Најглупите прашања...

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
“Добро ти слушаш што ти зборувам?“
Како може да не слушам кога си на метар оддалечен/а од мене!!!
Очигледно не си ја сфатила смислата на тоа прашање.
Што од друга страна покажува колку било само на место. :devil1:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Очигледно не си ја сфатила смислата на тоа прашање.
Што од друга страна покажува колку било само на место. :devil1:
Немора да значи дека на се што ќе ми кажуваат да возвраќам.Некогаш си ќутам,без коментар сум.Тоа не значи дека не слушам.
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Навистина некој од тие прашања се глупи ама некогаш морат да ги поставиме, а мене глупо ми е кога ќе ме видат и ќе ми речат " Еј си ти ? " и ми идат да речам "Не бе баба ти" ама пак викам "јас сум" ... ако веќе те гледет дека си шо прашвет ама ај ...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Темава е „Најглупите прашања..“ или „Најглупо сфатени прашања“?

Добив впечаток дека е второто.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
иде кај мене другар и играм шах со дедо...и 8 години по ред истото прашање....шо праите:tapp::tapp::tapp::tapp:
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Дијалог на мсн ... "Шо прајш?", "седам" ... фала богу дека не стојш ама ај :helou:
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Најглупи прашања
Со кој зборуваше на моб?
Колкава ти е платата?--- 20000 Да не ми ја крадеш?
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
81
Поени од реакции
2
Најногу ме нервира коа сестра ми само ми повторува додека јас нешо праам и она шо праиш? Шо праиш? 30 пати додека не и кажам!
После ме нервира коа ќе ме прашаат дома Јадеше ли?
Коа некој ќе ме праша Кај идеш? Шо ќе праиш? Зошто ова или нешо такА!:turn:

Илии Дојде? А ме глеа пред него!
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Со кој беше,кај беше...такви џандарски прашања...почнав да не им кажувам више или ќе им кажам сосема нешо трето зш почна да ме напиња.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Велат дека не постојат глупи прашања, туку само глупи одговори. Меѓутоа, има прашања кои се поставуваат "ради ред", кога одговорот не ве ни интересира и прашања на кои одговорот е толку логичен што е навистина глупаво да се постават.

Како си?

Добро сум, фала. Ова е најверојатно одговорот кој најчесто ќе го чуете, иако нема секогаш да биде искрен. Токму затоа, прашањето само по себе ја изгуби вредноста и се поставува автоматски за да се започне разговор, па затоа влегува во категоријата на најглупите прашања - освен ако не сте навистина подготвени да слушате монолог за туѓите проблеми.
Затоа, следниот пат кога некој ќе ве праша како сте, оддвоете време и изнараскажете му се за емоционалните фази низ кои сте поминале
за цело време додека не сте се виделе, па така наредниот пат нема да ви го постави ова глупо прашање. А можете и едноставно да му одговорите "добро сум" и да продолжите по старо...

Дојде?

Ова е ултимативно и без конкуренција најглупото можно прашање. Јасно и логично е дека одговорот не може да биде "не". Знам дека понекогаш кога ќе ви го постават ова прашање, ви доаѓа да им одговорите "Не, седам на улица и се сончам" или слично.
Едноставно, не ни е јасно од каде доаѓа потребата да личноста која стои пред вас, ја прашате дали дошла. Зар некој очекува одговор спротивен од потврдниот?

Што си во хороскоп?

Седите пијани и ви приоѓа некоја девојка полна со ентузијазам и ве прашува: "А што си во хороскоп?" На неа ова и е многу важно, затоа што во своето мало и слатко главче во момент ќе пресмета дали има смисла да продолжи да комуницира со вас или ќе ве остави и понатаму да седите сам.

Те боли?

Постојат трагични ситуации во кои човек не може ништо да каже, на пример смрт на блиска личност или повреда. Сакате да кажете утешни зборови, но се што ќе излезе од уста звучи глупаво. Во такви моменти подобро е да се молчи и сочувството да се покаже со поглед или гест.
Ги обожаваме оние ситуации кога некој ќе се удри и се витка од болка правејќи болни гримаси на лицето, а ќе се најде некој "паметен" и ќе праша: "Те боли?" Во ред, знам дека тоа е со најдобра намера, во момент кога ништо паметно не ви текнува, но ве молам, подобро молчете отколку да поставувате вакви глупи прашања.

Ти си од Скопје? Еј, го знаеш...

Неверојатно е како секогаш кога ќе запознаеме некого кој е од место во кое имаме некој познат, имаме потреба да го испрашаме дали можеби го познава, без обзир дали се работи за некое село или главниот град. Секогаш постои некоја чудна вселенска можност дека се комшии.
А таквите информации не' воодушевуваат. Освен тоа, ова е одличен начин за почеток на конверзација. Само сетете се на некој Петко или Стојко и нема да згрешите, еден од нив сигурно излегува во истиот кафич, работи во иста фирма или е брат на дечкото на најдобрата другарка чиј татко работи со вујкото на оној кој го познавате...

Што има?

А што да има? Зезнете ја личноста која ви го поставува глупавово прашање и раскажете и се што се случило во светот во последната недела - Бритни е на терапија, преговорите со ЕУ сеуште не се на завидно ниво, Роналдињо потпиша договор вреден 130 милиони евра... и повеќе никогаш нема да ве праша таква глупост.

A чиј си ти?

Неверојатно, ама на некои луѓе, посебно на старите и во малите места, вашето потекло им е многу важна работа. Нема да ве прашаат што работите, ама ќе ги интересира кој ви е татко и дедо. Да не звучам прегрубо, откако ќе ја дознаат оваа информација, обично се љубезни и добри.
Меѓутоа, зошто овој податок им е важен не ми е јасно, а веројатно ни тие самите не знаат. Веќе е невозможно во некое село да дојде нечиј потомок, а веднаш да не се дознае чиј е. Бидејќи би можел да биде туѓинец. А да му е'бм мамк'та, така не може, ебаго...
Абре дете, не се ова глупи прашања. Ова се прашања, што како сам викаш ги поставуваме реда ради-и ако скаш повеќе, за да оствариме поблизок контакт со личноста без веднаш да скокнеме и да се зарваме со длабока филозофија...
Еве ти на пример глупо прашање-А што точно мислиш кога викаш ПАР наочари?
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
На мсн кога ме прашат „Што ПРавиш?“ :nerv: не ли е малку очигледно дека седам на компјутер :nerv:

E добро,мене нон стоп ми стое уклучено мсн-то а ја не сум пред компјутер,може да си ја чистам собата,да седам со другарка,да читам книга....и одвреме на време погледнувам дали некој ми пишал.Значи прашањето е ептен на место:)
Мене едно од најглупите ми е "Зашо немаш дечко????" Е зашо де....
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Oваа ми е најглупо, Со кој беше, каде беше. Или додека трае учебната година, кога си дојдам од училиште мајка ми секогаш ми вика како си помина во школо?? Па како можам да си поминам во школо... :)
 

Slash Junior

Човекот со големо ЈАС
Член од
22 јануари 2009
Мислења
76
Поени од реакции
2
Ми се јавует на домашен - "ее кај си бе "
- Еве бе на марс од телефонска говорница ти зборам
"кај си роден"
-у Болница
"како е?"
- Кој , баба ??
аааај да тибам глаата.....................................:uvo::uvo::uvo:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
некни у Грција,мајка ми остана у собата,а јас,тато и сестра ми отидовме до плажата..И коа се вративме мама ме прашува : Си дојдовте??(:)tapp:))..И јас и викам: Не ма уште се бањаме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom