Науката ли е виновна за денешната пасивност на младите?

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Andrej13*, 31 октомври 2016.

?

Кој е виновен за брзиот начин на живеење/псивноста на младите?

 1. Науката и никој друг.

  9 гласови
  21,4%
 2. Оној кој што ја создал науката.

  4 гласови
  9,5%
 3. Науката не е виновна за тоа.

  33 гласови
  78,6%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Andrej13*

  Andrej13*

  Член од:
  22 октомври 2016
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  Брз начин на живеење...
  Што е тоа?
  Кој е виновен за денешниот брз начин на живеење?
  Јас искрено мислам дека науката е винован т.е. оној кој што ја создал науката и технологијата.
  Има пасивна младина, нема разговори, нема доверување, нема дури ни вистинска љубов....
  ПОТРЕБНО МИ Е ВАШЕТО МИСЛЕЊЕ. :)
   
 2. macedon89

  macedon89 Провокатор по вокација

  Член од:
  22 јули 2008
  Мислења:
  762
  Допаѓања:
  526
  Науката не е нешто шо мојт да се создајт туку откриет.

  Така да не, науката не е крива за се ова шо го наброја туку воспитувањето на родителите, образовниот систем и пиер едукацијата (улична). А ако не сакаш брзо да живејш давет земјиште под закуп, преселба град-село и земјоделско-сточарски субвенции така да слободно мојш едно колибче негде далеку да си изградиш за да ти се забавит малце животот.
  Моето мислење е теа:D:D
   
  На Tutor, Ashburton Grove и Иван CFC им се допаѓа ова.
 3. RickyLFC9

  RickyLFC9 Модератор

  Член од:
  28 март 2012
  Мислења:
  16.718
  Допаѓања:
  33.562
  Јас ќе се согласам и ќе речам науката. Треба да се врати времето кога научниците ги палеа на клада. Цела љубов ја одземаа од народот.
   
  На Јас=Марјан, Daedalus, Curious и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.605
  Допаѓања:
  2.609
  Мислам дека правиш ОГРОМНА грешка кога мешаш НАУКА со ОПШТЕСТВЕН СИСТЕМ.

  Баби и жаби.

  Реално ситуацијата која треба да ја таргетираш е Либералниот Капитализам кој го генерира ова потрошачко општество.
   
  На IzzY_R0CkeR59, Tutor и k0k014 им се допаѓа ова.
 5. Hey Arnold

  Hey Arnold

  Член од:
  9 август 2014
  Мислења:
  277
  Допаѓања:
  427
  Ако не беше науката, сега немаше да го имаш овој луксуз да си го ладиш на интернет и да пишуваш вакви бљувотини.
   
  На Trajce Vasilev, The_Master_NeptuNE >:D и Tutor им се допаѓа ова.
 6. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.511
  Допаѓања:
  154.272
  Не само интернетот, големи се шансите да бил припадник на статистика - смртен случај од грип, магарешка кашлица итн ;)
   
 7. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.987
  Допаѓања:
  7.571
  А да пробаш да...станеш од писи?
   
 8. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.744
  Допаѓања:
  3.051
  " Sam biras kako zivis. "
   
  На The_Master_NeptuNE >:D, vidooq и Mr.Bear им се допаѓа ова.
 9. Andrej13*

  Andrej13*

  Член од:
  22 октомври 2016
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  Јас не реков дека науката не е потребна, само ме интересира за причината за денешната пасивност на младите.
  --- Споено дупло мислење, 1 ноември 2016 ---
  Ти како што разбрав мислиш дека е се во ред?
  Дали има дружба момеѓу младиве?
  Ќе речеш: Да
  Јас: Не нема се лажиш. Тоа се другари од корист биди сигурен. Во денешно време никој никого не го скака, ниту го почитува т.е. го почитува додека има потреба а кога ќе се издигне не те познава.
  ЗАРЕМ СЕ ЛАЖАМ?!
   
  Последно уредено: 1 ноември 2016
  На TheStarOfKutles му/ѝ се допаѓа ова.
 10. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.987
  Допаѓања:
  7.571
  Колку години имаш?
   
 11. Andrej13*

  Andrej13*

  Член од:
  22 октомври 2016
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  16
   
 12. IgorChete

  IgorChete 27

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  7.726
  Допаѓања:
  7.536
  Имаш докази или аргументација за ова тврдење?
   
 13. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.987
  Допаѓања:
  7.571
  Рано ти е за депресии и разочарување во луѓето. Не е животот сив како што мислиш, ниту технологијата лоша. Најди си подобри другари и хоби и искусувај го животот како што тече.
   
 14. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.655
  Допаѓања:
  3.354
  Aбе така ама нема врска ова со наукава.Можеби би сакаш да кажеш дека модернава технологија е лоша за младите но сепак замисли го светов без наука.
   
 15. Daedalus

  Daedalus Гостин

  Зошо се бејтате на тролови? :D
   

Сподели преку: