Најдобриот кошаркар на сите времиња од Европа

Член од
13 октомври 2007
Мислења
24
Поени од реакции
0
Не ја трупајте темата со глупости...

Никос Галис е и готово крај на таа тема!
Има право Била Бонг, иако не сме во добри односи со грците мислам дека политиката нема врска со кошарката.
 

aLeKsAnDaR-aKi

The Duke
Член од
29 октомври 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
секако дека има право (политиката нема врска со спортот) - едноставно треба да се помириме дека Грците поседуваат вон-сериски играчи,исто како што имаат и Шпанија...играат тимски и пожртвувано,порано повеќе поединци решавале за победа но сега е друга ситуацијата.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
24
Поени од реакции
0
секако дека има право (политиката нема врска со спортот) - едноставно треба да се помириме дека Грците поседуваат вон-сериски играчи,исто како што имаат и Шпанија...играат тимски и пожртвувано,порано повеќе поединци решавале за победа но сега е друга ситуацијата.
Zatoa imaat dobri rezultati segde kaj so ke pojdat.
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
од неaктивните :

1.Дрaжен Петрович
2.Дејaн Бодирогa
3.Влaде Дивaц
4.Сaшa Џорџевич
5.Никос Гaлис

од aктивните

1.Дирк Новицки (Dallas Nba)
2.Тони Пaркер (San antonio Nba)
3.Пaу Гaсол (Memphis Nba)
4.Предрaг Стојaкович (New Orleans Nba)
5.Нaвaро (Memphis Nba)
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
73
Поени од реакции
4
Bas ja razgledaf temava i resiv da go prasam dedo mi (Lazar Lecic) idealen covek za diskutiranje na temava . Nekoj go znaat nekoj ne.Mi kaza deka gi ima trenirano skoro site najpoznati kosarkari vo bifsa Jugoslavija:Radza ,Dalipagic ,Divac ,Stojakovic... pa rabotel i so Bodiroga i so Drazen. Drazen poseduval neviden talent i da ne zaginel sigurno bi bil najbolje no sepak Bodiroga spored nego e najdobriot evropski Kosarkar na site vreminja
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Bas ja razgledaf temava i resiv da go prasam dedo mi (Lazar Lecic) idealen covek za diskutiranje na temava . Nekoj go znaat nekoj ne.Mi kaza deka gi ima trenirano skoro site najpoznati kosarkari vo bifsa Jugoslavija:Radza ,Dalipagic ,Divac ,Stojakovic... pa rabotel i so Bodiroga i so Drazen. Drazen poseduval neviden talent i da ne zaginel sigurno bi bil najbolje no sepak Bodiroga spored nego e najdobriot evropski Kosarkar na site vreminja
Ете го ....знае дедо ти убаво...поздрави го од мене:wink:
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
од неaктивните :

1.Дрaжен Петрович
2.Дејaн Бодирогa
3.Влaде Дивaц
4.Сaшa Џорџевич
5.Никос Гaлис

од aктивните

1.Дирк Новицки (Dallas Nba)
2.Тони Пaркер (San antonio Nba)
3.Пaу Гaсол (Memphis Nba)
4.Предрaг Стојaкович (New Orleans Nba)
5.Нaвaро (Memphis Nba)
Е вака ќе ти кажам...

Место Наваро можеш слободно да го напишеш Џинобили,Ентони Паркер....секој е добар на свој начин....после,кај ти е Спанулис,Папалукас?...

Спанулис и Папалукас се 100 пати подобри и од Наваро,а и од Стојакович искрено...:wink:
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
71
Поени од реакции
0
Momentalno za mene od nba se
5.tim duncan
4.dirk nowitzki
3.amare stodumare
2.kevin garnet
1.steve nesh
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Радивое Корач
Зоран Славниќ
Ќосиќ
Далипагиќ
Кичановиќ
Сабонис
Галис
Д Петровиќ
Плеќаш
Делибашиќ
Рато Тврдиќ
......
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Najdobar evropski kosharkar na site vreminja e Radivoje Korach. Drago mi e deka Vone go spopmena. Spored nego porano beshe narechena evropslkata liga. Korach e edinstveniot koj shto go nadshutiral najdobriot togash na svetot Whilt Chamberlain.

Potoa sleduvaat edna serija dobri kosharkari po generacii - od Dragan Kichanovic, Zoran Slavnic, Drazhen Dalipagic, i Mirza Delibashic (od Bosna - toj beshe klasa), Rato Tvrdic od splitska Jugoplastika (tie pak bea shou tim) -- do pomladite generacii Aleksandar Sahsha Gjorgjevic, Toni Kukoch, Drazehn Petovic i Dejan Bodiroga, megju drugite.

Amerikanskite treneri priznavaat deka Drazhen Petrovic e chovekot koj shto ja otvoril vratata za site stranci da dojdat vo NBA ligata. Bile voshiteni od negoviot pobednichki duh, grabel napred za da postignuva uspesi.



Radivoj Korach


P.S. Pope: dedo ti (Lazar Lecic) e golemo ime vo makedonskata kosharka. Me interesira shto bi rekol za Korach, ako ne ti e teshko - prashaj go.
 
N

n/a

Гостин
Najdobar evropski kosharkar na site vreminja e Radivoje Korach. Drago mi e deka Vone go spopmena. Spored nego porano beshe narechena evropslkata liga. Korach e edinstveniot koj shto go nadshutiral najdobriot togash vo svetot Whilt Chamberlain.

Potoa sleduvaat edna serija dobri kosharkari po generacii - od Dragan Kichanovic, Zoran Slavnic, Drazhen Dalipagic, i Mirza Delibashic (od Bosna - toj beshe klasa), Rato Tvrdic od splitska Jugoplastika (tie bea shou) -- do pomladite generacii Aleksandar Sahsha Gjorgjevic, Toni Kukoch, Drazehn Petovic i Dejan Bodiroga, megju drugite.

Amerikanskite treneri priznavaat deka Drazhen Petrovic e chovekot koj shto ja otvoril vratata za site stranci da dojdat vo NBA ligata. Bile voshiteni od negoviot pobednichki duh, grabel napred za da postignuva uspesi.




P.S. Pope: dedo ti (Lazar Lecic) e golemo ime vo makedonskata kosharka. Me interesira shto bi rekol za Korach, ako ne ti e teshko - prashaj go.
Apsolutno...SE SOGLASUVAM!

[media]http://www.youtube.com/watch?v=AfTbypaga8w[/media]
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Текстот не е преведен поради должина
RADIVOJE KORAĆ - ŽUĆKO (1938-1969.)

Radivoje Korać rođen je 5. novembra 1938. godine u Somboru. Košarkom je pošeo da se bavi u podmlatku BSK-a, kako se tada zvao OKK Beograd. Na juniorskom turniru održanom 1956. godine na jednoj utakmici postigao je 33 poena, koliko je ukupno dala njegova ekipa, i već tada nagovestio neslućeni potencijal sakriven iza stidljivog, prijatnog i druželjubivog karaktera riđokosog mladića.
Žućko je košarku igrao sa čudesnom veštinom na način, koji se stilom i efikasnošću, razlikovao od svega što je do tada i posle njega viđeno.
Bio je krilni centar. Nije imao naročit skok, koševe je uglavnom davao iz reketa, zahvaljujući driblingu i brzom, neuhvatljivom izbačaju lopte.Imao je nezadrživ ulaz pod koš, pri čemu se u duel igri sjajno koristio telom, što su nemoćni rivali, naročito Francuzi, često kod sudija pokušavali da prikažu kao faul. Francuzi su čak išli do te mere da su filmovali Koraćeve partije, želeži da dokažu da Korać neumoljivo efikasan iz razloga što se služi faulovima. Taj film su pokazali ljudima iz FIBA, a eminentne sudije iz više zemalja potvrdili su da je sve čisto.
Bilo je nečeg paradoksalnog u toj savršenoj preciznosti ovog košarkaškog majstora. Imao je i nedostataka, ali ono što je znao i umeo bilo je dovedeno do perfekcije i savršenstva koji su ostali upamćeni. O Koraćevim, kako košarkaškim tako i ljudskim kvalitetima, najpozvaniji je da govori profesor Aca Nikolić, dugogodišnji trener i selektor jugoslovenske košarkaške reprezentacije:
,,Žućko je bio nešto između starog i novog načina igre centra"-objašnjava profesor. ,,Imao je blistavu tehniku i ogromno znanje. Bio je brz i u svakom trenutku pretnja po koš protivnika. Nije voleo da vraća loptu saigračima. Bio je jak, imao je izuzetan osećaj da proceni trenutak za ulazak pod koš protivnika, a kad bi se tamo našao, bio je nepogrešiv." Popularni profesor ne deli mišljenje mnogih košarkaških stručnjaka koji su u Žućkovoj igri u odbrani videli njegovu Ahilovu petu. ,,Bilo je to u Atini. Igrali smo protiv reprezentacije Grčke."- priseća se profesor. ,,Za njih je igrao neki sjajni Amerikanos. Ništa mu nismo mogli, superiorno nam je punio koš. U poluvremenu, onako diskretno, sa pola glasa, Žućko mi se obratio: ,,Profesore, dajte da ja probam da ga držim.". Pristao sam. Dogodilo se čudo. Za mene i za sve prisutne, ne znam da li i za Koraća. On je tako dobro čuvao tog momka da nam ovaj u nastavku nije dao ni jedan koš! Ni jedan jedini! Žućko ga je ukrotio na način koji je bio fascinantan, bez ličnih grešaka i grubosti, samo znanje, inteligencija i tehnika."
Radivoje Korać debitovao je u reprezentaciji 1958.godine i u njoj igrao punu deceniju, sve do 1968.godine. Punim sjajem blistao je na Evropskom šampionatu u Beogradu 1961. ,,Plavi" su tada u finalu, osvojivši svoju prvu medalju, izgubili protiv selekcije SSSR-a. Tada je svima bilo jasno da je naš kontinent dobio novu, veoma jaku reprezentaciju i novu zvezdu - Radivoja Koraća.
O onome što ga je krasilo, o njegovoj efikasnosti i stilu igre, Bora Stanković, trener šampionske ekipe OKK Beograda, govori sledeće:
,,Korać je bio izuzetno pristojan momak, dosta povučen, teško se sa njim uspostavljao prisniji kontakt. S druge strane, voleo je društvo i predstavljao jedan od zaštitnih simbola Knez Mihajlove ulice tih 60-tih godina. Imao je izvanredne reflekse, osećaj za loptu i brzinu pokreta. Nije bio raznovrstan igrač ali je predstavljao mašinu za davanje koševa. Na terenu je delovao prilično nezainteresovano, međutim kada bi dobio loptu, sve je radio munjevito. Neobičan igrač, neuporediv sa bilo kim. Sa Daneuom, koji je bio sasvim drugi tip igrača, sarađivao je izvrsno u reprezentaciji. "
O Koraćevoj efikasnosti najbolje svedoči podatak da je sedam puta bio najbolji strelac prve lige, što je najviše u istoriji jugoslovenske košarke (Radmilo Mišović 5, Dražen Petrović 4), i to sa izvanrednim prosekom poena po utakmici, čak 32.7! Bio je nadaleko poznat po svom karakterističnom izvođenju slobodnih bacanja, sa specifičnim načinom izvođenja, sa dve ruke odozdo, držeći loptu pre šuta neposredno iznad terena. Međutim, u ovoj disciplini bio je izuzetno precizan. O tome svedoči jedna anegdota vezana za deo Koraćeve karijere provedene u Belgiji. Naime, Korać je zbog svoje izuzetne popularnosti bio gost u vrlo gledanom televizijskom šou programu. Na pitanje voditeljke:,,G-dine Korać, koliko slobodnih bacanja možete pogoditi od 100 pokušaja?". Korać je odgovorio da može pogoditi 70 do 80. U tom trenutku se pomerila zavesa u studiju, iza koje je na zaprepašćenje svih prisutnih bio koš! Voditeljka je zamolila Koraća da gledaocima potvrdi svoju tvrdnju na licu mesta. Žućko je to prihvatio, i onako hladne glave, maltene nezainteresovano, pogodio je idealnih 100 od 100 pokušaja!
Kad su u pitanju kurioziteti vezani za Koraćevu karijeru, jednom se desilo nešto što je ostalo zabeleženo u analima FIBA. Na utakmici Kupa evropskih šampiona u hali III Beogradskog sajma, protiv švedskog Alvika, Radivoje Korać postigao je 99 poena!Pored Koraća, samo Vilt Čemberlen je došao do cifre od 100 neverovatnih poena na jednoj zvaničnoj utakmici. Sa Čemberlenovim rekordom, rame uz rame, i Žućkov rekord će odolevati sasvim sigurno i u sledećem veku.
Bio je izuzetno svestrana ličnost. Voleo je muziku, knjige, pozorište. U operi je bio redovan gost. Jednom se javio klubu iz Londona i pritom rekao:,,Ljudi, ovde sviraju neki Bitlsi. Mnogo su dobri! Zapaliće svet!". Od naših pisaca obožavao je Crnjanskog i Lalića. Divio se slikama Ivana Tabakovića, Lubarde, o Petru Konjoviću je sve znao. Bio je čest gost u bifeu Narodnog pozorišta, a od drugih kafana samo ,,Vidin kapije".
Naročita stvar koja je krasila Žućka bila je izuzetna skromnost. Materijalno mu nikada nije naročito značilo. O tome svedoči i podatak da mu je Aleksandar-Saša Gec, tadšnji direktor Crvene Zvezde, ponudio dvosoban stan i ,,tristaća" (FIAT 1300) za prelazak u Zvezdu. Mislio je da će Korać, kao što bi to učinila velika većina igrača, ponudu oberučke prihvatiti. Međutim, na Gecovo zaprepašćenje, Korać se okrenuo i sa osmehom rekao:,,Hvala ti Saša, ali mene to stvarno ne interesuje...". Voleo je klub, a košarku je igrao iz čiste ljubavi. To je još jedna njegova osobina koja svedoči o njegovoj karakterističnosti i neponovljivosti. Takav je bio Radivoj Korać.
Košarkaška istorija Jugoslavije crnim slovima je zapisala 2. juni 1969. godine. U blizini Sarajeva posle teške saobraćajne nesreće prestalo je da kuca veliko srce Radvoja Koraća-Žućka. Ta vest se munjevito pronela, i potresla celu, ne samo sportsku, Jugoslaviju. Košarkaški savez doneo je odluku da se na taj dan nikada ne odigra ni jedna utakmica.
,,Nikada nisam video toliko ljudi, od najmlađih do najstarijih, da je izašlo na ulice da isprati jednog čoveka."- seća se Mirko Trgovčević-Šema, tadašnji predsednik kluba, koji je sa Koraćevim ocem otišao da preveze Žućkovo telo iz Sarajeva.,,Bilo ih je na hiljade. Kilometrima po izlasku iz Sarajeva ljudi su stajali pokraj puta, želeći da odaju poštu jednom od najvećih igrača jugoslovenske košarke."
Radivoje Korać, mladić koji je ponikao na beogradskim ulicama i sa 16 stigao u OKK Beograd. Niko tada nije mogao da pretpostavi da je stigao sportski genije. Od juniora do seniora samo jedna godna. Uspon je bio munjevit. Iskusni trener Borislav Stanković je osetio neizmerno bogatstvo tog talenta, te generacije. Ubrzo se to pretočilo u šampionski tim iz ulice Zdravka Čelara, tim koji je bio, po rečima Mirka Trgovčevića- Šeme, tako moralno čvrst i tako duhom zdrav, kao nijedan tim pre i posle ovog, a koji je na najlepši način reprezentovao Radivoje Korać.
Tako se završila priča o levorukom Žućku, mladiću koji je osvajao skromnošću, stidljivošću,istinoljubivošću, duhom i drugarstvom. Beograd mu se odužio najdostojansvenijim mogućim ispraćajem. Prvi je od sportista koji je sahranjen u Aleji velikana (prisustvovala italijanska delgacija iz Padove, kluba čije boje je Korać poslednje branio), a jedna beogradska ulica dobila je ime po njemu. I dan danas u prostorijama OKK Beograda u Čelarevoj ulici stoje njegove patike i dres.
Međunarodna košarkaška federacija je na predlog generalnog seketara, engleza Vilijema Džonsa, donela odluku da se osnuje Kup Radivoja Koraća, kao veliko međunarodno takmičenje koje će godinama zadržati prestižni nivo. Pobednički pehar ovog takmičenja je zlatna ,,levica", otisak u zlatu poznate Žućkove ,,levice", na uspomenu i dugo sećanje na ljudsku i sportsku veličinu, mladića koji je ljubavlju prema košarci zapalio domaće i svetsko košarkaško nebo, i pisao zlatnim slovima istoriju jugoslovenske i evropske košarke.











 

dexter

Бадијала!Форум
Член од
16 јуни 2005
Мислења
472
Поени од реакции
3
Дражен Петровиќ и Дејан Бодирога се најдобри според мене :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom