja nema.
A i tie navedeni kapaciteti sto gi pisale na str. 23 na koja se povikuvas vazat samo na +7 i toa spored Mitsubishi...znaci koj go e* Favorit sto napisal na 23str za onoj sto znae sto da cita toa e bezvredna informacija.
Mitsu multi nominal +7.jpg

a u narodecov nas vazat kao mnogu bitni pri izbor na klima dali bile nominalnite 3,5 ili 3,6 ili 3,8.....nema ovde nikakva vredna informacija za greenje na ladno ko ke zastudi...u Bitola posebno
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Zdravo posle dolgo vreme.
Se mislam pomegju ovie 2 klimi, ustvari gi gledam niv zatoa shto nadvoreshnite se poniski I takva mi treba da ja sobere klimata na terasa nad balkoska vrata.
Zashto ima 50e razlika u cena sho ima razlika za tie 50e.
Ili staro zlatno pravilo ako ne znaes sho e dobro prashaj sho e skupo.
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Zdravo posle dolgo vreme.
Se mislam pomegju ovie 2 klimi, ustvari gi gledam niv zatoa shto nadvoreshnite se poniski I takva mi treba da ja sobere klimata na terasa nad balkoska vrata.
Zashto ima 50e razlika u cena sho ima razlika za tie 50e.
Ili staro zlatno pravilo ako ne znaes sho e dobro prashaj sho e skupo.
Za u Grcka za u apartmanite ti e ?
Koja ima pojaka garancija taa zemi ja, ionaka samo ladenjeto ti e bitno
Za 50eu se cenkas :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.778
Поени од реакции
3.921
@filipinec @Strelec
Не ви ги проверувам тоа линковите што сте ги пишале ама зашто викате фаворит 24000бту (ова колку е 7кв ли? Нели 18000 беше 5.5кв)

чисто како инфо у Шведска нема 5.5кв клима со А+++ класа на клима па ако сака и Даисекаи 9.5 на тошиба гледај ја
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
@filipinec @Strelec
Не ви ги проверувам тоа линковите што сте ги пишале ама зашто викате фаворит 24000бту (ова колку е 7кв ли? Нели 18000 беше 5.5кв)

чисто како инфо у Шведска нема 5.5кв клима со А+++ класа на клима па ако сака и Даисекаи 9.5 на тошиба гледај ја
Баш така да си жив и здрав, 5.5кв клима со А+++ класа само на сон, нема таква клима освен за у Грчка Шпанија и таму Топла зона кај што се бара греење до +2 и на +2 само 1час годишно.
Даисекаи9 непостои модел со капацитет 5.5kw, најголемиот капацитет на Daisekai9 R32 е 16000 btu со енергетска класа А++(Average Climate zone)
Енергтската класа се пресметува преку тестови и добива во бројка, а за секоја пресметана и добиена бројка за ефикасност "Od-Do" класата означена со Axxx e само графички приказ на бројките...и со ова може да се манипулира и да се добие поголема класа за тие што се палат на повисока класа добиена на рачуна на помало испорачано греење.
Energetski Klasi.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom