Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 август 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Во основа секоја клима е "бучна" кога ќе ја запнеш! Надворешниот уред е механика (ел.мотор+компресор+...). Е сега освен објективното чувство за бука и dB,има и еден дел кој е многу субјективен/варијабилен! Т.е.како е монтирана,на што и сл. Понекогаш вибрациите се хармонизираат со ѕидот/куќата и се слушаат многу погласно! (Ете и јас имам таков проблем со една понекогаш). Чаре: може да се провери монтажата,дали е под васервага,дали треба да се стават гумици на носачите,или самите носачи да се зајакнат....
Расчитај по темава,меѓутоа ако така работи на само една брзина јас не би чепкал,ако работи цело време тогаш би се загрижил...
Како што разбрав ти ја пушташ денски откако ќе излади куќата преку ноќ,и климата прави така првите два саати(т.е. додека работи на максимум)?! Кога ќе постигне Т се смирува и немаш проблем? Повикај сервис и види што ќе ти кажат! И остај ги ботовиве тука што ти се ситат дека не ти чини климата! Ќе умрат од мака што не ти ги зеле парите они...

@Sv B многу убави совети давате!? Стандард процедура и тоа извежбана/уходана! Иде човек да побара совет на форум и вие одма му се просерувате:"не ти чини климата","врска нема тој модел","Грее за Тошиба се измислени"....
Стварно од помош сте!
Pe e bucna na pocetokot da recam mozi 2 sati.. da kako da prenesuva nekoj vibracii.. pa e malku i vo kos stavena mozi i to da pravi nekoj problem so zvucnosta.. koga ke postigni temperatuta se smiruva.. ama nekogas kako zuenjeto da se oseka vo poodalecen del na kukata od stranata na klimata.. ke proveram dali e stegnata kako so treba i nivelirana.. neznam dali zaprimetivte na slikite.. namestena e navalena na napred i to ubo se poznava neznam dali toa bi mozelo da e nesto.. ili toa ne predstavuva problem .. fala
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
451
Поени од реакции
422
Pe e bucna na pocetokot da recam mozi 2 sati.. da kako da prenesuva nekoj vibracii.. pa e malku i vo kos stavena mozi i to da pravi nekoj problem so zvucnosta.. koga ke postigni temperatuta se smiruva.. ama nekogas kako zuenjeto da se oseka vo poodalecen del na kukata od stranata na klimata.. ke proveram dali e stegnata kako so treba i nivelirana.. neznam dali zaprimetivte na slikite.. namestena e navalena na napred i to ubo se poznava neznam dali toa bi mozelo da e nesto.. ili toa ne predstavuva problem .. fala
Ако ти е ѕидот граден со блок цигла може да ти пренесува звук,резонанца.Прво ке си пробаш со местење на буфери под климата,тоа можеш и сам да пробаш.Ако тоа не ти смени ништо тогаш премонтажа на анкерите/носачите што се глаедат на сликата да виси надворешната или ако е ниско на земја да стои климата.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
79
Поени од реакции
60
Ne e do nikakvi montazi, vibracii i slicno, me nema podolgo vreme, no momentalno kaj mene posle site premontazi, izoliranja od vibracii i slicno, sega e sovrseno namontirana, znaci ne e do monterite, problemot si ostana, ne cini klimata. I vo bugarija go ima istiot problem, i e samo kaj shorai modelite. ne znam samo dali kaj odredeni poedinecno ili kaj cela serija, no dosega barem 10tina shorai vo MK i BG imaat problem i luge se zalat, vo BG konstatiran e problem so motorceto od turbinata.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
279
Поени од реакции
354
Pe e bucna na pocetokot da recam mozi 2 sati.. da kako da prenesuva nekoj vibracii.. pa e malku i vo kos stavena mozi i to da pravi nekoj problem so zvucnosta.. koga ke postigni temperatuta se smiruva.. ama nekogas kako zuenjeto da se oseka vo poodalecen del na kukata od stranata na klimata.. ke proveram dali e stegnata kako so treba i nivelirana.. neznam dali zaprimetivte na slikite.. namestena e navalena na napred i to ubo se poznava neznam dali toa bi mozelo da e nesto.. ili toa ne predstavuva problem .. fala

Da na slimata se gleda deka e navalena na napred malku ke treba da si stavis buferi i mislam deka nema nisto da se oseka eve kaj mene kako e napraveno na 7 kw klima vnatre nisto ne se slusa a nadvor se slusa jacinata na ventilatorot a kompresorot si e tivok.
Ti pisuvaat deka ne se gasi inverter klima palis i ostavas da raboti i zatoa prvite saat dva ti se slusaat vibracii bidejki kompresorot raboti so golemi vrtezi za da zatopli do posakuvanata temperatura i se stvara vibracii eve vo avto delovi ima vakvi buferi zemi stavi probaj ke bide podobro.
 

Attachments

Член од
31 август 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Fala vi na site za odgovorite.
Ако ти е ѕидот граден со блок цигла може да ти пренесува звук,резонанца.Прво ке си пробаш со местење на буфери под климата,тоа можеш и сам да пробаш.Ако тоа не ти смени ништо тогаш премонтажа на анкерите/носачите што се глаедат на сликата да виси надворешната или ако е ниско на земја да стои климата.
Da zidot e so cigla bas i tatkomi se mislese a sam ja pravese kukata.. ke probam pa ke pisam.. a uste toa sto e navalena na napred ima nekakov problem sega ili ponatamu zosto i crevoto za voda e na zadnata strana
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@nnedan Пробрај еден ТЕСТ ко ќе почне да вибрира/бучи со раката малце подкренија кај компресорот ако престане стави Буфери .. на тие mhz компресорот вибрира повеќе и фаќал на еден дел на лим кај вентилите така разбрав од другами.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.159
Поени од реакции
3.027
Чекај куре.
Дали ти тоа мене ми посакуваш да ми се скрше перката?
Друга работа, дали знаеш што е цитирање или после мојот коментар ти се разбуди желбата по навика да замараш одреден член па ајде си "заборавил" да ме цитираш?

Бидејќи ако посакуваш мене нешто лошо да ми се случи или на мој уред кој сум го платил со пари т.е. леб делам од уста за да го платам, а со ништо не сум те предизвикал или сум ти наштетил во животот тогаш во најмала рака можам да ти кажам дека си среќен човек.

Да, навистина среќен.
Земи, смири си ги живците малку бидејќи за вакво срамно однесување и недолични пожелби од твоја страна да сме очи во очи можеше да правиш обиколки низ град без пола заби.

Не ти е срам?

Се' што е со греач и е' во принцип кинеско е океј, останатото и ние останатите кои сме делеле од лебот на домашните за да го купиме сме будали, така?

Многу, претерано многу, малициозна изјава од тебе. Не очекував до ова ниво да стигне некој на темата.

И да, имам 2 клими (од кои едната кинеска замисли), двете се без греач.
Знаеш што се случи од овие глупостите што си ги пишал погоре? - Апсолутно НИШТО!!!

Не може да се скрши перка или да замрзне ако е извадено лулето. ЈАС најдобро го знам тоа (има мој пост на темава и слики за сведоштво, а и ќе потвдрдат членовите), бидејќи оваа зима во мојот град имаше во два наврати температура од по -20.

Првиот пат, заради тоа што бев глупав и есенва не го извадив пластичното луле фати слој од мраз 2cm скоро (има слики на мој пост, слободно побарај).
Го искрсиш мразот, го извадив лулето и климата тие денови (иако -20) си работеше БЕЗ ПРОБЛЕМ.

Во вториот бран од такви температури сега во февруари ПОВТОРНО работеше без проблем и не замрзна воопшто.

Е сега, ако тоа што клима без греачи не мрзне и ако тоа што си или некој продавач или некој корисник кој го преебале да лупни X евриќи за греач кој на вака благи зими ќе му служи за КУР здравје не значи дека ти дава за право да јадеш бурек за да се расипе мојата или било чија друга клима.

ФАКТ е дека сме во умерена кон топла климатска зона и немаме зими со во континуитет температура под -7.
ФАКТ е дека при вакви услови немаш потреба од греач бидејќи не сме Финска.
ФАКТ е дека имаме над 250 сончеви денови во годината.
А исто, ФАКТ е дека македончето ќе умре од злоба и завист пред да каже некој добар збор или да има добра намера.

Just to remind you, karma is a bitch.
Па пази да не ти се случи тебе тоа што му го посакуваш на другите.

Ова беше во најмала рака кретенски и несоодветно од твоја страна.
Глупак.
Au, au, au.Ti pokratok fitil i od mene si imal. Što da rečam jas koga dva trojca provokatori otvoreno me navreduvaat (sega sami će se prepoznaat i će se javat), edniot od niv koga mu ponudiv da ja skeniram diplomata, a toj posle toa da isčezne od tuka, se sokri edno vreme i pak prodolžuva po staro.....
Samo se nadevam deka nekoj od moderatorite će reagira i da go odvoi žitoto od kukoljot, da gi zaštiti onie što davaat nešto korisno na forumov od onie što gledaat seir i se sitat na vakvi reakcii kako tvojata.
Eve za primer @Strelec, čovekot znae da navredi, mene nikogaš ne me navredil, koga će cvrcne, ama od nego naučiv mnogu raboti, se nadevam i toj od mene, se nadevam i mnogu drugi členovi naučivme na tehnikalii koi veruvajte gi nema na drugi forumi.
Veruvaj deka na drugi forumi nema da najdeš tolku precizno objasnuvanje na principot na rabota i termodinamikata primeneta kaj inverterite, dijagrami, tabeli, iskustva.....no ovie nekolku ovčari, bozađii, samarđii (bez da se navredat spomenatite) ne im ovde mesto i mislam deka treba da se pročisti forumov što poskoro. Gledam nema nikakvi reakcii od prijavi koga nekoj te navreduva. Duri nema nikakvo obrazložuvanje zošto nema reakcija.
Jas razmisluvam ako vo najskoro vreme toa ne se sluči, sam da se BANIRAM i nikogaš poveće da ne dojdam tuka na ovoj forum.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Чекај куре.
Дали ти тоа мене ми посакуваш да ми се скрше перката?
Друга работа, дали знаеш што е цитирање или после мојот коментар ти се разбуди желбата по навика да замараш одреден член па ајде си "заборавил" да ме цитираш?

Бидејќи ако посакуваш мене нешто лошо да ми се случи или на мој уред кој сум го платил со пари т.е. леб делам од уста за да го платам, а со ништо не сум те предизвикал или сум ти наштетил во животот тогаш во најмала рака можам да ти кажам дека си среќен човек.

Да, навистина среќен.
Земи, смири си ги живците малку бидејќи за вакво срамно однесување и недолични пожелби од твоја страна да сме очи во очи можеше да правиш обиколки низ град без пола заби.

Не ти е срам?

Се' што е со греач и е' во принцип кинеско е океј, останатото и ние останатите кои сме делеле од лебот на домашните за да го купиме сме будали, така?

Многу, претерано многу, малициозна изјава од тебе. Не очекував до ова ниво да стигне некој на темата.

И да, имам 2 клими (од кои едната кинеска замисли), двете се без греач.
Знаеш што се случи од овие глупостите што си ги пишал погоре? - Апсолутно НИШТО!!!

Не може да се скрши перка или да замрзне ако е извадено лулето. ЈАС најдобро го знам тоа (има мој пост на темава и слики за сведоштво, а и ќе потвдрдат членовите), бидејќи оваа зима во мојот град имаше во два наврати температура од по -20.

Првиот пат, заради тоа што бев глупав и есенва не го извадив пластичното луле фати слој од мраз 2cm скоро (има слики на мој пост, слободно побарај).
Го искрсиш мразот, го извадив лулето и климата тие денови (иако -20) си работеше БЕЗ ПРОБЛЕМ.

Во вториот бран од такви температури сега во февруари ПОВТОРНО работеше без проблем и не замрзна воопшто.

Е сега, ако тоа што клима без греачи не мрзне и ако тоа што си или некој продавач или некој корисник кој го преебале да лупни X евриќи за греач кој на вака благи зими ќе му служи за КУР здравје не значи дека ти дава за право да јадеш бурек за да се расипе мојата или било чија друга клима.

ФАКТ е дека сме во умерена кон топла климатска зона и немаме зими со во континуитет температура под -7.
ФАКТ е дека при вакви услови немаш потреба од греач бидејќи не сме Финска.
ФАКТ е дека имаме над 250 сончеви денови во годината.
А исто, ФАКТ е дека македончето ќе умре од злоба и завист пред да каже некој добар збор или да има добра намера.

Just to remind you, karma is a bitch.
Па пази да не ти се случи тебе тоа што му го посакуваш на другите.

Ова беше во најмала рака кретенски и несоодветно од твоја страна.
Глупак.
Sto ti e na tebe sto odma si mislis za tebe deka e napisano da bese ke te citirav opsto imam kazano, jas licno imam videno klima so skrshena perka i iskrivena osovina od motorceto korejska ili jaoanska bese klimata i opsto e kazano deka e posigurno grejac na tacna koga ima ti vo krpce si go vrza deka e za tebe ccc ne ne bese za tebe eve ti kazuvam!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
no ovie nekolku ovčari, bozađii, samarđii (bez da se navredat spomenatite) ne im ovde mesto i mislam deka treba da se pročisti forumov što poskoro.
Баш со ваков твој пристап предизвикуваш да ти одговараат со иста мера. Јас, само јас и никој друг. Ако некој има друго мислење ти возвраќаш со ароганција, наместо со аргументи.
Jas razmisluvam ako vo najskoro vreme toa ne se sluči, sam da se BANIRAM i nikogaš poveće da ne dojdam tuka na ovoj forum.
Одамна размислуваш, но уште си тука.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.023
Поени од реакции
2.284
Баш со ваков твој пристап предизвикуваш да ти одговараат со иста мера. Јас, само јас и никој друг. Ако некој има друго мислење ти возвраќаш со ароганција, наместо со аргументи.
Одамна размислуваш, но уште си тука.
Aman veke od tvoite zajadlivi komentari.
Izgleda se pronaogas sebe si vo boldiranite, si ja imas muvata na kapata.
Ako imas da kazes nesto pametno kazuvaj ako ne molci si.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.206
Ne e do nikakvi montazi, vibracii i slicno, me nema podolgo vreme, no momentalno kaj mene posle site premontazi, izoliranja od vibracii i slicno, sega e sovrseno namontirana, znaci ne e do monterite, problemot si ostana, ne cini klimata. I vo bugarija go ima istiot problem, i e samo kaj shorai modelite. ne znam samo dali kaj odredeni poedinecno ili kaj cela serija, no dosega barem 10tina shorai vo MK i BG imaat problem i luge se zalat, vo BG konstatiran e problem so motorceto od turbinata.
Kaj ovaj aktuelniot model Shorai Edge ima problemi.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.296
Au, au, au.Ti pokratok fitil i od mene si imal. Što da rečam jas koga dva trojca provokatori otvoreno me navreduvaat (sega sami će se prepoznaat i će se javat), edniot od niv koga mu ponudiv da ja skeniram diplomata, a toj posle toa da isčezne od tuka, se sokri edno vreme i pak prodolžuva po staro.....
Samo se nadevam deka nekoj od moderatorite će reagira i da go odvoi žitoto od kukoljot, da gi zaštiti onie što davaat nešto korisno na forumov od onie što gledaat seir i se sitat na vakvi reakcii kako tvojata.
Eve za primer @Strelec, čovekot znae da navredi, mene nikogaš ne me navredil, koga će cvrcne, ama od nego naučiv mnogu raboti, se nadevam i toj od mene, se nadevam i mnogu drugi členovi naučivme na tehnikalii koi veruvajte gi nema na drugi forumi.
Veruvaj deka na drugi forumi nema da najdeš tolku precizno objasnuvanje na principot na rabota i termodinamikata primeneta kaj inverterite, dijagrami, tabeli, iskustva.....no ovie nekolku ovčari, bozađii, samarđii (bez da se navredat spomenatite) ne im ovde mesto i mislam deka treba da se pročisti forumov što poskoro. Gledam nema nikakvi reakcii od prijavi koga nekoj te navreduva. Duri nema nikakvo obrazložuvanje zošto nema reakcija.
Jas razmisluvam ako vo najskoro vreme toa ne se sluči, sam da se BANIRAM i nikogaš poveće da ne dojdam tuka na ovoj forum.
Не се работи за краток фитил него за принципи. Не може некој да ми посакува лошо дамо ради тоа што не сум купил од производи кои тој ги застапува или пак користи. Тоа е злоба. Таков пакосник заслужува да му вратиш на начин на кој се поставил со тебе.

Со таквите воопшто не се понашам пацифистички, напротив.

Додека, од друга страна, со никој како тебе, Стрелец ТС01, незз да не ги редам сите сега на темава не сум се замерил во однос за/против одредени производители. Едноставно ги почитувам сите тука пто даваат допринос, а и сам гледам да сум колку-ѕолку од корист.

Но онаква завист и пакосност... па уште не било за мене наменето.
Не, за тетка ми е.
Срамота.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Aman veke od tvoite zajadlivi komentari.
Izgleda se pronaogas sebe si vo boldiranite, si ja imas muvata na kapata.
Ako imas da kazes nesto pametno kazuvaj ako ne molci si.
И ти ништо паметно не си кажал (само навреди), па што да правиме сега? Значи, молчи си.
А тоа што сум го напишал е чиста вистина. Кој не верува нека се врати назад и нека чита.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.253
Поени од реакции
6.520
Jas razmisluvam ako vo najskoro vreme toa ne se sluči, sam da se BANIRAM i nikogaš poveće da ne dojdam tuka na ovoj forum.
Верувај дека ова е сонот за кој што сонуваат продавачите тука. Да не снема сите и да можат рајат да продаваат и манипулираат.
Очигледно имаат добра тактика, не се од вчера.

Сепак да се остане истраен и да не се подлегни на провокации е доблест што треба да се покажи.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
257
Поени од реакции
465
Au, au, au.Ti pokratok fitil i od mene si imal. Što da rečam jas koga dva trojca provokatori otvoreno me navreduvaat (sega sami će se prepoznaat i će se javat), edniot od niv koga mu ponudiv da ja skeniram diplomata, a toj posle toa da isčezne od tuka, se sokri edno vreme i pak prodolžuva po staro.....
Samo se nadevam deka nekoj od moderatorite će reagira i da go odvoi žitoto od kukoljot, da gi zaštiti onie što davaat nešto korisno na forumov od onie što gledaat seir i se sitat na vakvi reakcii kako tvojata.
Eve za primer @Strelec, čovekot znae da navredi, mene nikogaš ne me navredil, koga će cvrcne, ama od nego naučiv mnogu raboti, se nadevam i toj od mene, se nadevam i mnogu drugi členovi naučivme na tehnikalii koi veruvajte gi nema na drugi forumi.
Veruvaj deka na drugi forumi nema da najdeš tolku precizno objasnuvanje na principot na rabota i termodinamikata primeneta kaj inverterite, dijagrami, tabeli, iskustva.....no ovie nekolku ovčari, bozađii, samarđii (bez da se navredat spomenatite) ne im ovde mesto i mislam deka treba da se pročisti forumov što poskoro. Gledam nema nikakvi reakcii od prijavi koga nekoj te navreduva. Duri nema nikakvo obrazložuvanje zošto nema reakcija.
Jas razmisluvam ako vo najskoro vreme toa ne se sluči, sam da se BANIRAM i nikogaš poveće da ne dojdam tuka na ovoj forum.
Ova zadnjovo ako go napravish imash pijacka od mene. :pijanco:
Gabe ti e taa diploma, ocigledno ne si se dokazal ko mlad pa Sega na stari godini tuka mi TERMASH nekoja DINAMIKA I koga ke vidis deka si istresol gluposti pocnuvash da vregjash.
Burazeru
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom