НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Sekoja cest za Utah, ama da se prai muabet deka Rudy Gobert e nezapirliv na pick n roll, sto vo napad e nisto poveke od eden deandre jordan ili clint capela e apsurd. Jas razbiram deka si za Utah i se toa so screenovite drzi voda, samo ne go turaj gobert kako arsenal za napad te zamoluvam. Za odbranata negova nema zbor.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Ко лик овде шо најмногу ја гледа Јута да ти одговорам
1. Играта не зависи од 3, ете минатата недела ги победија Мајами кој имаше 5-6 победи со ред со шут за 3 од 26%. И тоа победија со 18 разлика. Исто и со Бостон и Милвоки победија со шут за 3 под нивниот просек сезонава, 2те утакмици исто со 14 разлика. Играта на Јута е одличната визија на Конли, Мичел и Инглс и читање на одбраната.

2 и 3 заедно ќе ги објаснам, Гобер е огромен фактор во напад и ќе биди и тоа без топка затоа што е убедливо најдобар скринер во лигата и плус има огромен распон. Секоја акција на Јута почнува со скрин на Гобер и поради одличниот скрин бекот на Јута веднаш пола чекор или чекор предност. Со самото тоа има ситуација 2 на 1 каде мора дефанзицвниот центар да бира дали ќе дозволи лесен лоб или ќе остани на Гобер. Ако дојди помош од дефанзивец веднаш започнува протокот на топка и се прави вишокот за 3. Тука плус да се напомени дека Конли има цела кариера одличен флотер, Мичел е атлетски одличен и можат да завршат околу обрач.

Дефанзивен центар не постои во лигата кој можи да го запри во пик ен рол Гобер, треба центарот да можи да остани во ничија земја меѓу бекот и Гобер околу 1 секунда за да можи дефанзивниот бек да се врати во игра. Ова е мноогу тешко, освен Брук Лопез нема друг со толкав распон и АД е доволно брз и атлетски ова да го игра во одбрана.

Плитка клупа. За тебе ако е плитка клупа 6тиот играч на годината Кларксон, Џо Инглс одличен плеј за неговата висина со 45% шут за 3 сезонава и 41% шут за 3 во кариерата не знам шо треба поќе. И можеби најбитниот играч кој прави најмногу разлика од лани плејофот Дерик Фејворс, комотно топ 5 бекап центар во лигата. Со самото присуство на Фејворс за разлика од лани Гобер игра помалку минути и е многу поефикасен. Исто Фејворс е одличен ролер и цело време можи да го играат истиот стил. Запримити на почеток на 1/4 дека први замени после само 4-5 минути ги се Инглс и Фејворс место Конли и Гобер. Со овој потег Фејворс можи да се носи во егал со повеќето старнти центри и потоа кога ќе влезат Гобер и Конли заедно против втората постава на противникот се дешава потоп. Инаку некни против Шарлот имаа 3ца од клупа со над 20 поени постигнати така да клупата е одлична посебно во плејоф кога ќе се скрати ротацијата на 8-9 играчи.

Споредбата со Орландо ти е многу погрешна, Џамир Нелсон и Кортни Ли (мислам тие беа стартни бекови кога играа финале со ЛАЛ) се светлосни години од Конли и Мичел.

Слабата точка на Јута е висината на бековите и крилата, атлетски крила кои ќе можат да играа низ скриновите на Гобер и да ги бркаат бековите можат да им направат голем проблем, затоа и тешко им одеше против Клиперс последната утакмица.

И не се никакви глупави калкулации со прво место, друго е Леброн да се тепа 7 утакмици со Џорџ и Кавај па да имаш надеж дека ќе биди изморен, друго е твоите крила да се тепаат со нив па после да го имаат свеж Леброн.
Планските удвојувањата што ги спомнуваш, најчесто одат со оставање сам човек на 3-ка (пошто никој намерно нема да остави сам човек под кош). Значи одбраната или ќе остави сам човек на 3ка за сметка на удвојување на пик&рол нападот на Гобер плус бек/крило, или ќе го остави пик&рол нападот да финишира... Најчесто изборот е удвојување, а компромисот е (ако може) самиот човек на 3ка да не најдобриот шутер за 3.

Затоа кажав кога тимот подобро шутира за 3, противниците помалку се решаваат за удвојување што резултира со повеќе лесни поени. Или повеќе чисти небранети 3ки... Се разбира, генерализирам и целата работа може и поинаку (и секако да се толкува) :)

На крај, било кое толкување за успех ќе содржи услов за добро шутирање на 3ки. :D
Шутот за 3 доаѓа и си оди, ретки ама многу ретки се тие шутери кои скоро секогаш се стабилни (на пример Клеј Томпсон доаѓа на ум). Кларксон од друга страна многу добро му ја знам играта, најпосле Лејкерси го драфтаа... Некогаш е лајтс аут, некогаш никаде го нема. Во плејоф мора да го има инаку отиде сезоната. Другите шутери на Јута исто не би ги ставил во класа на стабилните, ниту па од аспект на формата, Конли по цели сезони знае да го снема а Инглес и Боги се така така.


За шеми со дефанзивни центри, освен спомнатите јас би го додал и Антето - но само ако дефанзивната шема му го дозволува тоа. Адебајо е премал за Гобер, исто и неколку други... И да не забораваме варијанти од зона, кои паметно играни ќе бараат интелегентни адаптации во реално време. За Мичел и Богданович/Инглес не се сомневам дека имаат кошаркашка интелегенција ама Гобер не баш.



Сѐ што кажав е дека Јута не биле во ситуација да бидат предизвикани, ниту па тимовите да спремаат дефанзивни шеми специјално за нив... Ете за разлика од некои други тимови кои сите даваат посебен напор кога играат против нив и специјално се спремаат за нив... Да не ги набројувам таквите тимови. ;)
Ова е добро за кандидатите за титула пошто на време им се покажуваат слабостите (наместо во плејоф, обично прво или второ коло).


Инаку убав муабет. (y)
Ни фалат повеќе вакви муабети овде... Наместо bandwagon навијање за последниот актуелен супертим.


едит:
Бонус прашање, дали Денвер е толку добар во неправење грешки, или Портланд воопшто не играат одбрана? :D

 
Последно уредено:

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Od Juta ne se plasam ni najmalku. Mitchell ne e dorasnat za da gi pobedi na KD,bradata i Irving vo paket.
Maksimalno 2 utakmici vo best of 7, tolku e silata na Juta.
Edinstven covek sezonava koj bi mozel da im e prepreka na Nets do titulata e Entoni Dejvis. Ama veruvam deka i so nego ke se spravat, KD moze da go cuva na AD.
Автоматски споено мислење:

Dejvis ne smeeme da go zaboravime bidekji covekot e Top 5 vo dvata pravci momentalno, prva sezona dojde odma titula im donese na Lakersi koj titula nemaa videno 10 godini, sigurno ke se vrati do plejofot i ke saka da ja brani titulata. Edinstveno toj so ekipava od Los Angeles moze da pruzi otpor, drugive ekipi vo PO ke bidat razmontirani od Nets.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Друже Илз, јас морам јавно да ти се заблагодарам што сега Нетс ги ставаш како фаворити! (y)
Ме загрижи во меѓусезоната кога за Лејкерс рече дека биле фаворити. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Инаку едно интересно размислување од друг форум ми упадна во очи, па си реков да го споделам овде:

Super star = 3 pts
All-star = 2 pts

2017-19 Warriors*
3+3+2+2=10

2021 Nets
2012 Heat**
3+3+2= 8

2016 Cavs/Warriors
2013 Heat
3+2+2=7

Current Lakers
3+3=6

Current Clippers
3+2=5


Most champion teams have either solid role players or the stars make average role players look good so lets chalk that up as moot
I would call anything above 7 to be overpowered on an anti-competitive level.

*Some may argue draymond was no longer at all star level after KD's arrival; however even if you dont count draymond they still reached an 8 which is OP
**The only time you could argue lebron was on an OP team is 2011 and 2012 since Wade was still borderline superstar terrority, however in 2011 the role players were legit BAD (mike bibby, joel anthony, arroyo, corpse of ilgauskas playing big mins) so we can make an exception for that

So 2012 is the only year he was on an OP team

KD will be on an OP team for the 4th time (not counting OKC as Ibaka and Harden were generally not considered all stars)
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Друже Илз, јас морам јавно да ти се заблагодарам што сега Нетс ги ставаш како фаворити! (y)
Ме загрижи во меѓусезоната кога за Лејкерс рече дека биле фаворити. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Инаку едно интересно размислување од друг форум ми упадна во очи, па си реков да го споделам овде:
Pred trejdot na bradata rekov deka Lakers se favoriti ...
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987

KEVIN DURANTSF, BROOKLYN NETS

Steve Nash said he's expecting Kevin Durant (hamstring) to get back to the court before the All-Star break, but he will not rush KD's return.
Durant will be missing his fifth consecutive game tonight, and after today the Nets will only have another four games before the break. It's unclear how close KD is to making his return, but for now, we'll be considering him questionable at best for Thursday's game vs. the Magic. Kyrie Irving and James Harden will continue to do the heavy lifting on offense until he gets back.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139

Зион и Брон се пичкин дим за овој.
Потенцијален број 1 пик на следниот драфт :ROFLMAO:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Реакцијата на Баркли кога виде дека нема да прават шеги на негова сметка :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom