Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Порано 2007 и натака тоа беше изборот, башка немање информации и Незнаење со спор или никаков Интернет, кој знае што на времето значеше модем и DialUp конекција од 56к брзина ке ме разбере.
Па се купуваа на големо вакви Но Нејм марки на финта шпански или слично.
Денес е поинаку и се знае Грее, Мидеа Хаиер од кинезите....све друго е ризик и сумњива варијанта....Фуего Тесла Ауx Vox Вивакс господ знае каде се произведува и чива копија е.
Самсунг имам од тоа време 2007 купена за 800евра, ОнОфф клима за стан за рентање, ама тогаш и кириите беа 800и јаче а кираџиите беа странци па се исплатеше инвестицијата. Сега нема логика
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Прво беа Фонко,па на почетокот на 2000тите дојдоа останативе но-нејм кинези,па сите можевме да си купиме клима... фала богу!
И тие но-нејмки испаднаа бољи него ли самсунзи,ЛЏ-ија и остали "бренд" имиња,со исклучок на Панасоник! Митсу и Дајкин не сум видел од тој период кај нас(можда и се продавале појма неам).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Прво беа Фонко,па на почетокот на 2000тите дојдоа останативе но-нејм кинези,па сите можевме да си купиме клима... фала богу!
И тие но-нејмки испаднаа бољи него ли самсунзи,ЛЏ-ија и остали "бренд" имиња,со исклучок на Панасоник! Митсу и Дајкин не сум видел од тој период кај нас(можда и се продавале појма неам).
Фонко е ОЕМ марка нема производство ни фабрика, негде се произведени со залепена етикета Фонко и тоа може да е било каде произведено ама никогаш нема да дознаеме што има внатре, нема информации нема сервисни само флаери и реклами.
Пример како се толкува кај нас податок за клима.
Пример ако пишува
Потрошувачка: 950(200-1600)w
Во 99% случаи ова се толкува дека просечно ке троши 950w што везе нема у старт, а немаат везе зашто прво купувачот а ни продавачот незнае да го објасни поимот "просечно". Што е просечно ?
Постои само COP како мерлива величина што е проста дропка или делење, значи тие 950w електрична даваат некоја топлинска енергија која може да е 3кв, може да е 4 или 5, и све тоа важи на надворешна од +7 степени...+7 е небитен податок за COP ама главно се лиферува многу со ова зашто никој неразбира што значи таа бројка ПРЕД заградите и како е добиена.
И ке види некоја на климите некоја со Просечни помали од 950 рецимо 800 и таа ке ја купи као поефикасна била....а тоа везе нема.
Па имаш 80% научници кои просекот го спиредуваат на климитемимк сајтот и прават споредби и рамњаат исти клими клими до -22 со ЕЕВ и клими до -22 со капилара(карбураторот) кои на -7 им црташ и даваш со години доказ дека бараат бекап.
За контрола, тоа што е на Еуровент измерено за Митсу/Тошуба на +7 стои пред заградите за капацитет, тоа внатре Во заградите како мин и макс не е мерено затоа и модулацијата е често поинаква од тоа што го пишува внатре во заградите)
IMG_20200604_202135.png
Пример за овој модел
Просечната моќност од 3600w дадена на климите ке ја најдете на Еурувент на надворешна Темп од +7 и COP na +7 ke биде 3.6 зашто тогаш троши 990w, но тоа нема да важи на -7....
И најбитно, на +7 во 35м2 нема да му требаат 3.5kw, и со најлоша изолација 100w/m2 na -10C :) za da e toa presuden podatok koja klima da ja zemam :)
толку можам да им објаснам за ова Просечното.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
7
Sakav da ja montiram nadvoresnata edinica na zemja so drzaci na visina od pola metro, ama od sproti nejze imam zid nema ni 50 cm prostor od nea i zidot , dali bi bilo problem?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дали некој ги поседува овие модели и која е разликата помеѓу нив?



и дали помеѓу нив две, оваа последната би била среќен избор за 35m2 отворен простор од куќа, без надворешна изолација, со пвц дограма?


п.с. црната би требала да има некои си антибактериски филтри и дрн дрн други јариња...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Дали некој ги поседува овие модели и која е разликата помеѓу нив?



и дали помеѓу нив две, оваа последната би била среќен избор за 35m2 отворен простор од куќа, без надворешна изолација, со пвц дограма?


п.с. црната би требала да има некои си антибактериски филтри и дрн дрн други јариња...
За жал ниту една од овие нема да биде среќен избор за куќа 35м2 неизолирани...
Ќе мора 5.5ка за жал.Ако веќе мора од нептун да биде,за 38к имаш вивакс аери или ЛЏ ама скапички се..
Автоматски споено мислење:

Sakav da ja montiram nadvoresnata edinica na zemja so drzaci na visina od pola metro, ama od sproti nejze imam zid nema ni 50 cm prostor od nea i zidot , dali bi bilo problem?
Да! Мора слободно пред неа да не го враќа воздухот.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Дали некој ги поседува овие модели и која е разликата помеѓу нив?



и дали помеѓу нив две, оваа последната би била среќен избор за 35m2 отворен простор од куќа, без надворешна изолација, со пвц дограма?


п.с. црната би требала да има некои си антибактериски филтри и дрн дрн други јариња...
Za 50karti kolku sto e prvata Lg zemisi Amber12ka a mozes i 9kaAmber
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Sakav da ja montiram nadvoresnata edinica na zemja so drzaci na visina od pola metro, ama od sproti nejze imam zid nema ni 50 cm prostor od nea i zidot , dali bi bilo problem?
Еве според Даикин сервис мануал, 35см се доволни


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Еве според Даикин сервис мануал, 35см се доволни


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Poglup, pokonfuzen i ponelogičen crtež nemam videno vo životot, a sum rabotel so i po iljadnici crteži.....
Ako se soberat minimalnite dimenzii dadeni po crtežot izleguva deka nadvorešnata edinica e dozvoleno da se smesti vo prostor širok samo 100+350+250=700mm (prosečna širočina na edinicata neka e 250mm). Ako ova vaka se napravi će dobiete prostor okolu klimata vo leto na +35C da ima 55C, vo zima na -10C da ima -25C, da si ja zgolemite potrošuvačkata za dva pati, a vekot na traenje na polovina.
Mnogu od monterite baš vaka i gi montiraat, oni si gledaat kade im e najlesno i da potrošat što pomalce cevki, izolacii i kabli za isti pari.
Nadvorešniot ventilator sigurno pravi i poveće od 2-3000m3/h vo nekoi režimi na rabota, toa treba i mora da go pravi sekogaš so SVEŽ ne veće nekolku pati upotrebuvan vozduh odbien od razni prepreki....
Za mene e ova čista glupost i nepotrebno mačenje na uredot pri rabota, mislam deka ne smee da postoi nikakva prepreka pred nadv. edinica nitu na 2m, a ne na 0.35m. Nema stavanje vo nekakvi poluotvreni prostori lođii i balkoni svrteni so izlezot kon sprotiven zid, tuku samo kon svetlite otvori na balkonite i na mesta kade će se vleće sekogaš svež nitu ednaš neiskoristen vozduh.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Poglup, pokonfuzen i ponelogičen crtež nemam videno vo životot, a sum rabotel so i po iljadnici crteži.....
Ako se soberat minimalnite dimenzii dadeni po crtežot izleguva deka nadvorešnata edinica e dozvoleno da se smesti vo prostor širok samo 100+350+250=700mm (prosečna širočina na edinicata neka e 250mm). Ako ova vaka se napravi će dobiete prostor okolu klimata vo leto na +35C da ima 55C, vo zima na -10C da ima -25C, da si ja zgolemite potrošuvačkata za dva pati, a vekot na traenje na polovina.
Mnogu od monterite baš vaka i gi montiraat, oni si gledaat kade im e najlesno i da potrošat što pomalce cevki, izolacii i kabli za isti pari.
Nadvorešniot ventilator sigurno pravi i poveće od 2-3000m3/h vo nekoi režimi na rabota, toa treba i mora da go pravi sekogaš so SVEŽ ne veće nekolku pati upotrebuvan vozduh odbien od razni prepreki....
Za mene e ova čista glupost i nepotrebno mačenje na uredot pri rabota, mislam deka ne smee da postoi nikakva prepreka pred nadv. edinica nitu na 2m, a ne na 0.35m. Nema stavanje vo nekakvi poluotvreni prostori lođii i balkoni svrteni so izlezot kon sprotiven zid, tuku samo kon svetlite otvori na balkonite i na mesta kade će se vleće sekogaš svež nitu ednaš neiskoristen vozduh.
Еве слични податоци (дури и понеповолни). Мислам дека се од упатството на Грее (не сум сигурен од кај точно го симнав). monaza.JPG
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Секако дека е подобро да е монтирана на слободен простор.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Еве слични податоци (дури и понеповолни). Мислам дека се од упатството на Грее (не сум сигурен од кај точно го симнав).Прегледај го приврзокот 254454
Ogromna e razlikata među ova i pogore na DAIKIN. Vaka, ako ne može poinaku i vo kraen slučaj može da se montira, bidejći zadnata strana od kade se vleče svežiot vozduh e slobodna, odbieniot vozduh od preprekata ima kade da odi, možebi malce če se meša so svežiot
vozduh, no koga ne može poinaku....Tretiot način e kako kaj DAIKINOT, za nego mislam deka e mnogu loša kombinacija koja ne ni trba da se koristi. Ova e moe mislenje, što normalno ne ni mora da go zemete vo obzir.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Еве за митсубиши СФ бараат само 20см


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Еве и за Хитачи, можеби ќе му се најде на некој.


Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom