Најдобри ликови од видео игрите

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
(Ако има ваква тема, Мац, префрли го мислењево таму, јас не можев да најдам таква тема)

Кој ви е најдобар лик/карактер од игрите што сте ги играле до сега? Кој ви оставил најголем впечаток, според тоа како е изграден како карактер у смисла дали има длабочина во самиот лик, историја за него, дијалозите во самата игра, мудроста, итрината и слични карактеристики кои би го класифицирале како брилијантен карактер направен во игра?

Јас имам само еден предлог за почеток: GLaDOS.


Брилијантниот компјутерски систем во Portal. Машината која го управува целиот огромен објект на Aperture Science и најбитно - нивните сали за тестирање на субјектите, кои и самата ги креира. Играта, на кратко, сите ја знаете и сигурно и самиот карактер. Најголемата причина, зашто овој карактер го споменувам како најдобар, се брилијантните реплики низ самата игра (во двата дела) каде што на свој специфичен начин го води карактерот низ салите за тестирање, каде што на свој начин ги кажува самита намера за тестирањето.

Ќе напишам неколку реплики од GLaDOS, кои ми оставија најголем впечаток:

Well done. Here are the test results: You are a horrible person. I'm serious, that's what it says: "A horrible person." We weren't even testing for that. Don't let that horrible-person thing discourage you. It's just a data point. If it makes you feel any better, science has now validated your birth mother's decision to abandon you on a doorstep.

I feel awful about that surprise. Tell you what, let's give your parents a call right now.
[phone dialing and ringing; in a stranger, lower voice]
The birth parents you are trying to reach do not love you. Please hang up.

Most people emerge from suspension terribly undernourished. I want to congratulate you on beating the odds and somehow managing to pack on a few pounds.

I've been *really* busy being dead. You know, after you *murdered* me!

As part of a previously mentioned required test protocol, we can no longer lie to you. When the testing is over, you will be missed.

Did you know you can donate one or all of your vital organs to the Aperture Science Self-Esteem Fund for Girls? It's true!
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Елите крев..
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233


Raziel. Ама не тој од форумов, туку тој од Legacy of Kain, една од најдобрите action-puzzle игри до сега. Физичката и психичката болка на карактерот е одлично прикажана во игрите и кога е дополнета со одличните дијалози во самата игра, се добива еден многу добро изграден карактер, со кој лесно може да се поврзеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom