Најдобри дефанзивци

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Artest gained reputation as one of the premier defenders in the game today, winning the NBA Defensive Player of the Year Award in 2004.

So ova se e kazano...
Ако така гледаме и Марио Стојич е добар дефанзивец најдобар!...ама го нема нигде ..неможеш да гледаш по тоа што освоил и плус тоа било 2004! ние збориме за сега!:wink:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Тим Данкан-според мене убедливо најдобриот дефанзивец во цел свет-а толку е неприметлив тоа е неверојатно нешто.
 
Член од
27 август 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Ако така гледаме и Марио Стојич е добар дефанзивец најдобар!...ама го нема нигде ..неможеш да гледаш по тоа што освоил и плус тоа било 2004! ние збориме за сега!:wink:

epa vo ovaa sezona bese vtor u liga po ukradeni so 2.1 spg i tret po skokovi (megju krilata normalno) so 6.5 rpg. Plus site prljavi raboti sto gi zavrsuva na teren sto statistikita ne moze da gi pokaze. A i od Sacramento i onaka samo on igra odbrana od cel tim. Sigurno Bibby, Martin ili Miller ne znaat da igraat odbrana.:pos2:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Бен Волас е ѕвер под кош во одбрана, за него оди мојот глас.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Бен Волас е ѕвер под кош во одбрана, за него оди мојот глас.
Еве кој колку толку се разбира Бен Волас е најдобар скокач и одбранбен играч во Нба според мене...:) само во НБА/:wink:
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Дикембе Мутомбо како го заборавив со неговите блокади:)
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Vo istorijata na kosarkata najdobar defanzivec ubedlivo bese DENIS RODMAN!!!Covekot skokase po sekoja topka so ke mu bese na oddalecenost i do 2 metri!!!A momentalno Alen Iverson.Nenormalno krade topki
 

aLeKsAnDaR-aKi

The Duke
Член од
29 октомври 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
За најдобар дефанзивец дефинитивно би го прогласил : Dimitrios Diamantidis-еден од најдобрите европски кошаркари на денешницата.Во прилог ви го праќам ова...
 
Член од
8 септември 2007
Мислења
335
Поени од реакции
1
Во МКД според мене Гоцевски со ланските блокади во финалето против фершпед (8 ако не се лажам),Ѓуров, Грнчаров и Богоев

Во Европа Диамантидис и Папалукас (и цела грчка репрезентација)

Во НБА од неактивни цар е Џордан, а вреди да се спомнат и Дерек Харпер, Џон Старкс, Клајд Дрекслер, Шон Кемп итн
од активни Раџа Бел, Артест, Бен Волас, Тејшон Принц и Ајверсон (за него имам читано изјава на Зоран Планинич за време на неговиот престој во Њу Џерси Нетс во која го прашуваат што му оставило најјак впечаток а тој изјави дека брзината и одбраната на Ајверсон особено во сечење топки и бла бла у тај стил нешто)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom