Научни чуда во Ку`ран

Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
Нај големо чудо е тоа што над милијарда луѓе прифатија да веруваат во книга а не во чуда. Зарем не ви е доволно тоа чудо? Зарем на луѓето сеуште им требаат чуда за да веруваат? Зарем треба да оживуваат мртви, или да се прочистуваат икони, или да се појавуваат нечии ликови насекаде за да веруваме посилно? За разлика од сите останати, муслиманите немаат потреба од посебни чуда за да веруваат во нешто возвишено. Тоа ги прави силни во верата. Нивната увереност дека книгата е најголемото божјо чудо е нивната сила. Но муслиманите не го бакнуваат тоа чудо, тие го читаат и го проучуваат, тие се водат според тоа чудо.
Нај големото чудо еднаш дојде на светот ама ние не поверувавме во него и од него направивме играчка, идол, бог кој бил свој син, затоа после тоа најголемо чудо дојде вистината за истото а вистината е Куранот. Ова чудо не ги оживува мртвите, туку им кажува на живите како треба да живеат додека се тука на овој свет, ова чудо не ги храни гладните туку им кажува што треба да работат и како треба да работат за да се нахранат, ова чудо не ги облекува голите, туку им кажува како треба да се облекуваат за да бидат почитувани а не злоупотребувани..... За многу чуда збори ова чудо ама оној кој сака да види мртовци кои одат, тој не може да поверува. Никого со сила не може да го натерате да прави нешто па ни да верува. Сепак оној кој ќе поверува во бога без притоа да му бидат потребни докази, тој е најблиску до него.

Само и мене малку ме чудат некои тука. Па како тоа да нема допирни точки помеѓу светите книги кога тие зборуваат за едно исто, за еден ист бог? Чудо е тоа што вие никако не можете да сватите дека тоа се само пораки кои човек треба да ги прими и да се однесува според нив. Тоа што некои испревртеле се и што религијата им е интересна само додека звучи како убава приказна, не е проблем на муслиманите.
 
В

влијателен

Гостин
Нај големо чудо е тоа што над милијарда луѓе прифатија да веруваат во книга а не во чуда. Зарем не ви е доволно тоа чудо? Зарем на луѓето сеуште им требаат чуда за да веруваат? Зарем треба да оживуваат мртви, или да се прочистуваат икони, или да се појавуваат нечии ликови насекаде за да веруваме посилно? За разлика од сите останати, муслиманите немаат потреба од посебни чуда за да веруваат во нешто возвишено. Тоа ги прави силни во верата. Нивната увереност дека книгата е најголемото божјо чудо е нивната сила. Но муслиманите не го бакнуваат тоа чудо, тие го читаат и го проучуваат, тие се водат според тоа чудо.
...
Работата е што баш таа книга сама по себе не е доказ за нешто возвишено.
А оваа тема е доказ дека на муслиманите им се потребни чуда за да веруваат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Нај големо чудо е тоа што над милијарда луѓе прифатија да веруваат во книга а не во чуда.
Ќути не спомнувај.
Пола од населението во Пакистан е неписмено. Како тоа се одлучија да веруваат во книга?
65% од Авганистанците исто така се неписмени, како и најголем дел од исламските земји.
Од оние што се писмени, тешко дека повеќе од 10% го имаат прочитано куранот.
Заклучокот е дека, ако некој не ти ја всади религијата додека си дете, нема тоа да се случи никогаш.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Нај големо чудо е тоа што над милијарда луѓе прифатија да веруваат во книга а не во чуда. Зарем не ви е доволно тоа чудо? Зарем на луѓето сеуште им требаат чуда за да веруваат? Зарем треба да оживуваат мртви, или да се прочистуваат икони, или да се појавуваат нечии ликови насекаде за да веруваме посилно? За разлика од сите останати, муслиманите немаат потреба од посебни чуда за да веруваат во нешто возвишено. Тоа ги прави силни во верата. Нивната увереност дека книгата е најголемото божјо чудо е нивната сила. Но муслиманите не го бакнуваат тоа чудо, тие го читаат и го проучуваат, тие се водат според тоа чудо.
Нај големото чудо еднаш дојде на светот ама ние не поверувавме во него и од него направивме играчка, идол, бог кој бил свој син, затоа после тоа најголемо чудо дојде вистината за истото а вистината е Куранот. Ова чудо не ги оживува мртвите, туку им кажува на живите како треба да живеат додека се тука на овој свет, ова чудо не ги храни гладните туку им кажува што треба да работат и како треба да работат за да се нахранат, ова чудо не ги облекува голите, туку им кажува како треба да се облекуваат за да бидат почитувани а не злоупотребувани..... За многу чуда збори ова чудо ама оној кој сака да види мртовци кои одат, тој не може да поверува. Никого со сила не може да го натерате да прави нешто па ни да верува. Сепак оној кој ќе поверува во бога без притоа да му бидат потребни докази, тој е најблиску до него.
Мене ме интересира само една работа зошто ви е битна таа бројка 1 000 000 000. Што таа означува дека колку е вистинит куранот или што. Или вашиот личен сомнеж го потиснувате преку таа бројка. Си виката 1 000 000 000 луѓе веруваат значи мора да е точно:D.

Онака колку за споредба. 1,3милиарди кинези има кои неверуваат во божества и 1,1 милиарда хидуси кои имаат политеизам. Значи според твојата логика во моментов најточно е да веруваш во она во што веруваат Кинезите а за 20 години или помалце Хиндусите.

ПС Не се заебавјте со вакви споредби и бројки.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
Работата е што баш таа книга сама по себе не е доказ за нешто возвишено.
А оваа тема е доказ дека на муслиманите им се потребни чуда за да веруваат.
А вие ќе докажете дека ни се потребни а? Потребни биле тогаш кога на луѓето им требало чудо за да поверуваат. Во денешно време доволно е само да се прочита и проучи куранот.
--- надополнето: 29 мај 2012 во 20:56 ---
Ќути не спомнувај.
Пола од населението во Пакистан е неписмено. Како тоа се одлучија да веруваат во книга?
65% од Авганистанците исто така се неписмени, како и најголем дел од исламските земји.
Од оние што се писмени, тешко дека повеќе од 10% го имаат прочитано куранот.
Заклучокот е дека, ако некој не ти ја всади религијата додека си дете, нема тоа да се случи никогаш.
А ти тврдиш дека сите христјани се писмени? А да прошеташ малку по интернет !!!
--- надополнето: 29 мај 2012 во 20:58 ---
Мене ме интересира само една работа зошто ви е битна таа бројка 1 000 000 000. Што таа означува дека колку е вистинит куранот или што. Или вашиот личен сомнеж го потиснувате преку таа бројка. Си виката 1 000 000 000 луѓе веруваат значи мора да е точно:D.

Онака колку за споредба. 1,3милиарди кинези има кои неверуваат во божества и 1,1 милиарда хидуси кои имаат политеизам. Значи според твојата логика во моментов најточно е да веруваш во она во што веруваат Кинезите а за 20 години или помалце Хиндусите.

ПС Не се заебавјте со вакви споредби и бројки.
Нишо не ни значи таа бројка. Тоа е само доказ дека на толкав број на луѓе не им треба некое посебно чудо за да веруваат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
А ти тврдиш дека сите христјани се писмени? А да прошеташ малку по интернет !!!
К*р ме боли мене за христијаните.
Тие што се неписмени се порелигиозни од останатите.
Во Европа писменоста е скоро 100%, а земји како Чешка, Британија, Германија, Швајцарија, Норвешка, Шведска и сл, веќе се земји каде нерелигиозното население е мнозинство.
 
В

влијателен

Гостин
А вие ќе докажете дека ни се потребни а? Потребни биле тогаш кога на луѓето им требало чудо за да поверуваат. Во денешно време доволно е само да се прочита и проучи куранот.
Нема што јас да докажувам, десетиците текстови од муслимани, на темава, докажуваат дека им се потребни чудата за да веруваат во Куранот.
Всушност и таа возвишеност на Куранот е основана на таа наводна чудотворност на Куранот како книга која не може да е напишана од човек.
Навистина, за некои не се потребни никакви чуда, тоа се оние кои не навлегле во чудата на овој свет, за нив доволна е индоктринација.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
К*р ме боли мене за христијаните.
Тие што се неписмени се порелигиозни од останатите.
Во Европа писменоста е скоро 100%, а земји како Чешка, Британија, Германија, Швајцарија, Норвешка, Шведска и сл, веќе се земји каде нерелигиозното население е мнозинство.
За ова да си погледнеш на википедија и да видиш дали се религиозни. Точно е дека таму не ја почитуваат религијата но точно е и дека се декларираат како христијани, протестанти и сл. И не е точно дека оние кои веруваат во нешто мора да се неписмени исто како тоа дека оние кои не веруваат во ништо се писмени. Не знам од каде ти е овој заклучок?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Ова се лажеш самиот себеси или што. Па ај види кој почна дасе расфрласо бројки.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
За ова да си погледнеш на википедија и да видиш дали се религиозни. Точно е дека таму не ја почитуваат религијата но точно е и дека се декларираат како христијани, протестанти и сл. И не е точно дека оние кои веруваат во нешто мора да се неписмени исто како тоа дека оние кои не веруваат во ништо се писмени. Не знам од каде ти е овој заклучок?
Никаде не пишав дека неписмените МОРА да веруваат во религија и обратно.
Статистиките викаат дека околу пола од населението во Европа е нерелигиозно. Како се декларираат е нивно право, дали како џедаи или како скиентолози, не е битно.
Ако зборуваме за чисто атеистичко население и направиме една споредба со минатите години, ќе видиш дека атеизмот е најбрзо растечки за разлика од религиите, во ЕУ.
Писменоста и степенот на образование во ЕУ мислам дека ти е јасен.
Битното што треба да го знаеш е дека, колку е степенот на образование и слобода повисок, толку помалку луѓе се жртви на религиите.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Нај големо чудо е тоа што над милијарда луѓе прифатија да веруваат во книга а не во чуда. Зарем не ви е доволно тоа чудо? Зарем на луѓето сеуште им требаат чуда за да веруваат? Зарем треба да оживуваат мртви, или да се прочистуваат икони, или да се појавуваат нечии ликови насекаде за да веруваме посилно? За разлика од сите останати, муслиманите немаат потреба од посебни чуда за да веруваат во нешто возвишено. Тоа ги прави силни во верата. Нивната увереност дека книгата е најголемото божјо чудо е нивната сила. Но муслиманите не го бакнуваат тоа чудо, тие го читаат и го проучуваат, тие се водат според тоа чудо.
Во друга религија веруваат 2 милијарди луѓе наспрема вашите милијарда, дали е тоа поголемо чудо од вашето?
Напротив, баш муслиманите најмногу се замараат со чуда, како натписи на Алах по планини, патики и тост лепчиња, ангели кои се симнуваат во Мека итн итн, премногу се сите да ги набројувам.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Нај големо чудо е тоа што над милијарда луѓе прифатија да веруваат во книга а не во чуда. Зарем не ви е доволно тоа чудо? Зарем на луѓето сеуште им требаат чуда за да веруваат? Зарем треба да оживуваат мртви, или да се прочистуваат икони, или да се појавуваат нечии ликови насекаде за да веруваме посилно? За разлика од сите останати, муслиманите немаат потреба од посебни чуда за да веруваат во нешто возвишено. Тоа ги прави силни во верата. Нивната увереност дека книгата е најголемото божјо чудо е нивната сила. Но муслиманите не го бакнуваат тоа чудо, тие го читаат и го проучуваат, тие се водат според тоа чудо.
Нај големото чудо еднаш дојде на светот ама ние не поверувавме во него и од него направивме играчка, идол, бог кој бил свој син, затоа после тоа најголемо чудо дојде вистината за истото а вистината е Куранот. Ова чудо не ги оживува мртвите, туку им кажува на живите како треба да живеат додека се тука на овој свет, ова чудо не ги храни гладните туку им кажува што треба да работат и како треба да работат за да се нахранат, ова чудо не ги облекува голите, туку им кажува како треба да се облекуваат за да бидат почитувани а не злоупотребувани..... За многу чуда збори ова чудо ама оној кој сака да види мртовци кои одат, тој не може да поверува. Никого со сила не може да го натерате да прави нешто па ни да верува. Сепак оној кој ќе поверува во бога без притоа да му бидат потребни докази, тој е најблиску до него.

Само и мене малку ме чудат некои тука. Па како тоа да нема допирни точки помеѓу светите книги кога тие зборуваат за едно исто, за еден ист бог? Чудо е тоа што вие никако не можете да сватите дека тоа се само пораки кои човек треба да ги прими и да се однесува според нив. Тоа што некои испревртеле се и што религијата им е интересна само додека звучи како убава приказна, не е проблем на муслиманите.
Па и јас го велам напишаното во болдот. Вас не ви требаат чуда, вие колективно размислувате, без разлика дали тоа е правилно или не.
Јасно дека книгата ви е најголемото чудо, кога некој од мали ве индоктринира, се раѓате со Куранот, умирате со него, правите добро дело во негово име, убивате во негово име.

Една книга ви диктира како да живеете. Поточно оџите и мал број на луѓе ја користат книгата да ве манипулираат една милијарда луѓе. Тоа е навистина чудо.
--- надополнето: 29 мај 2012 во 21:30 ---
Во друга религија веруваат 2 милијарди луѓе наспрема вашите милијарда, дали е тоа поголемо чудо од вашето?
Напротив, баш муслиманите најмногу се замараат со чуда, како натписи на Алах по планини, патики и тост лепчиња, ангели кои се симнуваат во Мека итн итн, премногу се сите да ги набројувам.


Нив им е најпотребно чудо за да поверуваат во глупостите напишани во една книга, пардон препишани со главна улога на еден бандит, љубител на деца.

Се повеќе високообразовани муслимани ја согледуваат оваа глупост од грандиозни размери, но сеуште не можат да се оттргнат од стегите на религијата, која може дури да им го одземе и животот доколку се во некоја исламска земја, и мораат да бидат пасивни.

Тоа не е случај со другите религии, кои пополека излегуваат од летаргијата и стегита на религијата, пред се Хриситјанството.

Исламот е најдолното скалило на ова ослободување, и најопасно по сите останати. Тој верски фанатизам се граничи со лудило. Мора што поскоро да исчезне , за доброто на сите.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Никаде не пишав дека неписмените МОРА да веруваат во религија и обратно.
Статистиките викаат дека околу пола од населението во Европа е нерелигиозно. Како се декларираат е нивно право, дали како џедаи или како скиентолози, не е битно.
Ако зборуваме за чисто атеистичко население и направиме една споредба со минатите години, ќе видиш дека атеизмот е најбрзо растечки за разлика од религиите, во ЕУ.
Писменоста и степенот на образование во ЕУ мислам дека ти е јасен.
Битното што треба да го знаеш е дека, колку е степенот на образование и слобода повисок, толку помалку луѓе се жртви на религиите.
Ова мене ми звучи како да имаш нешто против Џедаите. Немој да ја употребам силата на тебе. :)

Мала шала
 
B

Black Guard

Гостин
E,toa e toa. Na osnova ovie povrzanosti i dokazi jasno ke vidis koja e sekta a koja ne e. Koi se tie sto veruvaat vo originalniot i ispravniot Kur'an a koi se tie sto negiraat i odbivaat nesto sto e del od nego.

Na primer. Koga stanuva zbor za Mudzizata na br. 19 vo Kur'anot,se' se sovpagja. Ama se pojavuva eden "problem" zatoa sto,sekoe sure vo Kur'anot zapocnuva so Bismillah,osven sure Tevba (9),taka sto,brojot na Bismillah doagja 113,sto ne e deliv so brojot 19. No,vo Sure En-Naml,Bismillah ima dva pati,taka sto brojot na Bismillah vo Kur'anot e 114 sto e deliv so 19.
Znaci Sura Naml (mrava) kako i sekoja sura zapocnuva "Vo imeto na Allah,Milostiviot,Somilosen."
I vo Istata Sura,vo 30-tiot Aet,spomnata e uste ednas:



  • "O velikaši,"- reče ona - "meni je dostavljeno jedno poštovanja vrijedno pismo
  • Od Sulejmana i glasi: ’U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
  • Ne pravite se većim od mene i dođite da mi se pokorite!’
  • O velikaši" - reče ona - "savjetujte mi šta trebam u ovom slučaju uraditi, ja bez vas neću ništa odlučiti!"
Шиитите(Иранци денес,Персијци пред револуцијата) фактички отфрлаат делови од куранот како што им одговара,дури имаат и икони од пророкот,и не само Иран туку уште поисточно-се разбира настрана од арапите.
--- надополнето: 29 мај 2012 во 23:22 ---
Нели ви е срам да го пишувате ова јавно, и да велите дека е научно чудо?
Јас најискрено немам проблем со муслиманите,сум живеел,живеам и ќе живеам...заедно растевме,дури и заедно со едни роднини примивме привремено босанци избеглици од војната-јас бев детуле тоигаш,а има и ниииза такви примери.

Мене проблемот ми е што ОЧАЈНО се трудат научно да докажат нешто што ниту можеш да го докажеш,ниту негираш-но тоа е пропагандна машинерија за жал,а на овие трикови со изваден оид контекст цитат нашминкан со маја/сдмакс анимација многумина ќе паднат-недај боже воо радикални води посебно поради тие т.н научни докази.

Најтрагикомичебн е оној за железото.(нема анимација за него бидејќи јадрото е од железо)-кога би имало анимација-тогаш би требало астероид со железо да ја разори планетава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom