Нација

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Еве утре тргнувам за Куманово да го видам споменикот зебрњак.

Нормално дека граделе кога си ја присвоиле земјата. Не само што граделе, туку и колонизирале. Аман не не ослободувајте наредниот пат.
Не ми одговори ликовите што ти ги набројав кои биле и од каде биле?
на гугл лесно се наоѓа, кога ке најдеш јависе да дискутираш, овака глуп испаѓаш.
Автоматски споено мислење:

И сега сериозно ќе се обидуваш окупација да претставиш како ослободување? Исто како бугари во 41, копи пејст муабет. Како после да не те нарече човек со погрдни имиња? Знам дека си потомак на колонисти влечкани од Лика и Банија и залеџе и којзнае кои припиздини во Куманово, Скопје и остали градови, но со тоа да си земаш право српската окупација на Македонија да ја претставиш како ослободување е гнасно.
Исто и за тебе прашање како за оној куртон, изгуглај ги ликовите кои ги посочив и дојди да ми кажеш кои биле к зошто се бореле?
Автоматски споено мислење:

Море да му ебам шајкачата глупа, не знам зошто го толерират на форумот.
Среќа си пичкин дим и предмет на спрдња па никој не те озбиљно сфаќа околу толеранцијава
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Исто и за тебе прашање како за оној куртон, изгуглај ги ликовите кои ги посочив и дојди да ми кажеш кои биле к зошто се бореле?
Претпоставувам за слободна и независна Македонија. Шајкача глупа.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Претпоставувам за слободна и независна Македонија. Шајкача глупа.
Немој да претпостављаш утврдисмо дека си глуп за претпоставке, довољно е што знаеш да читаш, земи провери и не се бламирај друг пут.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Немој да претпостављаш утврдисмо дека си глуп за претпоставке, довољно е што знаеш да читаш, земи провери и не се бламирај друг пут.
Прочитав. Се работи за неколку опскурни, потполно ирелевантни ликови. Што сакаше да докажеш?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Прочитав. Се работи за неколку опскурни, потполно ирелевантни ликови. Што сакаше да докажеш?
Прво не се ирелевантни, друго не се неколку, а третто објасними за што се бореле и на чија страна и од каде биле...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
ок, ти нема спас... и во темата нацији сто пати ти постирав и сега треба пак исти работи, очигледно толку ти е домет... мал видеел водопад во америка и реешил да стане американец, роѓена сестрами е во америка па н е американец, еве ти си влаин од македонија барем така се преетсавуваш... сега по твојата дебилна логика ти треба да си македеонец а не влав, така да што кур се жалииш дека те дискриминрале и сфаќаш лично?
Не сум јас предмет на темава, како што не си ни ти, дали некогаш сум го сведувал муабетот на лично ниво?
Ти се претстави како србин и јас се водам по тоа, неам причина да не ти верувам иако е ова виртуелна платформа. Јас сум влав по двајца родители и не можам да го изменам тој факт, нит нешто се замарам со тоа, што е тоа е.
Темава за нации е посоодветна за вакви муабети но ти и твојот френд толку ви сече па останувате оф-топик кога само на пар скролања подолу на исти подфорум ја има оваа тема.

Тесла бил американец, во секојдневниот живот се служел со англиски, неговата научно-иноваторска кариера е врзана за САД, никогаш немал желба да биде четнички или југославенски државјанин, па на сето тоа наводно негово србство макар ќе побарал државјанство ако ништо друго, значи му било сеедно за србовање или за хрватствовање. Некаде го водат како американец од српско потекло што има некаква логика (Irish american, Italian american etc) но да се каже дека бил србин е сериозна лага. На тој начин би се негирала америчката нација скроз, а тоа не е добро.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Јас сум влав по двајца родители и не можам да го изменам тој факт, нит нешто се замарам со тоа, што е тоа е.
Епа исто и Тесла.
Некаде го водат како американец од српско потекло што има некаква логика (Irish american, Italian american etc) но да се каже дека бил србин е сериозна лага. На тој начин би се негирала америчката нација скроз, а тоа не е добро.
Ниту е роден таму, ниту работел за америчката нација, ако барем нешто си прочитал за него во што сумњам ке знаеш дека истиот работел за добробит на човештвото без разлика на нација и вера, а проектите свои ги остварил во САД како земја во тоа врме најпогодна за научно истражувачки дејности од разно разни причини, а при тоа секаде кажува дека е поносен србин.
Исто така ртеба да си глуп а даа мислиш дека Тесла на околу 30 години емигрирал во САД за да стане амеериканец, а не за да ги оствари своите проекти,а при тоа работел и најпрљави работи.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Интересна тема само би додал.Се надевам дека кога тогаш ќе дојдат Германците на идеја за Аншлус на Балканот.Да ги укинат сите вукојебинско-коруптивни Балкански нации да донесат германски судии,полицајци,инспектори итн и да одлучат -Од денес сте Германска нација.Можда ќе има долг период на прекалемување на орките балкански ама вреди да се покуша.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Интересна тема само би додал.Се надевам дека кога тогаш ќе дојдат Германците на идеја за Аншлус на Балканот.Да ги укинат сите вукојебинско-коруптивни Балкански нации да донесат германски судии,полицајци,инспектори итн и да одлучат -Од денес сте Германска нација.Можда ќе има долг период на прекалемување на орките балкански ама вреди да се покуша.
Нема шанса, тие си имаат гаваз на теренот, Мегало Шќиприја. Ја подржуваат со раце и со нозе.Не џабе ја конструираа државата Албанија од јазик, буквар па се натаму.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Интересна тема само би додал.Се надевам дека кога тогаш ќе дојдат Германците на идеја за Аншлус на Балканот.Да ги укинат сите вукојебинско-коруптивни Балкански нации да донесат германски судии,полицајци,инспектори итн и да одлучат -Од денес сте Германска нација.Можда ќе има долг период на прекалемување на орките балкански ама вреди да се покуша.
Имаше една таква земја, Австроунгарија, се распадна, после имаше Југославија и таа си отиде. Балканците имаа шанса 45-50 да направат Балканска Унија, држава со 55-60 милиони народ која ќе беше приличен цивилизациски исчекор напред, но за жал ништо од тоа.
Автоматски споено мислење:

Епа исто и Тесла.

Ниту е роден таму, ниту работел за америчката нација, ако барем нешто си прочитал за него во што сумњам ке знаеш дека истиот работел за добробит на човештвото без разлика на нација и вера, а проектите свои ги остварил во САД како земја во тоа врме најпогодна за научно истражувачки дејности од разно разни причини, а при тоа секаде кажува дека е поносен србин.
Исто така ртеба да си глуп а даа мислиш дека Тесла на околу 30 години емигрирал во САД за да стане амеериканец, а не за да ги оствари своите проекти,а при тоа работел и најпрљави работи.
Како не работел за Америка? Па таму плаќал данок, таму градел електрични мрежи и хидроцентрали, таму ја изградил големата кула, таму прв пат испратил радио сигнали, таму измислил далечинско управување, таму развил tesla coil, таму добил спорови против Маркони, значи сите тие изуми биле веднаш употребени од амерички фирми, тек после се пробиваат на меѓународен пазар.
Тесла бил многу горд на своето америчко државјанство. Ако со емиграцијата во САД се негира дека емигрантите стануваат амери и им се додели припадност на земјата од каде избегале, (во случајов АУ :D ) тогаш немаме амери воопшто, американци не треба да постојат, дали сфаќаш дека нема логика тоа?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Имаше една таква земја, Австроунгарија, се распадна, после имаше Југославија и таа си отиде. Балканците имаа шанса 45-50 да направат Балканска Унија, држава со 55-60 милиони народ која ќе беше приличен цивилизациски исчекор напред, но за жал ништо од тоа.
Автоматски споено мислење:



Како не работел за Америка? Па таму плаќал данок, таму градел електрични мрежи и хидроцентрали, таму ја изградил големата кула, таму прв пат испратил радио сигнали, таму измислил далечинско управување, таму развил tesla coil, таму добил спорови против Маркони, значи сите тие изуми биле веднаш употребени од амерички фирми, тек после се пробиваат на меѓународен пазар.
Тесла бил многу горд на своето америчко државјанство. Ако со емиграцијата во САД се негира дека емигрантите стануваат амери и им се додели припадност на земјата од каде избегале, (во случајов АУ :D ) тогаш немаме амери воопшто, американци не треба да постојат, дали сфаќаш дека нема логика тоа?
Друго ми беше поентата.Џабе Балканска унија кога имаш корумпирани политичари,судство итн.На Балканот останал турскиот менталитет тешко дека и во иднина би се сменало нешто.А нас по се изгледа судбината ние да влезиме во проклетата Западнобалканска унија,во друштво на Албанија,Србија и Косово.За волја на вистината и не заслужуваме подобро.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Интересна тема само би додал.Се надевам дека кога тогаш ќе дојдат Германците на идеја за Аншлус на Балканот.Да ги укинат сите вукојебинско-коруптивни Балкански нации да донесат германски судии,полицајци,инспектори итн и да одлучат -Од денес сте Германска нација.Можда ќе има долг период на прекалемување на орките балкански ама вреди да се покуша.
Беа дојдени, ама некои изиграваа партизани.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Како не работел за Америка? Па таму плаќал данок, таму градел електрични мрежи и хидроцентрали, таму ја изградил големата кула, таму прв пат испратил радио сигнали, таму измислил далечинско управување, таму развил tesla coil, таму добил спорови против Маркони, значи сите тие изуми биле веднаш употребени од амерички фирми, тек после се пробиваат на меѓународен пазар.
Тесла бил многу горд на своето америчко државјанство. Ако со емиграцијата во САД се негира дека емигрантите стануваат амери и им се додели припадност на земјата од каде избегале, (во случајов АУ :D ) тогаш немаме амери воопшто, американци не треба да постојат, дали сфаќаш дека нема логика тоа?
Ај вака очигледно дека дете од 7 години би ги сфатило тие работи ама тебе ти оди со потешкотии... иманео точно Тесла плаќал даноци во САД и таму ги развил своит проекти, еве роѓена сестра ми е во Америка и таа и ден денеска се осеќа како србинка и таа плаќа даноци таму но секогаш во склад со нејзини могуќности помага овде, али да не одиме толку далеку, имаме наша држава каде што плаќаме еданоци и јас и ти, ти се претставуваш за некаков си влаин јас за србин, плаќаме даноци, работиме тука но ти си влаин јас сум србин, а и двиацата имаме македонско државјанство дали тоа значи дека сме македонци? а да не ги спомнувам 25% браќава, трет актуелен пример имаш Новак Ѓоковиќ моментално најбољи тенисер на свет, роден во Србија, живее во Монте Карло и плаќа даноци на Монако, своите успеси ги остварил секаде а најмалку во Србија и тој се претставува како Србин, дали по тебе и Ѓоковиќ не е Србин... јас знам дека си србофоб/русофоб ама немој бе другар да тресеш дебилни глупости кои деете од 7 години ги сфаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom