Најдобро уставно уредување за РМ е...

Член од
21 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
1
pa socijaliznot ili predkomunizmot samo taka i postoel. no za volja na visinata i denes ima obidi za da se dojde od opstestvena sopstvenost (im pripaga na site t.e na nikogo).
 
Член од
21 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
1
Офчар напиша:
шефе корпи, не ти го бива муабетот.

уредувањето не е проблем, уредувачите се!
e da de!!! ali so ke ti ureduvanje so ureduvacite nemozat (nesposobni se) da go sprovedat.
kapis?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
не.

секое уредување има свои про ет контра аргументи.. ама проблемот е дали тие остануваат суштествени или прагматични.. ај бе не ми се дискутира сеа..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Темава е за сеир или зериозна. Некако накај глупаво-сеирџиска и непродуктивна ми изгледа. Да не ја заклучувам, ај да почекаме, може нешто умно ќе се развие.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Mislam deka "anarhija" bi bila najdobro ureduvanje za Makedonija barem dodeka ne se sredat nekoi raboti koj navistina bi trebalo da se sredat dokolku se saka da se odi napred vo podobra idnina.Vo sprotivno ke imame sostojbi kako shto se sega koga ne znaeme ni kakvo ureduvanje sme i koga predsedatelot i premierot komuniciraat preku mediumite za sushtestveni prashanja,mozebi toa e nova forma za ureduvanje koja bi se narekla "mediumska"!
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
тоа е криза во меѓусебните односи на лицето Б.Ц и Гарги (намерно изиграна или не ќе покаже времето), инаку јас мислам дека уредувањето арно си е, власта е проблем
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Постои тенденција кај мене да се сложам со напишаното од Офчар. Риспект чоече!!!

Инаку, за тие кои не се разбираат, а дробат, можам да кажам:
:lud: :pos: :lud: :pos: :lud:

Во светот веќе од поодамна не се разговара на тема политички филозофии со терминологијата капитализам vs социјализам. Некој луѓе тука останале во некое дамнешно време или пак толку им сече!!!:baeh:

У светот се муабети у стилот:
Левица= социјални програми, редистрибуција и колективистичко гледиште.
Десница= слобода (со одговорност), пазарна економија (слободна), правна држава и индивидуализам.

Бај да веј, нашето уставно уредување си е во ред, на хартија разбира се. Претендира да е, односно е, повеќе левичарски настроено иако се протежира десната опција како негова основа.
Нашите „политички“ партии иако се позиционираат лево или десно од центарот нивната политичка активност не се оддалечува многу од популизмот како средство за стекнување на моќта (власт) да се раководи со и дистрибуира најголемото купче на пари во нашето општество (буџетот).

Некој тука спомна анархија, а други спомнаа социјализам/комунизам!!! Двете форми се утопија. Каде што едната, анархијата зависи од постоењето на високо потврдени морални вредности на индивидуата во општеството за нејзиното појавување и опстанок. Додека социјализмот/комунизмот зависи од моралните вредности на лицата кои ја поседуваат политичката и економската моќ да го редистрибуираат општественото богатство каде што индивидуата е непостоечка именка и служи само како средство за стекнување на тоа богатсво.

На крај еден мал коментар:

нов општествен систем, базиран на социјализмот

а кој мисли дека социјализмот во неговата орто форма,(значи онака како шо треба да е, а не онака како шо ни го прикажуваат) НЕ Е ДОБАР, тогаш или е глупав или му фали нешто во главата...
:lud:
Сердар,
А бе, да на не си забегал малку, односно троа појќе?
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
Корпи е смешен!! Ама учи, можда и ќе бидне нешто од него!
ха ха ха
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
protivpropaganda напиша:
Постои тенденција кај мене да се сложам со напишаното од Офчар. Риспект чоече!!!

Инаку, за тие кои не се разбираат, а дробат, можам да кажам:
:lud: :pos: :lud: :pos: :lud:

Во светот веќе од поодамна не се разговара на тема политички филозофии со терминологијата капитализам vs социјализам. Некој луѓе тука останале во некое дамнешно време или пак толку им сече!!!:baeh:

У светот се муабети у стилот:
Левица= социјални програми, редистрибуција и колективистичко гледиште.
Десница= слобода (со одговорност), пазарна економија (слободна), правна држава и индивидуализам.

Бај да веј, нашето уставно уредување си е во ред, на хартија разбира се. Претендира да е, односно е, повеќе левичарски настроено иако се протежира десната опција како негова основа.
Нашите „политички“ партии иако се позиционираат лево или десно од центарот нивната политичка активност не се оддалечува многу од популизмот како средство за стекнување на моќта (власт) да се раководи со и дистрибуира најголемото купче на пари во нашето општество (буџетот).

Некој тука спомна анархија, а други спомнаа социјализам/комунизам!!! Двете форми се утопија. Каде што едната, анархијата зависи од постоењето на високо потврдени морални вредности на индивидуата во општеството за нејзиното појавување и опстанок. Додека социјализмот/комунизмот зависи од моралните вредности на лицата кои ја поседуваат политичката и економската моќ да го редистрибуираат општественото богатство каде што индивидуата е непостоечка именка и служи само како средство за стекнување на тоа богатсво.

На крај еден мал коментар:


:lud:
Сердар,
А бе, да на не си забегал малку, односно троа појќе?

а така, а браос...
се сложувам скроз на скроз
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
protivpropaganda напиша:
:lud:
Сердар,
А бе, да на не си забегал малку, односно троа појќе?
си ја слушнал приказната „царот е луд„ ???

ај објасни шо виде лудо во мојот коментар?

или си еден од оние шо кракаат само онака, зато шо сите кракаат?

да се најдат на муабет, шо би се рекло...

ах да, да не ја засереш(ме) темава, можиш и на пфт...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
То је моја опредељба: Десница= слобода (со одговорност), пазарна економија (слободна), правна држава и индивидуализам, националност.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
korpi напиша:
e prasanje e de!..
kakvo e toa "rotiracko" prasanje? se misli na sega vo RM so bi bilo najdobro:
na pr.
1. parlamentaren
2. pretsedatelski
3. sobraniski
4. kombiniran (kako segasniot t.n proliv sistem)
razlika megju sobraniski i parlamentaren?
bashka, ustavno ureduvanje i politicki sistem edno te isto?
rotiracko ili retoricko?
ma uzasno zbunuvacko pile...
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Najdobro ustavno ureduvanje na papir, Ustavot na SFRJ od 1974. Ucele i strancite od pisanoto ... ama oni u praksa go staile troa poubavo. E sea odi pile citni na koj e baziran toj ustav i ke ti stane jasno koj doturkal najblisko do ona "najdobro."

p.s. baska kvalitetot i "dobroto" na eden ustav ne se gleda vo pisaniot zbor, tuku kolku e toj ogeldalo na opstestvenite odnosi vo dadeno opstestvo. Zatoa ne sekoe politicko ureduvanje go biva sekade --- to mu dojde ko ja da pijam sok od borovnica posto tebe ti deluva ubavo na organizmot, iako kaj mene sozdava alergicna reakcija.
Politicko ureduvanje e proces, koj moze da dojde do "dobroto" samo so cesno osoznavanje i apliciranje na rabotite - mkd e daleku od toa sega a ke bide use podaleku naskoro i naskoro...

p.s.2 Svetot odavna prekina da zbori i vo termini ko levica/desnica -- kolku sme iscepkale od toas u teorija i praksa... ama koj da stigne koga gnjuri uste so acko...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom