Најекономично греење и ладење

Член од
9 декември 2012
Мислења
866
Поени од реакции
935
Filipinecot e Prodavac od avion se gleda..ako ti nekapiras imas problem....a so klimi sekoj moze da ima problem, poveketo se reslivi u 90% situacii.
Ti imas li nekoj problem so kjumbeto?
И ти си продавач, и никому ништо.
Подобро ќумбе, него ли Термо на ѕид, таканаречената Грее инвертер клима.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Preporaka za greenje na pogon od 1000m2 visina 4m,temeratura koja e potrebna da bide od 16 do max 20stepeni.
Автоматски споено мислење:

Buzetot e okolu 8000e.
So 8000€ greenje za toj prostor teska rabota.
Автоматски споено мислење:

И ти си продавач, и никому ништо.
Подобро ќумбе, него ли Термо на ѕид, таканаречената Грее инвертер клима.
A ti kakva klima koristis ako moze da prasam?
Автоматски споено мислење:

Sv B generalno nov objekt so 10panel sid isto i 10panel krov,buzetot ako treba moze i da se zgolemi.
Vo toj slucaj 5-6 gree amber nordic 24ka i uste tolku parapetni i resen problem
Kako za inaet na ovie od "japonskovo krilo" so se na forumov.
Izvini Zaebancija e ova. Ima tuka strucni lugje koi mozat da ti pomognat okolu ova ama toa ne sum jas.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
И ти си продавач, и никому ништо.
Подобро ќумбе, него ли Термо на ѕид, таканаречената Грее инвертер клима.
Za nego site sto ne se korisnici na N1 brend i ne se slozuvaat so niv i ne poseduvaat N1 brend se prodavaci.
I luge so Mitsu ln 35,za niv i toj e prodavac.
Ne kaza na koj brend sum prodavac,a me imenuva so prodavac.
Ne znam po kakov zaklucok dosol covekot deka jas sum prodavac.
Bravo za nego.
A eve javno tvrdam deka ne sum prodavac.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Za nego site sto ne se korisnici na N1 brend i ne se slozuvaat so niv i ne poseduvaat N1 brend se prodavaci.
I luge so Mitsu ln 35,za niv i toj e prodavac.
Ne kaza na koj brend sum prodavac,a me imenuva so prodavac.
Ne znam po kakov zaklucok dosol covekot deka jas sum prodavac.
Bravo za nego.
A eve javno tvrdam deka ne sum prodavac.
Za mnogu raboti koi gi pisuvas imas pravo. Eve ne deka sum nekoj ekspert ama ima logika vo mnogu od napisanoto. Ama za drugi raboti pak taka si pristrasen i si ja vrtis vodata na tvoja vodenica, toa cudo edno.
Dali si prodavac ili ne toa za mene nema vrska.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Кога веќе зборувате за дефрост јас мојава 18ка Аери во последните месец - месец ипол ја имам видено само 2 пати да направи дефрост и тие два пати беа во исти ден сабајлечќи кога темп беше -3 надвор. Одтогаш помина 20+ дена без дефрост.
I jas ke bev ko tebe aako ziveev Magarevo,Trnovo,ili na Vodno,ama od tamu Bitola,Skopje,kako bela mecka da legnala nad nuv.
Vo Bitola 24/7 vlaznost 99% cela nedela,so defrosti na 1,5 casa.Sonce nemavme videno.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
ama toa ne sum jas.
Со @Sv B ви светнаа очињата коа видовте $$$,
а @ts01 ми е најинтересен како им се пеналчи со скриншотовите :pos:
Морам да ви признам после долго време ја држите забавата на високо ниво.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Za mnogu raboti koi gi pisuvas imas pravo. Eve ne deka sum nekoj ekspert ama ima logika vo mnogu od napisanoto. Ama za drugi raboti pak taka si pristrasen i si ja vrtis vodata na tvoja vodenica, toa cudo edno.
Dali si prodavac ili ne toa za mene nema vrska.
Samo poseduvam Toshibi,i nisto drugo,a nemam namera da gi forsiram.Ne sum fan na Toshiba.Sakav da kupam Mitsu LN50 ama mi izbega so cenata,i se odluciv za Toshiba Shoraj 24btu.Taa mi bese najpovolna.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
866
Поени од реакции
935
So 8000€ greenje za toj prostor teska rabota.
Автоматски споено мислење:


A ti kakva klima koristis ako moze da prasam?
Автоматски споено мислење:


Vo toj slucaj 5-6 gree amber nordic 24ka i uste tolku parapetni i resen problem
Kako za inaet na ovie od "japonskovo krilo" so se na forumov.
Izvini Zaebancija e ova. Ima tuka strucni lugje koi mozat da ti pomognat okolu ova ama toa ne sum jas.
Панасоник користев, па сега Даикин 5.5 ентри модел. По препорака на Strelec.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Со @Sv B ви светнаа очињата коа видовте $$$,
а @ts01 ми е најинтересен како им се пеналчи со скриншотовите :pos:
Морам да ви признам после долго време ја држите забавата на високо ниво.
Hahahahahahahha kakvi crni $$$$$. Ama kolku nemam vrska so biznisov so klimatizacija toa cudo edno. Hahahahahah. Me iznasmea, ama stvarno me iznasmea so muabetov "
ви светнаа очињата коа видовте $$$,
а". Sekoja cest,
Mangupski
Автоматски споено мислење:

Панасоник користев, па сега Даикин 5.5 ентри модел. По препорака на Strelec.
I kako si zadovolen od tvoeto kjumbe?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Eve ve citam i toa tomahavkite od 1500€nagore isklucuvale, a ako ne isklucat so 250w na toplejne toa e slicno na fen(se ladis nese toplis).....
Kako sakas svati/svatete....
А си видел ти во животот томахавка од 1500€ како топли со 250w или само ти кажувале од партија дека не е то греење?
Како сакаш свати го ама ја се греам еве до сеа зимово на две такви томахавки со таква потрошна, двете заедно ~500w/h за цел спрат од 65м2.
Ем ми дува 24/7 без прекин а не како твојата 1/3 томахавка шо за жал и дува само 1/3 од времето.

shelly.jpeg ln35.jpeg ap25.jpeg
Screenshot 2023-01-12 at 19.39.07.png
За последниве 30 дена заедно потрошиле 330kw
COP 5-6 и бичимее...
ln.jpeg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.368
Поени од реакции
3.736
А си видел ти во животот томахавка од 1500€ како топли со 250w или само ти кажувале од партија дека не е то греење?
Како сакаш свати го ама ја се греам еве до сеа зимово на две такви томахавки со таква потрошна, двете заедно ~500w/h за цел спрат од 65м2.
Ем ми дува 24/7 без прекин а не како твојата 1/3 томахавка шо за жал и дува само 1/3 од времето.

Прегледај го приврзокот 362070 Прегледај го приврзокот 362069 Прегледај го приврзокот 362071
Прегледај го приврзокот 362072
За последниве 30 дена заедно потрошиле 330kw
COP 5-6 и бичимее...
Прегледај го приврзокот 362067
da da so 230w toplejne , sigurno po maica setate niz soba ...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
Ti ne ja znajs situacijata.
Važno ti si ja znajš. Da staviš 24- ka vo 40 m2 epten dobro si ja znajš. Vo tehnikava se rušele čelični konstrukcii od pregolema težina poradi predimenzioniranje. Osnovno poznavanje nalaga pravilno dimenzioniranje, ni premalku ni premnogu tuku taman kolku treba. Normalno za tebe e toa špansko selo, a ovde držiš predavanja.
Gleaj ponataka da ne me spomnuvaš će počnam da povraćam od stručnive analizi.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
866
Поени од реакции
935
Hahahahahahahha kakvi crni $$$$$. Ama kolku nemam vrska so biznisov so klimatizacija toa cudo edno. Hahahahahah. Me iznasmea, ama stvarno me iznasmea so muabetov "
ви светнаа очињата коа видовте $$$,
а". Sekoja cest,
Mangupski
Автоматски споено мислење:


I kako si zadovolen od tvoeto kjumbe?
Инвертер е , одлично грее и лади. Аутофан на 26 степени, филтри на две недели чистам. Да не треба да се чистат филтрите , ќе беше идеална.
Негативни работи има, ентри модел е,
Дисплеј нема, филтер обичен, внатрешната единица е мала и доколку падне нагло температурата во собата, се чувствува провев , за да ја надополни изгубената температура.
Бучноста е во глобала добра.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
А си видел ти во животот томахавка од 1500€ како топли со 250w или само ти кажувале од партија дека не е то греење?
Како сакаш свати го ама ја се греам еве до сеа зимово на две такви томахавки со таква потрошна, двете заедно ~500w/h за цел спрат од 65м2.
Ем ми дува 24/7 без прекин а не како твојата 1/3 томахавка шо за жал и дува само 1/3 од времето.

Прегледај го приврзокот 362070 Прегледај го приврзокот 362069 Прегледај го приврзокот 362071
Прегледај го приврзокот 362072
За последниве 30 дена заедно потрошиле 330kw
COP 5-6 и бичимее...
Прегледај го приврзокот 362067
Na koja T gi setiras? Namaluvas li preku nokj, kako gi rabotis? Koga ke se zeme predvid goleminata na prostorot i se ostanato, izleguva deka se za 1/3 poekonomicni od amberot kaj mene. Imam komocija i konstantna T so amberot, seriozen sum sega . Kakva izolacija imas?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom