Најекономично греење и ладење

Член од
6 април 2014
Мислења
5.003
Поени од реакции
6.318
I jas ke bev ko tebe aako ziveev Magarevo,Trnovo,ili na Vodno,ama od tamu Bitola,Skopje,kako bela mecka da legnala nad nuv.
Vo Bitola 24/7 vlaznost 99% cela nedela,so defrosti na 1,5 casa.Sonce nemavme videno.
Da ziveese na Kojnovo, Vodno temperaturata e po niska i od Skopje a ti ne me ni prasa mene kade ziveam nitu kako se montirani klimite i ti se zanesuvas vo tvoite filmovi i sakas da bides interesen i zatoa ne te svajkat ovde mnogu seriozno. No ajde neka bide po tvoe ;)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Da ziveese na Kojnovo, Vodno temperaturata e po niska i od Skopje a ti ne me ni prasa mene kade ziveam nitu kako se montirani klimite i ti se zanesuvas vo tvoite filmovi i sakas da bides interesen i zatoa ne te svajkat ovde mnogu seriozno. No ajde neka bide po tvoe ;)
Ako vnimatelno procitase ke videse deka nikade ne spomnav temperaturi.
Simbolicno spomnav bela mecka,sto znaci magla,i vlaznost od 99%.
E takvi uslovi so pd 2c i nadolu se uslovi,za postojan devrost pri optovaruvanje na klimata od najmalce 50%.
A sekako ke bidat i pocesti ako e poveke optovarena.
Na vedro vreme i -15c i so 100% optovaruvanje da bidi, mozi da ne se slucuva ova ili ke se slucuva mnogu retko,dokoku poseduva intelegenten DF.Sigurno kaj tebe ne bile stvoreni uslovite gore navedeni i nemalo.
Jas imam i vlagomer nadvor i ja pratev non stop vlagata.Na 90%vlaznost mnogu poretko pravese.
Eve se potudiv malce da ti pojasnam :) .
Автоматски споено мислење:

:vozbud:ја со 24-ка 105м2 топла. Oд Тип канал /dust type airconditioner/
Napolno se slozvam so tebe deka se grees i ladis.Zosto da ne.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
da da so 230w toplejne , sigurno po maica setate niz soba ...
Не по маица ама сеуште често по куси ракави ;)
Еве што логирале термометрите што ги иам по соби за последни 2 дена...
Screenshot 2023-01-12 at 22.52.26.png HomeWithTemps.png
Ми закочува RaspberryPi-то и има губитоци на податоци од сензорите додека не го рестартирам ;(

Na koja T gi setiras? Namaluvas li preku nokj, kako gi rabotis? Koga ke se zeme predvid goleminata na prostorot i se ostanato, izleguva deka se za 1/3 poekonomicni od amberot kaj mene. Imam komocija i konstantna T so amberot, seriozen sum sega . Kakva izolacija imas?
Попуштам преку ноќ! Надвор е поладно а струјата е поефтина... зошто би намалувал?!
LN ми е нa ауто-фан и во дневна поблиску до мене па повеќе ја оптимизирам со тајмерите преку ден.
AP фиксно на 3ка фан турка воздух од трпезарија низ кујна накај дневна.
Извадок од подесувањата на тајмерите во MELCloud
lnTimers.png apTimers.png

ПВЦ дограма со 3 стакла, изолација внатрешно 5цм тврдопресувана камена волна на сите надворешни ѕидови и плафони.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Kako e podobro i poekonomicno da raboti klimata na pogolema temperatura primer 25 i fan na 4 brzina ili 25 ili 24 temperatura na 3 brzina ili nema nekoja razlika.
Nov sum vo ovie raboti zatoa prasuvam
I od kade mozam da kupam merac za potrosuvacka za klimata.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Važno ti si ja znajš. Da staviš 24- ka vo 40 m2 epten dobro si ja znajš. Vo tehnikava se rušele čelični konstrukcii od pregolema težina poradi predimenzioniranje. Osnovno poznavanje nalaga pravilno dimenzioniranje, ni premalku ni premnogu tuku taman kolku treba. Normalno za tebe e toa špansko selo, a ovde držiš predavanja.
Gleaj ponataka da ne me spomnuvaš će počnam da povraćam od stručnive analizi.
Taman kaj greenje nema,oti imas varjabila od 18c pa se do -20c nadvoresna temperatra.E sega sto mesas optimizacija i presmetkana na zelezni konstrukcii i greenje tvoj problem, ama za kaj tebe toplenjeto go optimiziras so armonika vrata.Otvori zatvori.
Jas sakam konfor.
Sepak za mene neka si e spansko selo,jas taka mislam,nemoras ti da se slozvas so mene.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Не по маица ама сеуште често по куси ракави ;)
Еве што логирале термометрите што ги иам по соби за последни 2 дена...
Прегледај го приврзокот 362088 Прегледај го приврзокот 362092
Ми закочува RaspberryPi-то и има губитоци на податоци од сензорите додека не го рестартирам ;(


Попуштам преку ноќ! Надвор е поладно а струјата е поефтина... зошто би намалувал?!
LN ми е нa ауто-фан и во дневна поблиску до мене па повеќе ја оптимизирам со тајмерите преку ден.
AP фиксно на 3ка фан турка воздух од трпезарија низ кујна накај дневна.
Извадок од подесувањата на тајмерите во MELCloud
Прегледај го приврзокот 362086 Прегледај го приврзокот 362087

ПВЦ дограма со 3 стакла, изолација внатрешно 5цм тврдопресувана камена волна на сите надворешни ѕидови и плафони.
Imas i dobra izolacija, od aspekt na greenje vnatresnata izolacija e sekogas poefikasna. Super, mozes da osvaris visok stepen na prezervacija na toplinata vo objektot i zatoa i tie niski modulacii na inverterite se dovolni da odrzuvaat konstantna T vo prostorot.
Автоматски споено мислење:

Kako e podobro i poekonomicno da raboti klimata na pogolema temperatura primer 25 i fan na 4 brzina ili 25 ili 24 temperatura na 3 brzina ili nema nekoja razlika.
Nov sum vo ovie raboti zatoa prasuvam
I od kade mozam da kupam merac za potrosuvacka za klimata.
Mislam deka koga se raboti za ekonomicnost nema razlika. Koga veke racno podesuvas brzina, podobro e da bide so e mozno povisoka. Sekako dokolku ne ti smeta struenjeto ma vozduhot. Treba da vnimavas da nema provev.
Eve ti link za smart plug https://www.anhoch.com/product/599270790/xiaomi-mi-smart-plug-wifi
Samo vnimavaj na ovoj mozes da priklucis maksimum do 5.5kw klima. Izdrzuva do 15 amperi. Ako imas pojaka klima tteba da baras logger so povisoka amperaza
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
Не по маица ама сеуште често по куси ракави ;)
Еве што логирале термометрите што ги иам по соби за последни 2 дена...
Прегледај го приврзокот 362088 Прегледај го приврзокот 362092
Ми закочува RaspberryPi-то и има губитоци на податоци од сензорите додека не го рестартирам ;(


Попуштам преку ноќ! Надвор е поладно а струјата е поефтина... зошто би намалувал?!
LN ми е нa ауто-фан и во дневна поблиску до мене па повеќе ја оптимизирам со тајмерите преку ден.
AP фиксно на 3ка фан турка воздух од трпезарија низ кујна накај дневна.
Извадок од подесувањата на тајмерите во MELCloud
Прегледај го приврзокот 362086 Прегледај го приврзокот 362087

ПВЦ дограма со 3 стакла, изолација внатрешно 5цм тврдопресувана камена волна на сите надворешни ѕидови и плафони.
Odlično ti se rasporedeni klimite i pravcite na duvanje.
Problem će se pojavi podocna ako se pojavi potreba od privatnost vo spalnata soba ako treba da stane detska na primer. Sega kako što e e idealno.
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Imas i dobra izolacija, od aspekt na greenje vnatresnata izolacija e sekogas poefikasna. Super, mozes da osvaris visok stepen na prezervacija na toplinata vo objektot i zatoa i tie niski modulacii na inverterite se dovolni da odrzuvaat konstantna T vo prostorot.
Автоматски споено мислење:


Mislam deka koga se raboti za ekonomicnost nema razlika. Koga veke racno podesuvas brzina, podobro e da bide so e mozno povisoka. Sekako dokolku ne ti smeta struenjeto ma vozduhot. Treba da vnimavas da nema provev.
Eve ti link za smart plug https://www.anhoch.com/product/599270790/xiaomi-mi-smart-plug-wifi
Samo vnimavaj na ovoj mozes da priklucis maksimum do 5.5kw klima. Izdrzuva do 15 amperi. Ako imas pojaka klima tteba da baras logger so povisoka amperaza
Fala ti uste ednas drugar pozz
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Ha,HA,Ha.....
Ne postojat železni konstrukcii tuku čelični konstrukcii, pak da ne e greška vo kuckanje, a? Ne te biduva za tehnikava pa toa ti e!
Postojat i aluminski resetkasti konstrukcii,ama ti tolku razbiras.
Sekako ti ke konstruiras i avion so celisni resetkasti koctrukci,i koga ke letni da mi sepnis na uvce.
Ama mozes de gi ubedis lugeto deka ke leta,kako ovde na foromuv.
Kolku poke mudruvas,samo si ja secis grankata na koja sedis .:notworthy:
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
Postojat i aluminski resetkasti konstrukcii,ama ti tolku razbiras.
Sekako ti ke konstruiras i avion so celisni resetkasti koctrukci,i koga ke letni da mi sepnis na uvce.
Ama mozes de gi ubedis lugeto deka ke leta,kako ovde na foromuv.
Kolku poke mudruvas,samo si ja secis grankata na koja sedis .:notworthy:
IMPUTE železni rešetki ima samo kaj kotli i pečki, a rešetkasti železni konstrukcii samo vo tvojata bujna mašta koja lupa svašta. Za tvoja informacija baš imam diplomirano na maš. fakultet vo Skopje rešetkasti konstrukcii, togaš nemaše rešetki od železo..... vo međuvreme za tebe gi izmislile. Ćelični konstrukcii se vikaat, a ne železni, tebe ti e isto za tvoeto nivo na poznavanje.
Baš me interesira što čkoljija si učel, samo nemaš ni doblest ni hrabrost da priznaeš.
Ti za da mene mi protivrečiš vo mojata naobrazba treba da imaš slična ili ista, vaka se krieš kako gluvče pokisnato zad frazi koi i ne znaeš što značat.
Jas se čudam samiot so sebe što se nategam so tebe.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
IMPUTE železni rešetki ima samo kaj kotli i pečki, a rešetkasti železni konstrukcii samo vo tvojata bujna mašta koja lupa svašta. Za tvoja informacija baš imam diplomirano na maš. fakultet vo Skopje rešetkasti konstrukcii, togaš nemaše rešetki od železo..... vo međuvreme za tebe gi izmislile. Ćelični konstrukcii se vikaat, a ne železni, tebe ti e isto za tvoeto nivo na poznavanje.
Baš me interesira što čkoljija si učel, samo nemaš ni doblest ni hrabrost da priznaeš.
Ti za da mene mi protivrečiš vo mojata naobrazba treba da imaš slična ili ista, vaka se krieš kako gluvče pokisnato zad frazi koi i ne znaeš što značat.
Jas se čudam samiot so sebe što se nategam so tebe.
Ne ja trupaj temava co nepotrebno i da diskreditiras luge,alafa mazjaku.
Ke kazis edna vistina za da provnis pet lagi.
Ne ti vrvi.
Osnovno vecerno imam zavrseno,a toa mi e dovolno da znam konforno da go optimiziram greenjeto vo mojot dom.
Mozi ne se razbiram da odberam tehnika,ama ne upotrbuvam armoniki vrati za optimizacija na greenjeto.
Tolku od mene .
:свиркам:
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
Imaš ti učeno ama ne doučeno kako treba nakoj od teh fakulteti, poarno ćuti ne kažuvaj što, ne gi brukaj kolegite.
Inače koga će trupneš glupost odma se faćaš za nekakva harmonika vrata.
Bi ispoštuval što si kupil japonec za 70 m2 nesodveten za tvojot prostor od 40 m2, sepak e tvoe pravo i tvoj izbor i bi te podržal tuka na forumov. Ama ti se petljaš vo raboti koi nemaat vrska so greenje i tropaš glupost do glupost maltene sekoj den. I na toa bi zamižal ama ti sakaš da me diskreditiraš i omalovažiš kako čovek mene i moeto obrazovanie.
E toa nema da ti dozvolam.
Zatoa pazi što trakotaš bidejći čim će tropneš glupost jas će bidam tuka da te ismejuvam.
Tolku i od mene.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Imaš ti učeno ama ne doučeno kako treba nakoj od teh fakulteti, poarno ćuti ne kažuvaj što, ne gi brukaj kolegite.
Inače koga će trupneš glupost odma se faćaš za nekakva harmonika vrata.
Bi ispoštuval što si kupil japonec za 70 m2 nesodveten za tvojot prostor od 40 m2, sepak e tvoe pravo i tvoj izbor i bi te podržal tuka na forumov. Ama ti se petljaš vo raboti koi nemaat vrska so greenje i tropaš glupost do glupost maltene sekoj den. I na toa bi zamižal ama ti sakaš da me diskreditiraš i omalovažiš kako čovek mene i moeto obrazovanie.
E toa nema da ti dozvolam.
Zatoa pazi što trakotaš bidejći čim će tropneš glupost jas će bidam tuka da te ismejuvam.
Tolku i od mene.
Ja se ne PETLJAM vo raboti sto nemaat vrska so greenje.Ti mesas optimizacija na resetki metalni ,kakvi i da se so optimizacija na greenenje.I jas ne bi zamizal tuka.I ti ko ke tropas nema da zamizam.Ti spomna celicni konstukcii (begas od temata).Aj sega nekoj lekar mozi da dojdi na forumov i da optimizira terapija ..hahh... i da mesa optimiziranje na greenje.
Inace za japonecot i ako e za 70m2 odlicno se snaoga vo mojot prostor od 40m2.
Site prostori ne se isti.Sekoj prostor razlicni zagubi ima i smetam deka za mojot prostor sum go izbral ona sto mi e najkonforno za mene.Eve pomina prelazen period,pa grejna sezona odlicno se ponasa.Da bese 12 btu Toshiba Nordik ke ja poddrzese.A vaka e 24btu Toshiba za sredna klimatska zona i se so priblizno bliski karakteristiki.
Ama ti nikogas ne ja poddrza.
Da ne mi si lubomoren nesto , cicko Zlatko?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom