Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
791
Поени од реакции
1.562
Па Хансолот и У-Краунот последно се продаваа по слична цена колку што се сеќавам. Служена е само неколку месеци.

Јас сигурно нема да ја дадам ни за 12-13.000 а сум ја платил над 40.000. Секако ја користиме како скапа и преплатена греалица за октомври и ноември кога нема потреба од сериозно греење и температурите се над 10 степени.

Иначе мене ми понудија 6.000. Толку вредела. Можеби и стварно толку вреди. Е сега што бевме добри за стрижење кога ги купувавме.....

Ќе ја чувам да ме потстува уште еднаш да си немам работа вакви фалш произвоводи и брендови како Грее. Најмногу ми е криво што и Мицубиши СФ35 можев да ја земам за само 2-3.000 плус, после попусти.

Иначе во Бугарија новиот У-Краун 3,5 со R32 фреон и PDesignH од мизерни 3KW и А++ е 1800 лева или околку 55.000 ден. Ако не се лажам некои овдека ја платија и над 70.000.Доколку се правилно димензионирани и доколку вистински го испорачуваат тоа што е на хартија не би требало има има голема разлика во потрошувачката.

Јапонците се генерално објективни. Тоа што е на хартија тоа и го добиваш. Пример Тошиба јавно ги објавува податоците, и секој може да види дека се очајни за греење и секоја клима на греење е за една големина помала од декларираната. Така на пример, ако сакаш 3,5 односно 12ка во стварноста треба да гледаш 16ка.

Кај кинезите хартија трпи се. Проблем е кога едно се пишува а друго се испорачува, што е мое, а и искуство на многумина со Грее а по се изгледа и Хаиер, барем кај климите кои се продаваат кај нас.

Проблемот е што ова тешко да се согледа веднаш. Златко иницијано беше задоволен со потрошувачката на Хансолот, а тек сега ја гледа нелогичноста во потрошувачката (иста потрошувачка а Мицубишито грее 3 пати поголема површина).

Втората работа е во квалитетот. Замисли фрлаш 20-25.000 за клима и срикува неколку месеци по истекот на гаранцијата.
Toshiba ne e ocajna na greenje,samo sto javno i iskreno gi objavuva podatocite na nominalnata vrednost.
Neizinite podatoci se objaveni so 80% vlaznost,i ne friziran kompresor.Tie podatoci se zemaat za eurovent.
Taa ima i dopolnitelna tabela neizin maksimum,so friziran kompresor i poslab COP,na okolu 85-90HZ.
Koj ima tosiba samo toa go znae.
Konkreten primer,so moj drugar koj ima Panasonik Z 35-TKE koj na papuir izgleda deka e dovolno jak ilili jaka 3,5.No sprema Suzumi 16 ja sporedivme kaj mene,custvoto na pogolema mok odma se voocva kaj Suzumito.
Seto zavisi so kolkava iskrenost se davaat i podatocite.
Ne bi se slozil deka se slabi Tosibite na greenje,samo Toshiba si ima sopstvena filozofija na kako bi rekol, izrazuvanje na iskrenost na podatocite.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
641
Toshiba ne e ocajna na greenje,samo sto javno i iskreno gi objavuva podatocite na nominalnata vrednost.
Neizinite podatoci se objaveni so 80% vlaznost,i ne friziran kompresor.Tie podatoci se zemaat za eurovent.
Taa ima i dopolnitelna tabela neizin maksimum,so friziran kompresor i poslab COP,na okolu 85-90HZ.
Koj ima tosiba samo toa go znae.
Konkreten primer,so moj drugar koj ima Panasonik Z 35-TKE koj na papuir izgleda deka e dovolno jak ilili jaka 3,5.No sprema Suzumi 16 ja sporedivme kaj mene,custvoto na pogolema mok odma se voocva kaj Suzumito.
Seto zavisi so kolkava iskrenost se davaat i podatocite.
Ne bi se slozil deka se slabi Tosibite na greenje,samo Toshiba si ima sopstvena filozofija na kako bi rekol, izrazuvanje na iskrenost na podatocite.
Kaj site seriozni proizvoditeli e toa. Samo sto na edna raka se brojat, a Toshiba e sigurno edna od niv. Ama sega odma ke dobies napadi od botovi deka za duplo pomalku pari dobivas ist proizvod i plus imalo Ifeel funkcija pa meraci pa svetkala pa greaci pa itn itn....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
877
Поени од реакции
2.265
Иначе во Бугарија новиот У-Краун 3,5 со R32 фреон и PDesignH од мизерни 3KW и А++ е 1800 лева или околку 55.000 ден. Ако не се лажам некои овдека ја платија и над 70.000.
Како бе? Намалиле од плусчињата на новиот У-Краун на R32?
Ами како ќе ја продаваат сега 80к+ кај нас со едно плусче помалце?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
Како бе? Намалиле од плусчињата на новиот У-Краун на R32?
Ами како ќе ја продаваат сега 80к+ кај нас со едно плусче помалце?
Тие по порачка на увозникот се лепат ;)
Сакаш едно,сакаш три,енергетска било каква...
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
345
Поени од реакции
748
Trebase da ja platis 60000, malce ti naplatile.
Zemi izoliraj ja kolibata, ne da prodavas demagogii.
Od vakvi kako tebe lugeto se lazat, ama dibro e sto znaat so koj si imaat rabota. Mislam na tie sto bas te poznavaat.
Ехх тоа е. За ум да ми е. Понатаму, подалеку од ова кинеско ѓубре. Жалосно е само колку луѓе паднаа на прикаските за 50кг надворешна единица, 1,3 кг фреон и останати глупости.
Иначе добро е што признаваш дека Грее воопшто не е економична во неизолирани простории. Бар луѓето да знаат воопшто да не сметаат на Грее. За наша среќа има други брендови кои и во вакви случаи што се 90% од населението можат економично да загреат.
Е па баш што точно знаат со кого си имаат работа ме прашуваат за совет, и се благодарни што не се прелажани попари-окуби шиткачи.

Toshiba ne e ocajna na greenje,samo sto javno i iskreno gi objavuva podatocite na nominalnata vrednost.
Neizinite podatoci se objaveni so 80% vlaznost,i ne friziran kompresor.Tie podatoci se zemaat za eurovent.
Taa ima i dopolnitelna tabela neizin maksimum,so friziran kompresor i poslab COP,na okolu 85-90HZ.
Koj ima tosiba samo toa go znae.
Јас сум запознат со табелата. Кога ја земав 5,5 за 42м2 детално ја разгледав табелата за Сузуми Плус 18ка. Мене во тој момент а и сега ми изгледа очајна. Пример на -10 номинално дава 3,27KW а максимално 3,46KW. За разлика од неа СФ50 дава 4,2KW. Скоро 30% повеќе во однос на Сузумито. На крајот и цената беше иста. Е сега мислам дека новите модели се малку подобрени а и цената кај дилерите е малку корегирана.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.206
Ехх тоа е. За ум да ми е. Понатаму, подалеку од ова кинеско ѓубре. Жалосно е само колку луѓе паднаа на прикаските за 50кг надворешна единица, 1,3 кг фреон и останати глупости.
Иначе добро е што признаваш дека Грее воопшто не е економична во неизолирани простории. Бар луѓето да знаат воопшто да не сметаат на Грее. За наша среќа има други брендови кои и во вакви случаи што се 90% од населението можат економично да загреат.
Е па баш што точно знаат со кого си имаат работа ме прашуваат за совет, и се благодарни што не се прелажани попари-окуби шиткачи.


Јас сум запознат со табелата. Кога ја земав 5,5 за 42м2 детално ја разгледав табелата за Сузуми Плус 18ка. Мене во тој момент а и сега ми изгледа очајна. Пример на -10 номинално дава 3,27KW а максимално 3,46KW. За разлика од неа СФ50 дава 4,2KW. Скоро 30% повеќе во однос на Сузумито. На крајот и цената беше иста. Е сега мислам дека новите модели се малку подобрени а и цената кај дилерите е малку корегирана.
Ako ja imas procitano tabelata taa ne se poklopuva so eurovent i sto e sega merodavno
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
791
Поени од реакции
1.562
Ехх тоа е. За ум да ми е. Понатаму, подалеку од ова кинеско ѓубре. Жалосно е само колку луѓе паднаа на прикаските за 50кг надворешна единица, 1,3 кг фреон и останати глупости.
Иначе добро е што признаваш дека Грее воопшто не е економична во неизолирани простории. Бар луѓето да знаат воопшто да не сметаат на Грее. За наша среќа има други брендови кои и во вакви случаи што се 90% од населението можат економично да загреат.
Е па баш што точно знаат со кого си имаат работа ме прашуваат за совет, и се благодарни што не се прелажани попари-окуби шиткачи.


Јас сум запознат со табелата. Кога ја земав 5,5 за 42м2 детално ја разгледав табелата за Сузуми Плус 18ка. Мене во тој момент а и сега ми изгледа очајна. Пример на -10 номинално дава 3,27KW а максимално 3,46KW. За разлика од неа СФ50 дава 4,2KW. Скоро 30% повеќе во однос на Сузумито. На крајот и цената беше иста. Е сега мислам дека новите модели се малку подобрени а и цената кај дилерите е малку корегирана.
Dobro toa e taka ,navistina na Toshiba posle -7 poveke opaga kapacitetot,so cel da go zdrzi kopot.Toa e neizina politika na optimiziranje na uredot,taka taa smeta,a potrosuvacot da si vidi.
Interesno e sto i duri i na Suzumi 22,imaat istti kapacitet pod -7.
Jas ja imam Starata Suzumi 16 na R410 twi compresor,so maksimum 4,26kw na -7.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Dobro toa e taka ,navistina na Toshiba posle -7 poveke opaga kapacitetot,so cel da go zdrzi kopot.Toa e neizina politika na optimiziranje na uredot,taka taa smeta,a potrosuvacot da si vidi.
Interesno e sto i duri i na Suzumi 22,imaat istti kapacitet pod -7.
Jas ja imam Starata Suzumi 16 na R410 twi compresor,so maksimum 4,26kw na -7.
Izvini vo toshiba kako inzener rabotis posto znaes deka opagal kapacitetot da go drzi kopot, togas koja e poentata da negree za da stedi.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ne greska si,taa si gree,i pomalce arci,optimizirana e za nasa klima,a ne za Laponija.
toa se vika izgorvor optimizirana e za nasha klima....a nie vo koja sme vo plava kako sto mi teknuva neli taa bese ladna zona toga ne e optimizirana odnosno nema snaga mitsubishi kade kade se pojaki na toa pole od japoncite za greenje mislam iako pred nekolku nedeli kazav i ja se mislev za daisekai 9ka pred da se odlucam za amber znaci ne te napagam da ne me svatis pogresno tuku ednostavno ete toa e toa baska sto gleam vikate spin bilo deka midea e toshiba odnosno spored vas toshiba klimite si ostanale na toshiba....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
toa se vika izgorvor optimizirana e za nasha klima....a nie vo koja sme vo plava kako sto mi teknuva neli taa bese ladna zona toga ne e optimizirana odnosno nema snaga mitsubishi kade kade se pojaki na toa pole od japoncite za greenje mislam iako pred nekolku nedeli kazav i ja se mislev za daisekai 9ka pred da se odlucam za amber znaci ne te napagam da ne me svatis pogresno tuku ednostavno ete toa e toa baska sto gleam vikate spin bilo deka midea e toshiba odnosno spored vas toshiba klimite si ostanale na toshiba....
Ние ќе ја сањаме само плавата зона! Јануари дојде,а минуси уште немаат фанато. Како тргнало времево,ние сме поблиску до топла(портокалова) зона,него ли до плава.

А за Тошиба и остали корпорации,тоа е тоа. Глобализација! Едни дивизии ќе продаваат,други merger ќе прават,трети ќе ги чуваат... најчесто во форма на холдинзи се организирани и онака. Крај не им се знае.
Друга битна работа што сите ја забораваат е и самата Кина како пазар! И тоа пазар од миљарда и пол ;) До вчера беа неухранети,а сега(последниве 20год) можат да си дозволат западњачки/консумеристички начин на живот! Тоа е неверојатен скок во економија и куповна моќ. И не само што се најголем пазар,туку и почнуваат од нула! И ако големите корпорации сакаат дел од тој (ултра-масивен)колач,тогаш ќе направат се што е потребно да добијат дел. Значи мора партнерство,спојување,трансфер и на технологија и на производство таму! Тоа што денес Тошиба ги прави компресорите во џоинт-венчр со Мидеа не е ништо лошо,баш напротив сите добиваат: и компанијата(читај млатат пари),и кинезите(читај крадат технологија),и ние крајните корисници(пониски цени).
Сега за сега овој модел е одржлив! Како ќе биде во иднина,ни Ванѓа неможе да погоди.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
791
Поени од реакции
1.562
toa se vika izgorvor optimizirana e za nasha klima....a nie vo koja sme vo plava kako sto mi teknuva neli taa bese ladna zona toga ne e optimizirana odnosno nema snaga mitsubishi kade kade se pojaki na toa pole od japoncite za greenje mislam iako pred nekolku nedeli kazav i ja se mislev za daisekai 9ka pred da se odlucam za amber znaci ne te napagam da ne me svatis pogresno tuku ednostavno ete toa e toa baska sto gleam vikate spin bilo deka midea e toshiba odnosno spored vas toshiba klimite si ostanale na toshiba....
O pa MItsibushi se prekrasni klimi,koj rece deka ne se prekrasni,super si se i gree AMBER si e super.
Sekoj neka si se pronajdi so mu trba.I TOSHIBA i te kako znaj da go overklokuva ,i da go opni svojot kompresor na 130-150hz,ama nejki.I drugi firmi koristat toshibini kompresori i gi clokaat-frizitraat,ama toshiba neki svojte ,si gi stiti.Zatoa ti rekov sekoj so svojata politika.Taka razmisluva Tosiba.E sega koja zona na greenje sme,sigurno ne sme Sibir,Kamcatka.Baraj temperaturi pod -10,gevrek ke najdis.Pa ti odluci koja zona sme.
Ako e Toshiba air Conditioner Mideja,togas,nekoj neka si poraca ete Vivaks so raboti so Mideja,eden Daiseikaj,pa neka mu go napraj Mideja za polovina cena.E do kaj sme stignale.
Japonecot odma harahiri ke si izvrsi.
Ako vo Bitola e -20,mene i da drzi eden mesec ke mi treba za prostorot,5kw,ai so treba dastavam doma,nekoja klima sto dava 5KW na -20.Kakov komfor bi imal togas.Nikakov.Jas nikogas ne sum so takvo razmisluvanje.Treba nekogas da sme i racionalni so razmisluvanjata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom