Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Komšije imaju Bergen klimu ne može da ugreje 30 kvadrata pa se opet vratili grejanju na ogrevno drvo.Zanimljivo je koliko ljudi vole da rizikuju naravno na sopstvenu štetu kupujući inverter klime nižeg kvaliteta i performansi kao što su Gree i Midea i njihovi brendovi u koje stavljaju delove niskog kvaliteta a sve da bi cena bila pristupačna.Pitanje je da li te klime mogu da rade i 5 godina
Таа Берген е нашиот Грее економик изгледа и не е за основно греење 30 кв,да догрева и лади може.
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Не знам за трајноста на кинеските клими како Gree/ Tosot итн, но јас имам две клими дома, Gree Fairy 3.5kw и Tosot Muse ECO 3.5kw, од двете сум дефинитивно задоволен ( за сега, прва зима ).

Во последните неколку дена, Тосот климата модулираше со 190-210w ( 22c ) во изолирана соба од 15 квадрати, а во поладните денови модулацијата е некаде 400-500w.
Како е модулацијата на Gree Fairy 3.5kw кај тебе, бидејки кај мене под 750w ја немам видено, одма се исклучува, Поздрав
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.182
Поени од реакции
2.847
Во последните неколку дена, Тосот климата модулираше со 190-210w ( 22c ) во изолирана соба од 15 квадрати, а во поладните денови модулацијата е некаде 400-500w.
Модулира или просек му вадиш на дневна потрошна?
Tosot-ов вака како што кажуваш одличен е ако модулира со 200w.
Имаш нешто повеќе да споделиш или само на муабет ќе оставиме?

Исто прашање е колку топлина дава кога модулира толку ниско, дали работи со COP 3 или со COP 8... има разлика нели?
Имаше доста што се жалеа од Хансолот дека им спуштал до 100w ама издув од 22С што воопшто не е греење.

Кај мене среќа Хансолот испод 190w ретко слегува кога модулира, макар да на 24С и ауто-фан е поставен.
Kога беше потопло зимово баш после нова година пробав цела недела на 23С го поставив и симнуваше синусоидно модулација најниско по неколку минути на 150w потрошна.... ама па во собата застудуваше кога на Хансолот ќе му текнеше да си работи он-офф.

Еве последни 24ч од двете клими

Screenshot 2021-03-16 at 17.29.30.png
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Како е модулацијата на Gree Fairy 3.5kw кај тебе, бидејки кај мене под 750w ја немам видено, одма се исклучува, Поздрав
Немам проверено за неа пошто еден мерач имам и таа клима е кај баба, но ќе проверам деновиве и ќе ти пишам.
Автоматски споено мислење:

Модулира или просек му вадиш на дневна потрошна?
Tosot-ов вака како што кажуваш одличен е ако модулира со 200w.
Имаш нешто повеќе да споделиш или само на муабет ќе оставиме?

Исто прашање е колку топлина дава кога модулира толку ниско, дали работи со COP 3 или со COP 8... има разлика нели?
Имаше доста што се жалеа од Хансолот дека им спуштал до 100w ама издув од 22С што воопшто не е греење.

Кај мене среќа Хансолот испод 190w ретко слегува кога модулира, макар да на 24С и ауто-фан е поставен.
Kога беше потопло зимово баш после нова година пробав цела недела на 23С го поставив и симнуваше синусоидно модулација најниско по неколку минути на 150w потрошна.... ама па во собата застудуваше кога на Хансолот ќе му текнеше да си работи он-офф.

Еве последни 24ч од двете клими

Прегледај го приврзокот 288219
Модулира, ќе снимам вечерва/ утре кратко видео за да го споделам, но немам графици како што вадиш ти, не сум продлабочил до толку :).
Иначе, таа ниска/ економична модулација е во потопли денови, не сум забележал да модулира толку ниско кога беше ладно под 0.
При таа ниска модулација, воздухот што го дува е млак ( немам измерено точна температура ), искрено далеку од температурата на издув при 400-800w.
 
Последно уредено:
Член од
28 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
28
Дечки побарав помош на It.mk, ама зафатени се луѓето.

Прво сакав да изгасам парно, ама сега се предомислувам. Сепак само ќе догревам со клима и панели. Значи ја пренаменувам куповината првенствено за ладење.


Неколку факти специфични за просторот.
- Зградата е стара (блок, градски ѕид 3-ти кат).
- Алуминиумски профили, значи во зима морам да отварам од време на време за да нема кондензација.
- Станот е на запад директно. Сонце го грее од околу 14ч до заоѓање. Тешко се лади навечер.
- Во зима со парно ми е ладно сабајле околу 19 степени во соба, навечер е по ок 22-23 степени.
- Надворешната единица ќе ја грее сонце исто како и станот, нема никаква опција да биде под секнка.

Најдов нацрт од некои мајстори (јас додадов сонце и климите :D ) на станот и каде моментално се монтирани Beko 3.5kw (17 год. е стара, на нејзино место иде нова 5-ка) и Gree LCLH исто од 3.5, која ја лади големата спална. Се на се новата од 5.5 треба да лади околу 40м2

Прегледај го приврзокот 288168

Ако двете клими работат на турбо, спуштам од 29-30 на 25-6 степени. Повеќе неможе. Троши многу бекото, (~1200W од штеќер), Greeto околу 750-800W кога ќе се стабилизира температурата.

Пошто намената од ладење и греење се смени во ладење и догревање (парно останува значи), буџетот би го намалил од 30 до 45.000 ден. Немам предрасуди кон ништо, нит па се разбирам во клими.
Ми падна во очи оваа, дали за намените примарно ладење, со догревање во зима ќе заврши работа?


Е ама ја нема на лагер, па дечкото ми предложи вака нешто. Ова е доста ефтино, ама ми е сумњиво дали ќе има капацитет.

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.382
Поени од реакции
2.652
Ми падна во очи оваа, дали за намените примарно ладење, со догревање во зима ќе заврши работа?


Е ама ја нема на лагер, па дечкото ми предложи вака нешто. Ова е доста ефтино, ама ми е сумњиво дали ќе има капацитет.

Moj predlog e Gree Pular inverter 18K, mnogu pojaka klima od dvata spomnati modela. Nema da zgresis.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.778
Поени од реакции
7.409
Moj predlog e Gree Pular inverter 18K, mnogu pojaka klima od dvata spomnati modela. Nema da zgresis.
Имаш ли документација за ова тврдење или гатачка ти кажа?
Тундрата и по документи и по Еуровент е една од најдобрите клими по чиста снага.
До сега апсолутно нема никаков документ за Пуларот според кој би одредиле што е подобро а што не.

@ARMac пази се од вакви продавачи кои што ќе ти пишат ова е најдобро и ги снемува два дена без да објаснат зошто и како.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Moj predlog e Gree Pular inverter 18K, mnogu pojaka klima od dvata spomnati modela. Nema da zgresis.
Врз основа на што го тврдиш ова? Еуровент за споредба да понудиш? Или барем фабрички податоци.

Дури и на фаличниот сајт на тимкомпјутери може да се проверат како стојат работите


п.с. кој знае колку добро шмукаш штом сеуште не си баниран после се што имаш напишано. да те нема тебе форумов би се средил 90%.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
19
Поени од реакции
28
Moj predlog e Gree Pular inverter 18K, mnogu pojaka klima od dvata spomnati modela. Nema da zgresis.
Ни таа клима ја нема никаде. Ја има на сајтот на gree.mk еве ги спецификациите. Ако збориме за истата.

1615918848774.png
Проблемот е достапност, сакав овој месец да завршам работа на раат да си бидам летоска ама изгледа ќе чекам. Тој Haier Thundra Green ми падна во очи дека има доста добри спецификации како што гледам, пред се обрт на воздух од 1000.00 m3 и одвлажнување од 2L/h.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.382
Поени од реакции
2.652
Имаш ли документација за ова тврдење или гатачка ти кажа?
Тундрата и по документи и по Еуровент е една од најдобрите клими по чиста снага.
До сега апсолутно нема никаков документ за Пуларот според кој би одредиле што е подобро а што не.

@ARMac пази се од вакви продавачи кои што ќе ти пишат ова е најдобро и ги снемува два дена без да објаснат зошто и како.
Nikoj, ne letaj ko prle...
Eurovent e edno NISTO, hartija bez validnost i garancija za performansi.. Zapomni go toa, najobicna privatna labaratorija, nejziniot dokument nema validnost pred niedna drzavna institucija, kaj nas i vo EU.
Автоматски споено мислење:

Врз основа на што го тврдиш ова? Еуровент за споредба да понудиш? Или барем фабрички податоци.

Дури и на фаличниот сајт на тимкомпјутери може да се проверат како стојат работите


п.с. кој знае колку добро шмукаш штом сеуште не си баниран после се што имаш напишано. да те нема тебе форумов би се средил 90%.
:tapp::tapp::tapp:
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Nikoj, ne letaj ko prle...
Eurovent e edno NISTO, hartija bez validnost i garancija za performansi.. Zapomni go toa, najobicna privatna labaratorija, nejziniot dokument nema validnost pred niedna drzavna institucija, kaj nas i vo EU.
Автоматски споено мислење:


:tapp::tapp::tapp:
Sto tresna i ziv ostana. Pak seznajko se pravis, site drugi glupi i naivni. Jako te spremile
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.382
Поени од реакции
2.652
Sto tresna i ziv ostana. Pak seznajko se pravis, site drugi glupi i naivni. Jako te spremile
Posto se pravis mnogu pameten, odgovori mi na slednovo:
-dali so Eurovent sertifikat mozes da uvezes klima uredi vo MK ili vo EU?
-dali pri vnos na klima uredi nekoja institucija vo MK ili EU bara Eurovent sertifikat?
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Nikoj, ne letaj ko prle...
Eurovent e edno NISTO, hartija bez validnost i garancija za performansi.. Zapomni go toa, najobicna privatna labaratorija, nejziniot dokument nema validnost pred niedna drzavna institucija, kaj nas i vo EU.
Kod euroventa ili scop , seer testa koji odredjuje energetsku efikasnost uredjaja veći je problem sama metodologija , evropske direktive...Sve je to još u nekom pokušaju , daleko od nekakvog unificiranog , za kupce jednostavnog izračuna...
Naravno marketinški odjeli obilato koriste sam eurovent kao nekakav dokaz nečega , neke pouzdanosti , dok se u suštini radi o obaveznom testu koji ima svaka klima koja se želi prodavati na teritoriji EU..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.382
Поени од реакции
2.652
Kod euroventa ili scop , seer testa koji odredjuje energetsku efikasnost uredjaja veći je problem sama metodologija , evropske direktive...Sve je to još u nekom pokušaju , daleko od nekakvog unificiranog , za kupce jednostavnog izračuna...
Naravno marketinški odjeli obilato koriste sam eurovent kao nekakav dokaz nečega , neke pouzdanosti , dok se u suštini radi o obaveznom testu koji ima svaka klima koja se želi prodavati na teritoriji EU..
Eurovent ne e obavezen za prodazba vo EU, nitu MK, nitu Srbija...za nikade.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom