Надуеност и гасови во стомак

Член од
15 октомври 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Пророден лек против надуеност во стомак ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.768
Пророден лек против надуеност во стомак ?
Прво да престаниш да јадиш леб кој е лесен на рака, т.е. многу мек за таа тежина. Сите приватни пекари ставаат од најевтиниот ,,прашак за пециво,, и општо намали на леб

бирај која храна ти ствара надуеност...обично тоа се мешункастите плодови(грав, грашок, боранија...све што содржи долги влакна)

најдобар лек е станиш сам свој лекар па да видиш која храна ти прави проблем, но не е лошо да направиш испитувања(не дај боже за гастритис да имаш)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
најди го причинителот у исхраната. Обично јаглехидратите праат проблем. Поготово оние што тешко ги обработува системот. Пример леб, тестенини, овес, пченка, компири. Исто зелени ствари и многу зеленчук ако јадеш. Треба да разгледаш што ти е диетата и да експериментираш додека најдеш што ти смета.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
2023-та е, постои Google.
Изгуглај "foods that typically cause gas and bloating“ и исфрли ги, толку е лесно.
Ако тоа не помага, имаш разно разни тестови по лаборатории.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
И бактерија во желудник ако немаш испитано не е лошо да испиташ.

Избегнувај легуминози (грав, леќа, боранија, грашок), зачинета храна, кафе, алкохолни пијалаци, газирани пијалаци, грицки и процесирана храна. Не се прејадувај, јади почесто ама помала количина. Намали консумација на сол. И секако добар совет ти е да водиш дневник на исхрана, па сам да заклучиш што е тоа што ти прави проблем, а што ти одговара.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
...точно десет одговори, на поставената тема отворена во 10:15 од членот со само едно прашање ,,природен лек против надуеност во стомак?"

Image_1697119782.jpg

...неговиот влез (активност) на форумот не најде време да одговори, заблагодари, лајкне или било што на ниеден коментар, па се мислам дека можеби членот според шкртото напишано ,,не побара,, туку може ,,нуди,, природен лек против надуеност во стомак, а ние сите се залетавме да помогнеме! :cautious:
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
Исфрли од исхрана млеко и млечни производи, сурутка, бодибилдинг суплементи на една недела, па размисли дали ти е подобро.
 
Член од
15 октомври 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Прво да престаниш да јадиш леб кој е лесен на рака, т.е. многу мек за таа тежина. Сите приватни пекари ставаат од најевтиниот ,,прашак за пециво,, и општо намали на леб

бирај која храна ти ствара надуеност...обично тоа се мешункастите плодови(грав, грашок, боранија...све што содржи долги влакна)

најдобар лек е станиш сам свој лекар па да видиш која храна ти прави проблем, но не е лошо да направиш испитувања(не дај боже за гастритис да имаш)
Фала ке пробам да избегавам некој храна, ме замисли ке испитам дали имам гастритис.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Фала ке пробам да избегавам некој храна, ме замисли ке испитам дали имам гастритис.
Abe prdi ko coek, so se zamaras. I mnogu bitno, ako se vozdruvas od prdenjeto togas gasovite odat po rbetniot stolb i mavat direktno vo mozokot i posle mozi mnogu zaebani idei da ti padnat na um :cautious: .
P.s i zenite prdat , da ne ti e od misla.
P.s.s ako prdni pred tebe togas taa e taa, vistinskata, nema povekje tajni ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom