Налепница за регистрација на возилата

P

Princ

Гостин
Што има врска налепницата со ЕУ?
И јас не го разбрав тој дел, како авторот успеа да ги поврзе глупа налепница, преку која глупа влада сака да собере арач од глуп народ, преку глупо образложение, со ЕУ.
Не вели владата "тоа е правило во ЕУ, а имајќи ја во предвид нашата желба да бидеме ЕУ членка, треба да се вади налепница", туку вели дека со имање налепница полицајците нема да има потреба да сопираат за да проверат дали одредено возило е регистрирано.
Јас велам тоа образложение е глупо, бидејќи полиција никогаш или многу ретко (сепак никогаш) не сопира одредено возило за да провери дали е регистрирано. Го сопира затоашто пред 50 метри направило прекршок. Го сопира затоашто не му работат светлата. И уз пат се друго проверуваат нормално. Но не го сопира првично само за да провери дали е регистрирано или не. Како ќе ми објасниш како цајкан на 10 метри од него ќе забележи дека колана што доаѓа во негов правец е регистрирана (има налепница) или не?
Дур тој воопшто го фокусира неговиот поглед на мојот ретровизор, јас отидов.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
јас во многу работи не се сложувам со оваа влада, но регистрациски налепници се на место. Секаде има такви и се добар начин на контрола „кој е, а кој не е“. нормално, не верувам дека во другите земји се наплаќа. од друга страна, ние плаќаме 60 и 90 евра зелен картон... добра идеја, но пак ќе биде за собирање арач за жал...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
И јас не го разбрав тој дел, како авторот успеа да ги поврзе глупа налепница, преку која глупа влада сака да собере арач од глуп народ, преку глупо образложение, со ЕУ.
Не вели владата "тоа е правило во ЕУ, а имајќи ја во предвид нашата желба да бидеме ЕУ членка, треба да се вади налепница", туку вели дека со имање налепница полицајците нема да има потреба да сопираат за да проверат дали одредено возило е регистрирано.
Јас велам тоа образложение е глупо, бидејќи полиција никогаш или многу ретко (сепак никогаш) не сопира одредено возило за да провери дали е регистрирано. Го сопира затоашто пред 50 метри направило прекршок. Го сопира затоашто не му работат светлата. И уз пат се друго проверуваат нормално. Но не го сопира првично само за да провери дали е регистрирано или не. Како ќе ми објасниш како цајкан на 10 метри од него ќе забележи дека колана што доаѓа во негов правец е регистрирана (има налепница) или не?
Дур тој воопшто го фокусира неговиот поглед на мојот ретровизор, јас отидов.
Едноставно ако ја немаш налепницата ќе помине на паркинг и ќе ти пише казна.Кој рече дека ќе се ѕвери во твојата шофершајбна да провери дали ти е регистрирана колата
 
P

Princ

Гостин
Едноставно ако ја немаш налепницата ќе помине на паркинг и ќе ти пише казна.Кој рече дека ќе се ѕвери во твојата шофершајбна да провери дали ти е регистрирана колата
Теоријата и праксата не секогаш се надоврзуваат. Теоретски можат да го прават тоа. Практично ги мрзи да му се пуштат некому што пред нос им поминува на црвено.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Теоријата и праксата не секогаш се надоврзуваат. Теоретски можат да го прават тоа. Практично ги мрзи да му се пуштат некому што пред нос им поминува на црвено.
ГИ МРЗИ????Не би рекол.Уште ако има камера,да видиш како свират и чадат гуми на крајслерите
 
P

Princ

Гостин
ГИ МРЗИ????Не би рекол.Уште ако има камера,да видиш како свират и чадат гуми на крајслерите
Ги мрзи, и нивната мрза ја прикажуваат на места кадешто нормално нема камери.
Пред некоја вечер се враќав од град, и чекав зелено на последниот семафор за излез од градот према Тетово. Полицајци си лежат у кола на другата страна од улицата. Доаѓа батка од карши, не чека зелено туку си поминува. Овие продолжуваат да лежат.
Да го надоврзам муабетот со темава... тоа што теоретски можат да го прават тоа, нема здраво за готово да го сватам како тие ќе го прават тоа. Останувам на ставот дека сакаат екстра арач да соберат од народот.

ЕДИТ: Башка што не е незаконски да имаш нерегистрирана кола на паркинг. Нерегистрирана кола не смее да биде вклучена активно во сообраќајот (да се вози).
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Едноставно ако ја немаш налепницата ќе помине на паркинг и ќе ти пише казна.Кој рече дека ќе се ѕвери во твојата шофершајбна да провери дали ти е регистрирана колата
Паркирана кола да казнат за регистрација? Нема шанси !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Паркирана кола да казнат за регистрација? Нема шанси !
Нека поминат 1-2 па ќе видиме.
--- надополнето: 23 јули 2012 во 23:31 ---
ЕДИТ: Башка што не е незаконски да имаш нерегистрирана кола на паркинг. Нерегистрирана кола не смее да биде вклучена активно во сообраќајот (да се вози).
Оставија на паркинг 3-4 месеци па ќе ти залепат предупредување,ако не ја тргнеш во одреден рок тогаш со пајак трајно ќе ти ја оземат
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
@Princ по твојата логика нема потреба ни регистраски таблици, дури да го фокусира погледот ехехееееее заминав јас далеку далеку, кој ке види дали бил струмица или скопје па уште неколку бројки .
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Чист арамилок. Нема шанси во возење да ти ја прегледаат налепницата а налепницата сигурно нема да биде поевтина од 5 евра што грубо пресметано е некаде околу 5 000 000 евра плен. Абре ми се гади кога лажат дека нешто прават заради европа! Ако сакаме во европа се знае што треба да направиме. Лепенките и другите слични глупости се најмал и најлесен проблем. Ме чуди како само давачките ги препишуваме од европа а за другото како да не ни се слуша. Ајде да се запрашаме зошто во Бугарија регистрација комплет со зелен картон чини околу 60 евра а кај нас чини 200 евра!? Возилата чинат исто, исто чинат и поправките, се е исто а кај нас е 4 пати поскапо! Баш денеска разговарав со еден комшија возач на камион, кажа дека во германија го застанала полиција бидејќи возел 90 а било дозволено 80 и на лице место го казниле 15 евра, кога се вратл во мк исто така го запрела полиција бидејќи возел 90 а било дозволено 80 и му пишале казна од 300 евра! Оти ова не го препишеме од ЕУ! Оти не ги прилагодиме казните на стандардот, па колкав дел во % зафаќа една казна од платата на германецот да зафаќа толкав дел во % и од нашата плата! Или за ова не ни се слуша оти добро ни го полни буџетот! Наредното сигурно ке биди лепенка на курот па ако немаш платено такса за курарина нема дупење.
--- надополнето: 24 јули 2012 во 00:16 ---
А подобро би ви било да направите сообраќајка со некој на кој колата не му е регистрирана?
Вака малце ке се подзамислат пред да тргнат да возат со нерегистрирано возило.
Мислам мерката е сосем на место и правилна. На ова може да се буни само оној кој вози со нерегистринано возило.
Ако направиш сообраќајка не ти менува ствар дали на спротивната страна возилото и е регистрирано или не. Ако твоето е регистрирано а спротивното возило не е регистрирано, ти ќе си ја наплатиш штетата од било која осигурителна компанија. Финтата во осигурувањето е што ако си нерегистриран и направиш сообраќајка тогаш осигурителната компанија која ја платила штетата има право на регрес од тебе. Така да ако си ти регистриран немај гајле дали друг е регистриран.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Чист арамилок. Нема шанси во возење да ти ја прегледаат налепницата
Си прошетал малце по таа европа. Си слушнал за винјета. Како бе таа ја гледаат пичкаму матер, а една коцкичка мала е исто така на шофершајбна залепена или внатре на држачот се клава.
Следен пат ко ке одиш по белит свет не клавај пошто нели нема шанса да ја видат. Само да не ти се види скапо.
--- надополнето: 24 јули 2012 во 00:20 ---
Ако направиш сообраќајка не ти менува ствар дали на спротивната страна возилото и е регистрирано или не. Ако твоето е регистрирано а спротивното возило не е регистрирано, ти ќе си ја наплатиш штетата од било која осигурителна компанија. Финтата во осигурувањето е што ако си нерегистриран и направиш сообраќајка тогаш осигурителната компанија која ја платила штетата има право на регрес од тебе. Така да ако си ти регистриран немај гајле дали друг е регистриран.
Не би се кладел за ова.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Си прошетал малце по таа европа. Си слушнал за винјета. Како бе таа ја гледаат пичкаму матер, а една коцкичка мала е исто така на шофершајбна залепена или внатре на држачот се клава.
Следен пат ко ке одиш по белит свет не клавај пошто нели нема шанса да ја видат. Само да не ти се види скапо.
--- надополнето: 24 јули 2012 во 00:20 ---

Не би се кладел за ова.
А како функциониравме до сега без налепници?

Биди сигурен околу осигурувањето. Добро ја познавам материјата, како адвокат имав многу случаи од областа на осигурувањето. Ако не ми веруваш прашај некој адвокат или некој упатен во осигурувањето. Во случај на удес ебана страна е онаа која не е осигурана. На пример некој кому фичото му е неосигурано удри некој најнов мерцедес и направи штета од 10 000 евра, сопственикот на мерцедесот ке си ја наплати штетата од осигурувањето а осигурувањето ке бара регрес од сопственикот на фичото. Доколку и фичото било осигурано осигурувањето ке нема право на регрес ( освен ако возачот не бил пијан....) Така да во таа ситуација е заебан возачот на фичото оти ке треба да регресира 10 000 евра на осигурувањето. (Затоа и се вика ,,осигурување во однос на 3ти лица)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
А како функциониравме до сега без налепници?

Биди сигурен околу осигурувањето. Добро ја познавам материјата, како адвокат имав многу случаи од областа на осигурувањето. Ако не ми веруваш прашај некој адвокат или некој упатен во осигурувањето. Во случај на удес ебана страна е онаа која не е осигурана. На пример некој кому фичото му е неосигурано удри некој најнов мерцедес и направи штета од 10 000 евра, сопственикот на мерцедесот ке си ја наплати штетата од осигурувањето а осигурувањето ке бара регрес од сопственикот на фичото. Доколку и фичото било осигурано осигурувањето ке нема право на регрес ( освен ако возачот не бил пијан....) Така да во таа ситуација е заебан возачот на фичото оти ке треба да регресира 10 000 евра на осигурувањето. (Затоа и се вика ,,осигурување во однос на 3ти лица)
Па функционираја на прицнипот ризикот се исплаќа. Можеби ке ме застанат можеби не.
За осигурањето ете не спорам, ама ако е така како што викаш зошто на пример само не ја регистрираш туку имаш задолжително осигурување. Ете нејќам на пример да се осигурам. Значи не е баш така, ама ај нема везе друг е муабетот.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Па функционираја на прицнипот ризикот се исплаќа. Можеби ке ме застанат можеби не.
За осигурањето ете не спорам, ама ако е така како што викаш зошто на пример само не ја регистрираш туку имаш задолжително осигурување. Ете нејќам на пример да се осигурам. Значи не е баш така, ама ај нема везе друг е муабетот.
Осигурувањето е задолжително за да опстанат осигурителните компании и да ги плаќаат штетите. Ако не е задолжително тогаш 90% од луѓето сигурно не би плаќале осигурување и не би имало од каде да се исплаќаат штетите. Проблемот е што кај нас регистрацијате е прескапа. Најуспешни компании (со најголема добивка) редовно, секоја година, се осигурителните компании. И ако Љуљиазим од Арачиново вози нерегистрирано возило или Трпе од Џидимарци не го регистрирал фичото, тоа само му скусиле некој денар на ,,сиротото,, АД за осигурување па сега тоа осигурување наместо да има оваа година добивка од 100 000 000 евра ке има добивка од скромни само 98 000 000 евра (за жалење). А и Љуљазим и Трпе ако направат удес осигурувањето ке ги гони до бесвест и ке си го платат регресот. Љуљазим и Трпе ризикуваат наместо 200 евра ако направат удес да платат многу голема штета а јас и ти од тоа немаме мака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom