Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Како би поминал поекономично, а воедно би бил стоплен за греење за 36-38 м2 без изолација( од три страни затворен една страна отворена према запад со пвц дограма со 4 сезонско стакло ).
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E (https://klimi.mk/product/254) или
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E/RAS-16PAVSG-E (https://klimi.mk/product/255)
или кажете од искуство некоја друга клими што би бркала работа
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Како би поминал поекономично, а воедно би бил стоплен за греење за 36-38 м2 без изолација( од три страни затворен една страна отворена према запад со пвц дограма со 4 сезонско стакло ).
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E (https://klimi.mk/product/254) или
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E/RAS-16PAVSG-E (https://klimi.mk/product/255)
или кажете од искуство некоја друга клими што би бркала работа
16ка ако имаш можност.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Како би поминал поекономично, а воедно би бил стоплен за греење за 36-38 м2 без изолација( од три страни затворен една страна отворена према запад со пвц дограма со 4 сезонско стакло ).
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E/RAS-13PAVSG-E (https://klimi.mk/product/254) или
Toshiba SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E/RAS-16PAVSG-E (https://klimi.mk/product/255)
или кажете од искуство некоја друга клими што би бркала работа
16
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Почитувани,

Започнува промоција на GREE Console Inverter GEH12AA-K3DNA1D, цена 36'990,00 денари.

Прегледај го приврзокот 260901

Прегледај го приврзокот 260902
Со почит
Греемак Гроуп
Ako може повеќе детали за моделот. Одамна сум заинтересиран за инвертер во парапетна-конзолна изведба. Се надевам дека Strelec соответно од технички аспект ќе го претстави моделот со сите технички спецификации за евентуалните купувачи да знаат што купуваат. Однапред благодарам. Поздрав
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Mislam deka ne si vo pravo ...tuka se spodeluvaat infoo za sekakvi klimi,e sega za nekoja ima povekei nfoo za nekoja pomalce*toa e veke drug muabet ...ako imas za nesto infoo poveli bujrum spodeli...
Ne go kopiraj Strelco be prijatele, jas da imav znaenje ke spodelev eve sega ucam poleka poleka, i eden kup raboti mi se nejasni ama nema veze.Realno na forumov samo strelco ima znaenje i vo sekoj moment moze da najde AKO SAKA za bilo koja klima info od koj inziner e proektirana, kako gree na -7-10-15-20 i po kolku denovi e testirana itn itn itn .
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.563
Поени од реакции
9.646
Mislam deka ne si vo pravo ...tuka se spodeluvaat infoo za sekakvi klimi,e sega za nekoja ima povekei nfoo za nekoja pomalce*toa e veke drug muabet ...ako imas za nesto infoo poveli bujrum spodeli...
Mislam deka ne si vo pravo ...tuka se spodeluvaat infoo za sekakvi klimi,e sega za nekoja ima povekei nfoo za nekoja pomalce*toa e veke drug muabet ...ako imas za nesto infoo poveli bujrum spodeli...
Се споделуваат мадиња рендани.

Исто и јас се интересирав за Мицубиши па се отепаа споделување, а за моменти како овој искоментиран на др тема залудно би отварале дискусии бидејќи ќе се оди во др насока со муабетите. Тие криви дрини нека ги испрсваат др членови кои се испокарале претходно помеѓу нив.
Пример:

Како и да е, очигледно е дека Грее се форсира и тоа би било океј кога би се давале информации САМО за грее, а не во споредба со др клими дека тие биле тооооооп и слично.

Генерално овој мкд пазар пати од неквалитетни производи, без разлика на производител, за жал.
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Се споделуваат мадиња рендани.

Исто и јас се интересирав за Мицубиши па се отепаа споделување, а за моменти како овој искоментиран на др тема залудно би отварале дискусии бидејќи ќе се оди во др насока со муабетите. Тие криви дрини нека ги испрсваат др членови кои се испокарале претходно помеѓу нив.
Пример:

Како и да е, очигледно е дека Грее се форсира и тоа би било океј кога би се давале информации САМО за грее, а не во споредба со др клими дека тие биле тооооооп и слично.

Генерално овој мкд пазар пати од неквалитетни производи, без разлика на производител, за жал.
Aaaa nedaj boze da prasas za japonec, necini vakva e takva e vamu e sklapana tamu e sklapana, kakov mitsu kakvi bakraci se znae tuka gree dominira. Pak ke kazham strelco ima najgolemo znaenje tuka i normalno e da go spodeluva za toa sto go prodava, ama tie botovite pokraj nego nesvatlivi mi se ama okej..
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.145
Поени од реакции
4.997
Na Makedonskiot pazar najprodavani ( 80% od klimite ) se Gree i Vivax toa e fakt najpristapni se so cena i imaat soliden kvalitet za parite.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.563
Поени од реакции
9.646
Aaaa nedaj boze da prasas za japonec, necini vakva e takva e vamu e sklapana tamu e sklapana, kakov mitsu kakvi bakraci se znae tuka gree dominira. Pak ke kazham strelco ima najgolemo znaenje tuka i normalno e da go spodeluva za toa sto go prodava, ama tie botovite pokraj nego nesvatlivi mi se ama okej..
Види, човекот си продава клими и тоа му е работа. Дали си е свој газда или работи за плата небитно, битно си тера со тој филм и легитимно е да го брани тоа што го продава. Крај краева лебот од таму го вади.

Е сега, на страна тоа и на страна кога ќе се пцујат со др членови (што не можам искрено да го разберам) мене едино ми смета што ако имаш мака со одредена клима или се интересираш за нешто што не е Грее испаѓа дека по дифолт нема да ти се одговори или ќе ти се каже дека таа твоја клима не е океј туку е океј другата повеќе.

Во такви едни околности, како краен купувач, не ти паѓа на памет да им стапниш во дуќан бидејќи ако човек троши повеќе време за да ти кажи зошто да не купуваш конкуренција отколку ЗОШТО да го купиш неговиот производ е во најмала рака непрофесионален кон себе, а потоа кон тебе како муштерија.

Стрелец на оваа тема е со уште двајца неприкосновен во знаењата, а од др страна во право си тоа дека другите кои скокаат од страна за било кој бренд само допринесуваат за антиреклама на истиот и одбивност кон тој производител.

Остсвете го Стрелец да си збори за Грее и не си ги мерите со него на кој му е подолг пошто добро е да си има некој кој дава инфо за Грее. Треба такви луѓе и со такви познавања да има за поголемите и позастапени производители на пазарот.

Проблем е кога останатите членови, како крајни корисници, не споделуваат премногу искуства и повеќе време се губи понекогаш за докажување кој производител е подобар, наместо да се прават споредби помеѓу ист производител но различни модели на клими во однос на квалитет, цена и се' останато.

Може и тоа го има, голема тема е, но во последно не е застапено до толку.
Na Makedonskiot pazar najprodavani ( 80% od klimite ) se Gree i Vivax toa e fakt najpristapni se so cena i imaat soliden kvalitet za parite.
Тоа не значи дека се и најквалитетни. Впрочем, секој производител сигурно има клима која е подобра и отскокнува од другите. Тоа фали на темата, сите или повеќето производители да претстават модел кој е добар и да се каже зошто тој предничи пред останатие што ги имаат во понуда.

Муабетите од типот Грее се најдобри или јапонците се најдобри Кинезите се срање оти се кинези се глупи дами по себе и водат само до поделби и расправии.

Јас сум сигурен дека има крајни корисници и со др модели но зошто не споделуваат не знам.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
206
Поени од реакции
60
Ukluci ja klimata i na dugmeto Fan drzi 5 sekundi ke se aktivira funkcijata XFAN ( dalecinskoto nasocigo nakaj klimata koga ke pritiskas na Fan ke se pojavi ventilator na display-ot na dalecinskoto )
Автоматски споено мислење:


Problemot e toa sto bratmi go ima frleno upatstvoto i sega neznae kako da go vkluci Display-ot na klimata a na dalecinskoto nema dugme LIGHT.
Фала за одговорот за G-tech.Еден месец ја користам без претходно искуство со клими.Дали овие се некои скриени опции оти реално на кој би му текнало на такви финти или се универзални финти за сите клими.
Дали G-tech покажува и надворешна температура ( или климите општо дали имаат и таква можност)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Problemot e sto Gree ima kvalitet, pristojna cena, Mnogu pati e kazano deka kineskite brendovi nudat poveke za pomalku pari.
Ako nekoj saka nalepnica, slobodno neka kupi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom